2015 NISSAN GRIPZ CONCEPT Frankfurt’ta Tanıtıldı

Nissan, markanın yenilikçi geleceğine dair ipuçları veren yeni bir konsept otomobil tanıttı. Kompakt bir crossover boyutlarını koruyan Nissan Gripz Concept, spor otomobil siluetini Zorlu sürüş koşullarıyla başa çıkabilecek bir yükseklikle bir arada sunuyor.

Avrupalı vesaeee Japon tasarımcılar tarafından şekillendirilen Nissan Gripz Concept, kompakt crossover’ların yeteneklerini ve kullanışlılığını spor bir otomobilin heyecanı ve performansıyla buluşturuyor. Nissan Gripz Concept, günlük ulaşım ihtiyaçlarını karşılamak ve haftasonu da gerçek bir macera sunmak olarak iki yönlü bir otomobil olarak düşünüldü. Nissan Gripz Concept’in sürücüsü, hafta boyunca şehrin caddelerinde dolaştıktan sonar izin gününde otomobiliyle dağlarda sürüş keyfini yaşayabilir.

Güç ünitesi 

Nissan Gripz Concept, Pure Drive e-Power isimli elektrikli araç teknolojisini baz alan bir hibrit sistemle donatıldı. Verimli bir içten yanmalı motor, Nissan Leaf’ te de görev yapan elektrikli motora güç vermek için kullanılıyor. Konseptteki güç ünitesi, Nissan’ın elektrikli araçlar geliştirme konusundaki tecrübelerini yansıtan farklı teknolojileri kombine ediyor.

Tasarım

Nissan Gripz Concept, mevcut bir modelin yerini alacak bir tasarım gelişiminden çok, yepyeni bir tasarım başlangıcını Nissan’ın yeni tasarım dili olan “duygusal geometri” den izlerle birlikte sunuyor. Crossover konsepti, ilk kez 2015 Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılan Nissan Sway konseptinden dört ana tasarım elementini barındırıyor.

Çift Yönlülük 

Konseptin şasisini oluşturan karbon kafesin üstünü etkileyici gövde panelleri bir zırh gibi kaplıyor. Dört kapılı konseptin ön kapıları dışa doğru kayıp yukarı doğru kanat şeklinde açılırken arkadaki küçük kapılar da ters yöne doğru açılarak B sütununun olmaması sayesinde konseptin kabinine girişi kolaylaşıyor.Konseptin yüzü, alçağa yerleştirilmiş Nissan’ın V-motion ön ızgarası tarafından domine edilirken ızgaranın çevresini kısa ve uzun farlara da ev sahipliği yapan aydınlatmalar alıyor.

Farlara gömülen sürüş yönüne dönük kameralar, tıpkı bir bisikletlinin kask kamerası gibi çıkılan her yolculuğu kaydediyor. Canlı besleme (live feed) özelliği sayesinde yollardaki büyük maceralar canlı olarak yayınlanabiliyor ve sürücü otomobilinin durumunu arkadaşlarıyla bilgisayar, tablet veya akıllı telefon üzerinden eşzamanlı olarak paylaşabiliyor.Bumerang formlu gündüz sürüş farları, ana aydınlatma elemanlarının üstünde yer alırken, mat siyah motor kaputu ve kızıl gövde arasındaki sınırı da çiziyor.

Yorum Yap

*