Aracınız Kışa Hazır mı ?

UZMANLAR, SÜRÜCÜLERİN, ARAÇLARININ SOĞUK HAVALARDA SORUNSUZ BİR ŞEKİLDE ÇALIŞMASI VE ARAÇLARIYLA GÜVENLİ SEYAHAT EDEBİLMELERİ İÇİN MUTLAKA KIŞLIK BAKIMLARININ YAPILMASI GEREKTİĞİNİ BELİRTİYOR.

ARACINIZ KIŞ ŞARTLARINA HAZIR MI ? Aracınızın kış bakımında bakmanız gereken önemli yerler

Kış ayları, araçlar için zor bir dönemdir. Soğuk hava motorun düzgün bir şekilde çalışmasını zorlaştırır. Kar ve buz, aracın çekişini sınırlar. Çukurlar, lastik ve tekerlere zarar verir. Tuz paslanmaya sebep olur. Pek çok parçası sıcak çalışmak üzere tasarlanan araçlara gerekli bakım yapılmazsa, kış aylarında ciddi sorunlar yaşanabilir. Temelde motorun çalışmasından ötürü sıcak olan araçlar için soğuk hava, ilk çalıştırma esnasında büyük sorunlar yaşatabiliyor. Hangi araca sahip olursanız olun ilave bakımlarla aracınızı zorlu kış şartlarına uyumlu hale getirmek gerekiyor. Tüm periyodik bakımlarınızı zamanında ve düzenli olarak gerçekleştirseniz de kış bakımı ihmal edilmemelidir.Bu zorlu kış şartlarında aracınızı korumak için yapılabilecek basit ve küçük şeyler aslında çok da kolay. Üstelik can ve mal güvenliğiniz başta olmak üzere pek çok kazancı da beraberinde getiriyor.

ARAÇLARA YAZLIK VE KIŞLIK OLMAK ÜZERE YILDA EN AZ İKİ KERE BAKIM YAPILMASI GEREKİYOR, 

Araçlarda en önemli aksamlardan birini lastiklerin oluşturduğunu hatırlatan uzmanlar, kış şartlarında kışlık lastik kullanılmasının hayati önem taşıdığını ifade ediyorlar. Kış şartlarına uygun lastik kullanılmaması durumunda aracın yol tutuşunun azalacağını, buna bağlı olarak aracın hafif virajlarda bile savrulabileceğini belirtiyor.

V KAYIŞINA DİKKAT  ; Yaz aylarında genişleyen V kayHGFGLUGışı, özelliğini kaybeder. Kayışı germeniz mümkünse gererek kullanın, aksi takdirde kayışı değiştirmek gerekir. Çünkü gevşek kayış şarjı etkiler, vantilatörün devir daimini yavaşlatır. Otomobiliniz sağlıklı çalışmaz.

ANTİFİRİZİ MUTLAKA ÖLÇTÜRÜN ; Radyatör sistemindeki suyun donmaması için antifriz kullanılmalıdır. Soğutma sistemini korozyona karşı korumak için yaz-kış kullanılması gereken antifriz, kışın soğutma sisteminin donmasını önler.

HAVA FİLTRESİNE BAKIN ; Kış mevsimi öncesinde hava filtresini kontrol etmek, temizlemek veya kullanılamayacak durumda ise değiştirmek gerekir.

FISKİYELERİ AYARLAYIN ; Camı temizlemeye yarayan fıskiyeler sudaki kireç nedeniyle zamanla tıkanabilir. Fıskiyelerin uçlarını bir iğne yardımı ile açabilirsiniz.

SİLECEKLERİ KONTROL EDİN ; Cam sileceklerinin kış aylarının zorlu koşullarında iyi performans göstermesi için, aşınmışsa değiştirilmesi gerekir. Yaz aylarının bunaltıcı sıcaklarında silecekler çabuk aşınmış olabilir. Silecekleriniz aşınmışsa, kendiniz de kolayca değiştirebilirsiniz. Böylece yağmurlu ve karlı havalarda görüşünüz önemli ölçüde artar. Kar yağışı ve aşırı soğuklarda, araç park halinde iken sileceklerinizi yapışmaması için havada bırakınız.

SİLECEK SUYUNU İHMAL ETMEYİN ; Alkol içermeyen uygun bir cam silecek sıvısı, cam yıkama sistemini sıfır dereceye kadar donmaktan koruyabilir. Buzlu havalarda camınızı temizlemek istiyorsanız, aman dikkat!!

DONAN CAMDA UYGULAMA ; Donan cama kesinlikle sıcak su dökmeyin. Cam çatlar. Donmuş camı çözmek için normal çeşme suyu, yavaş, ama iyi bir buz çözücüdür. Tedbirlerin baştan alınması ve pratikliği bakımından camların dış yüzeyinin önceden antifrizle silinmesi daha uygundur. İç yüzeylerin ise sıvı sabunla silinmesi durumunda buğulanma engellenir.

ARAÇ ELEKTRİK DONANIMI ; Aracınızın elektrik sistemini gözden geçirin. Kışın havadaki nem ortamının artmasıyla, buji kabloları ve distribütör kapağındaki çatlaklardan nem girip otomobil çalışmayabilir. Onun için elektrik sistemini kontrol edin. Kış aylarıyla birlikte araçlarda elektrik sarfiyatı artar. Bu yüzden ilk olarak elektrik marş ve şarj dinamolarının kontrolünü, ikinci olarak da akülerin bakımını mutlaka yaptırın. Akü çok yoruluyorsa akü suyunu, suyundaki asit oranını ve kutup başlarını kontrol edin. Kutup başlarını gres yağı, bulunamıyorsa vazelin yağı ile silin.

YAĞ KONTROLÜ ; Periyodik bakıma rağmen yağasık sık bakın. Periyodik bakımların dışında kışa girmeden önce motor yağının mutlaka kontrol edilmesi gerekir. Uzun süre kullanılan yağ, motoru koruma özelliğini kaybeder.

ARKA CAM REZİSTANS ; Kışın rezistansa ihtiyacınız daha fazladır. Arka camdaki donma ve buğulanmayı önleyen rezistansın kontrol edilmesi, herhangi bir problem varsa mutlaka onarılması veya değiştirilmesi gerekir.

KLİMA-KALORİFER SİSTEMİ ; Üşümemek için kalorifere baktırın. Kış mevsimi öncesinde kalorifer ve klima bakımının mutlaka yapılması gerekir. Klimalı otomobillerde polen filtresi değiştirilir. Kalorifer hortumları kontrol edilir.

YAKIT SİSTEMİ VE KARBÜRATÖR ; Yakıt filtresini ve karbüratörü kontrolden geçirin. Yakıt filtresinin içine kaçacak suyun donması, aracın çalışmasını zorlaştırır. Karbüratörün içine kir ve tortuların girmesi de yakıt sarfiyatını arttıracağı gibi aracınızın istenilen düzende çalışmasını da engeller.

ARAÇTA BULUNMASI GEREKEN EKİPMANLARI KONTROL EDİNİZSADAD

Her zaman aracınızda mutlaka çekme halatı, takoz, zincir ve reflektör bulundurun. Ayrıca genel olarak; Hız yapmayın. Emniyet kemerinizi mutlaka takın. Takip mesafelerine mutlaka uyun. Soğuk havalarda aracınızın el frenini kesinlikle çekmeyin. Eğer çekili unutmuşsanız ve donmuşsa, aracı arkadan ve önden hafif hafif iterek ya da üzerine sıcak su dökerek sıkışan frenin açılmasını sağlayın. Aracınızın kilidinin donması durumunda kapıyı açarken anahtarı ısıtın. Güvenliğiniz açısından kapılarınızı sürekli olarak kapalı tutun. Kapı kollarını, elektrikli dikiz aynalarını ve antenleri vazelinle silerek donmayı önleyin. Tüm sürücülerimize kazasız, güvenli ve keyifli yolculuklar diliyoruz…

Yorum Yap

*