Brisa’nın 2015 cirosu 1.802 milyon TL

brisasliderBrisa, 2015 yıl sonu finansal sonuçlarını açıkladı.Türkiye lastik pazarı lideri Brisa, 2015 yılında net kâr, brüt kâr, FAVÖK ve faaliyet kârını artırdı.
Buna göre, 2015 yılında şirketin satış geliri 1.802
 milyon TL olurken, net dönem kârı 192 milyon TL olarak gerçekleşti.

Brisa, Ocak-Aralık 2015 döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre satış gelirini yüzde 6,4 artışla 1 milyar 802 milyon TL’ye çıkardı. Şirketin aynı dönemde esas faaliyet kârı yüzde 10 artarak 291 milyona yükselirken, net dönem kârı  yüzde 3 artışla 192 milyon TL olarak gerçekleşti.

2015 yılı finansal sonuçlarına ilişkin değerlendirmede bulunan Brisa Genel Müdürü Yiğit Gürçay; “2015 yılının zorlu koşullarına rağmen, Brisa olarak sektör liderliğimizi koruduk. Toplam satış gelirlerimizi bir önceki yıla göre yüzde 6,4 artırarak 1.802 milyon TL’ye çıkardık. Ciro artışının olumlu etkisi kârlılık artışı ile desteklenerek, brüt kâr seviyesinde geçen yıla göre yüzde 15,2 artış elde ettik. Brüt kârlılık oranı da 2015 yılında yüzde 31,2 ile geçen yılın 2,4 puan üzerinde gerçekleşti. Bu olumlu gerçekleşme FAVÖK seviyesinde de devam ederek, geçen yıla göre sağlanan yüzde 7,2 oranında artış ile 352 milyon TL’lik büyüklüğe ulaştı.”

BRİSA’NIN YATIRIMLARI MİLYAR DOLARI GEÇTİ

Gürçay 2015 yılının ihracat ve yatırım açısından da önemli bir yıl olduğunu belirterek şu noktaların altını çizdi:

2015 yılı Haziran ayından itibaren Lassa’nın uluslararası yolculuğunda dev adımlar atarak, faaliyetlerimizin iş sonuçlarına katkılarını görmeye başladık. Hem FC Barcelona ile bir iş birliğine imza attık hem de Lassa’nın İspanya’daki 41’inci mağazasını açtık.  Lassa markamızın ihracatı adetsel olarak %5 oranında büyüdü. Yıl sonu itibarıyla Lassa, 70’e yakın ülkede 130’un üzerinde tabelalı satış noktasıyla araç sahipleriyle buluştu.

2015 yılı Brisa olarak yatırımlarımız açısından da önemli bir yıl oldu. Brisa olarak, yıl içinde 108 milyon ABD Doları tutarında yatırım hedefimizi gerçekleştirdik. Şirketimizin kuruluşundan bu yana gerçekleştirdiğimiz fabrika yatırım tutarı 1 milyar ABD Doları geçti. Bu yatırımın 307 milyon ABD Doları kısmını son 5 yılda İzmit üretim tesislerimizde hayata geçirdik. İzmit tesislerimizde yenileme yatırımlarımız devam ederken 300 milyon ABD Doları başlangıç yatırımıyla, 2018 yılında devreye almayı hedeflediğimiz binek ve hafif ticari araç lastik üretimi yapacak Aksaray fabrikamızın yatırımı tüm hızıyla devam ediyor. Yeni tesisimiz ile 2018 yılında, toplam üretim kapasitemizi yüzde 30 artırmayı hedefliyoruz.” şeklinde konuştu.

1456576574_Brisa_GenelMuduru_YigitGurcay_800x409

Brisa’dan 108.1 milyon dolarlık yatırım

Brisa, 2015 yılında fabrika modernizasyon ve kapasite artırımı çalışmaları ve diğer birimler için yapılan yatırımlarla birlikte 108,1 milyon ABD Doları tutarında yatırım gerçekleştirdi. Bu miktarın 48,3 milyon ABD Dolarlık kısmı İzmit fabrikasının yenilenme, modernizasyon ve kapasite arttırım yatırımlarında kullanıldı. Aynı dönemde İzmit fabrikası hariç yatırım miktarı 19 milyon ABD Doları oldu. Ayrıca Aksaray’da kurulacak ikinci fabrika için 2015 yılında 40,8 milyon ABD Dolarlık yatırım harcaması yapıldı.

Brisa 2015 yılını böyle geçirdi:

  • Brisa 2015’te 108 milyon ABD dolarlık yatırım hedefini gerçekleştirdi. Kurulduğu 1988 yılından bu yana gerçekleştirilen fabrika yatırımlarının toplam tutarı 1 milyar ABD Doları geçti.
  • İzmit’teki üretim tesislerine ek olarak, Aksaray OSB’de yer alan ikinci fabrikası için yatırımlarına devam etti.
  • Dünyada dolgu lastiklerin üretim merkezi olarak kabul edilen Sri Lanka’da üretilen, yüksek hareket kabiliyeti, uzun ömrü ve dayanıklılığıyla ön plana çıkan Kinesis dolgu forklift lastikleri pazara sunuldu.
  • Binaları depremden koruyan Bridgestone’un 1980 yılında kauçuk ve metal hammaddelerden üstün teknoloji ile üretimine başladığı, Bridgestone sismik izolatörleri Türkiye pazarına sunuldu.
  • Energizer’in yeni Start-Stop aküleri Brisa garantisiyle Türkiye’de. Start-Stop teknolojisi ile üretilen yeni nesil araçlara uyumlu yeni Energizer Start-Stop aküleri Türkiye’de satışa sunuldu. Start-Stop teknolojisiyle üretilen araçlarda %6 ile %12 arasında yakıt tasarrufu sağlayabilen Start-Stop aküler, ayrıca CO2 emisyonunu da aynı oranda azaltarak kısa sürede araç için gerekli olan enerjiyi depoluyor.
  • FC Barcelona Global Resmi Lastik Partneri Lassa oldu. 70’e yakın ülkede araç sahipleri ve sürücülerle buluşan Lassa markası, küresel marka olma yolculuğunda dünyanın en başarılı spor kulüplerinden FC Barcelona ile işbirliğine imza attı. 4 sezonluk dönemi kapsayan ve Haziran 2015’te yürürlüğe giren anlaşma kapsamında kulübün basketbol, hentbol, futsal ve tekerlekli paten hokeyi takımlarının resmi isimleri “FC Barcelona Lassa” olarak kullanılıyor.
  • Solar Impulse, Büyük Okyanus’u yalnızca güneş enerjisi ile geçerek rekor kırdı. Türkiye’den sadece Brisa’nın partneri olduğu Solar Impulse, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına dikkat çekmek ve bu alanda çığır açmak üzere 9 Mart’ta Abu Dabi’den havalanarak, tek bir damla fosil yakıt kullanmadan, yalnızca güneş enerjisi ile Pasifik Okyanusu’nu geçmeyi başardı.

 Brisa hakkında:

Dünyanın en büyük lastik üreticisi Bridgestone ile Sabancı Holding’in ortak kuruluşu olan Brisa, Türkiye lastik endüstrisinin lideridir. Brisa’nın kökleri, Sabancı Holding ve ortaklarının girişimiyle 1974 yılında kurulan Lassa ile atılmıştır. Lastik sektöründe dünyada yaşanan gelişmelere paralel olarak; 1988 yılında Sabancı Topluluğu ile Bridgestone Corporation arasında gerçekleşen ortaklık sonucunda, Brisa bugünkü adını almıştır ve 25 yılı geride bırakmıştır.

 1993 yılında ilk Ulusal Kalite Ödülü’nü kazanan Brisa, 1996 yılında da iş mükemmelliği konusunda gösterdiği üstün performans sonucu Avrupa Kalite Büyük Ödülü’nü kazanan ilk Türk şirketi olmuştur. Brisa, bugün Avrupa’nın yedinci büyük lastik üreticisi konumundadır. Brisa Kocaeli Üretim tesisleri, 361.000 metrekareye ulaşan kapalı alanıyla, dünyanın tek çatı altındaki en büyük lastik fabrikalarından biridir. Bu tesis, aynı zamanda, Bridgestone’un dünya üzerindeki en önemli üretim üslerinden biri olma özelliğini de taşımaktadır. Brisa, Aksaray Organize Sanayi Bölgesi’nde kuracağı yeni üretim tesisini 2018 yılında devreye almayı planlamaktadır.

 Türk ekonomisine olduğu kadar ülkenin toplumsal gelişimine de önem veren Brisa, sürdürülebilirlik faaliyetlerini çevresel, ekonomik ve toplumsal açıdan ele almaktadır. Biyoçeşitliliğe katkıda bulunduğu “Turnalar Hep Uçsun”, eğitime katkısını ortaya koyduğu “Brisa Mensupları Öğrenimi Destekleme Derneği”, trafikte emniyetli sürüşe katkı sağladığı “Lassa Yola Sağlam Çık” ve kültürel bir değer olan “Brisa Müze” bu anlamda ön plana çıkan projeler arasında yer almaktadır.

 “Yolculuğunuzun Geleceğini Tasarlıyoruz” vizyonuyla çalışmalarını sürdüren Brisa, bir sanayi şirketinden inovasyon şirketine dönüşümünü hızla devam ettirmektedir. Brisa, sürdürülebilirlik vizyonundan aldığı ilham ve inovasyon anlayışıyla, fosil yakıt kullanmadan yalnızca güneş enerjisiyle çalışan “Solar Impulse”ın dünya çevresinde yaptığı yolculuğun Türkiye Resmi Partneri olmuştur.

 
2016 yılında “Türkiye’nin lastik markası” Lassa’nın 42’inci yılını kutlayan Brisa, Bridgestone, Lassa, Dayton, Kinesis, Firestone lastik markaları, Bandag kaplama markası, Energizer akü markası, OtoPratik, Propratik, Lastiğim, Lastik Vs ve Speedy satış noktaları, Lastik.com.tr adreste lastik değişimi ve bakımı internet sitesi, Mobilfix ticari araç filolarına yerinde bakım sağlayan mobil bakım servisi, Probox ve Bridgestone Box mobil satış ve hizmet noktası ve Lastik Oteli lastik saklama hizmeti ile Türkiye’ye değer kazandırma kararlılığındadır.

www.brisa.com.tr

Yorum Yap

*