Yedek Parça Dergisi http://www.yedekparcadergisi.com Yedek Parça Dergisi Tue, 25 Sep 2018 09:22:42 +0000 tr-TR hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.8 ZF Yeni Nesil Teknolojileri İle Çevreci ve Otonom Lojistik Çözümlerini Tanıtıyor. http://www.yedekparcadergisi.com/2018/09/24/zf-yeni-nesil-teknolojileri-ile-cevreci-otonom-lojistik-cozumlerini-tanitiyor/ http://www.yedekparcadergisi.com/2018/09/24/zf-yeni-nesil-teknolojileri-ile-cevreci-otonom-lojistik-cozumlerini-tanitiyor/#respond Mon, 24 Sep 2018 14:33:52 +0000 http://www.yedekparcadergisi.com/?p=14558  •Geliştirilen otonom sürüş ve akıllı bağlantı çözümleri, gönderici deposundan alıcının teslimat noktasına kadar olan tüm lojistik operasyonlarını sadeleştiriyor. • ZF’nin geliştirdiği sürücüsüz ve elektrikli teslimat aracı, “son kilometre (last mile)” lojistik felsefesinde devrim yaratıyor. • ZF, önümüzdeki beş yıllık süreç içerisinde e-mobilite ve otonom sürüş alanlarına 12 Milyar €’dan fazla yatırım yapmayı planlıyor. • ZF CEO’su Scheider, firmanın gelecek hedefleri doğrultusunda ilerlediğini söyledi. Lojistik sektörü konu sürüş koşullarının otomasyonu olduğunda binek otomobil segmentini geride bırakıyor. ZF, inovatif konseptleri ve büyük yatırımlarıyla, bu akımı destekliyor. Örneğin; ZF’nin seri üretim evresi için sunduğu teknolojiler ve akıllı bağlantı çözümleri, ticari araçlarda lojistik operasyonlarını bağımsız bir şekilde yürütebilen otonom sürüş fonksiyonları ve kurye destek asistanlığı sağlıyor. Otonom teslimat kamyonları, “son kilometre (last mile)” teslimatları daha verimli hale getirecek ve gelecekte daha da artacak olan sevkiyat hacimlerinin etkin bir şekilde yönetilmesini sağlarken, şehiriçi trafiğin azaltılmasına da yardımcı olacak. ZF için e-mobilite ve otonom sürüş stratejik planlama anlamında büyük öneme sahip ve firma tarafından önümüzdeki beş yıllık süreç içerisinde bu alanlara 12 Milyar €’dan fazla bir yatırım yapılması planlanıyor. ZF, IAA 2018 fuarındaki “Akıllı Lojistik” temasıyla, sahip olduğu otomasyon – akıllı bağlantı ve elektrifikasyon teknolojilerini, tüm lojistik zinciri için entegre ve göz alıcı çözümler olarak sunuyor. Araç işletim maliyetlerinin düşürülmesine verilen önem ile güvenlik ve verim alanlarındaki gelişmelerin etkisiyle, ticari araç segmentinde otonom sürüş uygulamalarının daha hızlı bir şekilde hayatımıza gireceğine inanılıyor. ZF Friedrichshafen AG CEO’su Wolf-Henning Scheider, ZF standındaki açılış konuşmasında, “Teslimatların daha yalın, hızlı ve güvenli yapılabilmesi için ‘son kilometre (last mile)’ lojistik anlayışında bir devrim yaratıyoruz. Bu sebeple, konseptDAHA FAZLA

The post ZF Yeni Nesil Teknolojileri İle Çevreci ve Otonom Lojistik Çözümlerini Tanıtıyor. appeared first on Yedek Parça Dergisi.

]]>
 •Geliştirilen otonom sürüş ve akıllı bağlantı çözümleri, gönderici deposundan alıcının teslimat noktasına kadar olan tüm lojistik operasyonlarını sadeleştiriyor.
• ZF’nin geliştirdiği sürücüsüz ve elektrikli teslimat aracı, “son kilometre (last mile)” lojistik felsefesinde devrim yaratıyor.
• ZF, önümüzdeki beş yıllık süreç içerisinde e-mobilite ve otonom sürüş alanlarına 12 Milyar €’dan fazla yatırım yapmayı planlıyor.
• ZF CEO’su Scheider, firmanın gelecek hedefleri doğrultusunda ilerlediğini söyledi.

Lojistik sektörü konu sürüş koşullarının otomasyonu olduğunda binek otomobil segmentini geride bırakıyor. ZF, inovatif konseptleri ve büyük yatırımlarıyla, bu akımı destekliyor. Örneğin; ZF’nin seri üretim evresi için sunduğu teknolojiler ve akıllı bağlantı çözümleri, ticari araçlarda lojistik operasyonlarını bağımsız bir şekilde yürütebilen otonom sürüş fonksiyonları ve kurye destek asistanlığı sağlıyor. Otonom teslimat kamyonları, “son kilometre (last mile)” teslimatları daha verimli hale getirecek ve gelecekte daha da artacak olan sevkiyat hacimlerinin etkin bir şekilde yönetilmesini sağlarken, şehiriçi trafiğin azaltılmasına da yardımcı olacak. ZF için e-mobilite ve otonom sürüş stratejik planlama anlamında büyük öneme sahip ve firma tarafından önümüzdeki beş yıllık süreç içerisinde bu alanlara 12 Milyar €’dan fazla bir yatırım yapılması planlanıyor.

ZF, IAA 2018 fuarındaki “Akıllı Lojistik” temasıyla, sahip olduğu otomasyon – akıllı bağlantı ve elektrifikasyon teknolojilerini, tüm lojistik zinciri için entegre ve göz alıcı çözümler olarak sunuyor. Araç işletim maliyetlerinin düşürülmesine verilen önem ile güvenlik ve verim alanlarındaki gelişmelerin etkisiyle, ticari araç segmentinde otonom sürüş uygulamalarının daha hızlı bir şekilde hayatımıza gireceğine inanılıyor.

ZF Friedrichshafen AG CEO’su Wolf-Henning Scheider, ZF standındaki açılış konuşmasında, “Teslimatların daha yalın, hızlı ve güvenli yapılabilmesi için ‘son kilometre (last mile)’ lojistik anlayışında bir devrim yaratıyoruz. Bu sebeple, konsept çalışmalarımızı önümüzdeki iki yıllık süreç içerisinde seri üretim aşamasına hazır hale getirebilmek için iş ortaklarımız ve müşterilerimiz ile birlikte çalışıyoruz.” şeklinde belirtti ve sözlerine şu şekilde devam etti. “İnovatif ve pratik çözüm üretmekteki sistem uzmanlığımızı pazara daha hızlı sunabilmek adına, sadece e-mobilite ve otonom sürüş alanlarına önümüzdeki beş yıllık süreç içerisinde 12 Milyar €’dan fazla yatırım yapacağız. Yeni teknoloji geliştirme harcamalarındaki artış ve global pazarlardaki zorluklara rağmen, ZF hedeflerine emin adımlarla ilerlemektedir. Satış hedefleri, yatırım artışları ve borçların azaltılması gibi yıllık hedeflerimizi gerçekleştireceğiz.”

ZF Innovation Van (İnovatif Panelvan) kargo teslimatlarına yardımcı oluyor ve trafik kaynaklı oluşabilecek sıkıntıların önüne geçiyor. 

Kargo lojistiğindeki “son kilometre (last mile) konusu oldukça çekici bir örnek. ZF’nin geliştirdiği Innovation Van (İnovatif Panelvan), geleceğin kargo teslimat ihtiyaçlarını karşılayacak akıllı bağlantı – otonom sürüş ve tam araç elektrifikasyonu gibi teknolojilerin faydalarını canlı olarak gösteriyor. Özellikle, sürekli artan kargo hacimleri ve bireysel alıcıların isteklerindeki değişkenlerin yönetilmesinde, ZF Innovation Van (İnovatif Panelvan) fark yaratıyor. Tüm bunların yanı sıra, şehiriçi trafiğin azaltılmasına ve düşük emisyon salınımına sağladığı katkılar ile lojistik sektörü içerisinde önemli bir ilgi odağı haline geliyor. Scheider konu hakkında şunları söyledi. “Bazı müşterilerimiz ile halı hazırda ciddi görüşmeler içerisindeyiz.” ZF Innovation Van (İnovatif Panelvan), yüksek hızlı işlemciye sahip ZF ProAI süper bilgisayar, kamera, radar ve lidar sistemlerinin oluşturduğu bir altyapıya sahip.

Tam elektrifikasyonlu ve 4. Seviye otonom sürüş özellikleri içeren bu araç, özellikle şehiriçi manevralar, şeritlerin olmadığı yollarda dahi aynı düzlemde yola devam etme, trafik işaretlerini algılama ve ani tehlikeli durumlarda reaksiyon gösterme gibi çeşitli fonksiyonları bağımsız bir şekilde yerine getirmek için tasarlanmış. Ayrıca, ZF Innovation Van (İnovatif Panelvan), çift sıra park yapmış araçlar gibi yol üzerindeki engelleri algılayabiliyor ve buna göre hareket etme kararını verebiliyor. “FollowMe” isimli özel fonksiyonuyla, tablet bilgisayar üzerinden uzaktan kontrol sağlayabilen sürücüler/kuryeler için büyük yardım sağlıyor. Eğer iki teslimat adresi arasında yürüme mesafesi kadar kısa bir uzaklık varsa, ZF Innovation Van (İnovatif Panelvan) sanal izdüşüm ile sürücüyü takip edebiliyor. Ek olarak, eğer teslimat noktasında uygun bir park yeri yoksa, sürücü aracı bir sonraki uygun park yerini bulması için gönderebiliyor. Böylelikle, günümüzde oldukça yaşanan çift sıra park durumunun önüne geçilerek trafik sıkışıklığının önüne geçiliyor. 

Sınırları çizilmiş bölgeler otonom sürüş için cezbedici pazarlar olarak görülüyor.

ZF’nin dünya lansmanını yaptığı “Innovation Truck (İnovatif Kamyon)” ve “Terminal Yard Tractor (Depo Çekicisi)” isimli iki yeni çözümü, yük taşımacılığındaki en büyük zorlukların üstesinden geliyor. Bu araçlar otonom bir şekilde dorse/treyler ya da konteyner değişimi (swap body) yapabiliyor. Sürücüsüz bu araçlar sayesinde, konteyner limanları, depolar ya da firmaların yükleme/boşaltma bölgeleri gibi alanlarında verimlilik, hız ve çevresel duyarlılık artıyor. Tüm bunlara ek olarak, kazaların azaltılması ve can ile mal kayıplarının önlenmesi adına katkı sağlıyor.
Scheider sözlerine şu şekilde devam etti: “Forwarding işlemi yapılan yük depoları ile hava ya da deniz terminalleri gibi alanlarda, sürücüz yük taşıma araçlarının ve otonom fonksiyonlarının büyük rol oynayacaklarına inanıyoruz. Yakın gelecekte, sınırları belli bu tip bölgelerde otoyollara kıyasla daha çok otonom araçları göreceğiz. Maliyet, güvenlik ve verimlilik anlamındaki katkıları dolayısıyla, kullanıcılar için fark ve kazanç yaratacaklar.”

ZF tüm ticari araç segmentlerine elektrikli çözümler sunuyor.

ZF’nin akıllı lojistik (smart logistics) yaklaşımı, aynı zamanda sıfır emisyon projelerini de karşıladığı için, tüm araç sınıfları için uygulanabilir bir hale geliyor. Şehir merkezlerindeki hava kirliliğinin büyük ölçüde önüne geçilmesi gerekiyor. Elektrikli otobüs sistemlerine yönelik uluslararası boyutta gelen taleplere etkin bir yanıt olarak ZF, AxTrax AVE isimli elektrikli portal aksları için 1.000’den fazla sipariş almıştır ve bu konuda Avrupa’nın pazar lideridir. Bu komponentler; Los Angeles, Stuttgart ve Londra gibi şehirlerin arasında yer aldığı geniş bir coğrafyada, çok yakın zamanda sıfır emisyonla yılda 60 milyon kilometre yol koşulmasına katkı sağlayacaklar.
ZF, diğer ticari araç sınıflarında elektrifikasyon sağlanmasındaki çalışmalarını hızlandırıyor. Örneğin; otobüs ve kamyon segmentlerinde elektrikli dönüşüm imkanı sunan CeTrax isimli merkezi elektrikli tahrik ünitesi için yüksek adetli üretim siparişi almıştır. Hafif ticari araçlara yönelik elektrikli aks sistemleri 2019 yılının ortalarından itibaren seri üretime geçecektir. ZF, ağır kamyon elektrifikasyonu alanında öncü olduğunu kanıtlamıştır. TraXon Hybrid isimli ticari araç şanzımanı için ZF ve DAF ortak girişimiyle ilk saha testleri yapılmıştır. Bu test ile birlikte ağır kamyonlardaki elektrikli sistemlerin faydaları gösterilmiştir. Tam elektrikli manevra ve bir takım hybrid fonksiyonlarla % 5 ile % 7 arasında yakıt tasarrufu sağlama potansiyeli olduğu görülmüştür. Böylelikle, ağır ticari araç elektrifikasyonundaki potansiyel, ZF tarafından gözler önüne serilmiştir.

ZF Friedrichshafen AG
Güç aktarma organları, şasi teknolojileri ve aktif/pasif güvenlik teknolojilerinde küresel bir lider olan ZF, yaklaşık 146.000 kişilik global işgücü ile 40 ülkede ve 230 noktada faaliyet göstermektedir. ZF, 2017 yılında 36,4 milyar Euro’ya ulaşan bir ciro ile dünya çapındaki en büyük otomotiv tedarikçilerinden biridir. Araçların görmesini, düşünmesini ve uygulamasını sağlayan ZF, özellikle daha çevreci ve verimli elektrikli tahrik sistemleri yanında, çağdaş güvenlik teknolojileriyle donatılmış araçlar sayesinde trafik kazalarının yaşanmadığı bir dünya için her yıl cirosunun %6’dan fazlasını araştırma ve geliştirmeye ayırmaktadır. Kapsamlı ürün portföyü ile ZF, sadece binek araçlarda değil, ticari araç ve endüstri teknolojisi sektörlerinde de hizmet ve mobilite çözümleri sunmaktadır.

The post ZF Yeni Nesil Teknolojileri İle Çevreci ve Otonom Lojistik Çözümlerini Tanıtıyor. appeared first on Yedek Parça Dergisi.

]]>
http://www.yedekparcadergisi.com/2018/09/24/zf-yeni-nesil-teknolojileri-ile-cevreci-otonom-lojistik-cozumlerini-tanitiyor/feed/ 0
Mıchelın Lisanslı Ürünler Frankfurt Automechanika 2018’de Tanıltıldı http://www.yedekparcadergisi.com/2018/09/24/otomotiv-aftermarket-pazari-icin-uretilen-michelin-lisansli-triger-gergi-kitleri-zamanlama-triger-kayislarini-aksesuar-kayislarini-ava/ http://www.yedekparcadergisi.com/2018/09/24/otomotiv-aftermarket-pazari-icin-uretilen-michelin-lisansli-triger-gergi-kitleri-zamanlama-triger-kayislarini-aksesuar-kayislarini-ava/#respond Mon, 24 Sep 2018 11:18:05 +0000 http://www.yedekparcadergisi.com/?p=14547 Otomotiv Aftermarket Pazarı İçin Üretilen Michelin Lisanslı “Triger Gergi Kitleri”, “Zamanlama-Triger Kayışlarını”, “Aksesuar Kayışlarını”, “Avare Rulmanlarını” ve “Gergi Rulmanlarını ” Frankfurt Automechanika 2018’de Tanıtıldı. MICHELIN markası yıllardır tüm dünyada kalite, performans ve güvenliği temsil eden dünyanın en güvenilir markalarından biridir. Michelin lisanslı otomotiv motor komponentleri de aynı şekilde otomotiv zamanlama kayışları, otomotiv aksesuar kayışları, avare ve gergi mekanizmaları alaınında da yine en güvenilir marka olmayı hedeflemektedir. Geniş bir ürün gamına sahip olan Michelin lisanslı otomotiv kayışları ve gergi mekanizmaları birçok otomobil ve hafif ticari araç markası için tasarlanan: • Zamanlama – Triger kayışları, • Triger Kayışları için Avare ve Gergi Rulmanları, • Triger Gergi Kitleri, • Su Pompalı Triger Gergi Kitleri • PK Kayışları, Drive Poly – V Kayışları • PK Kayışları için Avare ve Gerdiricileri • V-Kayışları AVX ürünlerini Türkiye Otomotiv Yenileme Pazarı’na sunmaya hazırlanmaktadır. MICHELIN lisanslı kayışlar yüksek kaliteli malzemelerden üretilmektedir. Kauçuk takviyeli HNBR2 bileşimi, triger kayış tahriklerinin yüksek mukavemetini ve ağır koşullar altında çalışmasını garanti eder. EPDM1, aksesuar çok kanallı PK kayışlarının tamamı, çok sessiz çalışan, kolay montajı yapılabilen, oldukça esnek kayışlardır. Binek ve Hafif Ticari araçların model, yıl ve motor bilgileri çerçevesinde mükemmelbir şekilde tasarlanmış olan MICHELIN lisanslı gergi rulmanları ve avare rulmanları ise kritik OE şartlarını karşılar ve üstün kalite sağlar. MICHELIN lisanslı otomatik gerdiriciler, düz yay tasarımı ile gerginliği üst düzeyde korumak için tasarlanmıştır: Ayrıca kontrollü uzunluk değişimi de her daim gerginliği garanti eder. Sağlam ve ağır hizmet tipi alüminyum döküm gövde ve kol ile üretilen gergiler, kayış uzaması ve aşınması nedeniyle kayış kayması, gürültü veya diğer arıza risklerini azaltır. MICHELINDAHA FAZLA

The post Mıchelın Lisanslı Ürünler Frankfurt Automechanika 2018’de Tanıltıldı appeared first on Yedek Parça Dergisi.

]]>
Otomotiv Aftermarket Pazarı İçin Üretilen Michelin Lisanslı “Triger Gergi Kitleri”, “Zamanlama-Triger Kayışlarını”, “Aksesuar Kayışlarını”, “Avare Rulmanlarını” ve “Gergi Rulmanlarını ” Frankfurt Automechanika 2018’de Tanıtıldı.

MICHELIN markası yıllardır tüm dünyada kalite, performans ve güvenliği temsil eden dünyanın en güvenilir markalarından biridir. Michelin lisanslı otomotiv motor komponentleri de aynı şekilde otomotiv zamanlama kayışları, otomotiv aksesuar kayışları, avare ve gergi mekanizmaları alaınında da yine en güvenilir marka olmayı hedeflemektedir. Geniş bir ürün gamına sahip olan Michelin lisanslı otomotiv
kayışları ve gergi mekanizmaları birçok otomobil ve hafif ticari araç markası için tasarlanan:

• Zamanlama – Triger kayışları,
• Triger Kayışları için Avare ve Gergi Rulmanları,
• Triger Gergi Kitleri,
• Su Pompalı Triger Gergi Kitleri
• PK Kayışları, Drive Poly – V Kayışları
• PK Kayışları için Avare ve Gerdiricileri
• V-Kayışları AVX ürünlerini

Türkiye Otomotiv Yenileme Pazarı’na sunmaya hazırlanmaktadır.

MICHELIN lisanslı kayışlar yüksek kaliteli malzemelerden üretilmektedir. Kauçuk takviyeli HNBR2 bileşimi, triger kayış tahriklerinin
yüksek mukavemetini ve ağır koşullar altında çalışmasını garanti eder. EPDM1, aksesuar çok kanallı PK kayışlarının tamamı, çok sessiz çalışan, kolay montajı yapılabilen, oldukça esnek kayışlardır. Binek ve Hafif Ticari araçların model, yıl ve motor bilgileri çerçevesinde mükemmelbir şekilde tasarlanmış olan MICHELIN lisanslı gergi rulmanları ve avare rulmanları ise kritik OE şartlarını karşılar ve üstün
kalite sağlar. MICHELIN lisanslı otomatik gerdiriciler, düz yay tasarımı ile gerginliği üst düzeyde korumak için tasarlanmıştır:
Ayrıca kontrollü uzunluk değişimi de her daim gerginliği garanti eder. Sağlam ve ağır hizmet tipi alüminyum döküm gövde ve kol ile üretilen gergiler, kayış uzaması ve aşınması nedeniyle kayış kayması, gürültü veya diğer arıza risklerini azaltır.

MICHELIN lisanslı otomotiv satış sonrası ürün yelpazesi, yalnızca bağımsız satış sonrası yenileme pazarına sunulmakta ve bu pazar için çok çeşitli uygulamalara sahiptir. Michelin lisanslı ürünler bir çok otomotiv firması tarafından orijnal ürün gamında kullanılmaktadır.

Michelin lisansı ile Türkiye pazarına sunulması planlanan ürünlerden bazıları aşağıdadır.

Triger Kayışları 
• HNBR
• TEFLON
• KEVLAR

Gergiler ve Avareler
• Bütün motorlar için

Kanallı Kayışlar PK ve AVX
• Standard
• Elastik
• Çift taraflı

Kitler
• Triger ( Zamanlama ) Kayışları
• Gergiler
• Avareler

Süper Kitler
• Triger ( Zamanlama ) Kayışları
• Gergiler
• Avareler
• Su Pompaları

MICHELIN – KARLAND İŞBİRLİĞİ

Karland Otomotiv Ürünleri San. Ve Tic. A.Ş. Michelin Lisanslı Kayış ve Kitleri’nin 2019 senesi için Türkiye Tek Satıcılığı ve Distribütörlüğü görüşmelerine başlamıştır.

Sektörün öncü kuruluşlarından Kıraça Holding’in bir üyesi olan Karland, 1999 yılında kurulmuştur. Otomotiv yenileme pazarının en güçlü ve kurumsal şirketi haline gelen Karland, uluslararası düzeyde kalitesi belgelenmiş ürünleri Türk Pazarına sunarak sektörde güç ve güvenin simgesi haline gelmiştir. İş modeliyle, bilgiye dayalı kararlarıyla ve ilkeli hareket tarzıyla sektörü şekillendirebilecek bir yönetim anlayışında hareket eden Karland, satıcı rolünün çok ötesine giderek; müşterisinin ihtiyaçlarını analiz edip doğru zamanda doğru ürünle, doğru fiyatla, doğru yerde olmayı hedeflemiştir. Bu itibarla, Karland Otomotiv Ürünleri San. Ve Tic. A.Ş. Michelin Lisanslı Kayış ve Kitleri’nin 2019 senesi için Türkiye Tek Satıcılığı ve Distribütörlüğü görüşmelerine başlamıştır. Karland, Temot International Uluslarası Satınalma Grubu’nun Türkiye’deki ortağıdır. Bu sayede dünyadaki gelişmeleri takip etmekte ve önemli deneyimlere sahip olmaktadır. Birliğe ortak diğer şirketlerle iş birlikleri yapmakta ve Türk pazarına dünya çapında hizmet veren markaları getirmektedir. Karland, 15.000 m2 ‘lik deposu, geniş ürün yelpazesi ve Türkiye çapındaki yaygın müşteri ağı, tüm Türkiye’ye günlük sevkiyatı, deneyimli saha satış ekipleri ile hizmetlerine değer ekleyerek sektöre yatırım yapmaya ve kendini geliştirmeye devam etmektedir.

 

The post Mıchelın Lisanslı Ürünler Frankfurt Automechanika 2018’de Tanıltıldı appeared first on Yedek Parça Dergisi.

]]>
http://www.yedekparcadergisi.com/2018/09/24/otomotiv-aftermarket-pazari-icin-uretilen-michelin-lisansli-triger-gergi-kitleri-zamanlama-triger-kayislarini-aksesuar-kayislarini-ava/feed/ 0
Özçete Otomotiv’den Sn. Ali Özçete İle Keyifli Bir Röportaj Gerçekleştirdik. http://www.yedekparcadergisi.com/2018/09/24/ozcete-otomotivden-sn-ali-ozcete-ile-keyifli-bir-roportaj-gerceklestirdik/ http://www.yedekparcadergisi.com/2018/09/24/ozcete-otomotivden-sn-ali-ozcete-ile-keyifli-bir-roportaj-gerceklestirdik/#respond Mon, 24 Sep 2018 09:01:12 +0000 http://www.yedekparcadergisi.com/?p=14542   “Dünyanın Önde Gelen OEM Tedarikçilerinden Biri Olan CORTECO, Şirketimiz İçin Stratejik Olarak Önem Arz Etmektedir.” Türkiye genelinde  toptan tüm binek ve hafif ticari araç grubunda hizmet vermekte olan Özçete Otomotiv’den Sn. Ali Özçete ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.  Şirketlerinin dünü, bugünü ve gelecek vizyonu hakkında bizleri aydınlatan Sn. Özçete, Corteco ile süregelen iş ortaklıkları hakkında da  bilgiler verdi. Özçete Otomotiv’in kuruluş hikâyesinden bahseder misiniz? Özçete Otomotiv AŞ., 1978 yılında Adana’da Özçete Kardeşler adı altında kaporta atölyesi olarak ticari hayatına başlamıştır. 1985 yılında artan yedek parça ihtiyaçlarını karşılamak adına yedek parça sektörüne giriş yapan şirketimiz 1998 yılından bu yana Türkiye genelinde toptan tüm binek ve hafif ticari araç grubunda hizmet vermektedir. 2017 yılında GlobalOne  ortaklığı ile uluslararası satın alma grubunun ortaklık avantajıyla dünya genelinde tanınabilirliği artmıştır. Otomotiv Yedek Parça konusunda hangi ürünleriniz mevcut? FROW markanız hakkında kısaca bahsedermisiniz? Binek ve hafif ticari araç grubunda tüm Alman, Fransız, İtalyan ve asya araç grubunda faaliyet gösteren şirketimizin her araç üreticisinin orijinal olarak kabul ettiği birbirinden değerli 136 çeşit bayilikle (Corteco, Bosch, Federal Mogul, Behr, Hella, Maysan, NGK, Valeo, TRW, vs.) hizmet verirken Champion Lubes Motor Yağlar, Cyclo Katkı Ürünleri ve King Motor Yatakları Türkiye  distribütörü olarak Türkiye dağıtım organizasyonunu gerçekleştirmekte olup Türkiye’nin lider Peugeot orijinal yedek parça dağıtıcısı unvanını da devam ettirmektedir. Frow markasından kısaca bahsedecek olursak şirketler grubumuza ait Frow Otomotiv AŞ., 10 yıldır 18 farklı ürün grubunda (alt takım, aks, ayna, bagaj amortisörü, conta, direksiyon kutusu, direksiyon pompası, filtre, fren sistemleri, kaporta kimyasal, kran kasnağı, silindir kapağı, ısıtma ve soğutma grubu) faaliyet göstermektedir. 26 ülkeyeDAHA FAZLA

The post Özçete Otomotiv’den Sn. Ali Özçete İle Keyifli Bir Röportaj Gerçekleştirdik. appeared first on Yedek Parça Dergisi.

]]>
 

“Dünyanın Önde Gelen OEM Tedarikçilerinden Biri Olan CORTECO, Şirketimiz İçin Stratejik Olarak Önem Arz Etmektedir.”

Türkiye genelinde  toptan tüm binek ve hafif ticari araç grubunda hizmet vermekte olan Özçete Otomotiv’den Sn. Ali Özçete ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.  Şirketlerinin dünü, bugünü ve gelecek vizyonu hakkında bizleri aydınlatan Sn. Özçete, Corteco ile süregelen iş ortaklıkları hakkında da  bilgiler verdi.

Özçete Otomotiv’in kuruluş hikâyesinden bahseder misiniz?

Özçete Otomotiv AŞ., 1978 yılında Adana’da Özçete Kardeşler adı altında kaporta atölyesi olarak ticari hayatına başlamıştır. 1985 yılında artan yedek parça ihtiyaçlarını karşılamak adına yedek parça sektörüne giriş yapan şirketimiz 1998 yılından bu yana Türkiye genelinde toptan tüm binek ve hafif ticari araç grubunda hizmet vermektedir. 2017 yılında GlobalOne  ortaklığı ile uluslararası satın alma grubunun ortaklık avantajıyla dünya genelinde tanınabilirliği artmıştır.

Otomotiv Yedek Parça konusunda hangi ürünleriniz mevcut? FROW markanız hakkında kısaca bahsedermisiniz?

Binek ve hafif ticari araç grubunda tüm Alman, Fransız, İtalyan ve asya araç grubunda faaliyet gösteren şirketimizin her araç üreticisinin orijinal olarak kabul ettiği birbirinden değerli 136 çeşit bayilikle (Corteco, Bosch, Federal Mogul, Behr, Hella, Maysan, NGK, Valeo, TRW, vs.) hizmet verirken Champion Lubes Motor Yağlar, Cyclo Katkı Ürünleri ve King Motor Yatakları Türkiye  distribütörü olarak Türkiye dağıtım organizasyonunu gerçekleştirmekte olup Türkiye’nin lider Peugeot orijinal yedek parça dağıtıcısı unvanını da devam ettirmektedir. Frow markasından kısaca bahsedecek olursak şirketler grubumuza ait Frow Otomotiv AŞ., 10 yıldır 18 farklı ürün grubunda (alt takım, aks, ayna, bagaj amortisörü, conta, direksiyon kutusu, direksiyon pompası, filtre, fren sistemleri, kaporta kimyasal, kran kasnağı, silindir kapağı, ısıtma ve soğutma grubu) faaliyet göstermektedir. 26 ülkeye ihracat yapan  frow AŞ. Türkiye distribütörlüğü Özçete Otomotiv AŞ. tarafından yapılmaktadır.

Bildiğimiz kadarı ile Corteco’nun Türkiye distribütörüsünüz. Corteco ürünleri ve işbirliğiniz hakkında neler söylemek istersiniz?

Dünyanın önde gelen OEM tedarikçilerinden biri olan Corteco, şirketimiz için stratejik olarak önem arz etmektedir. Bunun en büyük sebebi firmamız son 5 yılda motor parçaların stratejik ürün grubu olarak belirleyip motor revizyonunda ihtiyaç duyulan tüm ürünlerde eksiksiz hizmet vermeyi hedef edinmiştir. Kuruluşumuzun en büyük eksiklerinden bir olan keçe, supap  lastiği,  ve conta ürün grubuyla hedefimize ulaşmamızda önemli  bir yapı taşı oldu. OEM’den gelen gücü, kalitesi ve piyasadaki bilinirliği ile firmamıza ayrı bir güç ve vizyon kattığı inancındayım.

“Corteco’nun OEM’den gelen gücü, kalitesi ve piyasadaki bilinirliği ile firmamıza ayrı bir güç ve vizyon kattığı inancındayım.”

Ali ÖZÇETE

 

 

 

Corteco bayiliğiniz ne zaman başladı? Lansman hakkında bilgi verebilir misiniz ?

2018 mali yılında anlaşma sağladığımız Corteco markasının lansmanı Automechanika İstanbul fuarında gerçekleştirildi. Fuarı ziyaret eden müşterilerimiz tarafından büyük beğeni ve takdir toplayan bu lansman, bizler için de ne kadar önemli bir marka ile ilgili ne kadar doğru bir karar verdiğimizin teyidi niteliğindedir.

Corteco  ve Özçete iş birliğinin Türkiye pazarında ne gibi farklılıklar oluşturacağını öngörüyorsunuz ?

Çok uzun yıllardır yüksek marka bilinirliğine sahip olan Corteco, keçe ve supap lastiği denilince akla gelen ilk markadır. Biz aynı marka bilinirliğini conta, motor takozu, burçlar, filtre ve süspansiyon grubunda da gerçekleştirmek ve arttırmak istemekteyiz. Şirketimiz, OEM tedarikçi Corteco’nun sektördeki başarısını ve bilinirliğini kullanarak bu ürün gruplarındaki farkındalığını da kısa sürede piyasaya tanıtarak Corteco’nun pazar payının artırılmasında önemli ve aktif rol oynayacağız.

Satış pazarlama organizasyonunuzdan bahseder misiniz?

Türkiye geneline yayılmış 45 plasiyer, Adana ve İstanbul’da 2 dağıtım deposu, her araç grubunda branşlaşmış  7 akademik üye ve Türkiye genelinde 3 bin aktif müşterisi ile binek araç ve hafif ticari araç grubunda Türkiye’nin ciro sıralamasında ilk 5 firmasından biri olan şirketimiz, yatırımları ile  yakın gelecekte sektör liderliğini hedeflemektedir.

Otomotiv sektörünü Avrupa ile kıyaslar mısınız? Ne gibi farklar var?

Türkiye otomotiv sanayi B2B portallarının gelişimi ile  son 10 yılda Avrupa ile yarışır bir hizmet kalitesine ulaştı. 2001 de gerçekleşen blok mafiyatiyle birlikte araç sayısının ve gamının gelişmesi ve renklenmesi sektörümüze yeni bir bakış açısı getirip uluslararası  markaların Türkiye’deki yatırımlarının artmasına ve eşdeğer hizmetler kalitesine ulaşmasıyla da Avrupa ve Türkiye arasındaki farklılıklar azalmıştır.

Ülkemizdeki faaliyet gösteren firmaların, sektör konusunda yeterli bilgiye sahip olduğunu düşünüyor musunuz?

Özellikle uluslararası satın alma gruplarına ortak veya üye olan meslektaşlarımız, Avrupa’daki ortaklarını hizmet ve ilgi konusunda örnek alarak gelişim ve değişimlerine hız verdiğine ayrıca yeterli bilgiye sahip olmak için gayret içiresinde olduklarına şahitlik ediyoruz. Bu da bizi gelecekle ilgili ümitlendiriyor ve heyecanlandırıyor. Meslektaşlarımız ne kadar bilgi sahibi ise o kadar rekabetin adil olacağı inancındayız.

Sektörümüzde size göre en büyük problem nedir?

Sektörümüzün bize göre en önemli problemleri; Sahte ürün ile mücadeledeki yetersizlik, araç bakım ve servis istasyonlarının yeni nesil araç ve ürün gruplarında eğitim alabileceği organizasyonların yeterli olmaması ve yedek parça dağıtım organizasyonlarındaki sahte ürün ile mücadeledeki kanuni eksikliklerdir.

Söz konusu sorunlara yönelik sizce ne gibi çözümler gerekiyor?

Sahte ürün konusunda sektörümüzün önde gelen derneği olan OSS’ye  büyük görev düşüyor. Yasal değişiklikler için resmi makamlarla görüşme ve sahte ürünle mücadele ile ilgili kampanyalar oluşturma konusundaki düşüncelerimizi sürekli dile getiriyoruz. Bir diğer yandan ekonomik krizin etkisi  ve dövizdeki artışın yedek parça fiyatlanmasına yansıdığı için ucuz maliyetle kopya, sahte ürünlerin bu süreçte satışının artacağından endişe ediyoruz. Diğer yandan Avrupa’daki uluslararası orijinal ekipman üreticilerinin ürünleri ile ilgili verdiği eğitimlerin benzerlerinin Türkiye’de gerçekleşmesini temenni ediyoruz. Türkiye’deki servis ve ustaların bu eğitim ile  bilincinin arttırılması için yine OSS Derneği önderliğinde bilgilendirme  kampanyalarının oluşturulması gerektiği düşüncesindeyiz.

Pazar payınızı artırmak için ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

Yıllar önce rekabetçi fiyat politikası ile bilenen Özçete Otomotiv, son 5 yılda önceliğini hizmet, bulunabilirlik, geniş çeşit, pazarlama faaliyetleri olarak belirlemiştir. Tek rekabet silahının fiyat olmadığını, hizmet ve pazarlamanın rekabetçi fiyattan daha önemli bir silah olduğunu bulunduğu konum ve güç ile şirketimiz ispatlamıştır.

Sektöre mesajınız ve eklemek istedikleriniz var mı?

Daha önce belirttiğimiz gibi sahte ürün ile mücadele konusunda bireysel çalışmaların çözüm getirmeyeceği için sektörel duruş gerektiğini tekrar vurgulayıp bu konuda diğer meslektaşlarımıza da göreve davet etmekteyim. Sahte ile mücadeleyi başlatan ve bunu dillendiren firmaları taktir ile tebrik ediyoruz.

The post Özçete Otomotiv’den Sn. Ali Özçete İle Keyifli Bir Röportaj Gerçekleştirdik. appeared first on Yedek Parça Dergisi.

]]>
http://www.yedekparcadergisi.com/2018/09/24/ozcete-otomotivden-sn-ali-ozcete-ile-keyifli-bir-roportaj-gerceklestirdik/feed/ 0
Otomotiv Endüstrisinin Dünya Çapındaki Lideri NTN-SNR Automechanika’da Gövde Gösterisi Yaptı http://www.yedekparcadergisi.com/2018/09/24/otomotiv-endustrisinin-dunya-capindaki-lideri-ntn-snr-automechanikada-govde-gosterisi-yapti/ http://www.yedekparcadergisi.com/2018/09/24/otomotiv-endustrisinin-dunya-capindaki-lideri-ntn-snr-automechanikada-govde-gosterisi-yapti/#respond Mon, 24 Sep 2018 08:10:59 +0000 http://www.yedekparcadergisi.com/?p=14538   NTN-SNR, Frankfurt’taki Automechanika fuarında bu yıl XE Sedan’ın yüksek performanslı spor versiyonu olan Jaguar XE SV Project 8 için geliştirdiği seramik bilyalı teker rulmanlarının lansmanını gerçekleştirdi. Bu teknoloji, hem yol hem de pistte kullanılmak üzere tasarlanmış bir sedan için türünün ilk örneği olarak dikkat çekti. NTN-SNR’nin havacılık ve otomobil yarışlarındaki uzmanlığından yararlanılarak geliştirilen bu seramik bilyalı rulman, Jaguar‘ın zorlu performans ve ürün ömrü talepleri için mükemmel bir çözüm teşkil ediyor. İlk olarak Automechanika 2018 Fuarı’nda tanıtımı yapılan bu seramik rulman, toplam 120 ürünün yarıştığı Automechanika İnovasyon Ödülleri’nde finale kalma başarısını da gösterdi. Fuarda tanıtımı gerçekleştirilen diğer bir yenilik ise, hem OEM hem de yenileme pazarına yönelik olarak piyasaya sürülen, Start & Stop motor uygulamalarında optimum çalışma koşulları için değişken bir ayar mekanizmasına sahip yeni hidrolik gergi makarası. NTN-SNR, 200 m2’lik standında sürekli olarak kapsamını genişlettiği Güç Aktarımı, Şasi ve Şanzıman ürün gruplarının yanısıra sunduğu hizmetleri de tanıttı. Dolayısıyla Automechanika fuarı, lider bir OEM tedarikçisi olarak yenileme pazarına da onaylanmış kalitede ürünler sunan NTN-SNR’nin global bir grubun gücünü bir kez daha göstermesi açısından bir fırsat oldu. Hem benzersiz uygulamalar hem de seri üretim için NTN-SNR’nin yüksek teknoloji bilgi birikimi Bir dünya prömiyeri ve geleceğe yönelik projeler NTN-SNR, Jaguar XE SV Project 8’in son derece zorlu gereksinimlerini karşılamak amacıyla tek kişilik yarış arabaları ve 24 saatlik Le Mans yarış arabaları için geliştirilmiş ve bu yarışlarda test edilmiş olan, seramik bilyaların kullanıldığı bir teker rulmanı teknolojisi yarattı. Rulman başına 210 gramlık tasarrufla, toplam ağırlıkta 840 gramlık azalma, ağırlığın en önemli unsur kabul edildiği bu spor otomobilin performansınaDAHA FAZLA

The post Otomotiv Endüstrisinin Dünya Çapındaki Lideri NTN-SNR Automechanika’da Gövde Gösterisi Yaptı appeared first on Yedek Parça Dergisi.

]]>
 

NTN-SNR, Frankfurt’taki Automechanika fuarında bu yıl XE Sedan’ın yüksek performanslı spor versiyonu olan Jaguar XE SV Project 8 için geliştirdiği seramik bilyalı teker rulmanlarının lansmanını gerçekleştirdi. Bu teknoloji, hem yol hem de pistte kullanılmak üzere tasarlanmış bir sedan için türünün ilk örneği olarak dikkat çekti. NTN-SNR’nin havacılık ve otomobil yarışlarındaki uzmanlığından yararlanılarak geliştirilen bu seramik bilyalı rulman, Jaguar‘ın zorlu performans ve ürün ömrü talepleri için mükemmel bir çözüm teşkil ediyor. İlk olarak Automechanika 2018 Fuarı’nda tanıtımı yapılan bu seramik rulman, toplam 120 ürünün yarıştığı Automechanika İnovasyon Ödülleri’nde finale kalma başarısını da gösterdi. Fuarda tanıtımı gerçekleştirilen diğer bir yenilik ise, hem OEM hem de yenileme pazarına yönelik olarak piyasaya sürülen, Start & Stop motor uygulamalarında optimum çalışma koşulları için değişken bir ayar mekanizmasına sahip yeni hidrolik gergi makarası. NTN-SNR, 200 m2’lik standında sürekli olarak kapsamını genişlettiği Güç Aktarımı, Şasi ve Şanzıman ürün gruplarının yanısıra sunduğu hizmetleri de tanıttı. Dolayısıyla Automechanika fuarı, lider bir OEM tedarikçisi olarak yenileme pazarına da onaylanmış kalitede ürünler sunan NTN-SNR’nin global bir grubun gücünü bir kez daha göstermesi açısından bir fırsat oldu.

Hem benzersiz uygulamalar hem de seri üretim için NTN-SNR’nin yüksek teknoloji bilgi birikimi

Bir dünya prömiyeri ve geleceğe yönelik projeler

NTN-SNR, Jaguar XE SV Project 8’in son derece zorlu gereksinimlerini karşılamak amacıyla tek kişilik yarış arabaları ve 24 saatlik Le Mans yarış arabaları için geliştirilmiş ve bu yarışlarda test edilmiş olan, seramik bilyaların kullanıldığı bir teker rulmanı teknolojisi yarattı. Rulman başına 210 gramlık tasarrufla, toplam ağırlıkta 840 gramlık azalma, ağırlığın en önemli unsur kabul edildiği bu spor otomobilin performansına büyük katkıda bulunur. Ek olarak, bu rulmanlar araca takıldığında daha yüksek rijidite sağlar, böylece araç yarış pistindeyken rulman deformasyonu azalır. Bu da saatte 320 km hıza ulaşabilen bir araç için gerekli olan mükemmel dinamizmde bir şasi demektir. Son olarak, seramik bilyalar ile donatılmış rulmanlar daha az sürtünme kaybı yaratır, bu da hem spor performansı hem de tüketimin azaltılması açısından bir avantajdır.
NTN-SNR’nin araştırma planına dahil edilen bu proje, yakın gelecekte seri üretilen araçlarda da kullanılacağına kesin gözüyle bakılan seramik teker rulmanı teknolojisinin gelişimine büyük katkıda bulundu.

Start&Stop motorlar için yeni geliştirilen gergi kasnağı

NTN-SNR, Japonya ve Fransa’da 2017 sonbaharında piyasaya sürülen değişken süspansiyon mekanizmasına sahip hidrolik V – kayışı gergi makarasını şimdi de Avrupa pazarına sunuyor. Bu ürün, ISG (Entegre Marş Jeneratörü) Start & Stop işlevi olan motorlarda marş jeneratöründen kaynaklanan gerilim değişikliklerine daha iyi uyum sağlar. Tasarımları aynı olmakla birlikte, ağırlığı klasik bir gergi makarasının ağırlığından sadece 7 gram farklıdır. Sonuç olarak, herhangi bir motor tasarım değişikliği olmaksızın hemen entegre edilebilir ve hem OEM hem de yenileme pazarı uygulamalarında mükemmel bir eşdeğerlilik sunar.

NTN-SNR’nin Ar-Ge’ye yatırım yapma isteğini ve kararlılığını gösteren bu iki yeni üründe de ağırlık ve enerji tüketimini azaltmak için ileri teknolojiler kullanılmakta ve bu da CO2 emisyonlarının azaltılmasına yardımcı olmaktadır.

Yenileme pazarına yönelik daha fazla ürün için dünya lideri OEM

NTN-SNR’nin üç ana ürün grubu olan Güç Aktarımı, Şasi ve Şanzıman yenileme pazarı ürün yelpazeleri, grubun OEM üretiminden kaynaklanan tüm uzmanlık, üstün kalite ve sinerjisinden doğrudan faydalanmaktadır.

Güç Aktarımı : NTN, kayışın kendisinden bile daha önemli olabilen gergi kasnakları alanında dünya çapında lider üretici konumundadır ve Volkswagen, Toyota ve Mercedes gibi ana araç üreticilerine orijinal ekipman parçaları tedarik etmektedir. Bu kasnaklar, dayanıklılık ve güvenilirlik açısından son derece zorlu taleplere cevap verebilecek özelliktedir. Tüm NTN-SNR zamanlama kitleri, bileşen seçiminde aynı kalite standartlarını yansıtır. Bu seri, her ürün kategorisi için tüm araçların % 97’sini kapsamaktadır.

Şasi : NTN-SNR, hem OEM hem de yenileme pazarında, teker rulmanları özellikle de 3. nesil rulmanlar alanında liderdir ve tüm araçların % 98’ini kapsamaktadır. Aynı durum, NTN’nin dünya çapında 2 numaralı OEM tedarikçisi olduğu akslar ve NTN-SNR’nin Avrupa’da 1 numarada olduğu süspansiyon rulmanlarının yenileme pazarı için de geçerlidir. Şasiye ilişkin tüm bu parçalarda, NTN-SNR’nin bir numaralı önceliği ise güvenliktir.

Şanzıman: Orijinal ekipman olarak üretilen şanzıman rulmanlarının % 100’ü yenileme pazarı için de sunulmaktadır: en önemli vasıta üreticilerine tedarik edilen bu parçalar, gerekli olan mükemmel güvenilirliği garanti etmektedir.

The post Otomotiv Endüstrisinin Dünya Çapındaki Lideri NTN-SNR Automechanika’da Gövde Gösterisi Yaptı appeared first on Yedek Parça Dergisi.

]]>
http://www.yedekparcadergisi.com/2018/09/24/otomotiv-endustrisinin-dunya-capindaki-lideri-ntn-snr-automechanikada-govde-gosterisi-yapti/feed/ 0
25. Kez Düzenlenen Automechanika Frankfurt Rekor Katılımcı ve Ziyaretçiyle Sona Erdi http://www.yedekparcadergisi.com/2018/09/24/25-kez-duzenlenen-automechanika-frankfurt-rekor-katilimci-ziyaretciyle-sona-erdi/ http://www.yedekparcadergisi.com/2018/09/24/25-kez-duzenlenen-automechanika-frankfurt-rekor-katilimci-ziyaretciyle-sona-erdi/#respond Mon, 24 Sep 2018 07:55:59 +0000 http://www.yedekparcadergisi.com/?p=14533   Otomotiv endüstrisi sektöründe dünyanın en büyük ticari fuarı Automechanika Frankfurt  bu yıl rekor katılımcı sayısına ulaşarak hafızalarda yer edindi. 5.000’den fazla katılımcının 181 ülkeden 136.000 ticari ziyaretçi ile bir araya geldiği Automechanika Frankfurt, 25.kez sektörün buluşma noktası oldu.  Bu yıl Automechanika Frankfurt’ta ilklere imza atıldı  11-15 Eylül tarihleri arasında gerçekleşen fuarda tüm dünyadan 5.000’den fazla katılımcı 315.000 m2 üzerinde 136.000 ziyaretçi ile buluştu. 25. kez  düzenlenen fuarda profesyonel ziyaretçiler otomotiv dünyasına dair her şeyi tek bir yerde bulma imkanı yakaladı. Kapsamlı ürün gruplarının yanı sıra Automechanika Academy’de yer alan eğitimler de ziyaretçilere dopdolu bir fuar deneyimi yaşattı.  Ayrıca markaların üretim aşamasından kesitlerin oluşturduğu atölye bölümü bu sene de ilgi odağı olmaya devam etti. Automechanika Frankfurt’a Türkiye Katılımı  kez düzenlenen Automechanika Frankfurt’ta Türkiye’den 300’e yakın firma yaklaşık 10.000 m2 alanda yer aldı. Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı bu yıl ilk kez Türkiye ve Türk Otomotiv Endüstrisini tanıttı. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği tarafından milli katılım düzenlenen Automechanika Frankfurt’ta bugüne kadar yapılan en büyük Türkiye Pavilyonu 4.1 Salon’da yer aldı.  Automechanika Frankfurt’ta OSS Lounge Alanı  Automechanika ve OSS Derneği arasındaki işbirliği güçlenmeye devam ediyor. Otomotiv Satış Sonrası Sektöründe kaliteli ve güvenilir hizmetin yaygınlaşması için çalışmalar yapan Otomotiv Satış Sonrası Derneği’nin (OSS) özel lounge alanı 5. Salon Tulip Lounge’da bu yıl ilk kez gerçekleşti. Birçok sektör profesonelinin faydalandığı lounge alanı yoğun ilgi gördü. Automechanika Frankfurt’a TAYSAD Katılımı Türk Otomotiv Tedarik Sanayi’ni, Küresel Otomotiv Pazarı’nda tasarım, teknoloji ve tedarik gücü ile ileriye taşımak amacıyla 40 yıldır faaliyetlerini sürdüren Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği’nin  (TAYSAD) standı ise 6.2. Salon’da yerDAHA FAZLA

The post 25. Kez Düzenlenen Automechanika Frankfurt Rekor Katılımcı ve Ziyaretçiyle Sona Erdi appeared first on Yedek Parça Dergisi.

]]>
 

Otomotiv endüstrisi sektöründe dünyanın en büyük ticari fuarı Automechanika Frankfurt  bu yıl rekor katılımcı sayısına ulaşarak hafızalarda yer edindi. 5.000’den fazla katılımcının 181 ülkeden 136.000 ticari ziyaretçi ile bir araya geldiği Automechanika Frankfurt, 25.kez sektörün buluşma noktası oldu.

 Bu yıl Automechanika Frankfurt’ta ilklere imza atıldı

 11-15 Eylül tarihleri arasında gerçekleşen fuarda tüm dünyadan 5.000’den fazla katılımcı 315.000 m2 üzerinde 136.000 ziyaretçi ile buluştu. 25. kez  düzenlenen fuarda profesyonel ziyaretçiler otomotiv dünyasına dair her şeyi tek bir yerde bulma imkanı yakaladı. Kapsamlı ürün gruplarının yanı sıra Automechanika Academy’de yer alan eğitimler de ziyaretçilere dopdolu bir fuar deneyimi yaşattı.  Ayrıca markaların üretim aşamasından kesitlerin oluşturduğu atölye bölümü bu sene de ilgi odağı olmaya devam etti.

Automechanika Frankfurt’a Türkiye Katılımı 

  1. kez düzenlenen Automechanika Frankfurt’ta Türkiye’den 300’e yakın firma yaklaşık 10.000 m2 alanda yer aldı. Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı bu yıl ilk kez Türkiye ve Türk Otomotiv Endüstrisini tanıttı.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği tarafından milli katılım düzenlenen Automechanika Frankfurt’ta bugüne kadar yapılan en büyük Türkiye Pavilyonu 4.1 Salon’da yer aldı.

 Automechanika Frankfurt’ta OSS Lounge Alanı

 Automechanika ve OSS Derneği arasındaki işbirliği güçlenmeye devam ediyor. Otomotiv Satış Sonrası Sektöründe kaliteli ve güvenilir hizmetin yaygınlaşması için çalışmalar yapan Otomotiv Satış Sonrası Derneği’nin (OSS) özel lounge alanı 5. Salon Tulip Lounge’da bu yıl ilk kez gerçekleşti.

Birçok sektör profesonelinin faydalandığı lounge alanı yoğun ilgi gördü.

Automechanika Frankfurt’a TAYSAD Katılımı

Türk Otomotiv Tedarik Sanayi’ni, Küresel Otomotiv Pazarı’nda tasarım, teknoloji ve tedarik gücü ile ileriye taşımak amacıyla 40 yıldır faaliyetlerini sürdüren Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği’nin  (TAYSAD) standı ise 6.2. Salon’da yer aldı.

Bir sonraki Automechanika Frankfurt 8-12 Eylül 2020’de gerçekleşecek.

Daha fazla bilgi ve fotoğraf için: www.automechanika.messefrankfurt.com

Messe Frankfurt hakkında

Messe Frankfurt, dünya çapında 2,400* çalışanı ve yıllık 669* milyon Euro‘luk cirosu ile dünyanın lider fuar organizatörü firmalarından biridir. Messe Frankfurt’un 175’den fazla ülkeye hizmet veren 30 iştiraki ve 55 uluslararası satış ofisi bulunmaktadır. Günümüzde Messe Frankfurt tarafından dünyanın 40’dan fazla şehrinde fuarlar organize edilmektedir. Messe Frankfurt 2015 yılında yarısından çoğu Almanya dışında olmak üzere 133* fuar organize etti. Frankfurt fuar merkezi, 10 fuar salonu ve birleşik kongre merkeziyle birlikte toplam 592,127 metrekarelik alana kuruludur. Messe Frankfurt, yüzde 60 hissesi Frankfurt belediyesine, yüzde 40 hissesi ise Hessen eyaletine ait olan bir kamu firmasıdır.

The post 25. Kez Düzenlenen Automechanika Frankfurt Rekor Katılımcı ve Ziyaretçiyle Sona Erdi appeared first on Yedek Parça Dergisi.

]]>
http://www.yedekparcadergisi.com/2018/09/24/25-kez-duzenlenen-automechanika-frankfurt-rekor-katilimci-ziyaretciyle-sona-erdi/feed/ 0
BIGGLOYALTY Uluslarası Sadakat & Ödül Puan Uygulamaları Konferansı Bu Sene 3 EKİM 2018‘de RİXOS PREMİUM DUBAI‘de Gerçekleşecek http://www.yedekparcadergisi.com/2018/09/21/biggloyalty-uluslarasi-sadakat-odul-puan-uygulamalari-konferansi-sene-3-ekim-2018de-rixos-premium-dubaide-gerceklesecek/ http://www.yedekparcadergisi.com/2018/09/21/biggloyalty-uluslarasi-sadakat-odul-puan-uygulamalari-konferansi-sene-3-ekim-2018de-rixos-premium-dubaide-gerceklesecek/#respond Fri, 21 Sep 2018 09:19:15 +0000 http://www.yedekparcadergisi.com/?p=14527   SANAL MAĞAZA ev sahipliğinde, her sene geleneksel olarak düzenlenen ve sektör oyuncuları tarafından büyük bir ilgi ile karşılanan “Sadakat ve Ödül Uygulamaları Konferansı” bu yıl ULUSLARASI müşteriler için ilk kez Dubai’de gerçekleştirilecek. Yaklaşık 300 kişinin katılması beklenen ve 3 Ekim’de Rixos Premium Dubai JBR’de düzenlenecek olan konferans, Biggloyalty Global CEO’su Enis Karslıoğlu’nun konuşması ile açılış yapacak. Müşteri Sadakat ve Ödül Puan Uygulamalarının lider firması Sanal Mağaza öncülüğünde her yıl gerçekleşen “Sadakat ve Ödül Uygulamaları Konferansı” programında bu sene de önemli konuşmacılar yer alacak. Enis Karslıoğlu’nun konuşmasıyla yapılacak açılışın ardından, Biggloyalty MENA bölgesi Genel Müdürü Mehmet Gürün, Manepanda Ashwin Cariappa, Loyalty Practice Leader, Peppers and Rogers Group, Biggloyalty Genel Müdürü Derya Şendil, Orta Doğu Alışveriş Merkezi Kurulu CEO’su David Macadam ve Rixos Genel Müdür Yardımcısı Michel A. Farines konuşmalarıyla konferansta sektöre ve yeniliklere dair önemli bilgiler aktaracaklar. Dubai’de ilk defa gerçekleştirilecek olan konferans, hem Sanal Mağaza’nın 20 yıllık sektör tecrübesiyle zenginleşeceği hem de Türkiye’deki ve dünyadaki güncel sadakat ve ödül puan uygulamalarının, mobil ve web alanındaki teknolojik gelişmelerini vaka örnekleriyle sunacağı için ayrı bir önem arz ediyor. Etkinlik, konferansın ardından Turquise Restaurant’da düzenlenecek bir öğle yemeği ile sonlanacaktır.

The post BIGGLOYALTY Uluslarası Sadakat & Ödül Puan Uygulamaları Konferansı Bu Sene 3 EKİM 2018‘de RİXOS PREMİUM DUBAI‘de Gerçekleşecek appeared first on Yedek Parça Dergisi.

]]>
 

SANAL MAĞAZA ev sahipliğinde, her sene geleneksel olarak düzenlenen ve sektör oyuncuları tarafından büyük bir ilgi ile karşılanan “Sadakat ve Ödül Uygulamaları Konferansı” bu yıl ULUSLARASI müşteriler için ilk kez Dubai’de gerçekleştirilecek. Yaklaşık 300 kişinin katılması beklenen ve 3 Ekim’de Rixos Premium Dubai JBR’de düzenlenecek olan konferans, Biggloyalty Global CEO’su Enis Karslıoğlu’nun konuşması ile açılış yapacak.

Müşteri Sadakat ve Ödül Puan Uygulamalarının lider firması Sanal Mağaza öncülüğünde her yıl gerçekleşen “Sadakat ve Ödül Uygulamaları Konferansı” programında bu sene de önemli konuşmacılar yer alacak. Enis Karslıoğlu’nun konuşmasıyla yapılacak açılışın ardından, Biggloyalty MENA bölgesi Genel Müdürü Mehmet Gürün, Manepanda Ashwin Cariappa, Loyalty Practice Leader, Peppers and Rogers Group, Biggloyalty Genel Müdürü Derya Şendil, Orta Doğu Alışveriş Merkezi Kurulu CEO’su David Macadam ve Rixos Genel Müdür Yardımcısı Michel A. Farines konuşmalarıyla konferansta sektöre ve yeniliklere dair önemli bilgiler aktaracaklar.

Dubai’de ilk defa gerçekleştirilecek olan konferans, hem Sanal Mağaza’nın 20 yıllık sektör tecrübesiyle zenginleşeceği hem de Türkiye’deki ve dünyadaki güncel sadakat ve ödül puan uygulamalarının, mobil ve web alanındaki teknolojik gelişmelerini vaka örnekleriyle sunacağı için ayrı bir önem arz ediyor. Etkinlik, konferansın ardından Turquise Restaurant’da düzenlenecek bir öğle yemeği ile sonlanacaktır.

The post BIGGLOYALTY Uluslarası Sadakat & Ödül Puan Uygulamaları Konferansı Bu Sene 3 EKİM 2018‘de RİXOS PREMİUM DUBAI‘de Gerçekleşecek appeared first on Yedek Parça Dergisi.

]]>
http://www.yedekparcadergisi.com/2018/09/21/biggloyalty-uluslarasi-sadakat-odul-puan-uygulamalari-konferansi-sene-3-ekim-2018de-rixos-premium-dubaide-gerceklesecek/feed/ 0
Automechanıka Frankfurt’ta OSS Rüzgârı http://www.yedekparcadergisi.com/2018/09/19/automechanika-frankfurtta-oss-ruzgari/ http://www.yedekparcadergisi.com/2018/09/19/automechanika-frankfurtta-oss-ruzgari/#respond Wed, 19 Sep 2018 08:43:05 +0000 http://www.yedekparcadergisi.com/?p=14521   OSS, otomotiv satış sonrası pazarının en önemli buluşma noktası olan Automechanika Frankfurt’ta yerini aldı. Dernek, 40’a yakın üyesinin katılımcısı olduğu fuar kapsamında hayata geçirdiği OSS Tulip Lounge’da dört gün boyunca 350’yi aşkın kişiyi ağırladı. OSS, bu yıl 25. kez kapılarını açan ve 181 ülkeden 136 bin ziyaretçiyi ağırlayan Automechanika Frankfurt’ta Türk Otomotiv Satış Sonrası pazarının gücünü gösterdi.11-15 Eylül 2018 tarihleri arasında düzenlenen fuarda bir ilke daha imza atan OSS, üyeleri ve misafirleri için oluşturduğu OSS Tulip Lounge alanında 350’yi aşkın kişiyi ağırladı. 4 gün boyunca OSS Lounge’ı kullanan üyeler, bu hizmetin özellikle yurtdışında büyük fayda sağladığını belirttiler. Fuarla ilgili değerlendirmelerde bulunan Otomotiv Satış Sonrası Ürün ve Hizmetleri Derneği Başkanı Rıza Şahin, gerek katılımcı gerekse ziyaretçi üyeleriyle birlikte fuarda yer almaktan memnuniyet duyduklarını ifade etti. Şahin sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu fuar hem dünyada sektörle ilgili yenilikleri takip etmek hem de sektörel girişimleri incelemek açısından çok önemli. Ülkemizdeki kur artışlarını ve değişkenlerini düşününce ne yapabiliriz noktasında sektörümüze yardımcı olacak çözümleri üretmek için buradaydık. OSS olarak sektörün birleştiği her noktada üyelerimizle birlikte yer almaya devam edeceğiz.” OSS LOUNGE GELENEKSELLEŞİYOR Fuar kapsamında hayata geçirdikleri OSS Tulip Lounge hakkında da bilgi veren Şahin, tüm üyelerin fuar süresince işlerini yürütmelerine destek olmaktan mutlu olduklarını vurguladı. Şahin, “Geçtiğimiz Automechanika İstanbul Fuarı’nda ilk kez oluşturduğumuz lounge alanı üyelerimizden yoğun ilgi gördü. Üyelerimize sağladığı faydaların üzerine lounge projemizi Automechanika Frankfurt Fuarı’nda da hayata geçirmek amacıyla temaslarda bulunduk. OSS Tulip Lounge bu fuarda da ilgi odağı oldu” diye konuştu. OSS YÖNETİM KURULU’NDAN RESMİ TEMASLAR Fuar vesilesi ile çeşitli temaslarda da bulunan OSS Yönetim KuruluDAHA FAZLA

The post Automechanıka Frankfurt’ta OSS Rüzgârı appeared first on Yedek Parça Dergisi.

]]>
 

OSS, otomotiv satış sonrası pazarının en önemli buluşma noktası olan Automechanika Frankfurt’ta yerini aldı. Dernek, 40’a yakın üyesinin katılımcısı olduğu fuar kapsamında hayata geçirdiği OSS Tulip Lounge’da dört gün boyunca 350’yi aşkın kişiyi ağırladı.

OSS, bu yıl 25. kez kapılarını açan ve 181 ülkeden 136 bin ziyaretçiyi ağırlayan Automechanika Frankfurt’ta Türk Otomotiv Satış Sonrası pazarının gücünü gösterdi.11-15 Eylül 2018 tarihleri arasında düzenlenen fuarda bir ilke daha imza atan OSS, üyeleri ve misafirleri için oluşturduğu OSS Tulip Lounge alanında 350’yi aşkın kişiyi ağırladı. 4 gün boyunca OSS Lounge’ı kullanan üyeler, bu hizmetin özellikle yurtdışında büyük fayda sağladığını belirttiler.

Fuarla ilgili değerlendirmelerde bulunan Otomotiv Satış Sonrası Ürün ve Hizmetleri Derneği Başkanı Rıza Şahin, gerek katılımcı gerekse ziyaretçi üyeleriyle birlikte fuarda yer almaktan memnuniyet duyduklarını ifade etti. Şahin sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu fuar hem dünyada sektörle ilgili yenilikleri takip etmek hem de sektörel girişimleri incelemek açısından çok önemli. Ülkemizdeki kur artışlarını ve değişkenlerini düşününce ne yapabiliriz noktasında sektörümüze yardımcı olacak çözümleri üretmek için buradaydık. OSS olarak sektörün birleştiği her noktada üyelerimizle birlikte yer almaya devam edeceğiz.”

OSS LOUNGE GELENEKSELLEŞİYOR

Fuar kapsamında hayata geçirdikleri OSS Tulip Lounge hakkında da bilgi veren Şahin, tüm üyelerin fuar süresince işlerini yürütmelerine destek olmaktan mutlu olduklarını vurguladı.
Şahin, “Geçtiğimiz Automechanika İstanbul Fuarı’nda ilk kez oluşturduğumuz lounge alanı üyelerimizden yoğun ilgi gördü. Üyelerimize sağladığı faydaların üzerine lounge projemizi Automechanika Frankfurt Fuarı’nda da hayata geçirmek amacıyla temaslarda bulunduk. OSS Tulip Lounge bu fuarda da ilgi odağı oldu” diye konuştu.

OSS YÖNETİM KURULU’NDAN RESMİ TEMASLAR

Fuar vesilesi ile çeşitli temaslarda da bulunan OSS Yönetim Kurulu üyeleri, Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı ve beraberindeki heyet ile bir sohbet toplantısı gerçekleştirdi. Ayrıca, fuar organizatörü Messe Frankfurt’un Başkan Yardımcısı Michael Johannes ve Messe Frankfurt Türkiye’nin yöneticileri ile öğle yemeğinde bir araya gelen OSS Yönetim Kurulu Üyeleri; OSS ile yaptıkları işbirliği için kendilerine teşekkür etti.

The post Automechanıka Frankfurt’ta OSS Rüzgârı appeared first on Yedek Parça Dergisi.

]]>
http://www.yedekparcadergisi.com/2018/09/19/automechanika-frankfurtta-oss-ruzgari/feed/ 0
2018’de Ciro Hedefimiz; 250 Milyon Dolar http://www.yedekparcadergisi.com/2018/09/12/2018de-ciro-hedefimiz-250-milyon-dolar/ http://www.yedekparcadergisi.com/2018/09/12/2018de-ciro-hedefimiz-250-milyon-dolar/#respond Wed, 12 Sep 2018 09:15:57 +0000 http://www.yedekparcadergisi.com/?p=14517   Yeni yatırımlarla birlikte büyümeye devam ettiklerini vurgulayan Yiğit Akü Genel Müdürü Erinç Çetin Miser, 2018’de 250 milyon dolar ciro hedeflediklerini dile getirdi. Akü sektöründe 40 yılı aşkın deneyimi ve üretim teknolojisi yanında tek yerli ve milli akü üreticisi olma özelliğiyle fark yaratan Yiğit Akü yenilikçiliği ile büyümeye, küresel arenadaki yerini güçlendirmeye devam ediyor. Yiğit Akü’nün projelerini ve hedeflerini Yiğit Akü Genel Müdürü Erinç Çetin Miser ile gerçekleştirdiğimiz röportajda konuştuk. Yiğit Akü’de son durumu konuşarak başlayalım söyleşimize… Şu anda Yiğit Akü, Türkiye’deki büyük ölçekli yerli ve milli akü üreticisi. Dünyada 90’nın üzerindeki ülkede Türkiye’nin bayrağını dalgalandırıyor. Bu özellikle altını çizmek istediğimiz bir nokta. Şirketimiz Türkiye’de İhracat sıralamasında akü sektöründe lider konuma yükselerek ilk yerini aldı.   2017 sonu değerlendirmeniz nedir? 2017 sonu itibariyle Türkiye’nin en büyük ihracatçısı Yiğit Akü. 90’ın üzerinde ülkeye ihracatımız söz konusu. Yaklaşık 200 müşteriye ulaştık. Bu seneki hedefimiz 250 milyon dolarlık bir ciroya ulaşmak. Bunun yüzde 65-70’i ihracat pazarı olacak.  İhracatımıza paralel olarak artan talebi kapasite artırımı yaparak gerçekleştiriyoruz. Bu sene yaklaşık 10 milyon Avroluk bir yatırım yaptık. Fabrika kapasitesini şu anda 7 milyon adetin üzerine çıkarıyoruz. Yeni bir fabrika daha açtık. Lityum iyon pil ve elektrikli araçla ilgili çalışmalarımız hızlı bir şekilde AR-GE tarafında devam ederken, bir yandan da bu işin butik tarafına bakıyoruz. Butik tarafından kastımız; lityum iyon enerji kaynağı gerektiren her türlü araç veya ekipmana yönelik üretim yapmak. Savunma sanayi var mı bunun içerisinde? Savunma sanayi var bunun içerisinde, bunun içerisinde İHA’lar var, bazı elektrikle çalışan donanımlar var. Onun için projelerimizi daha çok oraya odakladık. Yani seri veDAHA FAZLA

The post 2018’de Ciro Hedefimiz; 250 Milyon Dolar appeared first on Yedek Parça Dergisi.

]]>
 

Yeni yatırımlarla birlikte büyümeye devam ettiklerini vurgulayan Yiğit Akü Genel Müdürü Erinç Çetin Miser, 2018’de 250 milyon dolar ciro hedeflediklerini dile getirdi.

Akü sektöründe 40 yılı aşkın deneyimi ve üretim teknolojisi yanında tek yerli ve milli akü üreticisi olma özelliğiyle fark yaratan Yiğit Akü yenilikçiliği ile büyümeye, küresel arenadaki yerini güçlendirmeye devam ediyor. Yiğit Akü’nün projelerini ve hedeflerini Yiğit Akü Genel Müdürü Erinç Çetin Miser ile gerçekleştirdiğimiz röportajda konuştuk.

Yiğit Akü’de son durumu konuşarak başlayalım söyleşimize…

Şu anda Yiğit Akü, Türkiye’deki büyük ölçekli yerli ve milli akü üreticisi. Dünyada 90’nın üzerindeki ülkede Türkiye’nin bayrağını dalgalandırıyor. Bu özellikle altını çizmek istediğimiz bir nokta. Şirketimiz Türkiye’de İhracat sıralamasında akü sektöründe lider konuma yükselerek ilk yerini aldı.  

2017 sonu değerlendirmeniz nedir?

2017 sonu itibariyle Türkiye’nin en büyük ihracatçısı Yiğit Akü. 90’ın üzerinde ülkeye ihracatımız söz konusu. Yaklaşık 200 müşteriye ulaştık. Bu seneki hedefimiz 250 milyon dolarlık bir ciroya ulaşmak. Bunun yüzde 65-70’i ihracat pazarı olacak.  İhracatımıza paralel olarak artan talebi kapasite artırımı yaparak gerçekleştiriyoruz. Bu sene yaklaşık 10 milyon Avroluk bir yatırım yaptık. Fabrika kapasitesini şu anda 7 milyon adetin üzerine çıkarıyoruz. Yeni bir fabrika daha açtık. Lityum iyon pil ve elektrikli araçla ilgili çalışmalarımız hızlı bir şekilde AR-GE tarafında devam ederken, bir yandan da bu işin butik tarafına bakıyoruz. Butik tarafından kastımız; lityum iyon enerji kaynağı gerektiren her türlü araç veya ekipmana yönelik üretim yapmak.

Savunma sanayi var mı bunun içerisinde?

Savunma sanayi var bunun içerisinde, bunun içerisinde İHA’lar var, bazı elektrikle çalışan donanımlar var. Onun için projelerimizi daha çok oraya odakladık. Yani seri ve standart hale getireceğimiz değil de butik şekilde çalışabileceğimiz projelerimiz üzerine yoğunlaştık. Yakın zamanda askeri bir proje tamamlandı. Onun dışında insansız araçla ilgili bir projemiz üzerine çalışıyoruz. Biraz daha yönümüzü değiştirdik, elektrikli araçlarla kendimizi kısıtlamıyoruz. Aynı zamanda Endüstriyel akü kısmında hem kapasitemizi hem satış hacmimizi artırdık. Öte yandan baz istasyonlarının akülerini yapmaya başladık. Daha önce yerli ürünlerle ilgili yetersizlikler ve kısıtlamalar vardı, bunları geliştirerek, yerlileştirdik. Tüm bunlarla birlikte büyümeye devam ediyoruz.

Yiğit Akü, Türkiye’de pazar lideri midir şu an?

Toplam akü satışına baktığınız zaman aslında biz artık şampiyonlar ligindeyiz. Bizim için global pazar var artık.Yerel pazarla doyacak firma değiliz. Küresel bir oyuncu olduğumuzun bilincindeyiz. Artık rakiplerimiz bizi tanıyor, artık şampiyonlar liginde Yiğit Akü parmakla gösteriliyor.

Biraz da elektrikli otomobil üretimini konuşalım… Yiğit Akü olarak batarya ayağında neler yapıyorsunuz?

Aslına bakarsanız biz yerli otomobil gündemde yokken 2009’da çalışmalara başladık. Biz enerji depolamayı kendi sektörümüz olarak belirlediğimiz için bu alandaki potansiyeli görmüştük. İllaki elektrikli araç olacak hedefiyle çıkmadık. Biz bu işin know how ve kimyasını çalışarak belli bir seviyeye getirdik. Bu konuyla ilgili altyapımızı, projelerimizi hayata geçirdik  bu konuda nerede olduğumuzu önce sınadık ve destek Ar-Ge çalışmasından sonra kendi prototip 5 MW’lık tesisimizi kurduk.

Yiğit Akü olarak elektrikli araçlarla ilgili diğer pazarlara servis ettiğiniz ürün gamı nedir? Ya da elektrikli araçlar geliştiren ülkelerle ticari ilişkiniz nedir?

Bizim yapmış olduğumuz aküler belli uluslararası standartlarda. Herkes aynı dili konuşur. Dolayısıyla bunu global olarak dağıtabilirsiniz. Ama bu tip projeler butik projelerdir. Mesela Tesla’nın yaptığı bir araç için markette oluşan bir pil yoktur. Çünkü bu iki tane kutup başı olan batarya değildir. Dolayısıyla bu işin standardı oluşmadı henüz. Hala niş bir ürün, henüz daha PR çalışmaları yapılıyor; biz buradayız demeye çalışıyor herkes. Benim şahsi düşüncem bunun hibrit modellerle geliştirilmesi. Dünyada iyi firmalar bunun altyapısını, donanımını iyi yapmışlar. En azından elimizin altında bataryası olan bir araç var şu anda. Bizim de bu konuda hızlı bir şekilde karar verip, hızlı bir şekilde adım atmamız gerekiyor.

Akıllı aküde neler yapıyorsunuz?

Akıllı akü bizim prestij markamız ve ürünümüz. Yapmak istediğimiz pazarlama çalışmalarını tamamladık. Şu anda bir ilgi ve talep var, bu talebe yönelik üretmeye devam ediyoruz. Geldiğimiz noktada fiyat ve performansta olacak en üst seviyeye geldik. Pazardaki hedefimiz Yiğit Akü olarak inovatif tarafımızı göstermekti. Yiğit Akü sadece akü değil, akünün üzerine katma değer ekleyebiliyor, olmayanında ise en iyi fiyat performans oranını sağlayabiliyor.

 Peki, jel akü konusunda yaptığınız çalışmanın kapsamı nedir? Yeni bir teknoloji midir bu?

Jel teknolojisi aslında işin uygulamaya yönelik üretim şekillerinden birini ifade ediyor. Ama burada fark yaratan bizim üretim teknolojimiz ve know howımız işin içerisine giriyor. Dolayısı ile teknoloji olarak yeni bir teknoloji değil. Ama pazar olarak ve kalite olarak standartların üzerine çıkarttığımız bir teknoloji.

Biraz da rekabete değinelim. Özellikle iç piyasada nasıl bir rekabet yaşanıyor? Merdiven altı üretimler hala söz konusu mu?

Hala söz konusu. Biz buna tabi negatif yönde değil, pozitif yönde bakıyoruz. Yani sonuçta bir değer ortaya çıkartıyorlarsa, etik şartlarda yarışıyorlarsa bir sıkıntı yok.

Nitelikli insan gücü iş dünyasında önemli sorunlardan bir tanesi… Siz bu konuyu kendi içinizde nasıl çözüyorsunuz?

Yetişmiş eleman her şeyin başında geliyor. Yani istediğiniz kadar yatırım yapın, ekipmanınız en iyisi olsun, eğer onu kullanacak insanınız ve bilinçli personeliniz yoksa bunun hiçbir anlamı yok. Aslında hiçbir zaman yetişmiş bir eleman alamazsınız, siz yetiştirirsiniz. Mesele üniversitede akü bölümü diye bir bölüm yoktur. Herkes bunu fabrikaya gider öğrenir. Şimdi benim yetişmiş insan gücü beklentim yok. Sadece bizim eğitim sistemimizde araştırmayı geliştirmeyi bilen ve sebat edecek insanların yetiştirilmesi ve bu insanların da endüstrilere kazandırılması gerekiyor.

İstihdam derken, kaç kişiden bahsedebiliriz Yiğit Akü özelinde?

Direkt çalışan olarak 750 kişilik bir istihdama sahibiz. İki sene önce 500 kişi civarındaydı bu sayı. Tüm paydaşlarımızı işin içerisine kattığımızı düşünürsek tedarik zincirimiz dahil bu sayı tahminimizde 4000 kişiye ulaşıyor.

The post 2018’de Ciro Hedefimiz; 250 Milyon Dolar appeared first on Yedek Parça Dergisi.

]]>
http://www.yedekparcadergisi.com/2018/09/12/2018de-ciro-hedefimiz-250-milyon-dolar/feed/ 0
Ağır Vasıta Üreticilerinin Güvenilir İş Ortağı NTN-SNR http://www.yedekparcadergisi.com/2018/09/03/agir-vasita-ureticilerinin-guvenilir-is-ortagi-ntn-snr/ http://www.yedekparcadergisi.com/2018/09/03/agir-vasita-ureticilerinin-guvenilir-is-ortagi-ntn-snr/#respond Mon, 03 Sep 2018 10:56:38 +0000 http://www.yedekparcadergisi.com/?p=14510   NTN-SNR, orijinal ekipman olarak şanzıman rulmanları ve diferansiyeller konusunda Avrupa’daki önde gelen ağır vasıta üreticilerinin önemli bir iş ortağıdır. Firma, Mercedes-Benz ve Volvo marka ağır vasıtalar için en büyük tedarikçi konumundadır. Aynı zamanda, NTN Group ile birlikte, Isuzu gibi birçok Japon kamyon ve kamyonet üreticisinin orijinal ekipman tedarikçisidir. NTN-SNR, önemli aktörlerinden biri olduğu yenileme pazarının gereksinimlerini karşılayabilmek amacıyla güçlü bir ürün yelpazesi sunar. Yenileme pazarındaki yoğun talebe cevap veren geniş kapsamlı bir şanzıman rulmanı gamına sahip olan NTN-SNR, aynı zamanda teker rulmanları ürün grubunu da genişletti. NTN-SNR’nin Ağır Vasıta Yenileme Pazarı Çözümleri Genişletilmiş Ağır Vasıta Ürün Yelpazesi Ağır vasıta piyasası özeldir ve üst düzey teknik uzmanlık gerektirir. Ağır vasıta üreticileri ve filo operatörleri en yüksek kalite ve güvenilirlik standartlarını talep ederler. Parçalar, uzun mesafelerde ve ağır yükler ile kullanıma dayanıklı olmalıdır. NTN-SNR’nin ürün yelpazesi, spesifik ve OEM kalitesinde ürünler içerir. Araçların zorlu gereksinimlerini mükemmel şekilde karşılar ve onların kullanım ömrüne uyar. NTN-SNR’nin ağır vasıta yedek parça yelpazesi, iki ürün grubundan oluşur: teker rulmanları ve şanzıman rulmanları. NTN-SNR’nin hedefi, Asya, Avrupa ve Amerika araçlarının (özellikle Bower markası) daha büyük kısmını kapsayabilmek amacıyla bu ağır vasıta ürün yelpazesini geliştirmeye devam etmektir. Şanzıman Rulmanları NTN-SNR, sadece NTN marka rulmanlardan oluşan 220’den fazla şanzıman rulmanı referansı sunmaktadır. Bu ürünler Mercedes-Benz (Daimler), ZF ve Renault Trucks’ın gereksinimlerini karşılar. NTN-SNR, Avrupa (Rusya dahil) ve Orta Doğu pazarlarında mevcut olan dört ana Asya markasını, yani Isuzu Motors, UD Trucks (eski Nissan Diesel), Mitsubishi Fuso Truck ve Hino Motors’u da kapsamaktadır. Teker Rulmanı Ürün Grubunun Gelişimi NTN-SNR, Renault Trucks, Mercedes-Benz (Daimler), Iveco veDAHA FAZLA

The post Ağır Vasıta Üreticilerinin Güvenilir İş Ortağı NTN-SNR appeared first on Yedek Parça Dergisi.

]]>
 

NTN-SNR, orijinal ekipman olarak şanzıman rulmanları ve diferansiyeller konusunda Avrupa’daki önde gelen ağır vasıta üreticilerinin önemli bir iş ortağıdır. Firma, Mercedes-Benz ve Volvo marka ağır vasıtalar için en büyük tedarikçi konumundadır. Aynı zamanda, NTN Group ile birlikte, Isuzu gibi birçok Japon kamyon ve kamyonet üreticisinin orijinal ekipman tedarikçisidir.

NTN-SNR, önemli aktörlerinden biri olduğu yenileme pazarının gereksinimlerini karşılayabilmek amacıyla güçlü bir ürün yelpazesi sunar. Yenileme pazarındaki yoğun talebe cevap veren geniş kapsamlı bir şanzıman rulmanı gamına sahip olan NTN-SNR, aynı zamanda teker rulmanları ürün grubunu da genişletti.

NTN-SNR’nin Ağır Vasıta Yenileme Pazarı Çözümleri

Genişletilmiş Ağır Vasıta Ürün Yelpazesi

Ağır vasıta piyasası özeldir ve üst düzey teknik uzmanlık gerektirir. Ağır vasıta üreticileri ve filo operatörleri en yüksek kalite ve güvenilirlik standartlarını talep ederler.
Parçalar, uzun mesafelerde ve ağır yükler ile kullanıma dayanıklı olmalıdır. NTN-SNR’nin ürün yelpazesi, spesifik ve OEM kalitesinde ürünler içerir. Araçların zorlu gereksinimlerini mükemmel şekilde karşılar ve onların kullanım ömrüne uyar.
NTN-SNR’nin ağır vasıta yedek parça yelpazesi, iki ürün grubundan oluşur: teker rulmanları ve şanzıman rulmanları.
NTN-SNR’nin hedefi, Asya, Avrupa ve Amerika araçlarının (özellikle Bower markası) daha büyük kısmını kapsayabilmek amacıyla bu ağır vasıta ürün yelpazesini geliştirmeye devam etmektir.

Şanzıman Rulmanları

NTN-SNR, sadece NTN marka rulmanlardan oluşan 220’den fazla şanzıman rulmanı referansı sunmaktadır.

Bu ürünler Mercedes-Benz (Daimler), ZF ve Renault Trucks’ın gereksinimlerini karşılar.

NTN-SNR, Avrupa (Rusya dahil) ve Orta Doğu pazarlarında mevcut olan dört ana Asya markasını, yani Isuzu Motors, UD Trucks (eski Nissan Diesel), Mitsubishi Fuso Truck ve Hino Motors’u da kapsamaktadır.

Teker Rulmanı Ürün Grubunun Gelişimi

NTN-SNR, Renault Trucks, Mercedes-Benz (Daimler), Iveco ve Volvo marka ağır vasıtaların orijinal ekipman tedarikçisi konumundadır.
NTN-SNR, şimdi yenileme pazarında da ağır vasıtalar için 142 teker rulmanı referansı sunuyor. Bu seri tüm Avrupa markalarını kapsamaktadır. Bu ürünler arasında özel HDS rulmanlar da yer alır. Bunlar, Mercedes-Benz Actros gibi çeşitli premium ağır vasıta modellerinde OEM ürünü olarak uygundur.

 

The post Ağır Vasıta Üreticilerinin Güvenilir İş Ortağı NTN-SNR appeared first on Yedek Parça Dergisi.

]]>
http://www.yedekparcadergisi.com/2018/09/03/agir-vasita-ureticilerinin-guvenilir-is-ortagi-ntn-snr/feed/ 0
Corteco Tüm Türkiye’de http://www.yedekparcadergisi.com/2018/08/28/corteco-tum-turkiyede/ http://www.yedekparcadergisi.com/2018/08/28/corteco-tum-turkiyede/#respond Tue, 28 Aug 2018 09:40:02 +0000 http://www.yedekparcadergisi.com/?p=14504   Dünyanın lider sızdırmazlık ve vibrasyon ürünleri üreticisi Freudenberg Group’un ülkemizdeki operasyonlarını ve yenileme pazarı faaliyetlerini yürüten Corteco Türkiye ofisini ziyaret ettik. Bu ayki röportajımızı Corteco Ticari Pazarlama Uzmanı Sn. Fatih Yaman ile gerçekleştirdik. Kendisi ile Corteco markasının pazarlama faaliyetleri ile ilgili konuştuk. Corteco Türkiye ekibi olarak ne gibi pazarlama faaliyetlerinde bulunuyorsunuz? Sizce yaptığınız bu pazarlama faaliyetlerinin önemi nedir? Bilindiği üzere ülkemizdeki araç sayısı 20 milyonu geçmiş ve doğal olarak bakım onarım ve hasar gereklilikleri çerçevesinde satış sonrası hizmetler ağı ve kendine has bir yenileme pazarı oluşturmuştur. Biz Corteco olarak Freudenberg Group’un ana sanayi üreticileri için ürettiği, sızdırmazlık, vibrasyon, filtre ürün gruplarını yenileme pazarına ulaştırmaktayız. Operasyonel olarak ürünlerimizi perakende satış ve servis noktalarına toptan satış ve dağıtım kanalında hizmet veren partnerlerimiz ile sunmaktayız. Sektörde farklı fiyat ve kalite seviyelerinde çok sayıda üretici olması, doğal bir rekabet ortamı oluşturmaktadır. Corteco gibi OEM tedarikçisi ve pazarda kabul edilmiş yüksek kalite seviyesine sahip lider bir firma olarak bu rekabetin ötesine geçip müşterilerimize sunduğumuz hizmet çeşitliliğini artmayı hedefliyoruz. Bu vizyon çerçevesinde 2014 yılında Türkiye ofisinin kurulmasını takiben sahaya yönelik pazarlama faaliyetlerimize hız verdik. Ülkemizin tüm bölgelerinde gerçekleştirdiğimiz çeşitli çalışmalar ile ; Perakende ve servis noktalarına verdiğimiz teknik destek ile yenileme pazarına hizmet ediyor,   • Ürünlerimizi pazara dağıtan partnerlerimizin saha ekipleri ile koordineli çalışarak distribütörlerimizin satışlarına da katkıda bulunuyoruz. Organizasyonel olarak sanayi sitelerinde, toptan satış kanalı müşterilerimizin ofislerinde ve şubelerinde gerçekleştirdiğimiz aktivitelere “saha çalışması” adını veriyoruz. Saha çalışmalarında; Ürünler hakkında teknik detaylardan bahsediyoruz, Mevcut ürün grupları hakkında bilgilendirme yapıyoruz, Yeni ürün teknolojileri ile ilgili gelişmeleri aktarıyoruz, Pazara yeni sunulanDAHA FAZLA

The post Corteco Tüm Türkiye’de appeared first on Yedek Parça Dergisi.

]]>
 

Dünyanın lider sızdırmazlık ve vibrasyon ürünleri üreticisi Freudenberg Group’un ülkemizdeki operasyonlarını ve yenileme pazarı faaliyetlerini yürüten Corteco Türkiye ofisini ziyaret ettik. Bu ayki röportajımızı Corteco Ticari Pazarlama Uzmanı Sn. Fatih Yaman ile gerçekleştirdik. Kendisi ile Corteco markasının pazarlama faaliyetleri ile ilgili konuştuk.

Corteco Türkiye ekibi olarak ne gibi pazarlama faaliyetlerinde bulunuyorsunuz? Sizce yaptığınız bu pazarlama faaliyetlerinin önemi nedir?

Bilindiği üzere ülkemizdeki araç sayısı 20 milyonu geçmiş ve doğal olarak bakım onarım ve hasar gereklilikleri çerçevesinde satış sonrası hizmetler ağı ve kendine has bir yenileme pazarı oluşturmuştur. Biz Corteco olarak Freudenberg Group’un ana sanayi üreticileri için ürettiği, sızdırmazlık, vibrasyon, filtre ürün gruplarını yenileme pazarına ulaştırmaktayız. Operasyonel olarak ürünlerimizi perakende satış ve servis noktalarına toptan satış ve dağıtım kanalında hizmet veren partnerlerimiz ile sunmaktayız.

Sektörde farklı fiyat ve kalite seviyelerinde çok sayıda üretici olması, doğal bir rekabet ortamı oluşturmaktadır. Corteco gibi OEM tedarikçisi ve pazarda kabul edilmiş yüksek kalite seviyesine sahip lider bir firma olarak bu rekabetin ötesine geçip müşterilerimize sunduğumuz hizmet çeşitliliğini artmayı hedefliyoruz. Bu vizyon çerçevesinde 2014 yılında Türkiye ofisinin kurulmasını takiben sahaya yönelik pazarlama faaliyetlerimize hız verdik.

Ülkemizin tüm bölgelerinde gerçekleştirdiğimiz çeşitli çalışmalar ile ;

  • Perakende ve servis noktalarına verdiğimiz teknik destek ile yenileme pazarına hizmet ediyor,

  • Ürünlerimizi pazara dağıtan partnerlerimizin saha ekipleri ile koordineli çalışarak distribütörlerimizin satışlarına da katkıda bulunuyoruz.

Organizasyonel olarak sanayi sitelerinde, toptan satış kanalı müşterilerimizin ofislerinde ve şubelerinde gerçekleştirdiğimiz aktivitelere “saha çalışması” adını veriyoruz.

Saha çalışmalarında;

  • Ürünler hakkında teknik detaylardan bahsediyoruz,
  • Mevcut ürün grupları hakkında bilgilendirme yapıyoruz,
  • Yeni ürün teknolojileri ile ilgili gelişmeleri aktarıyoruz,
  • Pazara yeni sunulan ürünleri tanıtıyoruz,
  • Ziyaret noktasındaki usta, tezgahtar, satış personelinin dilek, istek ve temennilerini alıyor ve bunlar üzerinde tartışıyoruz.

Bu çalışmalar içerisinde bizim için en önemli faaliyet en son sırada belirttiğim modern pazarlama dilinde ki adı “Müşterinin Sesi” bölümüdür. Ürünlerimizi her gün kullanan, markamıza değer veren esnafımızın yorumu bizim için en önemli mesajdır, değerlendirmedir.

Sahada çalışmalarınız ile ilgili tespitleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Corteco, ön gördüğümüz ve gözlemlediğimiz üzere pazarda çok iyi derecede bilinen yüksek OEM kalitesi ile öne çıkan bir markadır. Ana sanayi üreticileri ile çalışmamızın bir sonucu olarak en yeni teknoloji ile üretilen  parçalar düzenli olarak her 3 ayda bir ürün gamımıza eklenmektedir.

Ziyaretlerimiz sırasında tabiki Corteco markası ve ürün grupları hakkında bilgiler aktarmaktayız. Gündelik çalışmalarımız sırasında yeni teknolojiye sahip ürünlerimizi tanıtmak bize de keyif veriyor. Bunun yanında Türkiye sanayi sitelerinde hizmet veren ustalarımızın teknik

konulara çok hakim olduğunu gözlemliyoruz. Özellikle yeni teknolojileri yakından takip etmeleri bir OEM tedarikçisi olan biz Corteco çalışanlarının hem işlerini kolaylaştırmakta hem de motivasyonumuzu artırmaktadır.

Frankfurt merkez ofisimizden benimle aynı görevdeki arkadaşlarımla görüştüğümde; ülkemizdeki ustalarımızın; çok hızlı, teknik bilgi olarak yüksek seviyede ve çok daha kaliteli işçilik seviyesinde olduklarını gözlemliyorum.

Corteco markası ile çalışmanın en büyük avantajı, OEM tedarikçisi olması ile birlikte pazarda kabul görmüş, yüksek kalitede sunduğu ürün ve hizmetlerin karşılığında müşterilerimizden aldığımız olumlu geri dönüşler…

Servisteki ustalarımızdan, perakendede ki müşterilerimize kadar bulunduğumuz bütün ziyaretlerde öncelikle Corteco’nun sahada direkt müşterinin taleplerini dinlemesi, onların istek ve görüşlerine değer vermesi, satış sonrasında hizmet ve ürünün arkasındaki duruşunu göstermesi müşterilerimizi oldukça mutlu etmektedir. Onların taleplerine yaptığımız dönüşler, işlerini geliştirmek için verdiğimiz destek, sadece pazarlama faaliyeti olarak değil aynı zaman da teknik bir yapının içerisinde güvenle çalışma imkanını onlara hissettirmektedir.

 

The post Corteco Tüm Türkiye’de appeared first on Yedek Parça Dergisi.

]]>
http://www.yedekparcadergisi.com/2018/08/28/corteco-tum-turkiyede/feed/ 0