Otomobil Üretimi ve İhracatında Cumhuriyet Rekoru Kırıldı

asdasdadaseeeOtomotiv Sanayii Derneği verilerine göre, otomobil üretimi beklendiği gibi 2015 yılında rekor kırdı. Geçen yılın tamamında üretilen otomobil sayısı 1,36 milyon adet oldu.

Otomotiv sanayi üretimi devreye giren yatırımlar ve Türkiye’nin başlıca ihracat pazarı Avrupa’daki toparlanmaya paralel olarak 2015’te bir önceki yıla göre yüzde 16 artışla 1.36 milyon adete yükselerek rekor kırdı.Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) verilerine göre sektörün ihracatı ise yüzde 12 artışla 992,000 adete yükseldi ve yeni tarihi zirveye yükseldi.OSD tarafından yayımlanan yazılı açıklamada, son 5 yılda yeni yatırımlarla sektörün üretim kapasitesinin 1.5 milyon adetten 1.7 milyona yükseldiğine dikkat çekilerek, devam eden yatırımlarla kapasitenin bu yıl 1.9 milyon adete yükseleceğinin tahmin edildiği belirtildi.

1.000.000 HAYALİ GERÇEKLEŞTİ

2015 yılı Ocak-Kasım döneminde ağır ticari araçlar dahil toplam satışlar 848 bin adet seviyesine ulaştı ve toplam pazar 2014 yılı ilk onbir ayına göre yüzde 30 oranında arttı.
Yılın en iyi ayı olarak kabul edilen aralıkta ise resmi olmayan rakamlara göre otomobil ve hafif ticari araç satışlarının 150 bin adedi bile aştığı belirtiliyor. Böyle olunca ağır ticari araçlar hariç bile pazarın 1 milyona ulaştığı ortaya çıkıyor. Ağır ticari araçların eklenmesiyle toplam pazarın tarihinde ilk kez 1 milyonu aşacağı artık kesin gibi. Bu durumda otomotiv sektörünün 20 yıllık hayali de gerçek olmuş olacak.

ONLİNE OTOMOBİL SATIŞLARI İLGİ GÖRMEYE DEVAM EDİYOR

İkinci el araçların internet üzerinden açık artırma yoluyla, hızlı ve güvenli bir şekilde satıldığı ikinciyeni.com, araç sahibi olmak isteyenlerden büyük ilgi görüyor.

70 binden fazla üyesi bulunan ikinciyeni.com’da 2015 yılında satılan toplam araç sayısı ise 12 bin adede ulaştı. Dünyanın önde gelen teknik servis sağlayıcısı TÜV SÜD’ünekspertiz güvencesiyle müşterilerine hizmet vermesinin yanı sıra, ekonomik fiyatların yanı sıra iade alım garantisi gibi avantajlar da sunuyor.İkinci el araç pazarında güvenilir ve kaliteli hizmet ihtiyacını karşılamak için hayata geçirdiğionlineikinci el araç açık artırma platformu büyümeye devam ediyor.Otomobil sahibi olmak isteyenlere ekonomik fiyatların yanı sıra önemli avantajlar sunan şirketin 70 bin üyesi bulunuyor. “Yenisi Kadar İyi” sloganıyla hafta içi her gün farklı marka ve modellerde araçların satışa sunulduğu internet sitesinde, 2015 yılında satılan toplam araç sayısı 12 bine ulaştı.

İzmir’de yeni şube

Kuruluşundan bu yana İstanbul merkezli olarak hizmet veren marka, müşterilerin yoğun ilgisi karşısında Ocak 2016’da İzmir’de yeni bir şube açacak. İzmir’in ardından Ankaraşubesininaçılması da önümüzdeki dönemde planlar arasında yer alıyor.

Yorum Yap

*