Schaeffler’den Yüksek Performanslı 48 Volt’lu Konsept Araç

Schaeffler, “Yüksek Performanslı 48 Volt” konsept aracını tanıttı. Sürekli ve tamamen elektrikli 20 kW performansı ile bu konsept, hesaplı ve verimli 48 Volt hafif hibritleşme imkânı sunuyor. CO2 salınımındaki önemli düşüş ise sürüşü daha keyifli hale getiriyor.

40 yılı aşkın süredir otomobillerde 12 Volt elektrik sistemi bulunuyor. Geleceğin otomobillerinde ise voltaj seviyesi 12’den 48 Volt’a yükselecek. Aslında modern otomobillerin yakıt tüketimi gün geçtikçe azalırken, elektronik ve elektromekanik bileşenlerin sayısındaki artış nedeniyle araçların elektrik gereksinimi artıyor. Önceden tamamen mekanik olan pek çok fonksiyon ise gittikçe elektromekanik hale geliyor. Yenilikçi viraj denge çubuğu, elektrikle kontrol edilen turbo-şarjlar ve içten yanmalı motoru kullanmayan gelişmiş klima kontrol sistemlerinin yanı sıra start-stop motor sistemleri ve hafif hibrit yapısı da 48 Volt güç kaynağını kullanan temel bileşenler. Hibrit konseptler; içten yanmalı motorlu, yüksek verimli araçların tasarımında hayati öneme sahip.

Elektrikli arka aksı ve daimi 20 kW performansıyla "Schaeffler Yüksek Performanslı 48 Volt" konsept aracı.

Elektrikli arka aksı ve daimi 20 kW performansıyla “Schaeffler Yüksek Performanslı 48 Volt” konsept aracı.

 Enerji tüketimini ciddi oranda azaltıyor

  1. Aachen Sempozyumu’nda tanıtılan “Schaeffler Yüksek Performanslı 48 Volt” konsept aracın tahrik yapısında ise arka aksta elektrik motoru bulunan bir elektrik tahrikli porya sistemi yer alıyor. Uzmanlar, bunu P4 düzeneği olarak adlandırıyor. “Schaeffler Yüksek Performanslı 48 Volt” sisteminin entegre yüksek performans tahrik ünitesi, 20 kW’lık sürekli ve tam elektrikli performans sunuyor. Elektrikli arka aks; ön aksı tahrik eden içten yanmalı motor ile birbirini bütünleyici nitelikte. Aynı zamanda uygulama aracında, kayış tahrikli marş jeneratörüne bağlı ve 48 Volt voltajda çalışıyor.

Schaeffler elektrik aksı 2.000 Nm’ye kadar marş torku üretiyor. Böylece 35 km/s’e kadar çıkan tamamen elektrikli sürüşün yanı sıra 70 km/s’ten daha yüksek hızlarda aktif “salınım” moduna imkân veriyor. Entegre iki hızlı elektrikli aksın diğer bir özelliği ise torka yön verme, yani kendi seçiminizle tahrik gücünü belli tekerlere dağıtma olanağı sunuyor. Bu da aracın çevikliğini ve emniyetini arttırıyor. Elektrikli aks, önden çekişli sistemle bir araya geldiğinde ise araca tüm tekerleklerden çekiş özelliği kazandırıyor. Frenleme esnasında üretilen enerji, çoğu frenleme sisteminde yer alan geri kazanım fonksiyonu ile enerji sistemine geri besleniyor. Böylece enerji tüketimi de ciddi oranda azaltılmış oluyor. Ayrıca Schaeffler elektrikli aksta, motor ve güç elektroniği bileşenleri yerden ve kütleden ciddi tasarruf sağlayacak şekilde tek bir ünite içerisinde birleştirilmiş durumda.

Gelecekte talebin artması bekleniyor

48 Volt hibrit sürüşün gittikçe önem kazanan bir konsept olduğu artık su götürmez bir gerçek.  Gelecekte talebin artması bekleniyor.  Hibrit yapı, elektrikli motorun aktarma organlarındaki konumuna göre belirleniyor. 48 Volt motor, sistemin tasarımına bağlı olarak araç içerisinde birçok farklı konfigürasyonda konumlandırılabiliyor. Schaeffler, elektrikli ve 48 Voltluk gelecek için tasarlanmış, (P0’dan P4’e kadar) tüm hibrit yapılara uygun ürünler sunuyor.

1481185182_logo_2_Schaeffler hakkında;

Schaeffler Grubu, sunmuş olduğu yüksek kalite, üstün teknoloji ve güçlü yenilikçi yaklaşımı ile otomotiv ve endüstri için küresel çapta lider bir tedarikçi konumundadır. Schaeffler Grubu, birçok endüstriyel uygulamada kullanılan rulman ve lineer sistem çözümlerinin yanı sıra motor, şanzıman, şasi uygulamalarındaki yüksek hassasiyetli komponent ve sistemleri ile birlikte “Gelecek için Mobilite” konseptine çözüm odaklı büyük katkılar sağlamaktadır. 2015 yılında yaklaşık 13,2 milyar Euro’luk satış gerçekleştiren Schaeffler, dünya çapında 85.000’den fazla çalışanı ile Avrupa’nın en büyük aile şirketlerinden biridir. 50’den fazla ülkede bulunan yaklaşık 170 konumu ile üretim tesisleri, Ar & Ge merkezleri ve satış şirketlerinden oluşan dünya çapında bir ağa sahiptir.

Schaeffler, Türkiye’deki faaliyetlerine 1986 yılında kurulan INA Rulmanları Tic. Ltd. Şti. ve aynı yıl kurulan FAG Rulmanları Türkiye irtibat ofisi ile başlamıştır. 2001 yılında FAG’ın Schaeffler bünyesine katılımıyla iki firma faaliyetlerini ortak olarak sürdürmeye başlamış ve şirket ünvanı 2007 yılında Schaeffler Rulmanları Tic. Ltd. Şti. olarak değiştirilmiştir. Merkezi İstanbul’da bulunan firma, Schaeffler çatısı altındaki LuK, INA, FAG ve Ruville markaları ile Türkiye genelinde otomotiv ve endüstri sektörleri için kapsamlı bir ürün yelpazesi sunmaktadır. Schaeffler’in Türkiye’deki öncelikli hedefleri arasında uzman çalışan kadrosu ile doğru teknolojileri sunarak mümkün olan en üst düzeydeki müşteri memnuniyetini sağlamak yer almaktadır.

Schaeffler hakkındaki son haberleri Twitter @schaefflergroup’dan takip edebilirsiniz.

 

 

 

 

Attachment

Yorum Yap

*