Yedek Parça Dergisi http://www.yedekparcadergisi.com Yedek Parça Dergisi Wed, 07 Mar 2018 09:28:16 +0000 tr-TR hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.4 Yedek Parça Dergisi Şubat Sayısı Yayımda http://www.yedekparcadergisi.com/2018/03/07/yedek-parca-dergisi-subat-sayisi-yayimda/ http://www.yedekparcadergisi.com/2018/03/07/yedek-parca-dergisi-subat-sayisi-yayimda/#respond Wed, 07 Mar 2018 09:25:50 +0000 http://www.yedekparcadergisi.com/?p=14408   YEDEK PARÇA DERGİSİ Şubat sayısı Şubat’18

The post Yedek Parça Dergisi Şubat Sayısı Yayımda appeared first on Yedek Parça Dergisi.

]]>
 


YEDEK PARÇA DERGİSİ Şubat sayısı

Şubat’18

simdi_oku

The post Yedek Parça Dergisi Şubat Sayısı Yayımda appeared first on Yedek Parça Dergisi.

]]>
http://www.yedekparcadergisi.com/2018/03/07/yedek-parca-dergisi-subat-sayisi-yayimda/feed/ 0
Treylerin Kara Kutusu: Tırsan Telematik http://www.yedekparcadergisi.com/2018/03/06/treylerin-kara-kutusu-tirsan-telematik/ http://www.yedekparcadergisi.com/2018/03/06/treylerin-kara-kutusu-tirsan-telematik/#respond Tue, 06 Mar 2018 07:34:06 +0000 http://www.yedekparcadergisi.com/?p=14395   Treylerde anlık kontrol dönemini başlatan Tırsan, araç, şoför ve yük hakkındaki tüm bilgileri anlık olarak TIRSAN TELEMATİK ile filo müşterilerine sunacak.  Treyler hakkındaki tüm bilgileri anlık olarak iletebilen TIRSAN TELEMATİK, treyler nerede olursa olsun nakliyecinin gözü kulağı olacak.  “Yüksek verimlilik ve güvenlik!” sloganıyla TIRSAN TELEMATİK, yakıt tüketimini azaltırken, güvenliği artıracak.  Araç konum bilgisi, lastik basınç bilgisi, fren balataları bilgisi, araç çalışma durumu, sürücü davranışları gibi farklı birçok bilgiye anlık ulaşabilecek filo yöneticisi, operasyonları en verimli şekilde yönetebilecek.  Lider çözüm ortağı Tırsan ile Türkiye’de İntermobil Otomotiv Mümessillik ve Tic. A.Ş tarafından temsil edilen ticari araçların lider teknoloji tedarikçisi WABCO arasında stratejik iş birliği anlaşmasına imza atıldı. İş birliği kapsamında hayata geçecek TIRSAN TELEMATİK ile nakliyeciler, yakıt ve EBS verilerini, lastik basınçlarını ve balata aşınmalarını uzaktan takip edebilecek doğru rota planlamasını yapabilecek ve bakım giderlerini azaltacak bir platforma sahip olabilecekler. Nakliyeciler, araçları nerede olursa olsun treyler üzerindeki her türlü değişimi anlık görebilecekler. Yakıt tüketimi, lastik basıncı, soğutucu araçlarda ürünlerin sıcaklık ve kapı kontrolleri, fren aşınmaları ve akslara binen yük gibi bilgilerden anında haberdar olan müşteriler, verimliliklerini artıracak ve böylece operasyonlarını da hızlandırabilecekler. Tırsan Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu, nakliyecilere verimliliklerini artıracak ve rekabet üstünlüğü sağlayacak yeni bir hizmet sunduklarını belirterek, “Görülemeyen ve ölçülemeyen ne varsa TIRSAN TELEMATİK bunu ortaya çıkaracak. Biz bir aileyiz ve birlikte güçlüyüz. Bu büyük aile için üzerimize ne düşüyorsa onu yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz” dedi. TIRSAN, MÜŞTERİLERİNE HER DAİM EN İYİ HİZMETİ SUNAR Tırsan, dijital dönüşüme de öncülük ediyor. 1982 yılından bu yana Türkiye’de İntermobil Otomotiv tarafından temsil edilen ve 150 yılı aşkın süredir en yeniDAHA FAZLA

The post Treylerin Kara Kutusu: Tırsan Telematik appeared first on Yedek Parça Dergisi.

]]>
 

Treylerde anlık kontrol dönemini başlatan Tırsan, araç, şoför ve yük hakkındaki tüm bilgileri anlık olarak TIRSAN TELEMATİK ile filo müşterilerine sunacak.

 Treyler hakkındaki tüm bilgileri anlık olarak iletebilen TIRSAN TELEMATİK, treyler nerede olursa olsun nakliyecinin gözü kulağı olacak.

 Yüksek verimlilik ve güvenlik!” sloganıyla TIRSAN TELEMATİK, yakıt tüketimini azaltırken, güvenliği artıracak.

 Araç konum bilgisi, lastik basınç bilgisi, fren balataları bilgisi, araç çalışma durumu, sürücü davranışları gibi farklı birçok bilgiye anlık ulaşabilecek filo yöneticisi, operasyonları en verimli şekilde yönetebilecek.

 Lider çözüm ortağı Tırsan ile Türkiye’de İntermobil Otomotiv Mümessillik ve Tic. A.Ş tarafından temsil edilen ticari araçların lider teknoloji tedarikçisi WABCO arasında stratejik iş birliği anlaşmasına imza atıldı. İş birliği kapsamında hayata geçecek TIRSAN TELEMATİK ile nakliyeciler, yakıt ve EBS verilerini, lastik basınçlarını ve balata aşınmalarını uzaktan takip edebilecek doğru rota planlamasını yapabilecek ve bakım giderlerini azaltacak bir platforma sahip olabilecekler. Nakliyeciler, araçları nerede olursa olsun treyler üzerindeki her türlü değişimi anlık görebilecekler. Yakıt tüketimi, lastik basıncı, soğutucu araçlarda ürünlerin sıcaklık ve kapı kontrolleri, fren aşınmaları ve akslara binen yük gibi bilgilerden anında haberdar olan müşteriler, verimliliklerini artıracak ve böylece operasyonlarını da hızlandırabilecekler. Tırsan Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu, nakliyecilere verimliliklerini artıracak ve rekabet üstünlüğü sağlayacak yeni bir hizmet sunduklarını belirterek, “Görülemeyen ve ölçülemeyen ne varsa TIRSAN TELEMATİK bunu ortaya çıkaracak. Biz bir aileyiz ve birlikte güçlüyüz. Bu büyük aile için üzerimize ne düşüyorsa onu yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz” dedi.

TIRSAN, MÜŞTERİLERİNE HER DAİM EN İYİ HİZMETİ SUNAR

Tırsan, dijital dönüşüme de öncülük ediyor. 1982 yılından bu yana Türkiye’de İntermobil Otomotiv tarafından temsil edilen ve 150 yılı aşkın süredir en yeni elektronik, mekanik ve mekatronik fren, stabilite ve otomasyon sistemi teknolojilerini otomotiv sektörüne sunan WABCO ve 41 yıldır sektörün lideri Tırsan iş birliği anlaşması 20 Şubat’ta imzalandı. İmza törenine Tırsan Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu, İntermobil Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Nadine Perahya, İntermobil Otomotiv Genel Müdürü Rıfat Perahya ve WABCO Avrupa Treyler Satış Direktörü Carsten Hogrefe katıldı.

WABCO TX-TRAILERGUARD altyapısı ile çalışacak TIRSAN TELEMATİK çözümleri ile nakliyeciler, cep telefonu veya bilgisayar üzerinden treylerler hakkında farklı bilgileri takip edip anlık uyarı mesajı ve rapor olarak alabilecekler. Treylerin konum verilerinin yanında, nakliyecilerin en büyük ihtiyaçları olan; lastik basıncı, fren aşınması, treyler kapılarının açık veya kapalı olması, EBS bilgileri ve treylerin sıcaklık-nem durumu gibi veriler hakkında da anında bilgi alınabilecek. Bu sistem, firmaların sorunsuz hizmet vermesinin yanında operasyonların hızlı, verimli ve güvenli geçmesine de büyük katkı sağlayacak. Türkiye’de hali hazırda kullanılan sistemlerin yüzde 85’i sadece konum bilgisi sunarken TIRSAN TELEMATİK çözümler treylerle ilgili her türlü bilgiyi veriyor. Avrupa’da hali hazırda 120 binin üzerindeki araçta WABCO telematik çözümler kullanılıyor. Tırsan dünyanın en gelişmiş altyapısı olan WABCO TX-TRAILERGUARD ile TIRSAN TELEMATİK’i hayata geçiriyor. Sunulan platform Tırsan ile nakliyecilerin 41 yıldır devam eden bilgi alışverişinin sonucu geliştirildi. Sunduğu her türlü ürün ve hizmeti nakliyecilerin daha fazla kazanması için geliştiren, ürünlerini ekmek teknesi olarak gören Tırsan, kullanıcılara en ideal çözümü teslim ediyor. İhtiyaçları ve beklentilerinin Tırsan tarafından çözüleceğini bilen nakliyeciler, en optimum çözümü aldıklarının rahatlığı ile geleceğe güvenle bakıyorlar.

NAKLİYECİLERE DİJİTAL TAKİP AVANTAJI SUNUYORUZ

Tırsan Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu, nakliyecilerin rekabet gücünü artıracak her türlü çözümü sunmanın Tırsan’ın öncelikli görevi ve sorumluluğu olduğunu belirterek, “Tırsan

olarak nakliyecilerimize sunduğumuz çözümleri yine nakliyecilerimizle birlikte el ele geliştiriyoruz. Ürettiğimiz her bir üründe nakliyecilerimizin alın teri ve geleceği var. Tırsan ve nakliyecilerimiz 41 yıldır etle tırnak gibi ayrılmaz bir bütün oldu. Onların işini kendi işimiz gibi görüyor, onları ileriye taşıyacak her adımda onlara güç vermek istiyoruz. Biz hep beraber bir yola çıktık ve aynı yolu yürüyoruz” dedi. Nuhoğlu, TIRSAN TELEMATİK’in nakliyecilere sorumluluklarının bir parçası olduğunu belirterek, sunacakları bu çözümün treylerin kara kutusu olacağını ve böylece her türlü bilgiye araç sahibinin rahatlıkla ulaşabileceğini belirtti. Nakliyecilerin araçları üzerinde anlık kontrol sağlamak istediğini ve bunun için de en son teknolojiyi kullanmaya hazır olduğunu anlatan Nuhoğlu, “Tırsan olarak müşterilerimize sunacağımız telematik çözümler araç takip sistemlerinin çok ötesinde. Nakliyecilerimize karlılık sağlayan, masraflarını düşünen, operasyonel hızlarını ve kalitesini artıran, sürücüden aracın en ufak parçasına kadar her şeyi anlık takip etmesini sağlayacak bir imkan sunuyoruz” dedi.

TIRSAN TELEMATİK ile nakliyecilerin rekabet gücünün artacağını da aktaran Nuhoğlu, “lastik basıncı, fren aşınması, sıcaklık, treyler kapı kilidi, akslara binen yük, araçların yaptığı kilometre ve beklemeler hakkında net bilgilere sahip olacak. Müşteriler, oturdukları yerden onlarca aracını an be an kontrol edip optimizasyon yaparken, tek aracı olan nakliyecimiz aracının her daim güvende olduğunu bilerek rahat çalışacak.” dedi.

DÖNÜŞÜMÜ ERKEN YAPANLAR AVANTAJLI

İntermobil Yönetim Kurulu Başkanı Nadine Perahya “Tırsan ile yapmış olduğumuz bu anlaşma sonucunda, treyler sektöründe dijitalleşme ve telematik çözümlerin etkisi oldukça artacak” dedi. WABCO’nun treylerler için dünyanın en gelişmiş telematik çözümleri üreten bir marka olduğunu aktaran Perahya, “Tırsan ile oluşturduğumuz bu güçlü iş birliği ile sektörde büyük bir dönüşüm yaşanacak ve bu dijitalleşme treyler sektörünün kaderini fazlasıyla etkileyecektir” diye de ekledi.

Nakliyecilerin rekabet güçlerini artırmak ve taşımacılık çözümlerinde fark yaratmak için telematik çözümlerin ayrıcalıklarından yararlanmalarının gerektiğini aktaran Perahya, “Gelecekte dijitalleşmenin treyler sektöründe etkili olup olmayacağı konusunda üreticilerin yüzde 15’i evet derken, uzmanlara sorulduğunda bu oran yüzde 85’e çıkıyor. Uzmanlar 5 yıl içinde treylerde dijital dönüşümün yaşanacağını iddia ediyor. Bu dönüşüm için zaman daralıyor. Bir an önce buna geçen firmalar fark yaratacak ve rekabette öne geçecektir, Tırsan da bu gelişimin başını çekiyor” dedi.

MÜŞTERİLER BEKLENTİLERİNİ YAKALAYACAK

WABCO Avrupa Treyler Satış Direktörü Carsten Hogrefe yaptığı konuşmada ise, Tırsan ile WABCO arasındaki iş birliğinin 30 yılı aşkın bir süredir devam ettiğini hatırlatarak, “WABCO olarak bu iş birliğinden çok mutluyuz. Telematik çözümler sayesinde müşterilerin beklentileri tam olarak karşılanacaktır” dedi.

TIRSAN TELEMATİK ÇÖZÜMLERİN SAĞLADIĞI FAYDALALAR 

Cep telefonu ya da bilgisayardan kolaylıkla bütün verilere ulaşılır.

Doğru lastik basıncı ile seyreden araçlar yüksek tasarruf sağlar.

Nakliyecilerin toplam giderlerinin yüzde 30’unu oluşturan yakıt tüketimini azaltır.

Yakıttan sonra en büyük gider kalemi lastiktir. Doğru hava basıncı sağlanarak lastik aşınması azaltılarak lastik ömrü uzar.

EBS (Elektronik Fren Sistemi) ve fren balataları hakkında anlık bilgiler vererek büyük arızaların ve masrafların önüne geçilir.

Bakım giderlerinde önemli bir tasarruf elde edilir.

Treylerdeki sıcaklık durumunu anlık olarak paylaşarak ürünlerin sağlıklı olarak taşınmasını sağlayarak bozulmanın önüne geçer.

Treyler kapaklarının açık ve kapalı olduğu bilgisi ile olası suiistimallerden firmayı korur. Ayrıca elektronik kilit sistemi ile kilit kontrolü uzaktan yapılabilir.

Teslimatın istenilen yere yapılmasını sağlayarak, operasyonel hataların ve suistimallerin önünü geçilir.

Filo yönetimi kolaylaşır. Treylerin konumu hakkında verilen bilgiler ile hat planlaması yapılarak aracın optimum bir şekilde kullanılmasını sağlar.

Treyler üreticileri ve filo operatörleri ayrı ayrı veya birleştirilmiş modüller yoluyla kendi özel ihtiyaçları için en uygun ve uygun maliyetli işlevleri seçebilirler.

Cihaz pil ile çalıştığı için treylerin intermodal taşımalarda kullanıldığı durumlarda da veri akışı kesintisiz devam eder.

Çekiciyle otomatik eşleşme sağlayarak diğer sistemlerle eş güdümlü çalışır.

Başka bir çekicinin treylere bağlanması durumunda uyararak güvenliği artırır.

Takip ve kilit fonksiyonlarıyla güvenliği arttırır.

The post Treylerin Kara Kutusu: Tırsan Telematik appeared first on Yedek Parça Dergisi.

]]>
http://www.yedekparcadergisi.com/2018/03/06/treylerin-kara-kutusu-tirsan-telematik/feed/ 0
NSK Group, TİM “Rota: Brezilya” Panelinde http://www.yedekparcadergisi.com/2018/02/28/nsk-group-tim-rota-brezilya-panelinde/ http://www.yedekparcadergisi.com/2018/02/28/nsk-group-tim-rota-brezilya-panelinde/#respond Wed, 28 Feb 2018 08:02:31 +0000 http://www.yedekparcadergisi.com/?p=14389 TİM tarafından Türk firmalarının hedef pazarları daha yakından tanıyabilmesi amacıyla başlatılan “İhracat Pusulası” etkinlik zincirinin onbirincisi, Rota: Brezilya sloganıyla gerçekleşti. ROTA markası ile Brezilya’da satış pazarlama ofisi ve deposu bulunan NSK Group, panelde konuşmacı olarak yer aldı. 21 Şubat tarihinde Türkiye İhracatçılar Meclisi (TIM) Dış Ticaret Kompleksi’nde gerçekleşen panelde NSK Group adına Kurumsal İletişim Sorumlusu Yunus Çankaya konuşmacı olarak yer aldı. Çankaya NSK Group’un üretiminin %85’i ROTAmarkası ile ihraç ettiğini belirterek şunları kaydetti: “ 2014 yılında 2 milyon $ yatırım ile Sao Paulo’da bir ofis açtık ve ticaretimizi bu ofis üzerinden gerçekleştirmeye başladık. Ofis özellikle pazarda bilinirliğimizi arttırdı ve bizim pazarı tanımamız için çok büyük bir avantaj sağladı. Müşterilerimizi tanıyabiliyor, ayrıca depomuzda stok tutup ithalat yapmak istemeyen alıcılara stokumuzdan ürünlerimizi sunabiliyoruz. Brezilya’da ofis açarak ticaret yapmak isteyen firmaların sabırlı olması gerekiyor. Yapılacak yatırımın kendini amorti etmesi 4 ila 5 yıl arası bir zaman alabiliyor. ”   “Rota: Brezilya” panelinin açılışında konuşan Brezilya Federal Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Paulo Roberto França, yeni devlet başkanı Michel Temer ile birlikte ülkenin hızla serbest piyasa ekonomisine geçtiğini söyledi. Brezilya’nın İstanbul Başkonsolosu França, Brezilya ile Türkiye’nin stratejik ortak olduğunu söyledi. França, “İki ülke arasında serbest ticaret anlaşması yapalım. Ticari ilişkilerimizi 3’üncü ülkelere ortaklık olarak taşıyalım” dedi. Soa Paulo eski Ticaret Ataşesi Ramazan Kısa, Türkiye’nin Brezilya’ya otomotiv parçaları, yapı malzemeleri, tekstil, un ve şekerleme satabileceğini belirterek, “Brezilya’da işler neden hızlı yapılmıyor diye sakın sinirlenmeyin. Çünkü rahat insanlar. Onlarla yakın ilişkiler kurun, birlikte futbol izleyin” diye konuştu. Kısa konuşmasında katılımcılara Brezilya ile ticaret yapılırken dikkat edilmesi gereken hususları objektif veriler ile detaylı bir şekilde aktardı.DAHA FAZLA

The post NSK Group, TİM “Rota: Brezilya” Panelinde appeared first on Yedek Parça Dergisi.

]]>
TİM tarafından Türk firmalarının hedef pazarları daha yakından tanıyabilmesi amacıyla başlatılan “İhracat Pusulası” etkinlik zincirinin onbirincisi, Rota: Brezilya sloganıyla gerçekleşti. ROTA markası ile Brezilya’da satış pazarlama ofisi ve deposu bulunan NSK Group, panelde konuşmacı olarak yer aldı.

21 Şubat tarihinde Türkiye İhracatçılar Meclisi (TIM) Dış Ticaret Kompleksi’nde gerçekleşen panelde NSK Group adına Kurumsal İletişim Sorumlusu Yunus Çankaya konuşmacı olarak yer aldı. Çankaya NSK Group’un üretiminin %85’i ROTAmarkası ile ihraç ettiğini belirterek şunları kaydetti: “ 2014 yılında 2 milyon $ yatırım ile Sao Paulo’da bir ofis açtık ve ticaretimizi bu ofis üzerinden gerçekleştirmeye başladık. Ofis özellikle pazarda bilinirliğimizi arttırdı ve bizim pazarı tanımamız için çok büyük bir avantaj sağladı. Müşterilerimizi tanıyabiliyor, ayrıca depomuzda stok tutup ithalat yapmak istemeyen alıcılara stokumuzdan ürünlerimizi sunabiliyoruz. Brezilya’da ofis açarak ticaret yapmak isteyen firmaların sabırlı olması gerekiyor. Yapılacak yatırımın kendini amorti etmesi 4 ila 5 yıl arası bir zaman alabiliyor. ”

 

“Rota: Brezilya” panelinin açılışında konuşan Brezilya Federal Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Paulo Roberto França, yeni devlet başkanı Michel Temer ile birlikte ülkenin hızla serbest piyasa ekonomisine geçtiğini söyledi. Brezilya’nın İstanbul Başkonsolosu França, Brezilya ile Türkiye’nin stratejik ortak olduğunu söyledi. França, “İki ülke arasında serbest ticaret anlaşması yapalım. Ticari ilişkilerimizi 3’üncü ülkelere ortaklık olarak taşıyalım” dedi.

Soa Paulo eski Ticaret Ataşesi Ramazan Kısa, Türkiye’nin Brezilya’ya otomotiv parçaları, yapı malzemeleri, tekstil, un ve şekerleme satabileceğini belirterek, “Brezilya’da işler neden hızlı yapılmıyor diye sakın sinirlenmeyin. Çünkü rahat insanlar. Onlarla yakın ilişkiler kurun, birlikte futbol izleyin” diye konuştu. Kısa konuşmasında katılımcılara Brezilya ile ticaret yapılırken dikkat edilmesi gereken hususları objektif veriler ile detaylı bir şekilde aktardı.

Panelde NSK Group ile birlikte makine, tarım ürünleri, tekstil sektörlerinde Brezilya’ya yüksek hacimlerde ihracat yapan birer firma da konuşmacı olarak yer aldı. Firmaların ortak olarak üzerinden durduğu konular yüksek gümrük vergileri ve ihracat sürecinde yaşanan zorluklar oldu. Panelistler konuşmalarını tamamladıktan sonra panel soru-cevap kısmı ile son buldu.

The post NSK Group, TİM “Rota: Brezilya” Panelinde appeared first on Yedek Parça Dergisi.

]]>
http://www.yedekparcadergisi.com/2018/02/28/nsk-group-tim-rota-brezilya-panelinde/feed/ 0
TechScaN’R İnovasyon Bizi Daha da Yakınlaştırıyor http://www.yedekparcadergisi.com/2018/02/23/techscanr-inovasyon-bizi-daha-da-yakinlastiriyor/ http://www.yedekparcadergisi.com/2018/02/23/techscanr-inovasyon-bizi-daha-da-yakinlastiriyor/#respond Fri, 23 Feb 2018 11:07:58 +0000 http://www.yedekparcadergisi.com/?p=14385   % 100 Ücretsiz Kullanımı kolay Teknik verilerimize doğrudan erişim Çevrimdışı kullanım modu Favorilerin yönetimi Resimler / 3D / Artırılmış gerçeklik Atölyenin tam merkezindeki bilgilere erişerek, tek bir etikette bulabileceğinizden çok daha fazla bilgi edinin, her bir kutuyu ve NTN-SNR kataloglarını, Smartphone ve tabletler için tasarlanmış bir App ile bağlantılı araçlara dönüştürün. Ürünümüzün kalitesine ek olarak katma değer getirin. ”TechScaN’R” uygulamasını ücretsiz olarak indirebilirsiniz.  

The post TechScaN’R İnovasyon Bizi Daha da Yakınlaştırıyor appeared first on Yedek Parça Dergisi.

]]>
 

% 100 Ücretsiz

 • Kullanımı kolay
 • Teknik verilerimize doğrudan erişim
 • Çevrimdışı kullanım modu
 • Favorilerin yönetimi
 • Resimler / 3D / Artırılmış gerçeklik

Atölyenin tam merkezindeki bilgilere erişerek, tek bir etikette bulabileceğinizden çok daha fazla bilgi edinin, her bir kutuyu ve NTN-SNR kataloglarını, Smartphone ve tabletler için tasarlanmış bir App ile bağlantılı araçlara dönüştürün.

Ürünümüzün kalitesine ek olarak katma değer getirin.

”TechScaN’R” uygulamasını ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

 

The post TechScaN’R İnovasyon Bizi Daha da Yakınlaştırıyor appeared first on Yedek Parça Dergisi.

]]>
http://www.yedekparcadergisi.com/2018/02/23/techscanr-inovasyon-bizi-daha-da-yakinlastiriyor/feed/ 0
Delphi Technologies Yeniden Yapılanmasını Tamamladı! http://www.yedekparcadergisi.com/2018/02/23/delphi-technologies-yeniden-yapilanmasini-tamamladi/ http://www.yedekparcadergisi.com/2018/02/23/delphi-technologies-yeniden-yapilanmasini-tamamladi/#respond Fri, 23 Feb 2018 11:01:44 +0000 http://www.yedekparcadergisi.com/?p=14379   Delphi Technologies, New York Borsası’nda gerçekleştirilen 4.5 milyar dolarlık işlem ile Delphi Automotive’den ayrılırken, Delphi Automotive de mobilitenin geleceğini tesis eden küresel teknoloji şirketi Aptiv oldu. Dönüşüm sonrası Delphi Technologies, bir yandan 5 bin mühendisiyle hem binek otomobil hem de ticari araç pazarına yönelik elektrikli araçlar ve içten yanmalı motorlar için çözümler geliştirecek, diğer yandan da kapsamlı global satış sonrası ağıyla araçların onarımı için gelecekte oluşacak talepleri de karşılayacak. Aptiv ise otomotiv sektöründe mobiliteye odaklanacak. Delphi Technologies CEO’su Liam Butterworth, “Kapsamlı teknoloji portföyümüz, sınıfının en iyisi maliyet yapımız, üç kıtada 20 imalat tesisimiz ve 12 teknik merkezimizle dengeli bir coğrafi üretim dağılımımızla otomobillerin elektrikle geleceğe hazırlanma sürecine tam anlamıyla hazırız” dedi. 2025’TE ARAÇLARIN YÜZDE 95’İNİN HALA BİR “MOTORU” OLACAK Delphi Technologies, New York Borsası’nda gerçekleştirilen 4.5 milyar dolarlık işlem ile otomotiv ekipman üreticileri için önemli çözümler geliştiren Delphi Automotive’den ayrıldı. Delphi Automotive ise Aptiv adını aldı. Gerçekleştirilen işlemin ardından ortaya çıkan Delphi Technologies, bir yandan 5.000 mühendisiyle hem binek otomobil hem de ticari araç pazarına yönelik elektrikli araçlar ve içten yanmalı motorlar için çözümler geliştirecek, diğer yandan da kapsamlı global satış sonrası ağıyla araçların onarımı için gelecekte oluşacak talepleri de karşılayacak. Aptiv ise otomotivde mobiliteye odaklanacak. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Delphi Technologies CEO’su Liam Butterworth, yakıt ekonomisi ve emisyon konusundaki artan regülasyon taleplerini karşılamak üzere dünya çapındaki müşterilerine yardımcı olmak için son derece iyi yapılandıklarını söyledi. Butterworth, “Kapsamlı teknoloji portföyümüz, sınıfının en iyisi maliyet yapımız, üç kıtada 20 imalat tesisimiz ve 12 teknik merkezimizle dengeli bir coğrafi üretim dağılımımızla otomobillerin elektrikle geleceğe hazırlanma sürecine tamDAHA FAZLA

The post Delphi Technologies Yeniden Yapılanmasını Tamamladı! appeared first on Yedek Parça Dergisi.

]]>
 

Delphi Technologies, New York Borsası’nda gerçekleştirilen 4.5 milyar dolarlık işlem ile Delphi Automotive’den ayrılırken, Delphi Automotive de mobilitenin geleceğini tesis eden küresel teknoloji şirketi Aptiv oldu. Dönüşüm sonrası Delphi Technologies, bir yandan 5 bin mühendisiyle hem binek otomobil hem de ticari araç pazarına yönelik elektrikli araçlar ve içten yanmalı motorlar için çözümler geliştirecek, diğer yandan da kapsamlı global satış sonrası ağıyla araçların onarımı için gelecekte oluşacak talepleri de karşılayacak. Aptiv ise otomotiv sektöründe mobiliteye odaklanacak. Delphi Technologies CEO’su Liam Butterworth, “Kapsamlı teknoloji portföyümüz, sınıfının en iyisi maliyet yapımız, üç kıtada 20 imalat tesisimiz ve 12 teknik merkezimizle dengeli bir coğrafi üretim dağılımımızla otomobillerin elektrikle geleceğe hazırlanma sürecine tam anlamıyla hazırız” dedi.

2025’TE ARAÇLARIN YÜZDE 95’İNİN HALA BİR “MOTORU” OLACAK

Delphi Technologies, New York Borsası’nda gerçekleştirilen 4.5 milyar dolarlık işlem ile otomotiv ekipman üreticileri için önemli çözümler geliştiren Delphi Automotive’den ayrıldı. Delphi Automotive ise Aptiv adını aldı. Gerçekleştirilen işlemin ardından ortaya çıkan Delphi Technologies, bir yandan 5.000 mühendisiyle hem binek otomobil hem de ticari araç pazarına yönelik elektrikli araçlar ve içten yanmalı motorlar için çözümler geliştirecek, diğer yandan da kapsamlı global satış sonrası ağıyla araçların onarımı için gelecekte oluşacak talepleri de karşılayacak. Aptiv ise otomotivde mobiliteye odaklanacak. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Delphi Technologies CEO’su Liam Butterworth, yakıt ekonomisi ve emisyon konusundaki artan regülasyon taleplerini karşılamak üzere dünya çapındaki müşterilerine yardımcı olmak için son derece iyi yapılandıklarını söyledi. Butterworth, “Kapsamlı teknoloji portföyümüz, sınıfının en iyisi maliyet yapımız, üç kıtada 20 imalat tesisimiz ve 12 teknik merkezimizle dengeli bir coğrafi üretim dağılımımızla otomobillerin elektrikle geleceğe hazırlanma sürecine tam anlamıyla hazırız” diye konuştu.

Elektrikli araç oranında artışın devam etmesine rağmen 2025 yılında yoldaki araçların yaklaşık yüzde 95’inin hala bir motora sahip olacağını belirten Butterworth, “Bu, tamamen elektrikli otomobil pazarına giden yolda araç performansında önemli adımlar atma fırsatına sahip olduğumuz anlamına geliyor. Yarı ve tam hibrit olmak üzere elektrikli araçların yer aldığı bu alanı geliştirmeye devam edeceğiz. Delphi Technologies, içten yanmalı motorların CO2 ve zararlı gaz salınımlarını sırasıyla yüzde 40 ve yüzde 60 oranında azaltılması da dahil olmak üzere oldukça katı otomotiv regülasyonlarını karşılamak için gereken birikim ve portföye sahip” diye konuştu. Delphi Technologies, dengeli gelir karması, sınıfının en iyisi maliyet yapısı ve deneyimli liderlik gibi özelliklerle öne çıkıyor. Butterworth, 2014 yılından bu yana motor ve aktarma bölümüne liderlik ediyor ve şu anda 20 binin üzerinde çalışanı bulunan yeni şirketin kumandasını ele alıyor. Yeni şirket endüstri lideri beceri ve uzmanlıklarını, pazar ve müşteri ihtiyaçları doğrultusunda çevreye duyarlı çözümler geliştirmek için kullanacak.

 

The post Delphi Technologies Yeniden Yapılanmasını Tamamladı! appeared first on Yedek Parça Dergisi.

]]>
http://www.yedekparcadergisi.com/2018/02/23/delphi-technologies-yeniden-yapilanmasini-tamamladi/feed/ 0
Otomotivde Üretim Rekor Kırdı, 1.6 Milyonu Aştı! http://www.yedekparcadergisi.com/2018/02/23/otomotivde-uretim-rekor-kirdi-1-6-milyonu-asti/ http://www.yedekparcadergisi.com/2018/02/23/otomotivde-uretim-rekor-kirdi-1-6-milyonu-asti/#respond Fri, 23 Feb 2018 10:51:30 +0000 http://www.yedekparcadergisi.com/?p=14373   Türk Otomotiv Sanayii Tarih Yazdı, Üretimde Zirve Yaptı! Türkiye ekonomisinin lokomotifi otomotiv sanayii, 2017 yılını üretimde ve ihracatta tarihi rekorları kırarak kapattı.  Otomotiv Sanayii Derneği’nin (OSD) açıkladığı 2017 yılı Ocak-Aralık dönemi verilerine göre, otomotiv üretimi geçtiğimiz yıl yüzde 13 artarak 1 milyon 674 bin adede ulaştı ve yaklaşık yarım asırlık Türk otomotiv sanayisi tarihinin en yüksek seviyesine ulaşarak tarih yazdı.  Yıl bitmeden 1 milyon barajını aşan otomobil üretimi ise 2017 yılı Ocak-Aralık döneminde, bir önceki yıla göre yüzde 18 artışla 1 milyon 121 adet olarak gerçekleşti. Türk otomotiv sanayinin yaptığı otomobil üretimi, son 10 yılda neredeyse 2 katı büyüme ile bir başka başarı olarak ön plana çıktı. 2017 yılında bir önceki yıla göre, toplam otomotiv ihracatı adet bazında yüzde 17 oranında artarken, otomobil ihracatı ise yüzde 24 oranında artış gösterdi. Bu dönemde, toplam otomotiv ihracatı 1 milyon 333 bin adet, otomobil ihracatı ise 921 bin adet düzeyinde gerçekleşti. OSD Başkanı Kudret Önen konuyla ilgili olarak “Bugün 29 milyar dolarlık ihracatı ve 1,7 milyona dayanan üretimi ile otomotiv sanayimiz, dünya üretiminin yüzde 2’sini yapar konuma geldi. Sektörde bundan sonra atılacak adımlar çok önemli; Avrupa’daki yeni otomotiv yatırımlarını çeken Orta Avrupa ve bazı Kuzey Afrika ülkeleri ile rekabet edecek, AR-GE ve teknolojik üstünlüğümüzü destekleyecek yeni teşvikler ile daha da büyüme imkânı var.” dedi. Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), 2017 yılına ait Ocak-Aralık dönemi üretim, ihracat adetleri ile pazar verilerini açıkladı. Buna göre, Türkiye ekonomisinin lokomotifi otomotiv sanayii 2017 yılını üretim ve ihracatta tarihi rekorlar kırarak geride bıraktı. OSD’nin 2017 yılı Ocak-Aralık dönemi verilerine göre, otomotiv üretimi geçtiğimiz yılDAHA FAZLA

The post Otomotivde Üretim Rekor Kırdı, 1.6 Milyonu Aştı! appeared first on Yedek Parça Dergisi.

]]>
 

Türk Otomotiv Sanayii Tarih Yazdı, Üretimde Zirve Yaptı!

Türkiye ekonomisinin lokomotifi otomotiv sanayii, 2017 yılını üretimde ve ihracatta tarihi rekorları kırarak kapattı.  Otomotiv Sanayii Derneği’nin (OSD) açıkladığı 2017 yılı Ocak-Aralık dönemi verilerine göre, otomotiv üretimi geçtiğimiz yıl yüzde 13 artarak 1 milyon 674 bin adede ulaştı ve yaklaşık yarım asırlık Türk otomotiv sanayisi tarihinin en yüksek seviyesine ulaşarak tarih yazdı.  Yıl bitmeden 1 milyon barajını aşan otomobil üretimi ise 2017 yılı Ocak-Aralık döneminde, bir önceki yıla göre yüzde 18 artışla 1 milyon 121 adet olarak gerçekleşti. Türk otomotiv sanayinin yaptığı otomobil üretimi, son 10 yılda neredeyse 2 katı büyüme ile bir başka başarı olarak ön plana çıktı.

2017 yılında bir önceki yıla göre, toplam otomotiv ihracatı adet bazında yüzde 17 oranında artarken, otomobil ihracatı ise yüzde 24 oranında artış gösterdi. Bu dönemde, toplam otomotiv ihracatı 1 milyon 333 bin adet, otomobil ihracatı ise 921 bin adet düzeyinde gerçekleşti.

OSD Başkanı Kudret Önen konuyla ilgili olarak “Bugün 29 milyar dolarlık ihracatı ve 1,7 milyona dayanan üretimi ile otomotiv sanayimiz, dünya üretiminin yüzde 2’sini yapar konuma geldi. Sektörde bundan sonra atılacak adımlar çok önemli; Avrupa’daki yeni otomotiv yatırımlarını çeken Orta Avrupa ve bazı Kuzey Afrika ülkeleri ile rekabet edecek, AR-GE ve teknolojik üstünlüğümüzü destekleyecek yeni teşvikler ile daha da büyüme imkânı var.” dedi.

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), 2017 yılına ait Ocak-Aralık dönemi üretim, ihracat adetleri ile pazar verilerini açıkladı. Buna göre, Türkiye ekonomisinin lokomotifi otomotiv sanayii 2017 yılını üretim ve ihracatta tarihi rekorlar kırarak geride bıraktı. OSD’nin 2017 yılı Ocak-Aralık dönemi verilerine göre, otomotiv üretimi geçtiğimiz yıl yüzde 13 artarak 1 milyon 674 bin adede ulaştı ve yaklaşık yarım asırlık Türk otomotiv sanayisi tarihinin en yüksek seviyesine ulaşarak tarih yazdı.  Otomobil üretimi ise 2017 yılı Ocak-Aralık döneminde, bir önceki yıla göre yüzde 18 artışla 1 milyon 121 adete ulaşarak yılı yine tarihi rekorla kapattı. Türkiye’deki otomobil üretimi aynı zamanda 2007-2017 yılları arası verileri karşılaştırıldığında tarihin en yüksek üretim sonucuna ulaşmış oldu.

OSD Başkanı Kudret Önen yaptığı açıklamada rekorlara imza atan Türk otomotiv sanayiinin tarihi başarısından duydukları gurur ve mutluluğa dikkat çekerek “Bugün 29 milyar dolarlık ihracatı ve 1,7 milyona dayanan üretimi ile otomotiv sanayimiz, dünya üretiminin yüzde 2’sini yapar konuma geldi. Yan sanayi ile birlikte ülkenin lokomotif sanayisi hafif ticari araç üretiminden sonra, son gerçekleşen yatırımlar ile, otomobilde de üretim üssü haline geldi. Sektörde bundan sonra atılacak adımlar çok önemli; Avrupada’ki yeni otomotiv yatırımlarını çeken Orta Avrupa ve bazı Kuzey Afrika ülkeleri ile rekabet edecek, AR-GE ve teknolojik üstünlüğümüzü destekleyecek yeni teşvikler ile daha da büyüme imkanı var.” dedi.

Otomotiv Sanayii Derneği’nin üretim ile ilgili rekor verilerine ek olarak 2017 yılında bir önceki yıla göre, toplam otomotiv ihracatı adet bazında yüzde 17 oranında artarken, otomobil ihracatı ise yüzde 24 oranında artış gösterdi. Bu dönemde, toplam otomotiv ihracatı 1 milyon 333 bin adet, otomobil ihracatı ise 921 bin adet düzeyinde gerçekleşti. Otomotiv ihracatı dolar bazında yüzde 20 artarken, Euro bazında ise yüzde 17 artış gösterdi. Bu dönemde, toplam otomotiv ihracatı 29 milyar dolar olarak gerçekleşirken, otomobil ihracatı yüzde 41 artarak 11.8 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Euro bazında otomobil ihracatı ise yüzde 39 artarak 10.5 milyar Euro seviyelerine yükseldi.

İç pazar 1 milyon adedin altında kaldı ama yerli otomobil satışları yükseldi.

Otomotiv Sanayii Derneği’ne ait 2017 yılı Ocak-Aralık dönemi verilerine göre, geçtiğimiz sene toplam pazar yüzde 3 oranında daralarak 980 bin adet düzeyinde gerçekleşti. Bu dönemde, otomobil pazarı ise yüzde 5 oranında daraldı ve 723 bin adet ile 2017 yılını kapatmış oldu. Türkiye pazarında ithal otomobil satışları yüzde 10 azalırken, yerli otomobil satışlarının yüzde 13 oranında artması dikkatleri çekti. Otomobil pazarındaki yerli payının artışında son dönemde devreye giren otomobil projelerinin önemli etkisi oldu.

Hafif ticari araç satışlarında artış var, ancak ağır ticari araç pazarında son 2 yılda yüzde 44 daralma endişe verici!

2016 yılına göre ticari araç pazarı ve hafif ticari araç pazarı yüzde 3 oranında artarken, ağır ticari araç grubunda ise pazar aynı seviyesini korudu. 2017 pazarına baz etkisinden arındırılarak bakıldığında, ağır ticari araç pazarında son 2 yılda yüzde 44 seviyesinde daralma yaşandığı görülüyor. 2015 yılına göre daralma, kamyonda yüzde 44, midibüste yüzde 36 ve otobüste yüzde 56 seviyelerine ulaştı.

Üretim ise, ticari araç grubunda 2017 yılında yüzde 3 artarken, hafif ticari araç grubunda yüzde 2, ağır ticari araç grubunda yüzde 23 seviyesinde artış gösterdi. Ağır ticarideki bu değişim baz etkisi kaynaklı olup 2015 yılına göre üretimde yüzde 32 azalma gerçekleşti.

The post Otomotivde Üretim Rekor Kırdı, 1.6 Milyonu Aştı! appeared first on Yedek Parça Dergisi.

]]>
http://www.yedekparcadergisi.com/2018/02/23/otomotivde-uretim-rekor-kirdi-1-6-milyonu-asti/feed/ 0
Otomotivde İhracat Şampiyonları Belli Oldu http://www.yedekparcadergisi.com/2018/02/23/otomotivde-ihracat-sampiyonlari-belli-oldu/ http://www.yedekparcadergisi.com/2018/02/23/otomotivde-ihracat-sampiyonlari-belli-oldu/#respond Fri, 23 Feb 2018 10:45:06 +0000 http://www.yedekparcadergisi.com/?p=14370   Türkiye ihracatının 12 yıldır üst üste lider sektörü olan otomotiv endüstrisinde 2017 senesinin şampiyon firmaları belli oldu. Geçen yıl 28,5 milyar dolar ihracata imza atan otomotiv firmalarının zirvesinde Ford Otomotiv yer aldı. Otomotivde en çok ihracat gerçekleştiren firmalar sıralamasında Ford Otomotiv’in ardından Toyota Otomotiv ikinci, Tofaş da üçüncü oldu.  Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre otomotiv sektörünün ocak ayı ihracatı da yüzde 10,8 artışla 2 milyar 287 milyon dolar oldu. Bugüne kadarki en iyi ocak ayı ihracat rakamına ulaşan sektör, son iki yıldır aralıksız her ay artış göstermiş oldu. Ocak artışında Otomotiv Yan Sanayi ve Otobüs Minibüs Midibüs ürün gruplarındaki çift haneli artışlar belirleyici olurken, ABD en fazla ihracat yapılan 5. ülke konumuna yükseldi. OİB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu, “İhracat yaptığımız ülke ve bölgelerdeki pazarların büyümesi, Türkiye araç üretimi ve ihracatındaki artış, yeni modellere olan yoğun ilginin de etkisiyle otomotiv firmalarımız 2017 yılında da başarı grafiğini sürdürdü” dedi. Türkiye ihracatının 12 yıldır üst üste lider sektörü olan otomotiv endüstrisinde 2017 senesinin şampiyon firmaları belli oldu. Geçen yıl 28,5 milyar dolar ihracata imza atan otomotiv firmalarının zirvesinde Ford Otomotiv yer aldı. Otomotivde en çok ihracat gerçekleştiren firmalar sıralamasında Ford Otomotiv’in ardından Toyota Otomotiv ikinci, Tofaş da üçüncü oldu. İlk üç şirketi sırasıyla Oyak Renault, Kibar Dış Ticaret, Mercedes-Benz Türk, Bosch Sanayi, Man Truck & Bus, ve Goodyear Lastikleri takip etti. İhracatın lokomotif sektörü 2018 yılına da hızlı başladı. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre otomotiv sektörünün ocak ayı ihracatı yüzde 10,8 artışla 2 milyar 287 milyon dolar oldu. Böylece bugüneDAHA FAZLA

The post Otomotivde İhracat Şampiyonları Belli Oldu appeared first on Yedek Parça Dergisi.

]]>
 

Türkiye ihracatının 12 yıldır üst üste lider sektörü olan otomotiv endüstrisinde 2017 senesinin şampiyon firmaları belli oldu. Geçen yıl 28,5 milyar dolar ihracata imza atan otomotiv firmalarının zirvesinde Ford Otomotiv yer aldı. Otomotivde en çok ihracat gerçekleştiren firmalar sıralamasında Ford Otomotiv’in ardından Toyota Otomotiv ikinci, Tofaş da üçüncü oldu.

 Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre otomotiv sektörünün ocak ayı ihracatı da yüzde 10,8 artışla 2 milyar 287 milyon dolar oldu. Bugüne kadarki en iyi ocak ayı ihracat rakamına ulaşan sektör, son iki yıldır aralıksız her ay artış göstermiş oldu. Ocak artışında Otomotiv Yan Sanayi ve Otobüs Minibüs Midibüs ürün gruplarındaki çift haneli artışlar belirleyici olurken, ABD en fazla ihracat yapılan 5. ülke konumuna yükseldi.

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu, “İhracat yaptığımız ülke ve bölgelerdeki pazarların büyümesi, Türkiye araç üretimi ve ihracatındaki artış, yeni modellere olan yoğun ilginin de etkisiyle otomotiv firmalarımız 2017 yılında da başarı grafiğini sürdürdü” dedi.

Türkiye ihracatının 12 yıldır üst üste lider sektörü olan otomotiv endüstrisinde 2017 senesinin şampiyon firmaları belli oldu. Geçen yıl 28,5 milyar dolar ihracata imza atan otomotiv firmalarının zirvesinde Ford Otomotiv yer aldı. Otomotivde en çok ihracat gerçekleştiren firmalar sıralamasında Ford Otomotiv’in ardından Toyota Otomotiv ikinci, Tofaş da üçüncü oldu. İlk üç şirketi sırasıyla Oyak Renault, Kibar Dış Ticaret, Mercedes-Benz Türk, Bosch Sanayi, Man Truck & Bus, ve Goodyear Lastikleri takip etti.

İhracatın lokomotif sektörü 2018 yılına da hızlı başladı. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre otomotiv sektörünün ocak ayı ihracatı yüzde 10,8 artışla 2 milyar 287 milyon dolar oldu. Böylece bugüne kadarki en iyi ocak ayı ihracat rakamına ulaşan sektörün Türkiye ihracatından aldığı pay da yaklaşık yüzde 19 olarak gerçekleşti. Otomotiv, aynı zamanda Ocak 2016’dan bu yana olmak üzere son iki yıldır aralıksız her ay artış göstermiş oldu.  Ocak ayı ihracat artışında Otomotiv Yan Sanayi ve Otobüs Minibüs Midibüs ürün gruplarındaki çift haneli artışlar temel belirleyici oldu. ABD’ye yönelik yüksek oranlı ihracat artışı devam etti, ABD 154 milyon dolar ile en fazla ihracat yapılan beşinci ülke konumuna yükseldi.

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu, “İhracat yaptığımız ülke ve bölgelerdeki pazarların büyümesi, Türkiye araç üretimi ve ihracatındaki artış, yeni modellere olan yoğun ilginin de etkisiyle otomotiv firmalarımız 2017 yılında başarı grafiğini sürdürdü” dedi.

Otomotiv firmalarının ihracat stratejilerini çok iyi belirlediğini ve fuarlar, ticaret ve alım heyetleri gibi çalışmalarla pazar çeşitliliğini artırdığını vurgulayan Orhan Sabuncu, “Geçen yıl yaklaşık yüzde 20 artışla 28,5 milyar dolar ihracata imza atan otomotiv sektörümüz Türkiye ihracatına ivme kattı. Türk otomotiv endüstrisi olarak bu yıl da ihracatımızı kalıcı olarak artırma yolunda çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Ocak ayındaki yaklaşık yüzde 11’lik artış, bunun en iyi göstergesi. 12 yıldır üst üste şampiyon olan sektörümüzün liderliğini sürdürmesinde katkısı olan tüm firmalarımızın başarılarının devamını diliyorum” dedi.

Otomotiv yan sanayide artış yüzde 24 oldu

Ocak ayında mal grupları bazında Otomotiv Yan Sanayi ihracatı yüzde 24 artışla 896 milyon dolar olurken, Binek Otomobil ihracatı yüzde 4 artışla 954 milyon dolar, Eşya Taşımaya Mahsus Motorlu Taşıtlar ihracatı yüzde 16 azalışla 268 milyon dolar ve Otobüs-Minibüs-Midibüs ihracatı da yüzde 31 artışla 116 milyon dolar olarak gerçekleşti. Otomotiv yan sanayinde en büyük pazar olan Almanya’ya ihracat yüzde 20 artarken, Fransa’ya yüzde 22, Romanya’ya yüzde 50, İtalya’ya yüzde 29, Birleşik Krallık ve ABD’ye de yüzde 26’şar oranda arttı. Binek Otomobillerde en büyük pazar olan Fransa’ya ihracat yüzde 9 azalırken, İtalya’ya yüzde 30, Birleşik Krallık’a yüzde 27, Almanya’ya yüzde düşüş yaşandı. Artışın yüzde 100 olduğu ABD, bu mal grubunda en fazla ihracat yapılan ikinci ülke konumuna yükseldi. Eşya Taşımaya Mahsus Motorlu Taşıtlarda en büyük pazar olan Birleşik Krallık’a ihracat yüzde 39, Fransa’ya yüzde 14, Slovenya’ya yüzde 29 düşerken, İtalya’ya yüzde 12 arttı. Otobüs-Minibüs-Midibüs ürün grubunda ise ihracat İtalya’ya yüzde 457, İspanya’ya yüzde 149, Hollanda’ya yüzde 58 arttı.

Almanya’ya ihracat yüzde 8 arttı

Ülke bazında en büyük pazar olan Almanya’ya ihracat yüzde 8 artışla 349 milyon dolar, Fransa’ya yüzde 2 artışla 238 milyon dolar olurken, İtalya’ya yüzde 1,5 düşüşle 219 milyon dolar, Birleşik Krallık’a yüzde 22 düşüşle 194 milyon dolar olarak gerçekleşti. Ocak ayında ABD’ye yüzde 371, Fas’a da yüzde 96 artış kaydedildi. ABD’ye olan artışta binek otomobiller ihracatının yüzde 100, yan sanayi ihracatının yüzde 26 artması etkili oldu.

Ülke grubu bazında da Avrupa Birliği Ülkelerine ihracat yüzde 3 artışla 1,7 milyar dolar olurken, AB Ülkeleri toplam ihracattan yüzde 75 pay aldı. Kuzey Amerika Serbest Ticaret Bölgesine ihracat yüzde 285 artarken, Bağımsız Devletler Topluluğu Ülkelerine yüzde 36, Afrika Ülkelerine yüzde 19 artış oldu.

The post Otomotivde İhracat Şampiyonları Belli Oldu appeared first on Yedek Parça Dergisi.

]]>
http://www.yedekparcadergisi.com/2018/02/23/otomotivde-ihracat-sampiyonlari-belli-oldu/feed/ 0
OSS Yönetimi’nden TBMM’ye Ziyaret http://www.yedekparcadergisi.com/2018/02/23/oss-yonetiminden-tbmmye-ziyaret/ http://www.yedekparcadergisi.com/2018/02/23/oss-yonetiminden-tbmmye-ziyaret/#respond Fri, 23 Feb 2018 10:37:49 +0000 http://www.yedekparcadergisi.com/?p=14364   2017 sonunda göreve gelen ve geçtiğimiz Ocak ayında TAYSAD ile başladığı toplantı ve ziyaretlerine OSEM, TOBFED, CZ Turk,TecAlliance gibi Satış Sonrası Sektörü’nün önemli kurum ve kuruluşlarının yetkilileri ile devam eden OSS Yönetim Kurulu, geçen hafta resmi temaslarda bulunmak üzere Ankara’daydı. Yoğun Ankara Gündemi Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni ziyaret eden OSS Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Şahin ve Genel Sekreter Ziya Özalp resmi temaslarda bulundu. Meclisteki görüşmelerin sonrasında, merkezi Ankara’da bulunan Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu Başkanı Aydın Erkoç ile de görüşen OSS Yönetim Kurulu Üyeleri, ortak yapılabilecek projeler hakkında fikir alışverişi yaptılar. Rıza Şahin ve Ziya Özalp, Ankara’da bulunan OSS üyelerini de ziyaret ederek yeni yönetimden beklentileri dinlediler. OSS Faaliyetleri Hız Kesmeyecek OSS’nin, Otomotiv Satış Sonrası Sektörü ve dernek üyelerine hizmet için yaptığı çalışmalar hız kesmeden devam edecek.

The post OSS Yönetimi’nden TBMM’ye Ziyaret appeared first on Yedek Parça Dergisi.

]]>
 

2017 sonunda göreve gelen ve geçtiğimiz Ocak ayında TAYSAD ile başladığı toplantı ve ziyaretlerine OSEM, TOBFED, CZ Turk,TecAlliance gibi Satış Sonrası Sektörü’nün önemli kurum ve kuruluşlarının yetkilileri ile devam eden OSS Yönetim Kurulu, geçen hafta resmi temaslarda bulunmak üzere Ankara’daydı.

Yoğun Ankara Gündemi

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni ziyaret eden OSS Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Şahin ve Genel Sekreter Ziya Özalp resmi temaslarda bulundu. Meclisteki görüşmelerin sonrasında, merkezi Ankara’da bulunan Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu Başkanı Aydın Erkoç ile de görüşen OSS Yönetim Kurulu Üyeleri, ortak yapılabilecek projeler hakkında fikir alışverişi yaptılar. Rıza Şahin ve Ziya Özalp, Ankara’da bulunan OSS üyelerini de ziyaret ederek yeni yönetimden beklentileri dinlediler.

OSS Faaliyetleri Hız Kesmeyecek

OSS’nin, Otomotiv Satış Sonrası Sektörü ve dernek üyelerine hizmet için yaptığı çalışmalar hız kesmeden devam edecek.

The post OSS Yönetimi’nden TBMM’ye Ziyaret appeared first on Yedek Parça Dergisi.

]]>
http://www.yedekparcadergisi.com/2018/02/23/oss-yonetiminden-tbmmye-ziyaret/feed/ 0
Knorr-Bremse 2017 Mali Yılında 6,24 Milyar € İle Satış Rekoru Kırdı http://www.yedekparcadergisi.com/2018/02/23/knorr-bremse-2017-mali-yilinda-624-milyar-e-ile-satis-rekoru-kirdi/ http://www.yedekparcadergisi.com/2018/02/23/knorr-bremse-2017-mali-yilinda-624-milyar-e-ile-satis-rekoru-kirdi/#respond Fri, 23 Feb 2018 10:30:03 +0000 http://www.yedekparcadergisi.com/?p=14359   6,24 milyar € ile %13,7 satış artışı (2016: 5,49 milyar €) Döviz kuru düzeltmesi ile Raylı Araç Sistemleri ve Ticari Araç Sistemleri bölümlerinde gelir rekoru kırıldı Raylı Araç Sistemleri bölümü gelirleri: 3,33 milyar € (2016: 2,99 milyar €) Ticari Araç Sistemleri bölümü gelirleri: 2,93 milyar € (2016: 2,52 milyar €) Gelen siparişler satışları geride bıraktı ve 6,66 milyar € ile %16,4 arttı (2016: 5,72 milyar €) Yapılan sıra dışı harcamalara rağmen 2017 yılında faiz, vergi ve amortisman öncesi kar (FVAÖK) toplam 1,06 milyar €’yu buldu (2016: 1,01 milyar €) Dünyanın öncü fren sistemi üreticisi ve raylı ve ticari araçlardaki diğer alt sistemleri tedarik eden Knorr-Bremse, 2017 mali yılında 6,24 milyar € ile satış rekoru kırdı. Raylı Araç Sistemleri ve Ticari Araç Sistemleri bölümleri bu başarıya eşit miktarda katkıda bulundu. Knorr-Bremse Group gelirleri toplamda %13,7 artarak 6,24 milyar € oldu (2016: 5,49 milyar €). Gelen siparişler daha da hızlı arttı ve 6,66 milyar € ile %16,4 arttı (2016: 5,72 milyar €). Döviz kurlarındaki değişiklikler, Haldex’i satın alma çalışmaları ve IFRS raporlama sistemine geçiş nedeniyle yapılan sıra dışı harcamalara rağmen 2017 yılında faiz, vergi ve amortisman öncesi kar toplam 1,06 milyar €’yu buldu (2016: 1,01 milyar €). Uluslararası Finansal Raporlama Standartları’na (IFRS) göre düzeltilmiş faiz, vergi ve amortisman öncesi kar 1,14 milyar €’ya ulaştı. Knorr-Bremse AG Yönetim Kurulu Başkanı Klaus Deller şöyle diyor: “Bizim için geçtiğimiz mali yıl son derece dinamik ve ilham verici oldu. Gösterdiğimiz güçlü büyüme ve satış rekorlarından çok memnunuz. Bu da sürdürülebilir ve karlı büyüme için atmış olduğumuz adımların etkili olduğunu göstermektedir.” “AyrıcaDAHA FAZLA

The post Knorr-Bremse 2017 Mali Yılında 6,24 Milyar € İle Satış Rekoru Kırdı appeared first on Yedek Parça Dergisi.

]]>
 

 • 6,24 milyar € ile %13,7 satış artışı (2016: 5,49 milyar €)
 • Döviz kuru düzeltmesi ile Raylı Araç Sistemleri ve Ticari Araç Sistemleri bölümlerinde gelir rekoru kırıldı
 • Raylı Araç Sistemleri bölümü gelirleri: 3,33 milyar € (2016: 2,99 milyar €)
 • Ticari Araç Sistemleri bölümü gelirleri: 2,93 milyar € (2016: 2,52 milyar €)
 • Gelen siparişler satışları geride bıraktı ve 6,66 milyar € ile %16,4 arttı (2016: 5,72 milyar €)
 • Yapılan sıra dışı harcamalara rağmen 2017 yılında faiz, vergi ve amortisman öncesi kar (FVAÖK) toplam 1,06 milyar €’yu buldu (2016: 1,01 milyar €)

Dünyanın öncü fren sistemi üreticisi ve raylı ve ticari araçlardaki diğer alt sistemleri tedarik eden Knorr-Bremse, 2017 mali yılında 6,24 milyar € ile satış rekoru kırdı. Raylı Araç Sistemleri ve Ticari Araç Sistemleri bölümleri bu başarıya eşit miktarda katkıda bulundu. Knorr-Bremse Group gelirleri toplamda %13,7 artarak 6,24 milyar € oldu (2016: 5,49 milyar €). Gelen siparişler daha da hızlı arttı ve 6,66 milyar € ile %16,4 arttı (2016: 5,72 milyar €). Döviz kurlarındaki değişiklikler, Haldex’i satın alma çalışmaları ve IFRS raporlama sistemine geçiş nedeniyle yapılan sıra dışı harcamalara rağmen 2017 yılında faiz, vergi ve amortisman öncesi kar toplam 1,06 milyar €’yu buldu (2016: 1,01 milyar €). Uluslararası Finansal Raporlama Standartları’na (IFRS) göre düzeltilmiş faiz, vergi ve amortisman öncesi kar 1,14 milyar €’ya ulaştı.

Knorr-Bremse AG Yönetim Kurulu Başkanı Klaus Deller şöyle diyor: “Bizim için geçtiğimiz mali yıl son derece dinamik ve ilham verici oldu. Gösterdiğimiz güçlü büyüme ve satış rekorlarından çok memnunuz. Bu da sürdürülebilir ve karlı büyüme için atmış olduğumuz adımların etkili olduğunu göstermektedir.” “Ayrıca tüm bölgelerimizde önemli piyasa başarılarına imza attık. Bunlardan bazıları Hindistan’daki demiryolu taşımacılık sektörü, frenleme sektörü ve Çin ve Japonya’daki şanzıman kontrolü ve ticari araçlar alanları.”

 

 

Bölüme Göre Ticari Büyüme

Raylı Araç Sistemleri bölümü 3,33 milyar € satış gerçekleştirdi (2016: 2,99 milyar €). Döviz kuru düzeltmesi yapıldığında bu bölümün gerçekleştirdiği en yüksek satış rakamıdır. Satış gelirlerindeki keskin artış, yeni satın alınan Kiepe Electric Group’un katkıları da dahil olmak üzere Avrupa’daki pazar talebinin artışından da görülmektedir. Ayrıca Kuzey Amerika ve Asya/Avustralya bölgelerindeki gelişmeler de olumludur. Başarı hikâyelerinden biri de Hindistan pazarında Alstom’un 800 Prima-E ikili lokomotifine fren sistemi takılması. Burada hızla büyümekte olan demiryolu taşımacılığı sektörü için önümüzdeki yıllarca ciddi bir büyüme planlanıyor.

Ticari Araç Sistemleri bölümü 2,93 milyar € satış gerçekleştirdi (2016: 2,52 milyar €). Tüm bölgeler bu üstün performansa katkıda bulundu. Önemli bir başka gelişme, Çin’deki Dongfeng Motor Group’un Knorr-Bremse ile yeni nesil ağır hizmet tipi kamyonların otomatikleştirilmiş düz şanzımanlarını geliştirme konusunda yaptığı ortaklıktı. Böylece en önemli pazardaki dünyanın en büyük kamyon üreticileri, otomatikleştirilmiş düz şanzımanların başarısını sürdürmek için adım atmış oldu. Dongfeng Motor Group ile kurulan ortak girişimde, Knorr-Bremse şanzıman kontrol sistemini optimize ederek Çin ve Asya pazarlarının ihtiyaçlarına uyarlanmasını sağlıyor.

Dünya çapında çalışan sayısı yaklaşık 28.000 oldu

Yıl sonunda Knorr-Bremse’nin grup dahilinde dünyada toplam 27.705 çalışanı vardı (2016 yıl sonu: 24.565). Bu da önceki yıla göre %12,8 artış anlamına gelmektedir. Almanya’nın Aldersbach, Berlin, Dresden, Düsseldorf, Holzkirchen, Münih, Schwieberdingen ve Wülfrath şehirlerindeki sekiz fabrikada, yılsonunda toplam çalışan sayısı 5.663’e çıktı (2016: 5.044).

2018 mali yılına güven ile giriyoruz

Knorr-Bremse 2018 mali yılında zorlu bir piyasa ortamı olmasını bekliyor.  Buna rağmen Yönetim Kurulu 6,4 – 6,6 milyar € arasında gelir büyümesi ve %17 – %19 arasında FVAÖK karı bekliyor. Sektörün karşılaştığı önemli zorluklar hala Elektriklendirme, Bağlantı/Dijitalleşme ve Otomatik Sürüş. Klaus Deller, “Bu alana yeni rakipler geliyor ve işletmeci, OEM ve tedarikçi ortamı tamamen baştan şekilleniyor” diyor. Deller, “Geniş ürün portföyümüz, geleceğe yönelik teknolojilerimiz, piyasadaki güçlü konumumuz ve işine bağlı çalışanlarımız sayesinde iyi bir yerdeyiz ve bu zorlukları kendimize güvenerek karşılayacağız. Bu yılın önemli fuarlarında (InnoTrans ve IAA) şirketimizin raylı ve ticari araç sektörlerinin karşılaştığı zorluklara karşı üstün çözümler sunabildiğini bir kez daha göstereceğiz. Yeni sistemlerin geliştirilmesinde devam eden güçlü yatırımlar, en yeni teknolojilere sahip üretim teknolojileri ve karayolu ve demiryollarında 110 yıldan fazla güvenlik deneyimini bir araya getiren bu yaklaşım somut sonuçlar getiriyor” diyor.

1 Kasım 2017’den beri Knorr-Bremse AG’nin Finans Direktörü olan Ralph Heuwing, “2018 yılında seçtiğimiz sürdürülebilir ve karlı büyüme yolunda devam edeceğiz ve müşterilerimizin yararlanacağı ciddi yatırımlar yapacağız” diyor. “Bu sırada maliyet ve finans yönetimi konularına sıkı bir şekilde odaklanacağız, verimli süreçlerimizi güçlendireceğiz ve güçlü bilançomuzdan yararlanacağız.”

Bu basın bültenindeki rakamlar henüz denetlenmemiştir. Ayrıca Denetim Kurulu tarafından onaylanmamıştır. Nihai verileri içeren 2017 Yıllık Raporu 20 Mart 2018’de yayınlanacaktır.

 

Knorr-Bremse raylı ve ticari araç fren sistemleri üretiminde ve raylı ve ticari araçların diğer alt sistemlerini tedarik etme konusunda öncü bir şirkettir ve satış değeri 2017’da 6 milyar Euro’nun üzerindedir. 30 ülkede 28.000 çalışan servis freni, giriş, kontrol ve enerji tedarik sistemleri, HVAC ve sürücü destek sistemleri, direksiyon sistemleri, güç aktarma sistemi ve şanzıman kontrol çözümlerini geliştirmekte ve üretmektedir. Şirket bir teknoloji lideri olarak ürünleri ile 1905’ten beri karayolları ve demiryollarında güvenliği artırmak için büyük bir katkı sunmaktadır.

The post Knorr-Bremse 2017 Mali Yılında 6,24 Milyar € İle Satış Rekoru Kırdı appeared first on Yedek Parça Dergisi.

]]>
http://www.yedekparcadergisi.com/2018/02/23/knorr-bremse-2017-mali-yilinda-624-milyar-e-ile-satis-rekoru-kirdi/feed/ 0
OSS Yönetimi Aylık Olağan Toplantısı’nı Maysan Mando’da Gerçekleştirdi http://www.yedekparcadergisi.com/2018/02/15/oss-yonetimi-aylik-olagan-toplantisini-maysan-mandoda-gerceklestirdi/ http://www.yedekparcadergisi.com/2018/02/15/oss-yonetimi-aylik-olagan-toplantisini-maysan-mandoda-gerceklestirdi/#respond Thu, 15 Feb 2018 08:41:43 +0000 http://www.yedekparcadergisi.com/?p=14354   Otomotiv Satış Sonrası Ürün ve Hizmetleri Derneği’nin (OSS) kısa süre önce göreve gelen yeni Yönetim Kurulu, aylık olağan toplantısını Bursa’da, Maysan Mando’nun ev sahipliğinde gerçekleştirdi. Maysan Mando Genel Müdürü Anıl Yücetürk’ün de yönetim kurulunda yer aldığı OSS heyeti, toplantının ardından Maysan Mando’nun üretim tesislerini incelerken, OSS Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Şahin önderliğindeki heyet, Maysan Mando’nun ülkemiz ve dünya ölçeğinde ortaya koyduğu yüksek katma değerden övgüyle söz etti. Türkiye’nin ilk ve en büyük amortisör üreticisi olan, orijinal ürün kanalı OEM’de onlarca dünya markasına hizmet veren Maysan Mando, sektörün çatı kuruluşlarından Otomotiv Satış Sonrası Ürün ve Hizmetleri Derneği’nin (OSS), kısa süre önce göreve gelen yeni Yönetim Kurulu üyelerini ağırladı. Aylık olağan toplantısı kapsamında Bursa’ya gelen OSS Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Şahin önderliğindeki heyeti, aynı zamanda OSS Yönetim Kurulu’nda da yer alan Maysan Mando Genel Müdürü Anıl Yücetürk karşıladı. Son derece verimli geçen toplantının ardından OSS Yönetimi, Maysan Mando’nun 1 ve 2 no’lu üretim tesislerini yakından inceleyerek, yapılan çalışmalar hakkında detaylı bilgi aldı. İncelemelerin ardından kısa bir açıklama yapan OSS Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Şahin, Maysan Mando’nun kurulduğu günden bu yana hem ülkemize, hem de sektöre büyük katkılar sağladığına değinerek, başarılı çalışmaların devamını diledi. OSS yönetimini ağırlamaktan memnuniyet duyuyoruz Maysan Mando Genel Müdürü Anıl Yücetürk ise sektörün ortak menfaatlerini korumak adına önemli projelere ve çalışmalara imza atan OSS Yönetim Kurulu’nu, Bursa’da ağırlamaktan duydukları memnuniyeti ifade etti. OSS’nin Türkiye’de sektörün gelişimi adına örnek bir kimliğe sahip olduğunu belirten Yücetürk, Maysan Mando olarak OSS ile birlikte gerçekleştirilebecek her türlü işbirliği çalışmasına da hazır olduklarını kaydetti.

The post OSS Yönetimi Aylık Olağan Toplantısı’nı Maysan Mando’da Gerçekleştirdi appeared first on Yedek Parça Dergisi.

]]>
 

Otomotiv Satış Sonrası Ürün ve Hizmetleri Derneği’nin (OSS) kısa süre önce göreve gelen yeni Yönetim Kurulu, aylık olağan toplantısını Bursa’da, Maysan Mando’nun ev sahipliğinde gerçekleştirdi.

Maysan Mando Genel Müdürü Anıl Yücetürk’ün de yönetim kurulunda yer aldığı OSS heyeti, toplantının ardından Maysan Mando’nun üretim tesislerini incelerken, OSS Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Şahin önderliğindeki heyet, Maysan Mando’nun ülkemiz ve dünya ölçeğinde ortaya koyduğu yüksek katma değerden övgüyle söz etti.

Türkiye’nin ilk ve en büyük amortisör üreticisi olan, orijinal ürün kanalı OEM’de onlarca dünya markasına hizmet veren Maysan Mando, sektörün çatı kuruluşlarından Otomotiv Satış Sonrası Ürün ve Hizmetleri Derneği’nin (OSS), kısa süre önce göreve gelen yeni Yönetim Kurulu üyelerini ağırladı.

Aylık olağan toplantısı kapsamında Bursa’ya gelen OSS Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Şahin önderliğindeki heyeti, aynı zamanda OSS Yönetim Kurulu’nda da yer alan Maysan Mando Genel Müdürü Anıl Yücetürk karşıladı.

Son derece verimli geçen toplantının ardından OSS Yönetimi, Maysan Mando’nun 1 ve 2 no’lu üretim tesislerini yakından inceleyerek, yapılan çalışmalar hakkında detaylı bilgi aldı.

İncelemelerin ardından kısa bir açıklama yapan OSS Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Şahin, Maysan Mando’nun kurulduğu günden bu yana hem ülkemize, hem de sektöre büyük katkılar sağladığına değinerek, başarılı çalışmaların devamını diledi.

OSS yönetimini ağırlamaktan memnuniyet duyuyoruz

Maysan Mando Genel Müdürü Anıl Yücetürk ise sektörün ortak menfaatlerini korumak adına önemli projelere ve çalışmalara imza atan OSS Yönetim Kurulu’nu, Bursa’da ağırlamaktan duydukları memnuniyeti ifade etti.

OSS’nin Türkiye’de sektörün gelişimi adına örnek bir kimliğe sahip olduğunu belirten Yücetürk, Maysan Mando olarak OSS ile birlikte gerçekleştirilebecek her türlü işbirliği çalışmasına da hazır olduklarını kaydetti.

The post OSS Yönetimi Aylık Olağan Toplantısı’nı Maysan Mando’da Gerçekleştirdi appeared first on Yedek Parça Dergisi.

]]>
http://www.yedekparcadergisi.com/2018/02/15/oss-yonetimi-aylik-olagan-toplantisini-maysan-mandoda-gerceklestirdi/feed/ 0