DUNLOP GRANDTREK PT3 TÜRKİYE YOLLARINA HAZIR…

DUNLOP’TAN CROSSOVER ARAÇLARI İÇİN YENİ LASTİK: GRANDTREK PT3

DUNLOP GRANDTREK PT3 TÜRKİYE YOLLARINA HAZIR…

 ako

Türkiye temsilciliğini Abdulkadir Özcan Şirketler Grubu’nun (AKO) yaptığı Dunlop’un yeni geliştirdiği crossover segmenti araç lastiği Grandtrek PT3 Türkiye pazarında satışa sunuldu.

 

Yükselen trend crossover araçları için Dunlop tarafından yüksek teknolojiyle yeni tasarlanan Grandtrek PT3 lastiği,  4×4 araçlarda yüksek performans sevenlerin gözdesi olacak. Türkiye pazarında yeni satışa sunulan Grandtrek PT3, sürücülere üst düzeyde yol tutuş ve yüksek sürüş konforu ile ıslak zemin performansının yanı sıra uzun lastik ömrü avantajı da sunuyor. Ani fren ve manevralarda güvenliği ön sıralara çıkaracak şekilde geliştirilen Grandtrek PT3 ıslak zeminde durma mesafesini de en aza indiriyor. 4×4 dizinindeki araçlara seyir halindeyken şerit değiştirmeyi daha da kolaylaştıran direksiyon tepkisi ile Grandtrek PT3, olası tehlikeli durumlar sürücülere güvenli sürüş imkanı veriyor.

VİRAJLARDA GÜVENLİ SURÜŞ

Crossover araçlarında lastiklerin özel teknoloji ile tasarlanması yol tutuş ve güvenliği açısından büyük önem taşıyor. Bu amaçla Dunlop tarafından geliştirilen Grandtrek PT3’te uygulanan desen optimizasyonu ve tam dairesel profil yol tutuş ve kararlılık performansını yükseltiyor. Merkez bölgede yer alan eşit bloklar, yolla en iyi teması sağlıyor. “Yeni Desen” ve “Tam Dairesel Profil”in kullanılması, hem seyir halindeyken hem de viraj alınırken temas basıncının eşit dağılımını ve yol kavramasını iyileştiriyor. Tam dairesel profildeki yanak bölgesinin üniform dönüş yapısı virajlarda lastiğin omuz bölgesine biriken temas basıncını hafifletiyor.

Yeni geliştirilen özel yapı sayesinde Grandtrek PT3 artırılmış silika içeriği ile pürüzlü yol yüzeyine esnek bir biçimde tutunma ve gerçek temas alanını artırarak ıslak zemin performansını da yükseltiyor. Lastik sırt yapısında ısı oluşumunu en aza indiren özelliği ile de dikkat çekiyor.

 

AKO HAKKINDA:

 

1955 yıllarında ticari hayatına başlayan Abdulkadir Özcan, 1970 yılında Abdulkadir Özcan AŞ’yi kurdu. Şirket, 1970 yılında hurda lastik satışını bırakarak, sektörün artan gereksinimi doğrultusunda yeni lastik satışına başladı. 1990’lı yıllarda ithalata başlayan şirket, dünyanın ileri gelen markalarının ülkemize getirilmesini sağlayarak; bu markaların tek temsilcisi olarak sektörde yerini aldı. 1993 yılında 3 bin 500 metrekarelik kapalı alanda soğuk kaplama yapmaya başlayan şirket; 1995 yılında Türkiye’de ilk defa iş makinelerinin lastiklerine de soğuk kaplama uygulamasına geçti. 2012 yılından itibaren Contra markası ile kendi sırt kaplamasını uygulamaya başladı. 2005 yılı Nisan ayında, Türkiye’nin 1976 yılında kurulmuş tek yerli sermayeli lastik firması olan Petlas’ı aldı. Böylece, perakendeci ve toptancı kimliğine sanayici kimliğini de katan Abdulkadir Özcan Şirketler Grubu (AKO) bugün dünyanın 100’den fazla ülkesinde ülkemizi temsil ediyor.

1990’lı yıllarda ithalatla tanışan ve dünyanın ileri gelen markalarını Türkiye’ye getirerek, lastik sektörü içerisinde, dünya çapındaki markaların ülkedeki tek temsilcisi olan AKO, bugün hala Türkiye temsilciliğini sadece AKO’nun yaptığı Maxxis, Toyo, Falken, Dunlop, Sumitomo, Cooper Tires, Starfire Tires, Aeolus, Ohtsu Tires ve Apollo gibi markalarla yola devam ediyor.

AKO, Japon Sumitomo Rubber Industries ile 2012 yılında imzaladığı ortaklık anlaşması çerçevesinde; 516 milyon dolarlık yatırım hacmine ve her iki ülke için büyük öneme sahip, açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan fabrikada 2015 yılında üretime başladı. Fabrikada Falken ve Dunlop markalarının günlük 30 bin adet lastik üretiminin yapılması ve 2 bin kişinin istihdam edilmesi planlanıyor.

Türkiye’nin yüzde yüz yerli sermayeye sahip ilk ve tek lastik üreticisi olan AKO, 2013 yılında AKO Jant fabrikasını kurdu. 2014 yılında da AKO ve Turbo marka akülerini yurt dışında özel olarak ürettirmeye başladı. AKO ve Turbo marka akülerin yerli üretimleri ise AKO bünyesinde kurulan akü üretim tesislerinde 2016 yılı içerisinde üretilmeye başlayacak. 

AKO bünyesindeki Türkiye’nin en büyük lastik üreticisi olan Petlas ile 2016 yılı itibarı ile ‘Milli Takımlar Resmi Lastik Tedarikçisi’ oldu. Ülkemizin önde gelen kuruluşlarından biri olan Petlas, uzman çalışma kadroları ile ülkemiz sanayi sektörüne örnek olma özelliğini taşıyor. Türkiye genelinde 850’yi aşkın bayisiyle hizmet veren Petlas, “Türkiye’nin Lastiği” sloganıyla sürdürdüğü çalışmalarında, 2015 yılı verileriyle İstanbul Sanayi Odası (ISO) “Türkiye’nin Büyük 500 Sanayi Kuruluşu-ISO 500” listesinde de Türkiye’nin en büyük 107’inci, Türk İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre ise ihracat rakamı ile genel sıralamada 90’ıncı, sektörel (otomotiv) sıralamada 17’inci şirketi olarak başarılara imza attı.

Kurulduğu günden bu yana sürekli gelişimi ilke edinen AKO; grup çalışanı 3 bine yakın profesyonel kadrosu ile sektör deneyimini, bilgi birikimini, yeni teknoloji ve yatırımlarla birleştirerek hızla büyümeye devam ediyor.

DUNLOP HAKKINDA:

1888 yılında John Boyd Dunlop, ilk kullanılabilir havalı lastiği icat etti. “Pnömatik” diye adlandırılan lastik fikrinin ortaya çıkmasını sağladı. Bugün keşfin üzerinden bir asırdan fazla geçti ama Dunlop markası hala sürekli gelişim ile yoluna devam ediyor. Uzun yıllara dayanan tecrübe ve yenilikçi anlayışıyla Dunlop sürücülere muhteşem bir sürüş deneyimi ssunmayı garanti eden yeni lastiklerini geliştirmeye devam ediyor. Günümüzde birçok seçkin otomobil markasının güvenini kazanarak orijinal ekipman lastiği olan Dunlop, tüm dünyada kendini kanıtlamış,  tercih edilen premium bir marka haline gelmiştir.

AKO, Japon Sumitomo Rubber Industries ile 2012 yılında imzaladığı ortaklık anlaşması çerçevesinde; 516 milyon dolarlık yatırım hacmine ve her iki ülke için büyük öneme sahip, açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan fabrikada 2015 yılında üretime başladı. Fabrikada Falken ve Dunlop markalarının günlük 30 bin adet lastik üretiminin yapılması ve 2 bin kişinin istihdam edilmesi planlanıyor.

 

Attachment

Yorum Yap

*