Klima Servisinde 30 Yıl MAHLE

 

Klima servisinde 30 yıl: MAHLE, servisleri etkili, bağlantılı ve sürdürülebilir klima servis cihazları ile destekliyor.

  • İlk klima servis cihazı pazara 1988 yılında sunuldu.
  • MAHLE E³ teknolojisi ile tam aralık.

Kolay bakım ve güncelleme seçeneklerine sahip bağlantılı klima servis cihazları – Yenilikleri, Automechanika Frankfurt 2018 fuarında sergilendi.

MAHLE Aftermarket, bu yıl 30 yıldır sunduğu güvenilir klima servis cihazlarının geçmişine bakıyor. Bu ürün aralığı, her ihtiyacı karşılamak amacıyla sürekli olarak genişletiliyor. MAHLE Aftermarket, Automechanika Frankfurt 2018 fuarında, servislerin veritabanları ile bağlantı kurmalarını sağlayarak uygun maliyetli bakım ve kolay güncellemeyi mümkün kılan yeni nesil klima servis cihazlarını tanıttı.

30 yıl önce, araçlarda klima olması bir yenilikti. MAHLE 1988 yılında, o zamanlar BEHR markası ile, sektörün öncülerinden biri olarak ilk klima servis cihazını halka tanıttığında, araç servisleri için yeni bir iş alanı doğmuş oldu. MAHLE Kurumsal Yönetim Başkan Yardımcısı ve Aftermarket Genel Müdürü Olaf Henning: “Sadece servislerde değil, aynı zamanda otomobil üreticilerinde de kullanılmaya başlanan ilk klima servis cihazı, soğutucu maddelerin çevreye duyarlı şekilde geri dönüşümü için bir kilometre taşıydı”, şeklinde ifade ediyor. Bugün, sadece Almanya’da araçların yaklaşık yüzde 90’ı HVAC sistemi ile donatılmıştır. Haliyle, klima servisi çok daha önemli hale geldi. “Klima servis aralığımızı sürekli geliştirdik ve genişlettik. Amacımız, servislerin gelecekte de doğabilecek her ihtiyacına uygun, doğru çözümü sunmak.”

Servisler İçin Zorlu Görevler

Klima servis cihazı gereksinimi belirgin şekilde artıyor: Uzun süredir kullanılan R134a’nın yanı sıra, yeni eklenen R1234yf ve R744 (CO2) ile, araç klima sistemlerinde artık üç farklı soğutucu madde kullanılmaktadır. Bu da ilgili soğutucu maddeye uyarlanmış farklı klima servis cihazları gerektirir. Servisler için zorlu bir görev daha: Klima sistemlerinin karmaşıklığı artarken, gün geçtikçe daha kompakt hale gelmektedirler ve dolayısıyla daha az miktarda soğutucu madde içermektedirler. Servisler için bu durum, klima servisinde belirgin ölçüde daha yüksek bir hassasiyet anlamına gelir.

Ekolojik, Ekonomik ve Etkili Klima Servisi İçin E³

MAHLE Aftermarket’in çözümü, ArcticPRO klima servisi cihazlarında olan E³ teknolojisidir. Servislere; binek araçlarda, hibrit araçlarda, kamyonlarda, inşaat ve tarım makinelerinde klima servisini ekolojik, ekonomik ve etkili bir şekilde yapma imkanı sağlıyor. MAHLE Servis Çözümleri’nin klima servis aralığı – MAHLE Aftermarket’in servis cihazları ürün grubu, şu anda toplam yedi cihazdan oluşmaktadır.

Automechanika’da Yeni Klima Servis Cihazları

MAHLE Aftermarket, Avrupa pazarı için klima servis cihazlarının geliştirilmesinde ve üretilmesinde, bir süredir, servis cihazları konusunda uzman İtalyan şirketi BRAIN BEE ile çalışıyor. MAHLE, Mayıs 2018’de bu şirketin çoğunluk hissesini satın aldı. BRAIN BEE, o tarihten itibaren MAHLE Aftermarket’in servis cihazları için yeni markası olmuştur.

Olaf Henning: “Klima servisi için ortak geliştirmeden ortaya çıkan çeşitli yenilikleri, tam zamanında Eylül 2018’de Automechanika’da sunuldu.”, dedi. Odağımızda; sezgisel kullanım, veri tabanları ve diğer sistemler ile bağlantı oluşturulması ve ayrıca yeni, yalın ve uygun maliyetli bir cihaz bakım teknolojisi bulunmaktadır. Ve MAHLE Aftermarket’in tüm cihazlarında olduğu gibi, güncellemelerin ve yükseltmelerin sorunsuz şekilde gerçekleştirilebilmesi de hala geçerlidir, çünkü müşteriler, ancak bu şekilde güvenilir ve son teknoloji ile servis hizmeti alabilirler.

MAHLE Hakkında

MAHLE, otomotiv endüstrisinin önde gelen uluslararası geliştirme ortağı ve tedarikçisi olmasının yanı sıra, geleceğin mobilitesinin öncüsüdür. Ürün portföyü, hem içten yanmalı motorlara sahip tahrikler hem de e-mobilite için güç aktarım sistemleri ve klima teknolojisi ile ilgili tüm önemli konuları kapsar. Grup, 2017 yılında yaklaşık 78.000 çalışanı ile yaklaşık 12,8 milyar Euro ciro elde etmiştir ve 30’dan fazla ülkede 170 üretim tesisine sahiptir.

MAHLE Aftermarket Hakkında

Yedek parça konusunda uzmanlaşmış bölüm olan MAHLE Aftermarket, otomotiv aftermarket ürün yelpazesi için orijinal ekipman seri üretiminden sağladığı teknik bilgiyi kullanmakta ve ticaret, servis ve motor tamiri ortaklarına tedarik yapmaktadır. MAHLE Servis Çözümleri bölümü tarafından geliştirilen servis cihazları ürünlerinin yanı sıra, kapsamlı hizmetler ve bireysel eğitim kursları, sunulan aralığı tamamlamaktadır. Tüm yetkinlik; MAHLE ORIGINAL, BRAIN BEE, BEHR, CLEVITE, IZUMI, KNECHT FILTER ve METAL LEVE markalarına dayanmaktadır.

MAHLE Aftermarket, dünya çapında 24 merkez ve çeşitli satış ofislerinde yaklaşık 1.600 çalışanı ile temsil edilmektedir. Bu iş alanı, 2017 yılında dünya genelinde 950 milyon Euro ciro elde etmiştir.

Attachment

Yorum Yap

*