Otomotiv Tedarik Sanayisinin hedefi ‘Durmayan Makine ve Üretim’


otomotiv-tedarik-sanayisinin-hedefi-durmayan-makine-ve-uretim-8177967Üretimde sürekliliği sağlamak amacıyla gerçekleştirilen TAYSAD Bakım Konferansı serisinin 3’üncüsü gerçekleşti. Konferans kapsamında; sanayi tesislerinde üretimin durmasına neden olan sorunlar, bu sorunların yarattığı maddi kayıplar ve bakım yönetiminde ortaya konulan yeni yaklaşımlar masaya yatırıldı.

Geçtiğimiz günlerde 3.Bakım Konferansı’nda üyeleriyle bir araya gelen TAYSAD, üyelerinin olası sorunları ve maliyetlerini minimuma indirmeleri için düzenli ve profesyonel tesis bakımının önemini masaya yatırdı. Konferansta; tesis bakımlarının arıza anında değil, planlı bir şekilde, profesyonel ekiplerce yapılması gerektiği üzerinde duruldu. TAYSAD Bakım Çalışma Grubu Başkanı Hakan Yaşar, “Otomotiv sanayinin düşük maliyetle devamlı çalışması için proaktif sistem devreye girmeli” dedi.

fft16_mf8177966“5 liralık parça 5 milyon liralık kayba dönüşebilir”

Toplantının açılış konuşmasını yapan TAYSAD Bakım Çalışma Grubu Başkanı Hakan Yaşar, sanayi tesislerinin bakımında proaktif davranmanın önemine değinerek şunları söyledi:

“Tedarik zinciri dediğimiz sistem binlerce dişliden oluşuyor. Herkesin işini zamanında yapacağı varsayılıyor. Eskiden haftalar sonrasına sevkiyat tarihi verilirken, şimdi gündelik hatta saatlik teslimatlar oluyor. Hız inanılmaz arttı. Hal böyle olunca, sanayi tesislerinde üretimin durması gibi bir lüksümüz olmadığı da açıkça görülüyor. Dolayısıyla reaktif olmak yerine, sorunlar ortaya çıkmadan gerekli bakım-onarım çalışmalarının yapılması gerekmekte. Eğer bakım konusunda proaktif olmayı başarırsak, düşük maliyetle devamlı çalışma şansını da yakalamış olacağız. Aksi takdirde uluslararası arenada rekabet avantajımızı yitiririz.”

Hakan Yaşar, “Makinenin durması demek, kaybedilen zaman ve maliyet demek. Geçmişte makine,  durduğu zaman onarılırdı. Daha sonraları ise arızanın azaltılmasına yönelik tedbirler alınmaya başlandı. bugün gelinen noktada ‘durmayan makine’ kavramını konuşuyoruz. Durmayan makine ile, arıza nedeniyle duranları değil, yalnızca bakım amacıyla durdurulan makineleri kastediyoruz. Daha önce tespit edilen parçaların zamanında değiştirilmesi ve bakımının yapılması sayesinde, makine ömrünü tamamlayana kadar durmadan çalışabilir. Aksi takdirde 5 liralık bir parça, 5 milyon liralık bir müşteri kaybına dönüşebilir” açıklamasını yaptı.

Bakım konusunun önemsenmesi gerektiğini vurgulayan Hakan Yaşar, “Sanayi tesislerinde yaşanan zarar asgari boyuta indirilebilir. Bunun için işletmelerin bakım kültürü ile ilgili tecrübelerini kurumsal hafızaya dönüştürmeleri gerekmekte. Bakım konusunda verimli sonuçlar alabilmek için, iyi uygulama örneklerini görmek ve etkileşim içinde kapsamlı bir uygulama geliştirebilmek de bir diğer çözüm yolu. Böylece benzer problemlerin tekrar yaşanmasının önüne geçilebilir” diye konuştu.

Attachment

Yorum Yap

*