Tırsan Daf’ı Sorumluluklarını Yerine Getirmesi Konusunda Bir Kez Daha Uyardı

DAF Truck N.V. (DAF), Tırsan Treyler A.Ş. (Tırsan) ile arasındaki distribütörlük sözleşmesini defaten ihlal etmiştir ve hâlihazırda Hollanda mahkemelerinde görülen davamızın sonuçlanmasını da beklemeden, 11.01.2016 tarihinde Tırsan’ın Türkiye’deki tüm yetkili servisler adına garanti ve yedek parça taleplerini girdiği ekranları kullanıma kapatmıştır. Ayrıca Uluslararası Yol Yardım Hizmeti (ITS) konusunda Tırsan yetkisini iptal ettiği için müşterilerimiz bu hizmetten de faydalanamamaktadır. DAF sistemini Tırsan’ın kullanımına kapatarak, hem Tırsan ile olan sözleşmesi kapsamında Tırsan’a karşı olan yükümlülüklerine aykırı davranmakta, hem de böylelikle Tırsan’ın müşterilerine karşı olan sorumluluklarını yerine getirmesine mani olmaktadır. Şöyle ki;
Tırsan’ın Türkiye’deki tüm yetkili servisler adına garanti ve yedek parça taleplerini girdiği ekranların kullanıma kapatılması, Tırsan’ın satış sonrası hizmet (yedek parça sağlamak, yol yardımı, tamir ve bakım, belgelendirme, tespitler ve sair hizmetler) sağlamasını tümüyle engellemektedir ki bu Tırsan’ın hizmet kalitesini ve büyük emeklerle edindiği müşteri memnuniyeti derecesini düşürmektedir. Kaldı ki söz konusu ekranların kullanıma kapatılması, DAF’ın “Tırsan müşterilerinin satış sonrası hizmetlerinden kaynaklı menfaatlerinin korunması için gerekli tüm tedbirleri alma” noktasındaki yükümlülüğünün de ihlali anlamına gelmektedir. Bu yükümlülük, sözleşme devam etsin etmesin DAF için baki olan bir yükümlülüktür.
Hollanda Oost-Brabant mahkemesinde görülen davanın temel olarak konusunu DAF ile TIRSAN arasındaki distribütörlük sözleşmesinin halen yürürlükte olup olmadığının tespiti oluşturmaktadır. Söz konusu davanın ilk duruşma tarihi de 25.03.2016’dır. Uzun süreceği tahmin edilen bu dava neticesinde mahkeme sözleşmenin feshedildiğine hükmetse dahi, tekrar önemle belirtmek isteriz ki DAF ile Tırsan arasındaki ithalatçı sözleşmesinin 21.6 maddesi uyarınca DAF, Türkiye’deki Tırsan müşterilerini mağdur etmemek için her türlü tedbiri almak zorundadır.
Tüm bu sebeplerle Tırsan DAF’ı, sorumlulukları yerine getirmesi konusunda bir kez daha uyarmıştır ve DAF sistemlerinin bir an önce Tırsan kullanımına açılmasını talep etmiştir.
Değerli bayilerimizin, müşterilerimizin ve kamuoyunun bilgilerine sunarız.
Sevgi ve Saygılarımla

 dasdsadsa

 

Yorum Yap

*