NSK Group, TİM “Rota: Brezilya” Panelinde

TİM tarafından Türk firmalarının hedef pazarları daha yakından tanıyabilmesi amacıyla başlatılan “İhracat Pusulası” etkinlik zincirinin onbirincisi, Rota: Brezilya sloganıyla gerçekleşti. ROTA markası ile Brezilya’da satış pazarlama ofisi ve deposu bulunan NSK Group, panelde konuşmacı olarak yer aldı.

21 Şubat tarihinde Türkiye İhracatçılar Meclisi (TIM) Dış Ticaret Kompleksi’nde gerçekleşen panelde NSK Group adına Kurumsal İletişim Sorumlusu Yunus Çankaya konuşmacı olarak yer aldı. Çankaya NSK Group’un üretiminin %85’i ROTAmarkası ile ihraç ettiğini belirterek şunları kaydetti: “ 2014 yılında 2 milyon $ yatırım ile Sao Paulo’da bir ofis açtık ve ticaretimizi bu ofis üzerinden gerçekleştirmeye başladık. Ofis özellikle pazarda bilinirliğimizi arttırdı ve bizim pazarı tanımamız için çok büyük bir avantaj sağladı. Müşterilerimizi tanıyabiliyor, ayrıca depomuzda stok tutup ithalat yapmak istemeyen alıcılara stokumuzdan ürünlerimizi sunabiliyoruz. Brezilya’da ofis açarak ticaret yapmak isteyen firmaların sabırlı olması gerekiyor. Yapılacak yatırımın kendini amorti etmesi 4 ila 5 yıl arası bir zaman alabiliyor. ”

 

“Rota: Brezilya” panelinin açılışında konuşan Brezilya Federal Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Paulo Roberto França, yeni devlet başkanı Michel Temer ile birlikte ülkenin hızla serbest piyasa ekonomisine geçtiğini söyledi. Brezilya’nın İstanbul Başkonsolosu França, Brezilya ile Türkiye’nin stratejik ortak olduğunu söyledi. França, “İki ülke arasında serbest ticaret anlaşması yapalım. Ticari ilişkilerimizi 3’üncü ülkelere ortaklık olarak taşıyalım” dedi.

Soa Paulo eski Ticaret Ataşesi Ramazan Kısa, Türkiye’nin Brezilya’ya otomotiv parçaları, yapı malzemeleri, tekstil, un ve şekerleme satabileceğini belirterek, “Brezilya’da işler neden hızlı yapılmıyor diye sakın sinirlenmeyin. Çünkü rahat insanlar. Onlarla yakın ilişkiler kurun, birlikte futbol izleyin” diye konuştu. Kısa konuşmasında katılımcılara Brezilya ile ticaret yapılırken dikkat edilmesi gereken hususları objektif veriler ile detaylı bir şekilde aktardı.

Panelde NSK Group ile birlikte makine, tarım ürünleri, tekstil sektörlerinde Brezilya’ya yüksek hacimlerde ihracat yapan birer firma da konuşmacı olarak yer aldı. Firmaların ortak olarak üzerinden durduğu konular yüksek gümrük vergileri ve ihracat sürecinde yaşanan zorluklar oldu. Panelistler konuşmalarını tamamladıktan sonra panel soru-cevap kısmı ile son buldu.

Attachment

Yorum Yap

*