“Safety Domain” Elektronik Kontrol Ünitesi

ZF TRW, İkinci Nesil “Safety Domain” Elektronik Kontrol Ünitesi İle Önemli Anlaşmalara İmza Attı

ZF TRW

• Safety Domain ECU (SDE), otomatik sürüşü mümkün kılan, kilit öneme sahip bir parçadır.FSDFDSFSD

• SDE 2, aracın çevresini 360 derece görüntüleyen sistemlerin verilerini işleyen entegrasyon merkezidir.

• SDE 2’nin 2018 ve 2019 yılı araç modelleri için üretimine başlandı.

ZF TRW, ikinci nesil Safety Domain ECU’su (SDE 2) için , Kuzey Amerika ve Avrupa araç üreticileri ile anlaşmalar imzaladığını açıkladı. Merkezi kontrol ünitesi, Avrupa ve ABD’de 2018’den itibaren pazara sunulacak. SDE, entegrasyon merkezi gibi çalışarak çevresel sensörlerden aracın durumu ve çevresi ile ilgili edinilen milyonlarca baytlık veriyi işliyor. Direksiyon, fren ve şanzıman sistemlerinin birbirine bağlanması ile araçtaki kontrol ünitesi sayısı azaltılıp aracın elektronik mimarisi sadeleştirilirken birden çok işlev kazanılıyor.ZF TRW Aktif Emniyet Mühendisliği ve Otomatik Sürüş Direktörü Dr. Hans-Gerd Krekels şu yorumları yaptı: “Veri işleme, otomatik sürüşün temelini oluşturuyor ve araçlarda giderek daha çok otomatik işlev yer almaya başladıkça, aracın çevresiyle ilgili artan miktarda bilginin saniyeler içerisinde değerlendirilmesi gerekiyor. Bu da, yüksek performanslı bir kontrol ünitesinin varlığını gerektiriyor.”

“OTOMATİK SÜRÜŞE DOĞRU ÇIKTIĞIMIZ BU YOLCULUKTA SDE SİSTEMİMİZ BÜYÜK STRATEJİK ÖNEME SAHİP.”

ZF TRW, en zorlu otomotiv emniyet (ASIL D) koşullarını sağlayan, fren ve direksiyon sistemlerini aktif şekilde denetleyen ve gerektiğinde seçilen işlevleri etkinleştiren SDE 2’nin emniyetini daha da arttırdı. Önceki nesil ile kıyaslandığında merkezi kontrol ünitesi, çevrenin 360 derece algılanmasına yardımcı olacak şekilde radar ve kameralar da dahil aracın tüm dinamik yönetim sistemleri ve sensörlerinden edinilen daha fazla bilgiyi bir araya getirebiliyor.ZF TRW’nin SDE 2’si, AUTOSAR 4.0 ve ötesini temel alarak hem tedarikçilerden, hem de araç üreticileri dahil üçüncü şahıslardan alınan yazılım kontrol algoritmalarını bütünleştirmek üzere esnek ve açık bir mimariye sahiptir. Bu; araç üreticilerine, donanımdan bağımsız olarak daha tutarlı bir sürüş deneyimi sunabilmek için birden fazla tedarikçiyle çalışabilme ve birçok araç platformunda aynı algoritmayı kullanabilme potansiyeli sunmaktadır. SDE 2; CAN veya FLEXRAY ile bütünleşmesinin yanı sıra daha yüksek hız ve veri aktarımı hacmi sağlayan Ethernet iletişimini destekleyebilen yüksek performanslı, çok çekirdekli bir mikro işlemciye sahiptir.

Krekels sözlerini şöyle sonlandırdı: “Otomatik sürüşe doğru çıktığımız bu yolculukta SDE sistemimiz büyük stratejik öneme sahip. Geçtiğimiz iki yıl içerisinde premium segmentte talep hızla arttı; ancak teknolojimizin 2020 itibariyle yüksek hacimli araç pazarı segmentine de girmesini bekliyoruz.” ZF TRW’nin ilk nesil SDE’si, 2013’den bu yana büyük bir Avrupa araç üreticisi için seri üretilmektedir. Tüm bu anlaşmalara ek olarak ZF TRW, büyük bir Avrupalı OEM ile 2020 ve ilerisinin gereksinimlerini karşılayacak bir merkezi kontrol ünitesini birlikte geliştirmek üzere anlaşma imzaladı.

Yorum Yap

*