“Samimiyet Her Şeyi Mümkün Kılar”

Maysan Mando

1969 yılında, Maysan adı ile kurulEkran Alıntısıasdsadasmuş olan Maysan Mando, Türkiye’de amortisör üretimi yapan ilk şirket olarak, Türkiye otomotiv piyasasının gelişiminde etkin bir rol oynamıştır. Şirket’in Çukurova Grubu bünyesine katılmasının ardından, 1976 yılında Oyak Renault, Tofaş ve Mercedes Benz Türk gibi başlıca OEM üreticileri de Şirket’in önemli müşteri listesindeki yerlerini almışlardır.
1997 yılında Güney Kore’li Mando Corporation ile yapılan ortaklık anlaşması kapsamında Şirket’in adı, yeni dönemin getirdiği kurumsal değişim/yönetim anlayışı ve tasarım/ üretim kapasitesindeki gelişimi yansıtacak şekilde Maysan Mando olarak değiştirilmiştir.

Kısaca kendinizden bahseder misiniz? 14.10.1977 İstanbul doğumluyum. Eğitimimi İstanbul Üniversitesi Makine Mühendisliğinden mezun olduktan sonra Amerika’da Kuzey Alabama Üniversitesi’nde ikinci üniversite olarak Finans okuyup daha sonra MBA programıyla tamamladım. Profesyonel iş hayatıma 2003 yılında Autoliv Türkiye firmasında başladım. 2006-2010 yılları arasında İtalya’da Autoliv Italya SPA firmasında Fiat-Chrysler Global Müşteri Direktörü olarak çalışma hayatıma devam ettim. Son olarak da 2010-2015 yılları arasında Autoliv firmasında Metal Grubunun Türkiye, Estonya, İsveç ve Almanya ülkelerinden sorumlu olarak ülke direktörlüğü görevini yürüttüm. 1 Ocak 2015 tarihi itibariyle MAYSAN MANDO A.Ş.’ ye Genel Müdür olarak transfer oldum.

Genç yaşınızda Türkiye ve Dünya için çok önemli bir üretici olan MAYSAN MANDO’nun Genel Müdürlük görevini yürütmektesiniz. Bu başarının sırrını, hayata bakış vizyonunuzu anlatabilir misiniz ?

Benim düşünceme göre samimiyet her şeyi mümkün kılar ve herkesin daha hızlı, daha verimli çalışmasını sağlar. Samimiyetin yokluğu zeki fikirleri ve hızlı hareketi engeller. Eğer insanlar kendilerini dürüstçe ifade edemezlerse; hayatlarına, işlerine ve çalıştıkları şirkete büyük zarar verirler. Bu dünyada yaşayan herkes hiç şüphesiz akıllarındakini söylemek, fikirlerinin ve görüşlerinin duyulmasını ister. Aynı şekilde, herkes işine ama bir o kadar da bireyselliğine itibar edilmesini ve saygı gösterilmesini bekler. Her insanın buna hakkı olsa da, iş yerinde durum biraz farklı oluyor. Farklı kademelerdeki çalışanlar fikir ve görüşlerini genellikle paylaşmıyorlar. Bazen konuşma cesaretini gösterenlerin ya sesi yönetim tarafından kısılıyor ya da çalışanlar sansüre uğramak korkusuyla hiç konuşmamayı tercih ediyorlar. Bu gibi durumların örneklerini birçok defa farklı ülkelerde farklı örneklerle tecrübe ettim. Benim farklı olarak iş hayatımda yapmaya çalıştığım odaklandığım tek konu, herkesin konuşmasını sağlayacak bir yolu bulmak ve herkesin birbirinin söylediğine saygı göstermesini de sağlamak. Benim görüşüme göre şirketin tepe yöneticisinin en önemli görevi de budur. Farklı liderlik tiplerinde başarıya ulaşmış olan tabi ki birçok iş adamı var, ama en iyilerin ortak noktası; ekibini sevmek, onların gelişmesini ve başarılı olmasını arzulamak diye düşünüyorum.

MAYSAN MANDO sektörde kendisini nasıl konumlandırıyor? MAYSAN MANDO sektördeki diğer firmalardan hangi özellikleri ile ayrılabilir?

Otomotiv sanayinin son birkaç yıldır küresel konjonktüre paralel biçimde aşağı yönlü seyreden ivmesi; son dönem içinde gerçekleşen yatırım çalışmaları, OEM’lerdeki yeni projeler ve ihracat hedeflemelerini arttırıcı yönde geliştirilen alternatif pazar stratejileri ile birlikte yükselen grafiğe doğru döndü. Sektörün çatı kuruluşlarının da açıkladığı rakamlar göz önünde bulundurulduğunda, 2015 yılının ilk sekiz ayında paritedeki dalgalanma ve sektörümüzdeki olumsuzluklar dışında yan sanayinin yükselişinin önünde engel oluşturacak bir durum ile karşı karşıya kalınmamıştır. MAYSAN MANDO olarak yılın başından beri yönetsel süreçlerimizdeki değişim ve yenilişim anlayışıyla gerçekleştirdiğimiz iyileştirmeler, paydaşlarımızın güçlenmesine yönelik yapılan çalışmalar sayesinde, hiç bozulmayan iş barışımız ile ilk sekiz ayda sektörümüzde yaşanan olumsuzlukların üstesinden gelerek sektörümüzdeki farklılığımızı daha güçlü gösterdiğimizi düşünmekteyim.

MAYSAN MANDO’nun geleceğe dönük planları nelerdir? Amortisör tecrübesinin farklı ürün gruplarına yansıdığını görecek miyiz?

Ürün yelpazesine kattığımız yeni ürünlerin etkisi ile hem yurt içi hem yurtdışı pazarlarında satışlarımız ivme kazanmakta. Yılın son çeyreğinde de yükselen rakamlarımızın sürdürülebilinir olacağı kanaatindeyiz. 2015 yılı, otomotiv ana ve yan sanayi için kayıp geçen dönemlerin telafisi niteliğinde olacaktır diye düşünüyorum. Şirketimiz için de 2015 yılı üretim ve satış rekorlarının kırılacağı bir yıl olacağından eminim. Orta vadeli büyüme planımızda paydaşlarımız Çukurova Holding ve Mando Corporation’nın da desteğiyle Bursa’da kurulacak olan yeni fabrika ile amortisör üretiminin yanı sıra diğer ürün gruplarının da üretiminin gerçekleştirilmesi hususunda fizibilite çalışmalarımız devam etmekte. Bu yatırım kararının ana müşteri hedefi Türkiye’de ve Avrupa’da üretim yapan büyük araç üreticileridir.

Türkiye’deki amortisör sektörü ile ilgili değerlendirme yapmanız gerekirse neler söyleyebilirsiniz? Sektörün gelişimi için neler yapılması gerekmektedir ?

Ülkemizde otomotiv sektörüne paralel olarak amortisör sektörü de gelişerek büyümesini arttırmaktadır. Araç üreticileri ve bizim gibi büyük yan sanayi üreticilerinin yeni yapmış oldukları yatırımlar ve üretimleri ile ülke cari açığı pozitif yönde dengelenmektedir. Üretici firmaların kalite ve mühendislik çalışmaları incelendiğinde ülkemizin özellikle 2000’li yıllardan sonra atılımı hakikaten çok büyük. Tofaş, Oyak Renault, Ford gibi büyük firmalar yatırımları öncesinde fizibilite çalışmalarını profesyonel çözüm ortakları ile değerlendirip yatırım kararlarını almaktalar. Bu firmaların ülkemize yaptığı yatırımlar düşünüldüğünde Türkiye’nin amortisör, fren ve direksiyon güç aktarım sistemleri üretimleri için doğru adres olduğunu söylemenin zor olmadığını düşünüyorum. Türkiye’nin marka yaratma konusunda hiçbir probleminin olmadığını hepimiz kabul etmeliyiz. Ayrıca kendi iç dinamiklerimize ve çevre ülkelere yönelik ürünlere odaklanabildiğimizde ülkemizde MAYSAN MANDO gibi başarılı birçok markanın doğması çok normal. Yakın zamanda dinlediğim söyleşideki bir cümleye kalben katılıyorum, “Sektörümüzdeki her kesim iyi bir strateji belirleyip otomotiv sektörüne ruhunu koymalı”

Yöneticiler, kurumların insan ilişkilerine direkt etki eden bir konumda yer alırlar. Bu açıdan bakınca MAYSAN MANDO çalışan, yönetici ilişkilerini nasıl değerlendirirsiniz?

Yöneticilik liderliktir; liderlik ise, açık tutum ve davranışlar gerektirir diye düşünüyorum. Liderlik konumuna gelmeden önce, başarınızı anlatan faktör kendinizi geliştirmekten geçmektedir. Eğer bir yönetici ve liderseniz bu noktadan sonra başarı, diğerlerini yetiştirmek anlamına gelmektedir. Ekiplerinin seviyesini doğru değerlendiren, onlara özgüven inşa
eden, MAYSAN MANDO’nun çizmiş olduğu vizyonu sadece gören değil aynı zamanda yaşayan bir yönetici kadrosuna sahibiz. Sektörü- müzdeki büyük firmalardan daha güçlü, enerjik, sadık ve konusuna hakim bir çalışan ekibimiz bulunmakta. Bu noktada çalışanlarımız için çıtayı bir üst seviyeye çıkartmak, şirketimizin en önemli hedeflerinden biri. Yöneticilerimizde ve çalışanlarımızdaki en sevdiğim özellik şirkete faydalı olacaklarına inandıkları her konuda konuşma yapma cesaretine sahip olmaları. Kalpten inanıyorum ki bu paylaşımlar bize başarıyı getirecektir.

Göreve geldiğiniz günden beri gözle görülür, çalışma ortamını değiştiren yenilikler MAYSAN MANDO’ya hakim durumda. Yemekhane, kurumsal yapı, iç ve dış iletişim dili revize edildi. Bu konu hakkında görüşlerinizi alabilir miyiz, geleceğe yönelik ne gibi değişiklikler bizleri bekliyor? 

Bu konularda sizden; bu değişiklikler hakkında, bu şekilde pozitif geri bildirimler almak beni çok mutlu ediyor. Geleceğe dönük yeni adımlarımızı ise sürprizlerimizi bozacağından dolayı pek açıklamak istememekteyim. Sadece şunu belirtmeliyim ki; MAYSAN MANDO ülkesinde ve dünya pazarında hep hak ettiği gibi en üst seviyede olacaktır ve en profesyonel kadrolar ile çalışmaya devam edecektir.

Yorum Yap

*