OYPG, BAĞIMSIZ YENİLEME PAZARI ARAŞTIRMA RAPORUNU AÇIKLADI

 

2-img_97953Otomotiv Yenileme Pazarı Geliştirme Derneği (OYPG), yaptırdığı araştırma ile Otomotiv Bağımsız Yenileme Pazarı’nın mevcut durumunu ve geleceğini masaya yatırdı. Sektörün tabanına yönelik yapılan ilk bağımsız araştırma olması ile öne çıkan raporun hazırlanmasında, uluslararası araştırma şirketi GIPA’nın Türkiye Temsilcisi Yöntem Araştırma ile çalışıldı.

 OYPG tarafından hazırlatılan, Türkiye’nin çeşitli illerindeki 500’ü aşkın yetkili servis, özel servis ve tamirhane ile görüşülerek yapılan Bağımsız Yenileme Pazarı Araştırma Raporu açıklandı. 28 Eylül’de The Ritz-Carlton İstanbul’da üyelere özel düzenlenen toplantıya ilgi yüksek, gündem yoğundu. Toplantının açılışında konuşan OYPG Genel Sekreteri Rıfat PERAHYA, sektörün ihtiyacı ve üyelerin beklentilerine yönelik yaptırdıkları bu araştırmanın önemine vurgu yaptı. Çalışma sonucunda elde edilen verilerin değerlendirilirken, ülkenin genel konjonktürü açısından yapıldığı dönemin etkilerinin de göz önünde bulundurulması gerekliliğine değinen PERAHYA, sözü Yöntem Araştırma Genel Müdürü Mehmet AKTULGA’ya bıraktı. Uluslararası araştırma firması GIPA’nın Türkiye Temsilcisi Yöntem Araştırma tarafından hazırlanan araştırmanın sunumu yaklaşık iki saat sürdü.

 

4-img_97184Otomotiv Yenileme Pazarı’nın ilk bağımsız araştırması

 Bağımsız Yenileme Pazarı Araştırma Raporu’nda yetkili servis, bağımsız tamirhane ve özel servislerin faaliyet alanları ile ilgili değişimler ortaya konuyor. Ciro, müşteri sayısı, araç giriş sayısı gibi kritik göstergeler ışığında sektörün mevcut durumunun ve beklentilerinin değerlendirildiği raporda, dikkat çekici sonuçlar ortaya çıktı.

Önümüzdeki 6 aya dair pazardaki beklentiler de rapordaki veriler çerçevesinde üyeler ile paylaşıldı. Araştırmada açıklanan  diğer önemli veriler ise fiyat algısına,  parça siparişi verme yöntemlerine, tedarikçilerden beklentilere ve eğitim konusundaki eksikliklere yönelik oldu.

Sektörde karşılaşılan ana sorunlardan, eğitimdeki eksikliklere kadar bir çok noktaya değinilen araştırmanın periyodik olarak tekrarlanması planlanıyor.

Mesut URGANCILAR: Araştırma sektörün eksiğini giderdi

Araştırma sonuçlarını değerlendiren Otomotiv Yenileme Pazarı Geliştirme Derneği Başkanı Mesut URGANCILAR, “ Derneğimiz 2011 sonundan bugüne neredeyse 10 kat büyüdü. Bu büyüme, sektörüne emek ve mesai harcayan, vizyon sahibi üyelerimiz sayesinde oldu.

Yenileme Pazarı’nın bazı sorunları olduğu aşikar! Örnek verecek olursak, servis ve tamirhanelere eşdeğer parçanın ne olduğunu henüz anlatabilmiş değiliz. Yine bir başka önemli konu pazarın durumunu ve büyüklüğünü anlatabilmemizi sağlayacak bu tip bağımsız araştırmaların olmaması idi. Yönetim Kurulu’ndaki arkadaşlarıma çözüme yönelik yaptıkları çalışmalar için çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 Soru cevap kısmı ile devam edilen konferansın bu bölümünde üyeler birbirleri ile fikir alışverişinde bulundu. Etkinlik, üyelerin bir arada bulunduğu yemek ile sona erdi.

OYPG eğitim faaliyetlerine hız verecek

 Bağımsız Yenileme Pazarı’nda önde gelen ulusal ve uluslararası tedarikçiler, satın alma grupları ve toptancı şirketlerin oluşturduğu OYPG Derneği; 92 üyesi, sektör temsilcileri ve diğer ilgili kurum ve kuruluşlarla yaptığı çalışmalarla günden güne gücünü arttırıyor. 2016 yılında başarılı projelerle adından sıkça söz ettiren OYPG, yılın son çeyreğinde eğitim faaliyetlerine hız verecek. Konu ile ilgili detaylı bilgiler önümüzdeki günlerde duyurulacak.

logoOYPG Hakkında:

Otomotiv Yenileme Pazarı Geliştirme Derneği (OYPG) Otomotiv Yenileme Pazarı’nın ülkemizde gelişmesine ve büyümesine katkı sağlamak amacıyla 1995 yılında kurulmuştur. Bu alanda uluslararası arenada faaliyet gösteren ve Otomotiv Yenileme Pazarı’nda serbest ve adil bir piyasa rekabetinin korunması için Avrupa Birliği platformunda çalışmalar yapan FIGIEFA’nın üyesidir.

Aracın oluşmasını sağlayan parçaların çoğu otomotiv yan sanayi tedarikçileri tarafından üretilmektedir. Bu şirketler aracın montajında kullanılmak üzere ürün temin ettikleri gibi aynı ürünleri Yenileme Pazarı’na da sunarlar. Satış sonrasında herhangi bir bakım, onarım veya kaza sonucu ortaya çıkacak yedek parça ihtiyacı iki ana farklı kanal vasıtasıyla temin edilmektedir:

1)Araç üreticilerinin yönettiği OES kanalı

2)Birçok ürünün üretimi yapıp araç üreticisine tedarik eden ve nihai tüketicisi bağımsız servis ve/veya tamirci olan  Bağımsız Yenileme Pazarı kanalındaki önde gelen ulusal ve uluslararası tedarikçiler, uluslararası ticari gruplar ve toptancı şirketlerin oluşturduğu OYPG Derneği bu dağıtım kanalının gelişmesi, daha profesyonel bir yapıya gelmesi ve Avrupa standartlarına erişmesi için faaliyetlerde bulunmaktadır.

Yöntem Araştırma Danışmanlık Hakkında:

 Yöntem Araştırma Danışmanlık Ltd., 1988 yılında, ekonomik ve sosyal alanlarda ulusal ve uluslararası düzeyde, pazarlama ve kamuoyu araştırmaları yapmak amacıyla kurulmuş profesyonel ve bağımsız bir araştırma  kuruluşudur. Yöntem, Türkiye Araştırmacılar Derneği (TÜAD) ve ESOMAR/ICC üyesi olup, bu kurumların araştırmacılar için koyduğu meslek kurallarına uyar. Yöntem, ISO 20252 kalite standartları sertifikası ve Güvenilir Araştırma Belgesi’ne sahiptir. Yöntem, tüm sektörlere hizmet vermektedir. Ancak otomotiv sektöründe yaptığı araştırmalar ile uzmanlaşmıştır. Otomotiv sektörü satış sonrası konusunda lider araştırma kuruluşu GiPA’nın Türkiye temsilcisidir. GiPA 1986’da kurulmuş ve dünyada 20’den fazla ülkede satış sonrası konusunda araştırma yapıp ülke raporu hazırlamaktadır. Yöntem 2010’dan bu yana GiPA Türkiye olarak faaliyet göstermekte olup Türkiye’de otomotiv satış sonrası konusunda en kapsamlı konuları içeren ve dünya ile karşılaştırmalar yapan PAD raporunu (Panorama Aftersales Data) hazırlamaktadır.

Attachment

Yorum Yap

*