Motor Yağları ve Önemi…

Motor yağının, ana görevi hareketli parçaları kayganlaştırmaktır. Motor yağı aynı zamanda motorun temizliğini yapar, korozyonu önler, sızdırmazlığı arttırır ve motorun hareketli parçalarındaki sıcaklığı azaltarak soğumayı sağlar. Motor yağları petrol bazlı veya petrol bazlı olmayan kimyasal bileşenlerden üretilirler.

Günümüzde motor yağlarına çeşitli hidrokarbonlar ve poli alfa olefin ve poli internal olefin karıştırılır bundan dolayı organik bileşenler genelde karbon ve hidrojendir. Yüksek performanslı motor yağlarının içerisinde aşağı yukarı %20 ester maddesi bulunur. Birçok motor yağı ham petrolden üretilen daha ağır ve kalın petrol bazlı hidrokarbondan üretilir. Sıradan bir motor yağı molekül başına 18-34 karbon atomundan oluşan hidrokarbonlardan oluşur. Motor yağları, Uluslararası Otomotiv Mühendisleri Birliği’nin sayısal kod sistemine göre düzenlediği numaralarla derecelendirilir. Rakamların yanında bulunan W harfi ‘’Winter’’(Kış) kelimesinin kısaltılmışı olup kış kullanımı için uygundur anlamı taşır. W harfi olmayan ürünler ılık hava ve yaz koşulları amaçlı üretilmişlerdir. Motor yağı derecelendirmesi tek dereceli ve multi dereceli olmak üzere ikiye ayrılır. Tek dereceli motor yağlarında polimerik kıvam göstergesi kullanılamaz. Multi dereceli yağlar değişik hava koşullarına ve ısısına göre üretilmişlerdir. Motor yağı standartları çeşitli kurumlarca belirlenmiştir.

                   aseeeee                                             MOTOR YAĞININ ÖNEMİ 

Günümüzde araçlarda kullandığımız motor yağının birden çok önemi vardır. Bunlardan bazıları;

• Motor yağı motorun her sıcaklıkta çalışmasını sağlar.

• Pisliklerin atılmasına yardımcı olur.

• Yakıt tasarrufu sağlar.

• Silindir ve pistonlar arasındaki sürtünmeyi azaltır.

 

 

Ne Sıklıkta Yağ Değişimi Yapılmalıdır? 

Bu konuda yaygın olan görüş,5000’lik, 10000’lik  yağlar diye motor yağlarını belirtirler. Buna göre de yağ değişimini yaparlar. Fakat bu tamamen asılsız bir bilgidir. Doğrusu aracınızın üreticisi tarafından belirtilen sürede yada km değişimin yapılmasıdır. Aşırı kullanım aracınızın yıpranmasına sebep olabilir.

Eğer Yağ Değişimi Olmaz ise Ne Olur?

Eğer motor yağınızı değiştirmezseniz motor yağınız bir süre sonra özelliğini kaybedecektir. Sürtünmeden aracınız ısınır ve bir süre sonra parçalar birbirine kaynayabilir. Aracınızın paslanmasını engelleyen yağ özelliğini kaybettiği için motorunuzun bozulmasına sebebiyet verir.

MOTOR YAĞINI İLE İLGİLİ FAYDALI BİLGİLER

Yağlamanın amacı nedir? 

Yağlamanın amacı iki yüzeyi birbirinden ayırarak sürtünmeyi azaltmak, yüzeyleri kayganlaştırarak hareketi kolaylaştırmak, yüzeylerde film oluşturarak korozyon ve oksidasyonu önlemek ve motorda yağ – yakıt karışımını önlemektir.

Yağların araçlar için önemi nedir?

Düşük sıcaklıklarda hızlı akış ilk çalışma kolaylığı sağlar. Yüksek sıcaklıklarda az yağ kaybı sağlar. Modern katık düzenlemesiyle motoru temizler. Oksidasyonu ve korozyonu engeller. Düşük kül oranları sayesinde motorda daha az tortu ve depozit bırakır. Yakıt tasarrufu sağlar. Emisyonları düşürerek, katalitik konvertörün ömrünü uzatır. Motorun ömrünü uzatır. Subap sistemlerinin sorunsuz çalışmalarını sağlar. Yağ filtresinin görevi ve değişme periyodu Yağ filtreleri, motor üreticisi firmaların, motor dizaynlarını yaparken çeşitli hesaplamalar sonucunda, yağın temizlenip kendi bünyesinde tuttuğu depozit ve kurumları bıraktığı önemli bir elemandır. Araç üreticisinin tavsiye ettiği filtreleri kullanmak ve her yağ değişiminde filtreyi de değiştirmek gerekir.

Yağ seçimi neye göre yapılmalıdır?

Yağ seçimi belli kriterlere göre yapılır. Bu kriterler şöyle sıralanır: Araç kullanma kılavuzu yağ tavsiyesi bölümünde yer alan viskozite ve performans sınıflandırma değerleri göz önüne alınır. Araç üretici ve ithalatçısı firmaların ( OEM ) istediği özellikleri karşılayan veya onayı alınmış yağlar seçilir. Motor tipi ve teknolojisine göre seçilir İklim koşullarına göre ( çok soğuk iklimlerde, sentetik yağların seçilmesi gibi ) seçilir. Yakıt cinsi ve kalitesine göre seçilir. Performans veya yakıt tasarrufu ihtiyacına göre belirlenir ( sentetik yağlar, mineral yağlara göre daha fazla performans veya yakıt tasarrufu sağlar ) .

Araçtaki yağ değişimi kaç km ’de bir yapılmalıdır?

Yağ değişim ve servis süreleri, aracın kullanıldığı ülke ve koşulları göz önüne alınarak, üretici tarafından belirlenir. Kullanılıcılar araçlarında yine üreticilerin mineral veya sentetik oluşuna göre, yağ kullanımından bağımsız olarak belirlenmiş oldukları yağ değişim ve servis sürelerine uymak zorundadırlar. Yağ değişimi geciken araçlarda yaşanabilecek sorunlar… Değişimi geciken bir motor yağının, kendi iç özelliklerinde de bozulma meydana gelebilir. Bunun sonucunda aşağıdaki sorunlar ortaya çıkabilir; Daha fazla aşınma. Yakıt tüketiminde artış Yağ tüketiminde artış. Motorun performansında düşüş. Motorda hararet. Motor parçalarının kuru kuru çalışması. Aracın servis/ bakım maliyetinin artması. Mevcut ise turbo yataklarının aşınması. Katalitik konvertörün daha çabuk ömrünü tüketmesi.

Viskozite denilince ne akla gelir?

Viskozite; akışkanın akmaya karşı gösterdiği direnç olup akışkanların en belirgin ve en önemli özelliklerinden biridir. Yağlamanın her safhasında viskozite, tüketici için ilk olarak dikkate alınması gereken çok önemli bir faktördür.

Motor yağı değiştirilirken nelere dikkat edilmelidir?

Motor yağının sıcak olup olmadığına, aracın stop konumunda ve düz bir zeminde olmasına, motor karterindeki eski yağın tam boşalıp boşalmadığına ve karter tapasının tekrar yerine takılıp takılmadığına dikkat edilmelidir.

Motorda yağ eksilmesinin sebebi nedir?

Ana neden motorda kullanılan teknolojidir. Yeni teknoloji motorlarda, yüksek performans sağlamak için metaller birbirine daha yakın tasarlanmıştır. Bu da yağın eksilmesine yol açar. Ayrıca araç karterinde uygun viskozitede yağ kullanılmaması, araçta uygun performansta yağ kullanılmaması ve aracın sürekli yüksek devirde çalıştırılması da motorda yağ eksilmesinin nedenleri olarak sayılabilir.

Motsefsarerrrrrorda kullanılan yağın renginin kararması ne anlama gelmektedir ?

Motor yağının görevlerinden birisi de temizliktir. Kaliteli bir motor yağı, içeriğindeki katıklar sayesinde, motorda oluşan kurum parçalarını dağıtarak bünyesine alır, metal yüzeylere yapışmalarını engeller. Metal yüzeylere yapışanları da deterjanla temizler. Bu nedenle motor yağı kirlenerek rengi kararır. Dolayısıyla kirli görünen motor yağı görevini iyi yerine getiriyor demektir.

Motor yağının bozulduğunu nasıl anlarız? 

Motor yağının bozuk olup olmadığını kesin olarak anlamak için yağın laboratuvar koşullarında fiziksel ve kimyasal olarak analiz edilmesi gerekmektedir.

Yağ eksilmesi durumunda, değişik markalı yağ eklenebilir mi?

Öncelikle ilave edilecek yağın, normal yağ seviyesini geçmemesi gerekir. Geçmesi halinde köpürme ve sistemde ısınma meydana gelebilir. Eklenen yağın; aynı viskozite derecesinde ve aynı API sınıfında olmasına dikkat edilmeli, mineral yağ ile sentetik yağ birbirine karıştırılmamalıdır.

Yağ performansı nedir ve nasıl anlarız?

Bir yağın performansı ambalajındaki API ve ACEA değerlerinden anlaşılabilir. Bugüne kadar geliştirilmiş yağlarda; benzinli sınıfta SL (Temmuz 2001), dizel sınıfta ise CI – 4 (2002) en üst API performans düzeyini gösterir. A3 binek, B3 dizel hafif ticari ve E4 ağır ticari araçlar için ACEA performans sınıflarını belirtir.

API SJ / CF ne demektir?

API (Amerikan Petrol Enstitüsü) yağın performansını ifade eder. ‘ S ‘ harfi bujiyle ateşlemeli araçlarda, ‘ C ‘ harfi basınçla ateşlemeli araçlarda kullanılacağını gösterir.
API SJ / CF örneğinde, ‘ S ‘ önde olduğu için bu yağın öncelikli benzinli araçlarda kullanılması öneriliyor demektir. ‘ S ‘nin yanındaki ‘ J ‘ harfi yağın benzinli araç sınıfı bir yağ olduğunu gösterir.Bu yağ, dizel araçta ise CF sınıfı bir yağ olarak rahatlıkla kullanılabilir.

0W ne demektir? 

‘W’ İngilizce ‘winter’dan gelmektedir. 0W kış şartlarında ‘sıfır’ numara yağ özelliği gösteren çok ince yağ anlamına gelir.

Dişli yağı ambalajları üzerinde görülen GL – 5 ne anlama gelir?

Dişli yağları için kullanılan API sınıflandırmasıdır. GL-5’te aşırı basınç katığı daha fazladır ve genellikle ağır çalışma koşullarında kullanılır.Aksi belirtilmediği sürece, GL-4 tavsiye edilen yerlerde GL-5 kullanılmamalıdır.Çünkü GL-5’te fazladan bulunan aşırı basınç katığındaki kükürt, sarı metalleri aşındırır.

Motor yağlarının cinsi ile yağ değişim kilometresi değişir mi?

Araçların yağ değişim kilometrelerini sadece araç üreticileri belirler. Sentetik yağların minerallere oranla çok daha dayanıklı olduğu söylenebilir. Dolayısıyla kullanılan yağın sentetik veya mineral olması, motor performansını ve korumasını doğrudan etkiler. Ancak yağ değişim kilometresi araç üreticilerinin onayı olmadan uzatıldığı takdirde, beklenen performans ve koruma sağlanamayabilir.

Köpürme neden olur, motora zararı nedir?

Aracın devamlı hareketiyle karterde oluşan çalkalanma ve yağın motor içinde yüzeylere çarpması sonucu, köpürme meydana gelir. Eğer motor yağında bu köpürmeyi engelleyecek köpük giderici katık yoksa veya yetersiz ise, oluşan köpükteki baloncuklar herhangi bir temasta patlar. Böylece, metal sürtünmesi başlar ve aşınma başlar.Halk arasında bilinen köpürme ise yağ dökme haznesi kapağında oluşan, kaymak veya mayoneze benzer görüntüdür. Bu köpürme değildir. Yağa doğrudan su karışıyorsa veya eski teknoloji araçlarda olduğu gibi yağ buharı dışarı çıkamıyor ve gece – gündüz sıcaklık farkında kondense olup, yağa karışıyorsa, bu olay meydana gelir.Motora doğrudan zararı olmayan kaymaklaşma, köpürmeden ayırmak gerekir.

Motor yağı raf ömrü kaç yıldır?

Orjinal ambalajı açılmadığı takdirde üretildikten sonra 2 yıldır.

Yorum Yap

*