Knorr-Bremse 2017 Mali Yılında 6,24 Milyar € İle Satış Rekoru Kırdı

 

  • 6,24 milyar € ile %13,7 satış artışı (2016: 5,49 milyar €)
  • Döviz kuru düzeltmesi ile Raylı Araç Sistemleri ve Ticari Araç Sistemleri bölümlerinde gelir rekoru kırıldı
  • Raylı Araç Sistemleri bölümü gelirleri: 3,33 milyar € (2016: 2,99 milyar €)
  • Ticari Araç Sistemleri bölümü gelirleri: 2,93 milyar € (2016: 2,52 milyar €)
  • Gelen siparişler satışları geride bıraktı ve 6,66 milyar € ile %16,4 arttı (2016: 5,72 milyar €)
  • Yapılan sıra dışı harcamalara rağmen 2017 yılında faiz, vergi ve amortisman öncesi kar (FVAÖK) toplam 1,06 milyar €’yu buldu (2016: 1,01 milyar €)

Dünyanın öncü fren sistemi üreticisi ve raylı ve ticari araçlardaki diğer alt sistemleri tedarik eden Knorr-Bremse, 2017 mali yılında 6,24 milyar € ile satış rekoru kırdı. Raylı Araç Sistemleri ve Ticari Araç Sistemleri bölümleri bu başarıya eşit miktarda katkıda bulundu. Knorr-Bremse Group gelirleri toplamda %13,7 artarak 6,24 milyar € oldu (2016: 5,49 milyar €). Gelen siparişler daha da hızlı arttı ve 6,66 milyar € ile %16,4 arttı (2016: 5,72 milyar €). Döviz kurlarındaki değişiklikler, Haldex’i satın alma çalışmaları ve IFRS raporlama sistemine geçiş nedeniyle yapılan sıra dışı harcamalara rağmen 2017 yılında faiz, vergi ve amortisman öncesi kar toplam 1,06 milyar €’yu buldu (2016: 1,01 milyar €). Uluslararası Finansal Raporlama Standartları’na (IFRS) göre düzeltilmiş faiz, vergi ve amortisman öncesi kar 1,14 milyar €’ya ulaştı.

Knorr-Bremse AG Yönetim Kurulu Başkanı Klaus Deller şöyle diyor: “Bizim için geçtiğimiz mali yıl son derece dinamik ve ilham verici oldu. Gösterdiğimiz güçlü büyüme ve satış rekorlarından çok memnunuz. Bu da sürdürülebilir ve karlı büyüme için atmış olduğumuz adımların etkili olduğunu göstermektedir.” “Ayrıca tüm bölgelerimizde önemli piyasa başarılarına imza attık. Bunlardan bazıları Hindistan’daki demiryolu taşımacılık sektörü, frenleme sektörü ve Çin ve Japonya’daki şanzıman kontrolü ve ticari araçlar alanları.”

 

 

Bölüme Göre Ticari Büyüme

Raylı Araç Sistemleri bölümü 3,33 milyar € satış gerçekleştirdi (2016: 2,99 milyar €). Döviz kuru düzeltmesi yapıldığında bu bölümün gerçekleştirdiği en yüksek satış rakamıdır. Satış gelirlerindeki keskin artış, yeni satın alınan Kiepe Electric Group’un katkıları da dahil olmak üzere Avrupa’daki pazar talebinin artışından da görülmektedir. Ayrıca Kuzey Amerika ve Asya/Avustralya bölgelerindeki gelişmeler de olumludur. Başarı hikâyelerinden biri de Hindistan pazarında Alstom’un 800 Prima-E ikili lokomotifine fren sistemi takılması. Burada hızla büyümekte olan demiryolu taşımacılığı sektörü için önümüzdeki yıllarca ciddi bir büyüme planlanıyor.

Ticari Araç Sistemleri bölümü 2,93 milyar € satış gerçekleştirdi (2016: 2,52 milyar €). Tüm bölgeler bu üstün performansa katkıda bulundu. Önemli bir başka gelişme, Çin’deki Dongfeng Motor Group’un Knorr-Bremse ile yeni nesil ağır hizmet tipi kamyonların otomatikleştirilmiş düz şanzımanlarını geliştirme konusunda yaptığı ortaklıktı. Böylece en önemli pazardaki dünyanın en büyük kamyon üreticileri, otomatikleştirilmiş düz şanzımanların başarısını sürdürmek için adım atmış oldu. Dongfeng Motor Group ile kurulan ortak girişimde, Knorr-Bremse şanzıman kontrol sistemini optimize ederek Çin ve Asya pazarlarının ihtiyaçlarına uyarlanmasını sağlıyor.

Dünya çapında çalışan sayısı yaklaşık 28.000 oldu

Yıl sonunda Knorr-Bremse’nin grup dahilinde dünyada toplam 27.705 çalışanı vardı (2016 yıl sonu: 24.565). Bu da önceki yıla göre %12,8 artış anlamına gelmektedir. Almanya’nın Aldersbach, Berlin, Dresden, Düsseldorf, Holzkirchen, Münih, Schwieberdingen ve Wülfrath şehirlerindeki sekiz fabrikada, yılsonunda toplam çalışan sayısı 5.663’e çıktı (2016: 5.044).

2018 mali yılına güven ile giriyoruz

Knorr-Bremse 2018 mali yılında zorlu bir piyasa ortamı olmasını bekliyor.  Buna rağmen Yönetim Kurulu 6,4 – 6,6 milyar € arasında gelir büyümesi ve %17 – %19 arasında FVAÖK karı bekliyor. Sektörün karşılaştığı önemli zorluklar hala Elektriklendirme, Bağlantı/Dijitalleşme ve Otomatik Sürüş. Klaus Deller, “Bu alana yeni rakipler geliyor ve işletmeci, OEM ve tedarikçi ortamı tamamen baştan şekilleniyor” diyor. Deller, “Geniş ürün portföyümüz, geleceğe yönelik teknolojilerimiz, piyasadaki güçlü konumumuz ve işine bağlı çalışanlarımız sayesinde iyi bir yerdeyiz ve bu zorlukları kendimize güvenerek karşılayacağız. Bu yılın önemli fuarlarında (InnoTrans ve IAA) şirketimizin raylı ve ticari araç sektörlerinin karşılaştığı zorluklara karşı üstün çözümler sunabildiğini bir kez daha göstereceğiz. Yeni sistemlerin geliştirilmesinde devam eden güçlü yatırımlar, en yeni teknolojilere sahip üretim teknolojileri ve karayolu ve demiryollarında 110 yıldan fazla güvenlik deneyimini bir araya getiren bu yaklaşım somut sonuçlar getiriyor” diyor.

1 Kasım 2017’den beri Knorr-Bremse AG’nin Finans Direktörü olan Ralph Heuwing, “2018 yılında seçtiğimiz sürdürülebilir ve karlı büyüme yolunda devam edeceğiz ve müşterilerimizin yararlanacağı ciddi yatırımlar yapacağız” diyor. “Bu sırada maliyet ve finans yönetimi konularına sıkı bir şekilde odaklanacağız, verimli süreçlerimizi güçlendireceğiz ve güçlü bilançomuzdan yararlanacağız.”

Bu basın bültenindeki rakamlar henüz denetlenmemiştir. Ayrıca Denetim Kurulu tarafından onaylanmamıştır. Nihai verileri içeren 2017 Yıllık Raporu 20 Mart 2018’de yayınlanacaktır.

 

Knorr-Bremse raylı ve ticari araç fren sistemleri üretiminde ve raylı ve ticari araçların diğer alt sistemlerini tedarik etme konusunda öncü bir şirkettir ve satış değeri 2017’da 6 milyar Euro’nun üzerindedir. 30 ülkede 28.000 çalışan servis freni, giriş, kontrol ve enerji tedarik sistemleri, HVAC ve sürücü destek sistemleri, direksiyon sistemleri, güç aktarma sistemi ve şanzıman kontrol çözümlerini geliştirmekte ve üretmektedir. Şirket bir teknoloji lideri olarak ürünleri ile 1905’ten beri karayolları ve demiryollarında güvenliği artırmak için büyük bir katkı sunmaktadır.

Attachment

Yorum Yap

*