Bosch Otomotiv Yedek Parça İş Birimi’nin Yedek Parça Bölge ( Türkiye, İran ve Ortadoğu ) Direktörü Sn. Kıvanç Arman İle Kapsamlı Bir Röportaj Gerçekleştirdik.

140 ülkedeki 18.000’in üzerinde çalışan ve küresel lojistik ağıyla yaklaşık 650.000 farklı yedek parçanın müşterilerine hızlı ve zamanında ulaştırılmasını sağlayan Bosch Otomotiv Yedek Parça İş Birimi’nin Yedek Parça Bölge (Türkiye, İran ve Ortadoğu) Direktörü Sn. Kıvanç Arman ile kapsamlı bir röportaj gerçekleştridik. Tüm servis ve ticari ortaklarına geniş ürün gamı, kaliteli ürünler ve yenilikçi çözümler sunduklarını ifade eden Sn. Arman’a YEDEKPARÇA DERGİSİ olarak bu keyifli röportaj için teşekkür ederiz.

Bosch Otomotiv Yedek Parça hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Bosch Otomotiv Yedek Parça İş Birimi, araç bakım ve onarım servislerine yedek parça sağlarken, her türlü arıza teşhis cihazı ve servis ekipmanlarını da sunmaktadır. Birimimiz, 140 ülkedeki 18.000’in üzerinde çalışan ve küresel lojistik ağıyla yaklaşık 650.000 farklı yedek parçanın müşterilerimize hızlı ve zamanında ulaştırılmasını sağlıyor. Ürün yelpazemizde, orijinal ekipman kalitesinde, Bosch’un bünyesinde geliştirilmiş ve üretilmiş ürünler ve hizmetlerin yanı sıra; Bosch garantisi altında tedarik edilen ürünler de yer alıyor. ‘Otomotiv Servis Ekipman Çözümleri’ operasyonlarında, yedek parça iş birimi malzemeleri test ve servis teknolojisi, teşhis yazılım, hizmet içi eğitim ve bilgi hizmetleri sunuluyor. Ayrıca yaklaşık 17.000 üyesi bulunan, dünyanın en büyük bağımsız araç onarım servis zinciri ‘Bosch Service’ organizasyonu da birimimizin sorumluluğunda altında bulunuyor.

Türkiye’deki yapılanmanızdan bahseder misiniz?

Bosch Otomotiv Yedek Parça İş Birimi olarak, Türkiye ve İran sorumluluklarının yanı sıra Ocak 2017 itibarıyla Orta Doğu sorumluluğunu da üstlendik. Satış, Pazarlama, Satış Sonrası Destek, Bosch Servis Yönetimi ve Tedarik Zinciri Yönetimi olarak 5 ana konuda hizmet sağlayan ekibimiz; İstanbul, Tahran ve Dubai ofisleri olmak üzere 13 farklı milletten oluşuyor.

Bosch Otomotiv Yedek Parça İş Birimi olarak araç sahiplerinin ihtiyacı olan, onların önemsedikleri her detayı önemsiyoruz. Müşterimiz yeni bir araç satın aldığında, sıfır veya ikinci el hiç farkı olmadan, gerekli desteği sağlamak bizim işimizin en önemli kısmı. Silecek lastiklerinden mekanik çözümlere kadar müşterilerimizin tüm ihtiyaçlarına çözüm üretmek için çalışıyoruz. Her aracın ilk gününden çalışma ömrünün sonuna kadar mobil kalmasını sağlıyoruz.

Firmanızın sektördeki pazar payı ve konumu hakkında bilgi verir misiniz?

Geleceğin otomotiv sanayisini etkileyen birçok önemli parametre var. Örneğin; 20 yıl sonra dünyadaki şehirleşme oranının yüzde 60’ları bulacağı öngörülüyor. Bu da karbon emisyonlarının bugünden çok daha ciddi bir sorun olacağına işaret ediyor. Dolayısıyla hemen hemen tüm otomotiv üreticileri, daha az karbon salımı için yeni teknolojiler üzerinde çalışıyorlar. Yine karbon sorununa çözüm olması açısından 2025 yılında yaklaşık 20 milyon hibrit ve elektrikli aracın üretilmesi öngörülüyor. Bosch teknolojisi içeren 30’dan fazla elektromobilite projesi şu anda üretim aşamasında.

Öte yandan 2020 yılı gibi oldukça yakın bir zamanda, otonom otomobiller günlük yaşantımızın önemli bir parçası haline gelecek. Yapay zeka sayesinde otomobiller sürüşte giderek daha iyi olacak. Bosch’un otonom sürüşte kaydettiği ilerleme de aynı hızla devam ediyor. Çok önemli bir stratejik adım olarak, kendi kendine giden otomobillerin beyni olan ‘AI yerleşik bilgisayarı’ geliştiriyoruz. Yapay zekanın yardımıyla, otomobilleri yayalar veya bisiklet kullanıcıları gibi diğer karayolu kullanıcılarının davranışlarını yorumlamaya ve tahmin etmeye yetecek kadar akıllı hale getiriyoruz. Elektrikli ve otonom sürüşü desteklemenin yanı sıra A noktasından B noktasına seyahat eden herkese web tabanlı servisler sunuyoruz.

Bugün yaşanan değişimin en önemli katalizörü ise bağlanabilirlik. 2020 yılında, 250 milyon otomobilin Nesnelerin İnternetinin bir parçası olması ve bu tarihten itibaren ağa bağlı mobilite pazarının her yıl yaklaşık yüzde 25 büyümesi öngörülüyor. Alman Tüketici ve Medya Analizi grubu tarafından yapılan bir araştırmaya (VuMA 2017) göre, Almanya nüfusunun dörtte birden daha fazlası, entegre internet erişimini daha şimdiden bir otomobil satın alırken önemli bir özellik olarak görüyor. Dolayısıyla ağa bağlı otomobillere yönelik servisler, otomotiv sektöründe giderek ayırt edici bir özellik haline geliyor.

Bosch, mobilite servislerine yönelik yeni bir platform olan Bosch Automotive Cloud Suite’i kullanıma sundu. Bu, otomobil üreticilerine ve tüm mobilite servis sağlayıcılarına hizmet veren bir yazılım platformu. Bosch, Automotive Cloud Suite içerisinde dijital seyir defteri veya yazılım güncellemelerinin uygulanmasına yönelik çözümler gibi ayrı yazılım modülleri sunuyor. Mobilite servisi sağlayıcılar da sürücüler için çok çeşitli ağa bağlı otomobil servisleri geliştirmek için bunları kullanabiliyor. Ayrıca sürücülere yönelik her türden servisin geliştirilmesi ve hızlı bir şekilde pazara sunulması için kapsamlı bir içeriğe sahip. Çok yakın bir gelecekte otomobiller, sürücülerin izniyle bilgileri buluta gönderecek. Bulut, bu bilgileri çok sayıda ağa bağlı otomobilden toplayacak. Daha sonra bu bilgiler, örneğin otomobil üreticileri tarafından bilgilendirici eğlendirme sistemleri aracılığıyla sürücülerin erişebileceği ayrı servisler geliştirmek için kullanılabilecek.

Tüm bu parametreler, Bosch’un geleceğin mobilitesindeki rolünü belirliyor. Hedeflerimiz kaportanın çok daha ötesine geçiyor. Vizyonumuz, ‘Emisyonsuz, kazasız, stressiz sürüş. Bosch Yedek Parça İş Birimi olarak, şirketimizin bu hedefe ulaşması için üzerimize düşen görevi yerine getirmek için çalışıyoruz.

Bu süreç ile birlikte otomotiv satış sonrası işi, son 10 yıllık süreçte gelişmiş bir ticaret kolu haline geldi. Bu gelişmeye paralel olarak, Bosch çatısı altında otomobiller için birçok ürün geliştirdik, yan sanayi sektöründe ve otomotiv satış sonrası hizmetlerde kapsamlı bir yedek parça stokumuz oluştu. Bugün Bosch Otomotiv Yedek Parça İş Birimi olarak, tüm servis ve ticari ortaklarımıza geniş ürün gamı, kaliteli ürünler ve yenilikçi çözümler sunuyoruz.

Geçen yıl Bosch Yedek Parça İş Birimi olarak Türkiye ciromuzu yüzde 20’ye yakın artırdık. 2017 için ise bu oranın yüzde 27 kadar çıkacağını öngörüyoruz. Yedek parça sektöründe faaliyet gösteren bir firma olarak işimiz, trafiğe çıkan araçların potansiyel adediyle doğrudan bağlantılı. Bu yıl Temmuz ayı sonu itibarıyla trafiğe kayıtlı araç sayısı 21,8 milyona ulaştı. Sadece Ocak-Temmuz 2017 döneminde 730 bin adet taşıtın trafiğe kaydı yapıldı. Dolayısıyla araç satışlarında yaşanan artış, iş hacmimizi büyümesine katkı sağlamakla birlikte pazarın üzerinde bir büyümeyi de beraberinde getiriyor.

Kalite politikanızdan bahseder misiniz? Kalite ve garanti koşulları nelerdir?

Bosch Yedek Parça İş Birimi olarak kalite, öncelikle hedefimizdir. Bosch Kalitesi; sertifikalı servis ekipmanlarının kullanıldığını, özel onarım ve test metotlarının uygulandığını, araç bazlı teknik değerlerin ayarlandığı, araca özel orijinal tamir ve test verilerinin girildiği, Bosch orijinal yedek parçalarının kullanıldığını, Bosch tarafından kapsamlı olarak eğitilmiş çalışanlar tarafından gerçekleştirildiğini, uygulanan tamir çalışmalarının garanti altına alındığını gösteriyor. Ayrıca Bosch ESI[tronic] yazılımı yardımıyla karekod içinde bulunan ürün onarım bilgileri görüntülenebiliyor. 

Türkiye’de varlığınızı daha da yaygınlaştırmak için ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

Bosch’un omurgasının otomotiv olduğunu ve küresel ciromuzun yüzde 60’ının otomotivden geldiğini göz önüne bulundurduğumuzda, otomotiv yedek parça pazarında amiral gemimizin Bosch Car Service’ler olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bosch Car Service’ler bağımsız yedek parça pazarındaki varlığımızı pekiştirmenin yanı sıra dolaşımda olan araçların da daha uygun ve kaliteli hizmet almasını sağlıyor. Böylelikle hem bizim satışlarımız destekleniyor hem de araçların kalitesi orijinal ekipman seviyesinde kalmış oluyor. Bosch Car Service’ler, hem özel servis zinciri olmanın getirdiği yapı hem de hizmet kalitesi açısından yetkili ve özel servisler arasındaki boşluğu dolduran bir yapıya sahip.

Bosch Car Service’ler her marka ve model aracın mekanik, elektronik, periyodik bakımını, yedek parça değişimini ve onarımını yapabilen yetkinlikte bir servis organizasyonu. Amacımız uygun fiyatla, kaliteli Bosch yedek parçaları ve Bosch marka servis ekipmanları sayesinde kaliteli hizmetle ve yetkin personelle araç sahiplerine hizmet verebilmek. Dünya genelinde, 2016 yılsonu itibarıyla 17 binin üzerinde Bosch Car Service var. Türkiye’de ise 57 ilde 170’in üzerinde Bosch Car Service ile hizmet veriyoruz. 2019 yılında, 300 servise ulaşmayı hedefliyoruz.

Bildiğiniz gibi, Türkiye’de bir sanayi sitesi gerçeği var. Bosch Car Service organizasyonu ise gerek sanayi sitesinde gerekse şehir içerisinde konumlanan servis hizmetleriyle diğer servislerden ayrışan zincir bir yapıya sahip. 2005/04 Motorlu Taşıtlar Sektöründe ‘Dikey Anlaşmalar ve Uyumlu Eylemlere İlişkin Grup Muafiyeti Tebliği’ne göre Bosch Car Service’lerde yapılan periyodik bakımlarda, üretici garantisi kapsamındaki araçların garantisi bozulmamaktadır.

Ayrıca son yıllarda Bosch Car Service organizasyonu olarak farklı markalarla araç kullanıcılarına yönelik kampanyalar ve iş birlikleri yapmaktayız. Araç kullanıcıları bu kampanyaları takip etmek için www.boschservice.com.tr’yi kullanabilirler.

Diğer yandan Bosch Car Service’lerde hafif ticari ve binek otomobil bakımları yapılırken, ağır vasıta araçlara ise Bosch Diesel Service, Bosch Diesel Center ve Optimum Diesel Partner’lerimiz hizmet veriyor. Ağır vasıta üzerindeki sistemler üzerine bu merkezlerle çalışıyoruz. Bosch Diesel Service ve Center’lardan, bağımsız servisler ya da üretici firma yetkili servisleri de yararlanabiliyor. Bu servislere son olarak tüm iki ve üç tekerlekli motorlu taşıtlara bakım ve onarım hizmeti verebilen Express Bike Service’ler eklendi.

Express Bike Service hakkında bilgi verir misiniz?

Express Bike Service, dünya genelinde Hindistan, Malezya ve Endonezya başta olmak üzere 500’ün üzerinde servis noktasıyla iki ve üç tekerlekli motorlu taşıtlar için hizmet veren bir servis noktası. Geçtiğimiz aylar itibarıyla Express Bike Servis, Bosch kalitesiyle İstanbul’da motor tutkunlarına hizmet vermeye başladı. Express Bike Service, Bosch ya da orijinal yedek parçaları ve Bosch servis ekipmanlarını kullanarak, eğitimli ve tecrübeli teknisyenleriyle müşteri memnuniyeti ve kalite odaklı hizmet veriyor. Express Bike Service’te görev yapan teknik elemanların eğitimleri Bosch tarafından veriliyor ve aynı zamanda şirketimiz tarafından servislere ürün pazarlama desteği sağlanıyor. Express Bike Servis sayısının 3 yıl içinde 30’a ulaşmasını hedefliyoruz.

Pazarın rekabetçi koşullarında Bosch Otomotiv’i öne çıkaran özellikler nelerdir?

Bosch Otomotiv Yedek Parça İş Birimi olarak pazardaki etkinliğimizi perçinleyen en önemli noktanın Bosch Car Service’ler olduğunu özellikle belirtmek isterim. Bunun yanı sıra, üçüncü partilerle iş birliklerimiz, geniş ürün gamımız ve kaliteli hizmet anlayışımızla da ön plana çıkıyoruz. Yeni araç markaları piyasaya çıktığı anda, bu araçların ihtiyaçlarına göre pazara sunduğumuz yeni ürünler de pazardaki büyümemizi etkileyen konular.

Pazarı, sunulan yenilikleri, yeni araçları ve teknolojileri çok yakından takip ediyoruz. Bununla birlikte dağıtım ağımız ve bayi yapımız her geçen gün genişliyor.

 

Otomotiv Yedek Parça konusunda hangi yelpazede ürünleriniz mevcut? Hangi firmalarla iş ortaklıklarınız bulunuyor?

Bosch Otomotiv Yedek Parça İş Birimi olarak Türkiye’de 11 ürün gamında 140 bin kalemin üzerinde yedek parçamız bulunuyor. Bunların arasında dizel sistemleri, benzin püskürtme sistemleri, filtreleme sistemleri, fren sistemleri, direksiyon sistemleri, servis ekipmanları, döner motorlar olarak adlandırdığımız marş motorları, elektrikli motorlar, silecek sistemleri, aydınlatma sistemleri, kayış ve aküler yer alıyor. Her yıl da ürün gamımıza yeni ürünler ekleniyor.

Türkiye’de özellikle dizel pazarında çok etkin çalışıyoruz. Dizel püskürtme sistemleri, şarj marj ürünleri ve servis ekipmanları dizel pazarına sunduğumuz önemli ürünler arasında yer alıyor. Bununla birlikte, satış stratejimizde sürümü fazla olan filtre, fren, kayış ve silecek ürünleriyle ilgili önemli hedeflerimiz var. Bu ürün gruplarıyla ilgili olarak ağır vasıtadan binek otomobile kadar her türlü araç için, önümüzdeki yıllarda daha hızlı bir büyüme öngörüyoruz.

Bunların yanı sıra birçok kurumsal firmanın yedek parça, servis ekipmanları ve eğitim konusunda seçilmiş tedarikçisiyiz. Kendi servis ağımıza ek olarak Türkiye’de aktif olan global servis zincirlerine akü, filtre, silecek, fren, buji gibi ürünlerimiz ve servis ekipmanları ile hizmet veriyoruz. Ayrıca son yıllarda dikkat çekici bir büyüme gösteren online kanallarda ise geniş ürün yelpazemiz ile Türkiye’nin önde gelen platformlarıyla iş birliğimizi yürütüyoruz. Geleneksel satış kanalımızın yanında birçok yapı market vasıtasıyla da silecek, filtre ve akü ürünlerimizle nihai müşterilerimizle buluşturuyoruz.

Servis Ekipmanları hakkında bilgi alabilir miyiz? Servis ekipmanların önemi nedir?

Bosch, araç üreticilerine bilgi ve tecrübesiyle geniş bir ürün gamı ile yedek parça sağlıyor. Bu alanda dünyadaki en büyük otomotiv yan sanayilerinden biri olma özelliği taşıyor. Tasarım, araştırma ve geliştirmeye sürekli önem vermekte ve bu alanda büyük yatırımlar yapıyor. Bosch olarak bu bilgi ve tecrübelerimizi, 1925 yılından beri servis ekipmanları ve test teknolojisi konsepti ile servislerle paylaşıyoruz.

Dünyada ve Türkiye’de araç parkı ile otomobil teknolojisinin sürekli olarak gelişip, elektronik uygulamaların araçlarda gitgide yaygınlaşması, araç servis ekipmanlarının her geçen gün daha fazla önem kazanmasına neden oldu. Araç onarım servisleri ancak gerekli bilgi ve teknolojiye sahip oldukları takdirde yeni nesil araçlara hizmet verebilecekler.

Elbette, bu bilgi teknolojisinin sadece cihazlarla değil, yazılım, eğitim ve teknik telefon desteği uygulamaları ile de desteklenmesi gerekiyor. Bosch olarak bu konuda çeşitli kullanım amaçları için geniş bir servis ekipmanı programı sunmakla kalmayıp, bu test cihazlarının çalışabilmesi için sürekli olarak güncellenen bir yazılım desteği, eğitim ve teknik telefon desteğini de beraberinde sağlıyoruz.  

Sektörde genel olarak yaşanılan ve üzerinde durulması gereken sorunlar nelerdir?

Bildiğiniz gibi son dönemlerde Türkiye ve dünya ekonomisinde önemli güç-denge değişimleri yaşıyoruz.  Değişim çağındayız ve bu değişime ayak uydurabilmek için öncelikle çevik ve esnek stratejiler oluşturmanız gerekli.

Örneğin, sektörümüzde Türkiye’deki dağıtım kanalları Avrupa’daki ile karşılaştırdığımızda Lojistik ve IT altyapıya ciddi anlamda yatırım yapılmadığını görebiliyoruz. Bu konu gelişmeye oldukça açık. Sektör olarak daha fazla odaklanılması gereken konular arasında ön sıralarda yer aldığını düşünüyorum.

Ayrıca sektörümüzde de önemli teknolojik gelişmeler bizi bekliyor. Hem teknolojik hem de bilgi yatırımı olarak değerlendirilebilecek bu değişimlere, sektörümüzün her alanındaki paydaşlarımızın hazırlıklı olması gerekli. Gelecek dönemde bu konudaki eğitim ve bilgi eksikliği ileride büyük sorun hale gelebilir.

Firmanızın belirlediği kısa ve uzun vadeli hedefler nelerdir?

Bosch Yedek Parça iş kolu olarak hedefimiz, yedek parça pazarının gelişmesini sağlarken bu pazarda kendi büyüme oranımızı artırmak.  2018 ve 2019 yılı için öncelikli hedefimiz, servis organizasyonumuzu hem ticari hem de binek araçlarda genişletmek ve hizmet kalitesini daha da iyileştirmek. Bunun dışında özellikle ağır vasıta yedek parça kanalına odaklanmayı planlıyoruz. Ayrıca sıkça kullanılan filtre, fren, silecek, direksiyon sistemleri, kayış ve akü gibi ürün gruplarında da yeni ürünlerimizi pazara sunmaya devam edeceğiz.

Sizce sektörü gelecekte ne gibi değişim ya da gelişmeler bekliyor?

Daha önceki sorularınızda detaylı bilgi verdiğim geleceğin mobilitesinin yanı sıra yakın gelecekte Hindistan gibi bazı ülkeler yüksek dinamiğe ulaşacak. Avrupa, yüksek otomobil popülasyonu ile iyi bir temele sahip. Çin başta olmak üzere dünyanın diğer kısımları ise yavaş yavaş toparlanıyor. Bu görünüm, 2018 için iyi bir bakış açısı sağlıyor. Yine de değişken dünya gündeminde dikkatle ilerlemeliyiz. Biz Bosch Otomotiv Yedek Patça İş Birimi olarak “En iyiye hazır ol ve en kötüye iyi hazırlan” prensibiyle yolumuza devam ediyoruz.

Türkiye Otomotiv sektörünü Avrupa ile kıyaslamak gerekirse ne gibi farklar var?

Dünya’da ortalamanın üzerinde büyüyen bölgeler var. Adriyatik ülkeleri, Rusya ve Türkiye. Biliyorsunuz, Türkiye’de ulaşım ve taşımacılık demiryolu yerine daha çok kara yoluyla yapılıyor. Özellikle taşımacılık alanında ağır vasıtalar ön planda. Diğer yandan İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerdeki araç popülasyonu Türkiye’nin yüzde 30-35’ ine karşılık geliyor. İstanbul başta olmak üzere ülkenin sahip olduğu genç nüfus ve ekonomik büyüme ile birlikte otomobil pazarı hızla büyüyor. Diğer yandan büyükşehirlerde trafikte dur-kalk yapmanın otomobillerin aşınmasına sebep olduğunu da düşünürsek, yedek parça sektöründeki büyümenin sebepleri ortaya çıkmaktadır. Bir de Avrupa’da 8-9 yıl olan ortalama araç yaşı bizde 12’yi buluyor. Doğal olarak araçların yaşı ilerledikçe bakıma olan ihtiyacı da artıyor.

Türkiye’de tüketimi artıran birtakım davranış reflekslerinden de söz etmek mümkün. Örneğin; bir servise gittiğinizde size sormadan aracın filtresini ve ampullerini değiştirirler ki bu tip durumlar tasvip edilemezdir. Avrupa’da araç sahibinden onay almadan böyle bir şey yapamazsınız. Türkiye’de ürün biraz daha uygun fiyatlı, işçilik çok düşük fiyatlı olduğu için sormadan değişimi yapıyorlar. Tabii bu da yedek parça kullanım oranlarına etki ediyor.

Bosch Otomotiv Yedek Parça Bölge Direktörü Kıvanç Arman

Türkiye, İran ve Orta Doğu…

 

Attachment

Yorum Yap

*