ZF’nin Hibrit ve Elektrikli Tahrik Sistemleri Verimliliği Artırıp CO2 Emisyonlarını Azaltıyor

 

Hibrit teknolojisi elektrikli mobilitenin yolunu açıyor.

Entegre hibrit modüllü 8 vitesli çift kavramalı yeni şanzıman, sıfır emisyonla elektrikli sürüş sağlıyor.

ZF’nin elektrikli aks tahrik sisteminin, 2018’de seri üretimi başlayacak.

Detroit/Friedrichshafen. Elektrikli tahrikler,  hibrit tahrik sistemlerinden tam elektrikli konseptlere değin trafikte CO2 emisyonlarını azaltmada önemli rol oynuyor. Soketli hibritler eğilimi belirleyecek ve mobilitenin ana sütunu olacaktır. ZF portföyü halihazırda kontrol birimleri ve güç elektroniği dahil bütün elektrikli aktarma organlarının bileşenlerini kapsıyor. Modüler kitler sayesinde ZF hibrit çözümleri elektrikli tahrikin kompakt bir kurulum ile entegre olmasını sağlar. 8 vitesli çift kavramalı yeni şanzıman, spor otomobili uygulamalarında, isteğe bağlı bir hibrit modülü ile sıfır emisyonla elektrikli sürüş sağlar.

“Elektrikli tahrik sistemi, trafikte CO2 emisyonlarını azaltmada önemli bir faktör olup, sürdürülebilir mobilite açısından kilit rol oynamaktadır ,” diye belirten ZF CEO’su Dr. Stefan Sommer, “tam  elektrikli mobiliteye ulaşıncaya dek,  konvansiyonel olarak yakıt tasarrufu sağlayan tahrik ve hibrit sistemlerden tam elektrikli tahrik sistemlere  değin geniş bir yelpazede ürün sunmaya devam edeceğiz.”dedi.

Hibrit teknolojisi, tam elektrikli tahrik sistemleriyle rekabet etmek yerine, bu sistemler ve içten yanmalı motor arasında köprü görevi görecektir. ZF’nin elektrikli tahrik sistemi, sadece belli sürüş koşullarında içten yanmalı motoru ikame etmek veya desteklemekle kalmayıp aynı zamanda vites değiştirme stratejisine akıllı ve etkili biçimde entegre edilecektir. ZF, kapsamlı sistem entegrasyonu uzmanlığı ile otomotiv imalatçılarına entegre hibrit ve elektrikli teknolojilerinden entegre güç elektronikli tam elektrikli tahrik sistemlerine kadar uzanan yenilikçi ve tam entegre çözümler sunabilmektedir.

 Soketli hibritler elektrikli mobilitenin geleceği için yön belirleyicidir

 ZF, elektrikli tahrik sistemlerini kompakt kurulum ile entegre etmek için, opsiyonel  hibrit teknolojisine uyumlu modüler şanzıman kitlerine güveniyor. Kendini kanıtlamış 8HP şanzıman tasarımına dayalı olarak, 2015’te seri üretime başlayan 8 vitesli soketli hibrit şanzımanla birlikte, tamamen yeni baştan tasarlanıp geliştirilen 8 vitesli çift kavramalı şanzıman 8DT de artık aynı stratejiyi izliyor. Yeni dişli konsepti sayesinde kompakt ve özel olarak tasarlanmış hibrit modül, şanzımanın boyunun bir önceki modele göre daha uzun olmasına gerek kalmayacak şekilde,   montaj alanından kazanç sağlayarak entegre ediliyor.

100 kW maksimum güç, 55 kW daimi güç ve 400 Nm tork ile aracı, içten yanmalı motordan herhangi bir yardım almaksızın sadece elektrik gücüyle 150 km/h’ye kadar hızlandırabilir. 8DT’deki soketli hibrit model ayrıca reküparasyon ve hızlanma dahil diğer hibrit fonksiyonlarını da sunarken ve bu özellikleri çift kavramalı şanzıman için tipik hızlı vites geçişleri ile birleştiriyor.

 

 Tam elektrikli tahrik sisteminin seri üretimi 2018’de başlıyor

ZF, güç elektroniği ile entegre edilmiş tam elektrikli aks tahrik sisteminin seri üretimine 2018’de başlayacak. Bu kompakt tahrik ünitesi, aksın ortasına konumlandırılmıştır ve çeşitli araç ve performans sınıflarında hem ön hem de arka aksı tahrik edebilir. 150 kW’a ve 380 Nm’lik maksimum motor torkuna ulaşarak, elektrikli motor, şanzıman ve güç elektroniğini kapsayan bu  entegre ve kompakt sistem güç/performans özelliklerinde yeni standartlar belirliyor ve bataryalı, yakıt hücreli veya hibrit araçlar için tam elektrikli tahrik sağlıyor.

Attachment

Yorum Yap

*