Özçete Otomotiv’den Sn. Ali Özçete İle Keyifli Bir Röportaj Gerçekleştirdik.

 

“Dünyanın Önde Gelen OEM Tedarikçilerinden Biri Olan CORTECO, Şirketimiz İçin Stratejik Olarak Önem Arz Etmektedir.”

Türkiye genelinde  toptan tüm binek ve hafif ticari araç grubunda hizmet vermekte olan Özçete Otomotiv’den Sn. Ali Özçete ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.  Şirketlerinin dünü, bugünü ve gelecek vizyonu hakkında bizleri aydınlatan Sn. Özçete, Corteco ile süregelen iş ortaklıkları hakkında da  bilgiler verdi.

Özçete Otomotiv’in kuruluş hikâyesinden bahseder misiniz?

Özçete Otomotiv AŞ., 1978 yılında Adana’da Özçete Kardeşler adı altında kaporta atölyesi olarak ticari hayatına başlamıştır. 1985 yılında artan yedek parça ihtiyaçlarını karşılamak adına yedek parça sektörüne giriş yapan şirketimiz 1998 yılından bu yana Türkiye genelinde toptan tüm binek ve hafif ticari araç grubunda hizmet vermektedir. 2017 yılında GlobalOne  ortaklığı ile uluslararası satın alma grubunun ortaklık avantajıyla dünya genelinde tanınabilirliği artmıştır.

Otomotiv Yedek Parça konusunda hangi ürünleriniz mevcut? FROW markanız hakkında kısaca bahsedermisiniz?

Binek ve hafif ticari araç grubunda tüm Alman, Fransız, İtalyan ve asya araç grubunda faaliyet gösteren şirketimizin her araç üreticisinin orijinal olarak kabul ettiği birbirinden değerli 136 çeşit bayilikle (Corteco, Bosch, Federal Mogul, Behr, Hella, Maysan, NGK, Valeo, TRW, vs.) hizmet verirken Champion Lubes Motor Yağlar, Cyclo Katkı Ürünleri ve King Motor Yatakları Türkiye  distribütörü olarak Türkiye dağıtım organizasyonunu gerçekleştirmekte olup Türkiye’nin lider Peugeot orijinal yedek parça dağıtıcısı unvanını da devam ettirmektedir. Frow markasından kısaca bahsedecek olursak şirketler grubumuza ait Frow Otomotiv AŞ., 10 yıldır 18 farklı ürün grubunda (alt takım, aks, ayna, bagaj amortisörü, conta, direksiyon kutusu, direksiyon pompası, filtre, fren sistemleri, kaporta kimyasal, kran kasnağı, silindir kapağı, ısıtma ve soğutma grubu) faaliyet göstermektedir. 26 ülkeye ihracat yapan  frow AŞ. Türkiye distribütörlüğü Özçete Otomotiv AŞ. tarafından yapılmaktadır.

Bildiğimiz kadarı ile Corteco’nun Türkiye distribütörüsünüz. Corteco ürünleri ve işbirliğiniz hakkında neler söylemek istersiniz?

Dünyanın önde gelen OEM tedarikçilerinden biri olan Corteco, şirketimiz için stratejik olarak önem arz etmektedir. Bunun en büyük sebebi firmamız son 5 yılda motor parçaların stratejik ürün grubu olarak belirleyip motor revizyonunda ihtiyaç duyulan tüm ürünlerde eksiksiz hizmet vermeyi hedef edinmiştir. Kuruluşumuzun en büyük eksiklerinden bir olan keçe, supap  lastiği,  ve conta ürün grubuyla hedefimize ulaşmamızda önemli  bir yapı taşı oldu. OEM’den gelen gücü, kalitesi ve piyasadaki bilinirliği ile firmamıza ayrı bir güç ve vizyon kattığı inancındayım.

“Corteco’nun OEM’den gelen gücü, kalitesi ve piyasadaki bilinirliği ile firmamıza ayrı bir güç ve vizyon kattığı inancındayım.”

Ali ÖZÇETE

 

 

 

Corteco bayiliğiniz ne zaman başladı? Lansman hakkında bilgi verebilir misiniz ?

2018 mali yılında anlaşma sağladığımız Corteco markasının lansmanı Automechanika İstanbul fuarında gerçekleştirildi. Fuarı ziyaret eden müşterilerimiz tarafından büyük beğeni ve takdir toplayan bu lansman, bizler için de ne kadar önemli bir marka ile ilgili ne kadar doğru bir karar verdiğimizin teyidi niteliğindedir.

Corteco  ve Özçete iş birliğinin Türkiye pazarında ne gibi farklılıklar oluşturacağını öngörüyorsunuz ?

Çok uzun yıllardır yüksek marka bilinirliğine sahip olan Corteco, keçe ve supap lastiği denilince akla gelen ilk markadır. Biz aynı marka bilinirliğini conta, motor takozu, burçlar, filtre ve süspansiyon grubunda da gerçekleştirmek ve arttırmak istemekteyiz. Şirketimiz, OEM tedarikçi Corteco’nun sektördeki başarısını ve bilinirliğini kullanarak bu ürün gruplarındaki farkındalığını da kısa sürede piyasaya tanıtarak Corteco’nun pazar payının artırılmasında önemli ve aktif rol oynayacağız.

Satış pazarlama organizasyonunuzdan bahseder misiniz?

Türkiye geneline yayılmış 45 plasiyer, Adana ve İstanbul’da 2 dağıtım deposu, her araç grubunda branşlaşmış  7 akademik üye ve Türkiye genelinde 3 bin aktif müşterisi ile binek araç ve hafif ticari araç grubunda Türkiye’nin ciro sıralamasında ilk 5 firmasından biri olan şirketimiz, yatırımları ile  yakın gelecekte sektör liderliğini hedeflemektedir.

Otomotiv sektörünü Avrupa ile kıyaslar mısınız? Ne gibi farklar var?

Türkiye otomotiv sanayi B2B portallarının gelişimi ile  son 10 yılda Avrupa ile yarışır bir hizmet kalitesine ulaştı. 2001 de gerçekleşen blok mafiyatiyle birlikte araç sayısının ve gamının gelişmesi ve renklenmesi sektörümüze yeni bir bakış açısı getirip uluslararası  markaların Türkiye’deki yatırımlarının artmasına ve eşdeğer hizmetler kalitesine ulaşmasıyla da Avrupa ve Türkiye arasındaki farklılıklar azalmıştır.

Ülkemizdeki faaliyet gösteren firmaların, sektör konusunda yeterli bilgiye sahip olduğunu düşünüyor musunuz?

Özellikle uluslararası satın alma gruplarına ortak veya üye olan meslektaşlarımız, Avrupa’daki ortaklarını hizmet ve ilgi konusunda örnek alarak gelişim ve değişimlerine hız verdiğine ayrıca yeterli bilgiye sahip olmak için gayret içiresinde olduklarına şahitlik ediyoruz. Bu da bizi gelecekle ilgili ümitlendiriyor ve heyecanlandırıyor. Meslektaşlarımız ne kadar bilgi sahibi ise o kadar rekabetin adil olacağı inancındayız.

Sektörümüzde size göre en büyük problem nedir?

Sektörümüzün bize göre en önemli problemleri; Sahte ürün ile mücadeledeki yetersizlik, araç bakım ve servis istasyonlarının yeni nesil araç ve ürün gruplarında eğitim alabileceği organizasyonların yeterli olmaması ve yedek parça dağıtım organizasyonlarındaki sahte ürün ile mücadeledeki kanuni eksikliklerdir.

Söz konusu sorunlara yönelik sizce ne gibi çözümler gerekiyor?

Sahte ürün konusunda sektörümüzün önde gelen derneği olan OSS’ye  büyük görev düşüyor. Yasal değişiklikler için resmi makamlarla görüşme ve sahte ürünle mücadele ile ilgili kampanyalar oluşturma konusundaki düşüncelerimizi sürekli dile getiriyoruz. Bir diğer yandan ekonomik krizin etkisi  ve dövizdeki artışın yedek parça fiyatlanmasına yansıdığı için ucuz maliyetle kopya, sahte ürünlerin bu süreçte satışının artacağından endişe ediyoruz. Diğer yandan Avrupa’daki uluslararası orijinal ekipman üreticilerinin ürünleri ile ilgili verdiği eğitimlerin benzerlerinin Türkiye’de gerçekleşmesini temenni ediyoruz. Türkiye’deki servis ve ustaların bu eğitim ile  bilincinin arttırılması için yine OSS Derneği önderliğinde bilgilendirme  kampanyalarının oluşturulması gerektiği düşüncesindeyiz.

Pazar payınızı artırmak için ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

Yıllar önce rekabetçi fiyat politikası ile bilenen Özçete Otomotiv, son 5 yılda önceliğini hizmet, bulunabilirlik, geniş çeşit, pazarlama faaliyetleri olarak belirlemiştir. Tek rekabet silahının fiyat olmadığını, hizmet ve pazarlamanın rekabetçi fiyattan daha önemli bir silah olduğunu bulunduğu konum ve güç ile şirketimiz ispatlamıştır.

Sektöre mesajınız ve eklemek istedikleriniz var mı?

Daha önce belirttiğimiz gibi sahte ürün ile mücadele konusunda bireysel çalışmaların çözüm getirmeyeceği için sektörel duruş gerektiğini tekrar vurgulayıp bu konuda diğer meslektaşlarımıza da göreve davet etmekteyim. Sahte ile mücadeleyi başlatan ve bunu dillendiren firmaları taktir ile tebrik ediyoruz.

Attachment

Yorum Yap

*