ART Hizmet Kalitesini Her Geçen Gün Arttırıyor !

Daha önceden bildiğimiz üzere ART Otomobil AŞ her zaman CRM konusunda yenilikler yapmaktaydı ve bildiğimiz kadarıyla bu kapsamda daha ileri boyutta çalışmalar yapıldı.

ART İş Geliştirme Müdürü Sayın Ersan Yalçın bizlere yeni gelişmeler hakkında ayrıntıları aktardı.

Merhabalar Ersan Bey, öncelikle bildiğimiz üzere ART Otomobil AŞ genel olarak sürekli gelişim halinde, sizden bu gelişmeler hakkında genel olarak bilgi alabilir miyiz?

Öncelikle, dediğiniz üzere sürekli gelişim halindeyiz ve sürekli müşterilerimize daha iyi hizmeti sunabilmek amaçlı yatırımlar ve yeni hizmetler geliştirmekteyiz. Bu kapsamda öncelikle her geçen gün hizmet verdiğimiz ürün gamı genişlemekte ve daha hızlı bir hizmet sunabilmek adına stoklarımızda yeni ürünlerimizi belirli miktarlarda tutmaktayız ve ürün grubumuz her zaman daha da genişletmekteyiz. Fakat şu sıralar esas ağırlık verdiğimiz konu müşteri hizmetleri.

Müşteri hizmetleri konusundaki çalışmalarınız nelerdir ?

Bizim genel olarak Müşteri İlişkilerindeki birinci misyonumuz kaliteli hizmet. ART olarak sattığımız ürünün nihai tüketiciye ulaşana kadarki sürecini bayilerimizle birlikte takip ederek en ufak aksaklıkta bile direkt müdahil oluyoruz. Ürünümüzle ilgili tüm konularda bayilerimizle birlikte entegre marka tanıtım çalışmaları yapıyoruz. Yeni oluşturduğumuz pazarlama departmanı elamanlarımız sürekli sahada ve pazardaki dinamikleri yakınen takip ediyoruz.

Bayilerimize şunu taahhüt ediyoruz ki ART ürünlerinin satışında asla yalnız değiller ve ART, satışın tüm aşamasında bayileriyle iş ortaklığı modeli üzerinde tam bir uyum içinde hareket etmektedir. Firma olarak iş ortaklarımıza satış aşamasında her türlü desteği sağlayarak, gerekli yatırımları yapmaya devam edeceğiz.

Geçtiğimiz ayalarda müşterilerimizle olan iletişimimizi daha aktif bir hale getirmek amaçlı kadromuza yeni takım arkadaşları katıldı. Arkadaşlarımızın görevi müşterilerimizi daha aktif bir hale getirebilmek ve pazardaki rollerini arttırmaya yönelik aktiviteler yapmasına teşvik sağlamak. Bu kapsamda her zaman dediğimiz gibi ART, bir departmancasına çalışıp her geçen gün müşterilerinin işini geliştirmeye yönelik çalışmaktadır. Bu arkadaşlarımızın amacı bu şekildedir. Bu yeni organizasyonumuzda en önemli farklılık sadece kendi müşterilerimiz değil, müşterilerimizin müşterileri yani perakende ve servis ağına yönelikle bir departmanda oluşturduk.

Bu departman hakkında bilgi verir misiniz?

Bu departmanımız Müşteri İlişkileri Departmanı olarak geçiyor. Amacı gerek kendi müşterilerimiz, gerekse müşterilerimizin müşterilerini hedef almakta yani iş görevi olarak şunu üstlenmektedir; müşterilerimizin kendi satışlarını destekleyici faaliyetlerde bulunmak, çıkabilecek herhangi bir soruna karşı her zaman pazarla irtibatta olma yardım etme, tanıtım yapma gibi görevler üstlenmektedir. Bu atılımın bizi bir adım öne geçirdiğini düşünüyoruz. Her zaman her segmentten direk veya indirek yollardan bizim müşterimiz olan insanlarla irtibatta olmanın, her zaman bizim marka bilinirliğimiz ve marka sadakatimizi arttırmaya yönelik yararlı olacağını düşünmekteyiz ve genel olarak müşterilerimize baktığımızda bu durumdan çok memnun olduklarını ifade etmektedirler.

Peki Ersan Bey, bu yeni girişimleriniz umarım sizin için güzel olur. İyi geri dönüşler almanız sevindirici ve bu kadar hizmeti önde tutmanız sizin firmanızın farkını gözler önüne seriyor.

Bize verdiğiniz bu ayrıntılar için teşekkür ederiz.

ART’nin ön planda tuttuğu hizmeti, yeni girişimleriyle desteklenmesi otomotiv sektörü için ART için sevindirici olduğunu düşünüyoruz ve bu güzel gelişmelerin devamını diliyoruz.

Attachment

Yorum Yap

*