“TEKNOROT OLARAK DAİMA ÖNDEYİZ” Teknorot Yonetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sn. İsak ASEYO sorularımızı yanıtladı …

 

Teknorot’un,  İstanbul Yenibosna sanayi sitesinde  küçük bir atölyede başlayan sektör yolculuğu, bugün binek ve hafif ticari araç ön düzen yedek parça üretiminde Avrupa’nın en büyük üretim tesislerinden biri olarak dünya sahnesinde devam ediyor.

Bu Türk markasını 1992 yılından bu yana dünyada bilinir kılan gurubun en önemli kişilerinden biri İsak Aseyo; Teknorot Otomotiv Ürünleri A.Ş.’nin kurucu ortağı ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı. İlk günden bu yana Teknorot’un büyük, küçük her adımının mimarlarından biri olan Aseyo, vizyonu, titizliği ve çalışkanlığıyla dikkat çeken bir insan.

Özel hayatında deniz ve seyahat tutkunu olan Aseyo, kendi tabiri ile “sıkı bir Fenerbahçeli”. Hayatta mutluluğu sevdikleri ( özellikle torunu) ile keyifli vakit geçirmek olarak tanımlayan Aseyo, en büyük hayalinin ise, kaynakları ve kültür çeşitliliği açısından eşi benzeri olmayan ülkemizin, barış içinde ilerleyerek, dünya arenasında hakettiği liderliğe ulaşması olduğunu belirtiyor.

Yönetim ekibinin “örnek alınacak işadamı” olarak tanımladığı İsak Aseyo ile Teknorot ve yedek parça sektörü hakkında bir röportaj yaptık. İşte İsak Aseyo’nun gözü ile Teknorot…  

Teknorot’un, kuruluşundan bu güne kadar geçen süreci dönemler itibariyle değerlendirir misiniz?

Teknorot’u, 1990’lı yılların başında özellikle Türkiye’de otomobile talebin her yıl %25’ler düzeyinde ve istikrarlı olarak artış sürecindeyken, pazardaki ön düzen yedek parça ihtiyacını karşılamak amacı ile 1992 yılında %100 Türk sermayesi ile İstanbul’da küçük bir atölyede kurduk. Başta rotil, rotbaşı, rotmili ve z-rot ile sınırlı olan ürün gamımızı her gecen yıl genişlettik ve günümüzde, Avrupa araç parkının %95’ine hitap eden ürün çeşidine sahip bir üretici konumuna geldik.

Her yıl düzenli olarak yaptığımız yatırımlar ile 2005 yılında çelik dövme, 2007 yılında sac salıncak üretimini bünyemize kattık. Üretim tesisimizi, 2008 yılında Düzce de kurulan 65,000 m2’lik kapalı alana sahip yeni fabrikamıza taşıdık. Gecen yıl yaptığımız yatırımlar ile Teknorot bugün alüminyum dövme tesisini de içinde barındıran Avrupa’nın alanında en büyük ve tam entegre üretim tesislerinden biri haline gelmiştir. 

Markanızın temel üstünlükleri  nelerdir?

Teknorot’u kurduğumuz günden bu güne “müşteri memnuniyetini” sunduğumuz ürün ve servislerde hep ön planda tutmayı amaçladık. Bu sebeple, tüm marka yönetim süreçlerinde bu hedefi temel alıyoruz. Günümüzde otomotiv yedek parça sektöründe müşteri memnuniyetinin ana şartları olan üstün kalite, orijinal parça seviyesi veya üstü performans, zamanında teslimat, satış sonrası hizmetler ve geniş ürün çeşidi gibi konulara ekip olarak çok önem vermekteyiz. Sonuç olarak bu temel şartlarda Teknorot olarak “Daima Öndeyiz”.

Sizi diğer firmalardan ayıran özellikler nelerdir? Otomotiv yan sanayi sektöründe firmanız nasıl bir konumda yer alıyor?

Yaptığımız araştırma ve müşterilerimizden aldığımız geri dönüşlerde ön plana çıkan en büyük unsurlardan biri teknoloji ve yeniliğe yaptığımız yatırımdır. Bu yatırım şirketin tüm süreçlerinde açık bir şekilde göze çarpıyor. Üretimden insan kaynakları politikamıza, kaliteden, belirlediğimiz dünya çapındaki stratejilere her süreçte işimize yenilikçi yaklaşımlar getirmeye çalışıyor ve Teknorot’ta her gecen gün daha kurumsal ve kişilerden bağımsız bir yapı kurmaya çalışıyoruz. Şüphesiz bu yolda bizlerin yanısıra, ekibimizde yer alan nitelikli ve işini çok iyi bilen profesyonel ekibin de büyük katkısı var.   

Teknorot’un tarihinde dönüm noktası olarak değerlendirdiğiniz dönemler var mıdır?

Tabi ki var! İlk üretime başladığımız gün mesela…

Ayrıca ilk ihracatımızı gerçekleştirdiğimiz günü de unutamam. Frankfurt Automechanika fuarında açtığımız ve kendi ellerimizle düzelttiğimiz küçük standımıza Kolombiya’dan gelen ve Renault parçaları talep eden küçük bir müşteri için tasarladığımız ürünleri yaklaşık 1 ay gibi kısa bir sürede üretip ilk sevkiyatı gerçekleştirdiğimiz gün Teknorot’un Türkiye ekonomisine her geçen gün daha da büyük bir katkı sağlayacağını adım gibi biliyordum. Kurduğumuz bu ilişkilerde ve gelişim sürecimizde, geçmişimizi ve nerden geldiğimizi hiç unutmadık! İlk ihracat yapmış olduğumuz müşteri bu günkü Teknorot şartlarına göre daha ufak seviyede kalsa da hala onlara hizmet vermekten gurur ve mutluluk duyuyoruz.   

Otomotiv yedek parça sektöründe teknik bir ürün üreten firma olarak kaliteye yaklaşımınız, kalite ile ilgili yapılanmanız nasıl?

Günümüz Otomotiv yedek parça sektöründe “kalite” konusu çok büyük bir karmaşada. Tüm üreticiler ürettikleri ürünlerin elbette kaliteli olduğunu iddia eder. Fakat konu yedek parça olduğundan dolayı iş bunu kanıtlamaya geldiğinde sorun büyüyor. Kullanım itibarı ile ürettiğimiz ürünler “emniyet parçası” niteliğinde. Biz bunun %100 bilinci ile hareket etmeye çalışan ve bu sebeple sektörde en geniş kalite laboratuvarına sahip olan bir üreticiyiz. Tüm devreye aldığımız yeni ürünlerde orijinal ekipman ve lisanslı üretim tecrübesine dayanan bir kontrol sistemi uygulamaktayız. Bu tip uygulamaların sonucunda Teknorot TSE tarafından Eşdeğer Parça sertifikası almaya hak kazandı.

2009 yılından beri Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu içinde yer almayı başardık ve bu başarıyı %80 oranında ihracata borçluyuz.

İhracat faaliyetleriniz hakkında kısaca bilgi verir misiniz? Üretiminizin ne kadarını ihraç ediyorsunuz, açılmayı düşündüğünüz yeni pazarlar var mı?

Ihracat bizim ve Türkiye ekonomisinin yapıtaşıdır. Türkiye ekonomisinde Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılı için konulan ihracatda 500 milyar dolar hedefine ulaşmak için Teknorot olarak biz de üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz. 2009 yılından beri Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu içinde yer almayı başardık ve bu başarıyı %80 oranında ihracata borçluyuz. Bu bağlamda, 2016 yılında belirlediğimiz yeni hedefler arasında yer alan Kuzey ve Güney Amerika pazarlarına daha da yaygın bir şeklide açılmak için çalışmalarımız devam ediyor.    

Son 4-5 yılda hayata geçirdiğiniz projeleriniz var mı? Kısa ve orta vadeli hedefleriniz, projeleriniz nedir?

Teknorot’ da yeni projeler hep var oldu, şahsen bitmesini de hiç temenni etmiyorum! Zira bir şirket de yeni projelerin bitmesi demek, o işletmenin orta vadede rekabet gücünü kaybetmesi ve yok olacağı anlamına gelir. Biz de bu prensip ile yeni projelere her dönemde hız verdik. Son 4-5 yıl özelinde ise çabamızı yedek parça sektöründe dünya çapında bir üretim ağı kurma üzerine yoğunlaştırdık. Yurtdışında bazı şirket satın almaları gerçekleştirdik ve bu şirketlere yatırım yaptık. Avrupa ve Asya’da önemli bir üretim ve dağıtım ağına sahip olan Industrias del Recambio y Distribución şirketini Teknorot Grup bünyesine kattık. Böylece sektördeki iş ortağı ve müşterilerimize aktif oldukları her pazarda yerel çözümler sunabiliyoruz.

Yurtiçinde ise dağıtım kanallarında bazı yenilikler getirdik ve Teknorot markasının yurt içinde daha geniş bir kanaldan dağıtımın sağlamak için yeni anlaşmalar yaptık. Önümüzdeki orta vadede bu stratejinin paralelinde davranacak ve teknolojik yatırımlara hız vereceğiz     

Satış ve pazarlama organizasyonunuzdan  bahseder misiniz?

Müşterileri ile köklü ve uzun vadeli ilişkiler kurmak bu sektörde çok önemli. Buna paralel olarak satış ve pazarlama ekibimizde coğrafi bazda bir organizasyon var. Yurtiçi ve yurtdışında müşterilerimizi sıklıkla ziyaret eder ve aylık konulan bütçe hedefleri üzerinden satışlarımızı takip ederiz.  

Pazarlama faaliyetlerinde ise Teknorot ve gruba ait markalarımız için seminer, teknik okul ve usta eğitimleri düzenlemekteyiz. Yurt içindeki birçok teknik okul ile işbirliğimiz var. Bu sayede geleceğin ustalarını Teknorot markası ve ürünleri ile eğitimleri esnasında tanıştırıyor ve gelecekte sadık birer kullanıcı olmalarını sağlıyoruz.

Bunun yanı sıra yakın zamanda hedef kitlemiz ile ilgili bazı reklam kampanyaları da organize edeceğiz.

Yeni ürün çalışmalarınızdan bahseder misiniz? Sizce sektörü gelecekte ne gibi değişim ya da gelişmeler bekliyor?

Yeni ürün çalışmalarını 3 ülkede bulunan AR-GE merkezlerimizde gerçekleştiriyoruz ve tüm bu ekipler Türkiye’deki Sanayi Bakanlığı Tarafından onaylanmış olan AR-GE Merkezimizdeki uzman ekip tarafından yönetiliyor. Günümüz yedek parça endüstrisinin ihtiyacını karşılamak ve yeni hedef pazarlardaki varlığımızı arttırmak üzere, ekibimiz her yıl 550 yeni ürün piyasaya sürmektedir. Yeni ürünlere olan ihtiyaç araçların hızlı model değişimi göz önünde bulundurulduğunda her gecen gün daha da artmaktadır. Teknorot orijinal parça seviyesi veya üstü performanstan ödün vermeden yeni ürün geliştirme kapasitesini ve rekabet gücünü her yıl daha da arttırmaktadır.

Sektöre mesajınız ve eklemek istedikleriniz var mı?

Günümüzde otomotiv yan sanayii Türkiye’de en önemli işkollarından biridir. Toplam 150.000 kişiye direk, yaklaşık 750.000 kişiye de endirekt istihdam sağlamaktadır. Hızla küreselleşen otomotiv sektöründe yedek parça firmalarının sorumluluğu giderek artmaktadır. Nitekim araç üreticileri ve yedek parça dağıtıcıları, kendilerine parça tedarik eden yan sanayi firmalarının, küresel esasta ve öncekinden daha fazla, geliştirme ve imalat sorumluluğu almasını beklemektedir.

Teknorot olarak imalat gücümüz her gecen gün arttırmak istiyoruz. Bu kapsamda başta dalgalı kur olmak üzere ekonomik istikrarın sağlanması ve Devletin sektöre yönelik kalıcı ve tutarlı bir politika izlemesinin sektörümüze daha da hayırlı sonuçlar getireceğine inanıyorum.

Attachment

Yorum Yap

*