Otomobillerde Radyonun Evrimi

Geçmişten günümüze müzik dinlemenin yolları.

Teknolojinin hızına yetişemez olduğumuz şu günlerde, kullandığımız araçların gelişim süreçlerini hiç düşündünüz mü? Tahmin edebileceğiniz üzere hiçbiri fırından son hali gibi çıkmıyor. 90’ların başındaki telefonları hayal edin veya oda büyüklüklerindeki bilgisayarları. Kim tahmin edebilirdi ki iphone diye bir telefon çıkacak ve size yol tarifi verebilecek.
Otomobillerde yıllar geçtikçe gelişen bir parçayı ele alıyoruz bugün. Arabanızdaki en sıkı dostunuz; radyonuz. Sıkışık köprü trafiğinde sevdiğiniz müzikleri çalan hatta sizi arayan kişilerin sesini duymanızı sağlayan bir parça. Aslında artık ona sadece radyo demek oldukça zor. Müzik çalmaktan çok daha fazlasını yapıyor. Nitekim, radyolarımız her zaman bu kadar gelişmiş değildi. İşte bugün otomobillerde radyonun diğer bir değiş ile multimedya sistemlerinin tarihine kısaca göz atacağız.

1930 BAŞLANGIÇ Araba üretiminin başladığı ilk yıllarda radyo yaygın bir düşünce bile değildi ancak 1930 yılında Paul ve Joseph Galvin kardeşler ilk araba radyosunu üretti. Motorola 5T71 adındaki radyo yaklaşık 130 dolara satılıyordu. Ayrıca günümüzde de adını duyduğumuz Motorola’nın temelini atmış oldular.

1950 HI-FI VE FM 1952’de bir Alman firması olan Blaupunkt, otomobilller için AM ve FM özellikleri olan bir radyo geliştirdi. Günümüzde FM hala vazgeçilmezlerimizden.

1960-1970 TEYP DEVİRİMİ Çalınmasın diye her inip bindiğimizde çıkartılırdı. Pioneer, Sony, ve Alpine öne çıkan kaliteli markalardandı. Yıllar geçtikçe kişisel playlist gibi özellikler eklenerek gelişti.

1970-1980 SESİ AÇIYORUZ Bir arabada konser ortamı yaratmak istiyorsanız şüpesiz ki hoparlörler ilk sıraları kapacaktır. Bu dönemlerde after-market de oldukça gelişti. İnsanlar fabrikadan çıkan müzik sistemleri yerine daha iyilerini takmaya başladılar.

1980-1990 CD’NİN YÜKSELİŞİ Minicik bir makinaya 500 parça sığıyor desek, kim inanırdı ?

2010 STREAM SERVİSLERİ Favorilerinizi seçme şansı.

GÜNÜMÜZ DİJİTAL DEVRİM Hemen herşeyi artık koca koca ekranlardan kontrol edebiliyoruz.

Yorum Yap

*