Biggplus Şirketler Grubu’nun CEO’su Sn. Enis KARSLIOĞLU İle Keyifli Bir Röportaj Gerçekleştirdik

 

Biggplus Şirketler Grubu’nun CEO’su Sn. Enis KARSLIOĞLU ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. SADAKAT uygulamaları hakkında detaylı bilgiler veren Sn. KARSLIOĞLU “Sanal Mağaza, kısaca Sadakat programı uygulamaları (Loyalty), ödül puan projeleri ve ürün çeşit ve lojistiğinde Türkiye’nin lider firması haline gelmiştir.” dedi.  Sn. KARSLIOĞLU’na bu bilgilendirici röportaj için Yedek Parça Dergisi olarak teşekkür ederiz.

Kuruluş hikayenizden bahseder misiniz?

Biz 1999 yılında işlerimizi kurarken kalıcı teknoloji odaklı, özel projeler üretmek ve arkamızda güzel eserler, başarılı şirketler bırakmalıyız diye yola çıktık. Bunun için her bir kaç senede kendimize yeni hedefler koyup yeni projeler ortaya çıkarmaya çalıştık. Hedeflerimiz ve hayallerimiz her zaman büyük oldu. Bu sebeple ilk projelerimizi 2 G ile yazılan BIGG ile başlattık.

Seneler projelerimize ve yapımıza o kadar önemli  ekleme, yeni ürün ve gelişme getirip  artı değer ortaya çıkarttık ki; 10. yılımızda grubumuza BIGGPLUS demek istedik.

Grubumuzun bu günlere gelmesini sağlayan değişime ve yeniliklere karşı açıklığımız, müştelerimizi samimi şekilde önemsememiz ve her daim aynı heyecan ile iş yapıyor oluşumuzdur.

Sanal Mağazacılık hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

1999 yılından beri müşteri sadakat hizmetleri sunan, BiggPlus Grup Şirketleri’nin amiral gemisi olan Sanal Mağaza, loyalty alanında Türkiye’de global kriterlere uygun olarak 95 ülkeye hizmet vermekte olan tek ve en büyük şirkettir. Sanal Mağaza, geleneksel uygulamaların yanı sıra, müşterilerine online, mobil ve sosyal medya içerikli sadakat programları sunar.

Seçkin müşterilerimiz arasından bir kaçını saymak gerekirse BOSCH OTOMOTİV, GOODYEAR, MUTLU AKÜ, TURKCELL, GENERAL ELECTRIC, SAMSUNG, AKÇANSA,  COCA COLA, MARSHALL, CASTROL, BP ve  TÜRK HAVA YOLLARI’nı söyleyebilirim.

Hizmetlerimizi Kavacık’taki 1,200 m2’lik merkez ofisimiz ve Kartal Samandıra’daki 10.000 m2’lik kapalı alana sahip lojistik merkezi’nden vermekteyiz. Bigg+ grubunda 2017 itibariyle 120 kişi çalışmaktadır.

Sektördeki yapılanmanızdan bahseder misiniz?

Sanal Mağaza A.Ş. halihazırda yönetmekte olduğu 1500 ‘den fazla sadakat projesi ve A ‘ dan Z ‘ ye hizmetleriyle  (Loyalty Yazılımları, Proje Yönetimi, Ürün Tedarik Zincir Yönetimi, Lojistik ve Kargo Yönetim, Çağrı Merkezi Yönetimi, vb. ) loyalty sektöründe Türkiye’nin lider firmasıdır. Tüm sadakat programlarımızı hepsi grubumuz içinde yazılmış ve birbirini tamamlayan programlar ve uygulamalar üzerinden yürütüyoruz.

Bunlar ;

Biggstars : Çalışan Takdir ve Ödüllendirme Platformu

Biggclub :  Bayi Ödüllendirme, Kampanya ve İçerik Yönetim Platformu

Biggymobil : Son Kullanıcı Ödül ve Avantajlar Uygulaması

BiggRewards : Türkiye’ nin en Zengin Ödül Puan Uygulaması

 

 

 

Sunduğunuz hizmetler hakkında bilgi verir misiniz?

1999 yılından beri Global Loyalty, Rewards ve Merchandiser alanında müşterilerine sadakat hizmetleri sunan Bigg+ grubu, bu hizmetleri 3 ana grup şirketi altında sağlamaktadır.

Bunlardan birincisi SANAL MAĞAZA, kısaca Sadakat programı uygulamaları (Loyalty), ödül puan projeleri ve ürün çeşit ve lojistiğinde Türkiye’nin lider firması haline gelmiştir.

İkinci grup şirketimiz ARİSTO vasıtasıyla yeni trendleri, gelişen teknolojiyi müşterilerimize sunuyoruz. Artık hemen hemen tüm müşterilerimizin internet üzerinde çalışan ve her gün değişen / güncellenen hediyelere sahip E–Reward portalleri var. Puan toplama ve harcama tarafında çoklu dil çalışan tüm yazılımlarımızı grup şirketimiz ARİSTO geliştirmektedir.

Üçüncü grup şirketimiz ON-NET ise, tüm dünyadan ithal ettiği “Worldwide Products” ve Türkiye’de münhasır temsilcisi olduğu PF Concept, Lotto, Koziol gibi dünya markaları ve kendi geliştirdiği çok özel ve algı değeri yüksek BIGGDESIGN TASARIM ürünler ile LOYALTY projelerimizi desteklemektedir.

On-Net içinde yer alan A tipi acentamız BIGGTRAVEL ise uzman olduğu seyahat ve deneyim paketleri ile tüm kanallarımızı çok özel ürünleriyle besliyor.

Özellikle satış arttırıcı promosyon ürünleri ve online çalışan bayi promosyon shop uygulamalarında çok önemli projelere imzalar atıyor.

Müşteri sadakat programı hakkında bilgi verir misiniz?

Biz temelde 3 farklı hedef kitleyi öngörerek programlarımızı sunuyoruz :

  • ÇALIŞAN TAKDİR & SOSYAL ÖDÜLLENDİRME UYGULAMALARI
  • BAYİ – ACENTA LOYALTY PROGRAMLARI
  • SON KULLANICI MOBİL  ÖDÜL PUAN UYGULAMALARI

Bu hedef kitlelere 4 temel ürünümüz üzerinden iş yapıyoruz :

Biggstars: Çalışan Takdir ve Ödüllendirme Platformu

Biggclub: Bayi Ödüllendirme, Kampanya ve İçerik Yönetim Platformu

Biggymobil: Son Kullanıcı Ödül ve Avantajlar Uygulaması

BiggRewards: Türkiye’ nin en Zengin Ödül Puan Uygulaması

Kurumlar bu ürünlerimiz ile bayi, çalışan ve son kullanıcı tarafında hedef kitlelerini motive edip, satışlarını artırabilir ve markalarına bağlılık yaratırlar.

Bayi ödüllendirme sistemi  hakkında  önerileriniz ne olurdu ?

Bayi ödüllendirme sistemleri, şirketlerin satış ve dağıtım kanallarının, ticari pazarlama yöneticilerinin hem sell-in hem de sell –out aktiviteleri için en verimli ve önemli uygulamaların başında gelir. Sadece satış arttırılması değil, kulüp uygulamaları ile bayilerin markayı çok daha iyi tanıyarak marka ile etkileşime girmeleri sağlanır. Online sistemlerimiz üzerinden bayilerin performans ve verimlilikleri raporlanır ve toplanan big data CRM analizi yapılarak bayiye özel kampanyalar düzenlenebilir.

Sektördeki konumunuz ve hedefleriniz nelerdir ? Firmanızın belirlediği kısa ve uzun vadeli hedefler nelerdir ?

Sanal Mağaza‘nın Türkiye‘deki pozisyonu ve durumu belli, biz teknolojik ve farklı ürünlerimiz, Big Data – CRM çözümlerimiz, lojistik alt yapımız ile sektör lideri bir firmayız. İç pazarda her sene ortalama 35 % büyüyoruz. Bu trend devam edecek.

Öte yandan 3 senedir ASYA, AVRUPA ve AMERİKA ‘ daki Merkezlerimiz ve İş ortaklarımızla 95 ülkede hizmet vermeye başlamış, GLOBAL LOYALTY dünyasına adım atmıştık. Bundan sonraki bizim asıl hedefimiz GLOBAL alanda büyümek ve kalıcı olmak. Bunun için 2018 başında Ortadoğu ülkelerine hizmet vermek üzere Dubai’ de IT şirketi ve Lojistik şirketi kuruyoruz. Tüm Ortadoğu projelerimiz oradan yöneteceğiz.

Bizi takip edenler 2018 ‘ in ikinci yarısında çok daha fazla yeni ürün ve açılımlara hazır olsun.

Hangi firmalarla iş ortaklıklarınız bulunuyor?

Ürün tedariğinde Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen 850 ‘ den fazla çok markasıyla çalışmaktayız. Öte yandan gönderilerimizi ARAS, UPS, ARAMEX gibi partnerlerimiz aracılığıyla müşterilerimizle buluşturuyoruz. Data center ve yazılımlarda da dünya devi firmaların çözümlerinden yararlanıyoruz.

Son dönemde yaptığınız herhangi bir yatırım var mı? Var ise bunlar nelerdir?

Son dönemde ağırlıklı olarak IT ve İNSAN KAYNAKLARI alanında yatırımlarımız olmakla birlikte, büyüyen grubumuzun hemen hemen her alanında yatırım yapıyoruz. Grup firmalarımızdan biri olan Aristo Tübitak ve AR-GE çalışmaları yapmaktadır. Yurt dışında kurulacak olan lojistik merkezlerimiz de 2018 yılındaki önemli yatırımlarımızdan birisi olacak.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Öncelikle tüm okuyucularınızın yeni yılını kutlar, 2018‘in tüm ulusumuza huzur ve mutluluk getirmesini dilerim.

Bir diğer notum, OTOMOTİV ve YEDEK PARÇA alanındaki SADAKAT uygulamalarında yukarıda bahsettiğim REFERANSLARIMIZ’ dan da görülebileceği üzere, çok büyük tecrübeye sahip olduğumuzdur. Standart uygulamalarımızın yanısıra SATIŞ ve MARKA BAĞLILIĞI ARTIRMAK için firmaya özel çalışmalarımız da vardır. Okurlarınız konu ile ilgili bilgi ve detay almak isterlerse lütfen çekinmeden SANAL MAĞAZA PROJE EKİPLERİMİZİ (sanalmagazakurumsal.com ) arasınlar.

Attachment

Yorum Yap

*