Oto Servis Şikayetleri

otoservisOto servislerinde uygulanan yanlış tamir, bakım veya onarım hizmeti sonrasında araç sahibinin mağdur olma durumu ülkemizde ne yazık ki nadirde olsa karşılaşılan durumlar arasındadır. Oto servislerinde devam eden usta-çırak anlayışı bu faktörü etkileyen sebeplerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Kalifiyeli eleman bulmak otomotiv sektöründe zor olduğu için servise alıp yetiştirilmeye çalışan elemanların hataları müşterilerin servisten şikayetçi olmalarına sebep olabiliyor.

Bu nedenle oto servislerinde çalıştırılacak elemanların bu alanda eğitim alan, sertifikalı ve uzman olması oto servislerinde şikayetleri azaltacaktır. Oto servislerinde şikayeti artıran bir diğer unsur ise müşterinin isteği dışında yapılan işlemlerdir. Oto servisine getirilen bir aracın sorunu ilk olarak araç sahibine sorulup bu sorunun giderilmesi öncelikli tutulmalıdır. Aracın bir arızası varken diğer arızalarına odaklanmak veya bu arızayı görmezden gelmek şikayetleri de beraberinde getiriyor. Ülkemizde en büyük sorunlardan birisi ise otomotiv sektörüne ait parçaların değiştirilmesi ve onarımının yapılmasıdır.

Gelişen teknoloji çerçevesinde araçların tamirinde ve bakımında yetersiz kalan servislerde uygulanan parça değişim, tamir işlemleri de yetersiz olmaktadır. Yan sanayi parça kullanımı oto servislerinden çıkan araç sahiplerinin en büyük şikayetleri arasında yer almaktadır. Garanti şikayetleri de aynı şekilde sıfır araç alan araç sahibinin bir parça bozulduğu zaman garantiyi karşılamayan araç servisine yaptığı şikayettir. Parça değişimi esnasında veya onarım aşamasında yapılan bu tür hatalar sonucunda araç sahibi garanti şartlarının dışında tutuluyor. Bu nedenle araç sahipleri servislere şikayetlerini bildiriyor. Oto servis şikayetleri günümüzdeki şartlarda bu düzeye kadar çıkabilmektedir.

Yorum Yap

*