Bujinin Yapısı ve Arıza Belirtileri

Buji, dizel motorlar hariç bütün içten yanmalı motorlarda ateşlemeyi sağlayan elektronik bir parçadır. Pistonların yukarı doğru hareketi ile sıkıştırdığı hava-yakıt karışımı bujilerin ürettiği kıvılcım ile patlatılır. Patlama etkisi ile piston geri giderek tekrar hava-yakıt karışımı alınır. Bujilerde iki adet elektrot başlık bulunur. Biri silindir bloğuna bağlı şasi elektrotu diğeri ise yanma odasında bulunan merkez elektrotudur.

BUJİ ÇEŞİTLERİ VE SEÇİMİ

Tek tırnaklı bujiler ; Neredeyse bütün otomobillerde orjinal olarak kullanılan türdür.Tek elektrottan tek ateşleme yapar.
Çift Tırnaklı veya 4 tırnaklı bujiler ; Daha çok spor otomobillerde tercih edilse de diğer araçlarda 4 tırnak buji kullanılmasında da bir sakınca yoktur.Birden fazla elektrot ucu olduğundan bu tırnakların herhangi birinden ateşleme yapabilir. Ciddi derecede olmasa da yakıt ekonomisine katkısı vardır. Yakıt-hava karışımının motordan yanmadan atılmasına engel olabilir. Çünkü yanma odasında iletkenliğin en fazla olduğu kısımda ateşleme sağlayacaktır.Çok tırnaklı bujiler hakkında en yanlış bilinen konu aynı anda bütün tırnaklardan kıvılcım çıktığı düşüncesidir.Ancak ne kadar tırnak olursa olsun ateşleme sadece bir tırnaktan yapılır.Buda ortamın ateşleme anındaki iletkenlik durumu ile ilgilidir.
Lpg Bujisi ; Piyasada bu sıfatla satılan bujiler oldukça yaygın.Bu tür bujilerin özelliği ise tırnak aralığı dediğimiz elektrot boşluğunun ve ateşleme tarzının sadece lpg yakıtına göre tasarlanmış olmasıdır. Sürekli lpg kullananlar için ideal olabilir.

BUJİNİN YAPISI

Bujinin anatomisi Gövdesi korozyona dayanıklı sert çelikten yapılır. Porselen, gövde ve elektrot arasında yalıtkanlık sağlar. Buji parçaları bir araya getirildikten sonra gövdeye şasi elektrotu bağlanır.
Orta elektrot nikel alaşımlı kaliteli malzemeden yapılmıştır. Elektrik akımına fazla direnç göstermez. Isıya ve kıvılcıma karşı dayanıklıdır. Sızdırmazlık contaları porselen, gövde ve orta elektrot arasında basınç kaçmasını önler. Orta elektrot üzerindeki rezistans yüksek hızla ve verimli çalışma sağlar. Kıvılcımın elektrotları eritmesini önler. Ayrıca ateşleme sisteminden kaynaklanan radyodaki ses bozulmalarını önler. Günümüzde platinyum ve iridyum gibi farklı cevherlere sahip bujilerde üretilmektedir.

BUJİ

BUJİLERİN ARIZALI OLDUĞU NASIL ANLAŞILIR ?

Bujiler araçlardaki ateşleme mekanizması değil bu mekanizmanın bir parçasıdır. Bu nedenle aşağıdaki belirtiler her zaman direkt olarak buji ile bağlantılı olmayabilir.

Motorda Belli Belirsiz Yumuşak teklemeler,Zorlayıcı Durumlarda boğulmalar,Gaz Yememe Durumu,Yakıt Sarfiyatında Sebepsiz Artış,Egzozdan Anormal Derecede Beyaz Duman Çıkması,Yüksek Devirlerde Verimsiz Çalışma Vb.

Bujinizin Bakima Veya Temizliğe İhti̇yaci Olduğunu Nasil Anlarsınız?

• Bujilerde ki tırnak aralığı kontrol edilmeli, ayar bozuksa fabrika verilerine göre ayarlanmalıdır,
• Bujiler söküldüğünde yağ birikintisi varsa yanma odasına fazla yakıt giriyor demektir,
• Bujinin izolatör ucu, elektrotları ve gövdesinde kurum varsa karbüratör veya enjeksiyon ayarında bozukluk var demektir,
• Buji elektrotları kaynamışsa ve üzerinde yabancı maddeler toplanmışsa, zamansız ateşleme sonucunda aşırı yükleme olmuş demektir,

Bujiler alınan darbe sonucu hasar görmüşse, Buji değişimi veya temizliği sırasında dikkat edilecek hususlar; 

• Buji söküldüğünde silindirlere yabancı madde, toz, pislik gitesini önlemek için biraz gevetilip etrafının temizlenmesi,
• Buji çok sıkı takılmış ise dişlilere gelecek şekilde yağlanması ve silindir kafasına zarar vermeden bujilerin sökülmesi,
• Bujileri takarken bujinin ve motorun birbirine temas eden yüzeylerinin temizliği,
• Gevşek takılan bujiler silindir kompresyon basınçlarını düşürdüklerinden motorun çekişini düşürür ve yakıt sarfiyatını arttırır,
• Bujilerin önce elle sonra yeni bujiler için 90 derece eski bujiler için 30 dereceyle anahtarla sıkılması gerekmektedir. Konik yüzeyli bujilerde anahtarla sıkma derecesi 15dir.
• Buji kablolarını temizlik esnasında kontrol ediniz, Buji kablolarında çatlak, yanma, sürtünmeden dolayı aşınma ve üzerinde yağ olmamasına özen gösteriniz,

 

 

Yorum Yap

*