Schaeffler elektrikli mobilite alanındaki uzmanligını genişletiyor

 

  • Schaeffler, SEMIKRON International GmbH’e ait elektrik motoru üreticisi Compact Dynamics GmbH şirketini satın aldı.  
  • Schaeffler ve SEMIKRON güç elektroniği alanında işbirliği anlaşması imzaladı
  • Schaeffler elektrikli mobilitenin genişletilmesi için uzmanlığını büyütüyor

Otomotiv ve sanayi tedarikçisi Schaeffler, yüksek performanslı elektrik motoru üreticisi Compact Dynamics GmbH’nin yüzde 51 hissesini almak üzere SEMIKRON International GmbH ile bir satın alma sözleşmesi imzaladı. Schaeffler ve SEMIKRON aynı zamanda, güç elektroniği sistemlerinin geliştirilmesi ve güç elektroniği bileşenlerinin entegrasyonu için işbirliği yapma konusunda anlaştı. Schaeffler, bu satın alma ve işbirliği ile elektrikli tahrik sistemlerinin geliştirilmesi ve üretimi için elektrik motorlarındaki ve güç elektroniğindeki uzmanlığını genişletti.

Schaeffler AG CEO’su Klaus Rosenfeld, SEMIKRON ile yaptıkları işbirliğini “Gelecek için Mobilite stratejimizin bir parçası olarak elektrikli mobiliteyi, gelecek için belli başlı fırsatlarımız arasında görüyoruz. Compact Dynamics şirketinin satın alınmasıyla ve SEMIKRON’la işbirliğiyle, mevcut teknoloji portföyümüzü genişletiyor ve büyüme için yeni fırsatlar yaratıyoruz” şeklinde değerlendirdi.

İnovatif elektrikli tahrik konseptleri geliştirme alanında uzmanlaşan Starnberg (Almanya) merkezli Compact Dynamics GmbH, küçük hacimli üretim ve motor sporları uygulamaları alanında yüksek performanslı tahrik sistemleri ve entegre hafif konstrüksiyon üzerine odaklanıyor. Schaeffler ve Compact Dynamics, FIA Formula E elektrikli oto yarışları serisinde Audi ABT Schaeffler Ekibi için elektrikli tahrik sistemi geliştirmek konusunda da uzun yıllardır gayet başarılı bir ortak çalışma yürütüyor.

Bu çoğunluk hissesinin satın alınmasıyla ve 2018 ortalarına kadar da kalan hisseleri satın alma opsiyonuyla Schaeffler Grubu, otomotiv uygulamaları için kendi elektrik motorlarını geliştirip üretmek konusunda temel bir uzmanlık sahibi oluyor. 2017 ilk çeyreğinde tamamlanması öngörülen işlemin ayrıntıları konusunda taraflar arasında bir gizlilik anlaşması bulunuyor.

SEMIKRON International GmbH, dünyada inovatif güç elektroniğindeki pazar liderlerinden biri olarak tanınıyor. SEMIKRON’la yapılan işbirliğinde otomotiv uygulamaları için birlikte güç elektroniği sistemleri geliştirilmesi amaçlanıyor. Her iki ortak, otomotiv uygulamaları için elektrikli tahrik sistemlerinin geliştirilmesi konusunda işbirliği yapmayı hedefliyor. Schaeffler, SEMIKRON’un güç elektroniğini geleceğin alternatif tahrik sistemi konseptlerine entegre etmeyi amaçlıyor. İki ortak, büyük miktarlarda üretim için, daha yüksek hacimli çözüm üretiminin erken geliştirme safhasından başlayarak birlikte çalışmak istiyor.

Schaeffler AG CEO Vekili ve Teknolojiden Sorumlu Başkanı Prof. Dr.-Ing. Peter Gutzmer, bu işbirliği ile ilgili şunları söyledi: “Schaeffler, Compact Dynamics ekibiyle birlikte, motor sporlarında ve küçük hacimli üretimde kendini kanıtlamış olan uzmanlığı, elektrikli tahrik sistemlerinin yüksek hacimli üretiminde kullanacaktır. SEMIKRON’la işbirliği yaparak, en yüksek güç yoğunluğuna ve optimum verimliliğe yönelik elektrikli tahrik sistemleri geliştirme ve üretme işini büyütmeye devam edeceğiz.” 

Schaeffler hakkında;

Schaeffler Grubu, sunmuş olduğu yüksek kalite, üstün teknoloji ve güçlü yenilikçi yaklaşımı ile otomotiv ve endüstri için küresel çapta lider bir tedarikçi konumundadır. Schaeffler Grubu, birçok endüstriyel uygulamada kullanılan rulman ve lineer sistem çözümlerinin yanı sıra motor, şanzıman, şasi uygulamalarındaki yüksek hassasiyetli komponent ve sistemleri ile birlikte “Gelecek için Mobilite” konseptine çözüm odaklı büyük katkılar sağlamaktadır. 2015 yılında yaklaşık 13,2 milyar Euro’luk satış gerçekleştiren Schaeffler, dünya çapında 85.000’den fazla çalışanı ile Avrupa’nın en büyük aile şirketlerinden

biridir. 50’den fazla ülkede bulunan yaklaşık 170 konumu ile üretim tesisleri, Ar & Ge merkezleri ve satış şirketlerinden oluşan dünya çapında bir ağa sahiptir.

Schaeffler, Türkiye’deki faaliyetlerine 1986 yılında kurulan INA Rulmanları Tic. Ltd. Şti. ve aynı yıl kurulan FAG Rulmanları Türkiye irtibat ofisi ile başlamıştır. 2001 yılında FAG’ın Schaeffler bünyesine katılımıyla iki firma faaliyetlerini ortak olarak sürdürmeye başlamış ve şirket ünvanı 11 Ekim 2016 tarihinde Schaeffler Turkey Endüstri ve Otomotiv Tic. Ltd. Şti. olarak değiştirilmiştir. Merkezi İstanbul’da bulunan firma, Schaeffler çatısı altındaki LuK, INA, FAG ve Ruville markaları ile Türkiye genelinde otomotiv ve endüstri sektörleri için kapsamlı bir ürün yelpazesi sunmaktadır. Schaeffler’in Türkiye’deki öncelikli hedefleri arasında uzman çalışan kadrosu ile doğru teknolojileri sunarak mümkün olan en üst düzeydeki müşteri memnuniyetini sağlamak yer almaktadır.

Attachment

Yorum Yap

*