Cengiz Han Gerçekten de Bir Saat İçinde 1,748,000 Kişiyi Öldürdü Mü?

Bu inanılmaz efsanenin arkasındaki hikaye nedir, neden bu kadar garip bir şekilde belirli bir ölü sayısından bahsediliyor?

1221 yılında bir Türk devleti olan Harzemşahlar Devleti’nin bir şehri olan Nişabur’un nüfusu yaklaşık olarak 1,748,000 idi. Şu anda İran’ın sınırları içinde kalan bu şehir zamanının büyük bir kültür merkeziydi. Çin’e boyun eğdirdikten sonra Moğolların batıya açılma hedeflerini gerçekleştirirken askerlerin yağmaladığı şehirlerden de biriydi aynı zamanda.Cengiz Han (kendi anadilinde “evrenin hakimi” anlamına gelen ismiyle çağırılıyordu) ilkeleri olan bir savaşçıydı. Genel olarak kendi belirlediği, sadece teslim olanların yaşayabilmesine olanak veren kurallarını uyguladı. Sivil halk çoğu zaman bağışlandı ancak fethettiği ülkelerin hükümdarları öldürüldü. Aynı kader direnen kişileri de bekliyordu.Nişabur’da Cengiz Han’ın en sevdiği damadı olan Toguçar bir Nişaburlunun attığı ok ile ölmüştü.

Bu olayın Han’ın ordularının şehri ele geçirdikten sonra yaşanan bir isyan sırasında mı yoksa kuşatma sırasında mı olduğu açıklığa kavuşmuş değil. İki ihtimalde de şehirdeki insanların ölüm fermanının imzalanmasının bu olay sonucu olduğu biliniyor.Cengiz Han’ın kızı, kocasının ölüm haberini aldığı için acılıydı ve Nişabur’daki her insanın öldürülmesini istedi. En küçük oğlu Tuluy orduyu yönetiyordu ve bu görevi “layığıyla” yerine getirdi. Kadınlar, çocuklar, bebekler hatta köpekler ve kediler bile katledildi. Bazı şehir sakinlerinin yaralı olup ölmemesinden endişelenen Cengiz Han’ın kızı söylenenlere göre herkesin kafasının kesilmesini istedi, kesilen kafalarla piramitler oluşturuldu. On gün içinde piramitlerin hepsi tamamlanmıştı.

Nişabur’da kaç kişinin öldüğü her zaman tartışma konusu olacaktır ama çok sayıda insanın yaşamını yitirdiğinden eminiz diyebiliriz. Bu katliam yaşanırken Cengiz Han’ın şehirde olmadığı tahmin ediliyor. Bu “bir saat” efsanesinin nereden çıktığı bilinmiyor. Bu ölümlerin direkt olarak kağana atfedilmesi de pek de doğru olmayabilir. Buna rağmen inanılmaz sayıdaki insanın Cengiz Han’ın ve adamlarının elinde öldüğü doğrudur.

Fakat ilginç bir şekilde dolaylı olarak aldığının daha fazlasını geri yerine koymayı başarmıştır. Kadınlara düşkünlüğü ve uzun mesafeleri seyahat etmesinden dolayı, 2003 yılında yapılan araştırmaya göre Cengiz Han’ın bugün Dünya üzerinde 16 milyon torunu var bu da demek oluyor ki Dünya nüfusunun yüzde 0.5’i onun soyundan geliyor.

Yorum Yap

*