ZF Güç Paketi: Debriyajlar

• Debriyajlar en zorlu koşullarda çalışırlar

• İyi planlanmış onarımlar hataları engeller

• Bakım ve montaj esnasındaki dikkat ve temizlik çok önemlidir.

Debriyajlar en zorlu koşullarda çalışırlar. Motor ve şanzıman arasındaki bu parça, performans, tork ve ağırlığın artmasıyla daha fazla yüke maruz kalmaktadır. Yüksek torklu dizel araçlara olan eğilim, debriyajlara etki eden kuvvetleri arttırmaktadır.  ZF Services uzmanları zararsız gibi görünen belirtilerin dahi, bir atölyede vakit kaybetmeden incelenmesini tavsiye ediyor.

Almanya’da yeni tescil edilen otomobillerdeki motor gücü son 10 yılda 90’dan 103 kW’ye yükselmiştir. Daha güçlü dizel motorlarda torklar çok daha yüksektir. Günümüzde, 400 Nm tork artık bir istisna değildir. Aynı zamanda bu süreçte araç ağırlığı da ortalama 50 kilogram artmıştır. Tüm bu gelişmeler motor ve şanzıman arasında güç aktarma görevi gören şanzıman sisteminden beklentileri arttırmaktadır. ZF Services uzmanları önemli bir gözlemde bulunuyor: “Sürücüler, artan motor gücünden dolayı araçlar çektiği römork yüklerini neredeyse hiç hissetmiyor. Güçlü SUV’ler arkalarında iki tonluk bir yükü yokuşta başarıyla çekebilmesine karşın, aslında bu sürüş şekli debriyajları çok zorlamaktadır.”

Debriyaj sistemindeki hasarlar bu nedenle oldukça yaygındır. Kalkış esnasında ileriye doğru sıçraması gibi başlangıçta zararsız görünen bir sorun, kısa süre içinde yüksek maliyetli bir bakımı gerektirebilir. Aşırı yükler sonucu baskı ve baskı plakası ya da volan arasındaki sürtünme nedeniyle ısıl meneviş görüntüleri oluşabilir. Bu ısıl alanlar baskı plakası ve volanın sürtünme yüzeylerinde çatlak oluşma ve debriyaj diskinin zarar görme riskini arttırır. Ayrıca bu noktalar çift kütleli volanın (ÇKV) tamamen bozulmasına yol açabilir; çünkü ÇKV içindeki özel gres sürekli ısıya maruz kalırsa sertleşebilir. Bu gerçekleşirse çift kütleli volan değiştirilmelidir.1

Debriyajların yağlanması da hasar sebepleri arasındadır, krank mili veya prizdirek keçelerinden yağ sızıntıları buna neden olabilir. Ayrıca prizdirek milinin veya pilot rulmanın fazla yağlanmasının yanı sıra debriyaj hidrolik kumanda sistemindeki sızıntılar nedeniyle yüzeylerde kirlilik sıkça görülür. Bu durum baskı, balata ve volan arasındaki sürtünme özelliğinin değişmesine neden olabilir. Sorunun kaynağının kapsamlı analizi ve hemen giderilmesi, az miktardaki yağ ve gres birikmesinin dahi kalkış esansında kavramanın yumuşak olmasını sağlamak için önemlidir.

Genel olarak, debriyaj değiştirilirken çevresini dikkatlice kontrol etmek önemlidir. Bu sayede daha fazla hasar oluşması ve daha karmaşık bakım süreçleri engellenir ve maliyetler en aza indirgenir.

Hidrolik kontrollü debriyaj kumanda sistemlerindeki hava, araçlarda sorunlara neden olabilir. Aşınmış motor yatakları veya hatalı motor ayarları kalkış davranışının değişmesine sebep olabilir. Eğer sorunun kaynağı tespit edilemiyorsa şanzıman ve debriyaj sökülmelidir.

ZF Services uzmanları dolaylı hasarları engellemek için önerilerde bulunuyor: 

1. Temizliğe azami dikkat gösterilmesi kritik öneme sahiptir. Balata yüzeyine yağlı ellerle temas edilirse, fonksiyon bozukluğu meydana gelebilir.
2. Debriyaj frezesi doğru şekilde yağlanmalıdır. Fazla yağlama yapıldığı takdirde merkezkaç kuvveti yağın balataya bulaşmasına neden olur ve bu durum fonksiyon bozulmasına yol açar.
3. Debriyaj plakası takılmadan önce yalpalama kontrolü yapılmalıdır.
4. Prizdirek milinin zarar görmemesi için debriyaj balatası ve prizdirek mili montaj esnasında zorlanmadan takılmalıdır.
5. Bağlantı cıvataları talimata uygun sıkılmalıdır. – Yani karşılıklı ve olması gereken sıkma torkunda. ZF Services uzmanları debriyaj ayırma mekanizmasının kontrol edilmesini ve aşınma halinde parça değişimini öneriyor. Eğer araçta hidrolik kontrollü debriyaj rulmanı (CSC) bulunuyorsa, genel olarak değiştirilmelidir.

Debriyaj değişimi esnasında debriyaj çevresi dikkatlice incelenmelidir. Eğer çevredeki parçalarda bir aşınma veya bozulma varsa onlar da değiştirilmelidir; böylece ileride yüksek maliyetli bakımların önüne geçilir. ZF Services, Sachs markası ile debriyajlar, çift kütleli volanlar ve kavrama sistemlerini sunmaktadır. Debriyaj tamiri için gerekli tüm ilgili komponentlerin bulunduğu debriyaj kitleri de bulunmaktadır. Daha ayrıntılı bilgi için lütfen www.zf.com/sachs sitesini ziyaret ediniz.İlave montaj önerileri, satış sonrası uzmanlarımız tarafından servis bilgilerinde bir araya getirilmiştir ve www.zf.com/serviceinformation adresinden indirilebilir.

• Binek araç yağ değişim kitleri ile daha fazla esneklik

• Şanzıman yağı 20 litrelik ambalajlarda ayrı olarak da sunuluyor.

• Düzenli yağ değişimi erken aşınmanın önüne geçiyor.

ZF Services otomatik binek otomobil şanzımanı için yağ değişim kitlerinde sunduğu çözümleri daha da modüler hale getirdi. Artık şanzıman yağı değişimi için gerekli komponentler ihtiyaca göre sipariş edilebiliyor. Şimdiye kadar her kit gerekli yedek parçaların yanı sıra yedi litre ZF şanzıman yağı da içeriyordu. ZF Services bu ürün gamını 20 litrelik ambalajlarda birinci sınıf yağ ilave ederek genişletti. Yağ değişim kitleri ZF otomatik şanzımanlı 600’den fazla tipte araç için kullanılabilir.

ZF SERVICES ŞANZIMAN YAĞI DEĞIŞIMI IÇIN DOĞRU ÜRÜNÜ SAĞLAR

Artık atölyeler şanzıman yağı değişimi için gerekli komponentleri ihtiyaçlarına daha uygun olarak satın alabilecekler. Yağ değişim kiti 2
önceden olduğu gibi 7 litrelik ZF LifeguardFluid ile alınabileceği gibi yağlar hariç sadece gerekli parçalar ile de temin edilebiliyor.
Şanzıman yağı ayrıca 20 litrelik ambalajlar içinde de sipariş edilebiliyor. Bu fırsat, 600’den fazla tipte araçtaki 5 veya 6 vitesli otomatik şanzımanda yağ değişimini hızlı ve ekonomik hale getiriyor.

ZF Services’in şanzıman yağı değişimi için sunduğu kapsamlı paketler ile atölyeler zaman ve maliyetten tasarruf ediyor. Her bir set filtreden conta ve vidalara, mıknatıslardan yağ karterlerine dek yağ değişimi için gerekli tüm parçaların yanı sıra 7 litrelik ZF-LifeguardFluid yağını da kapsamaktadır. Atölyeler sorunsuz bir değişim için ihtiyaç duydukları her bir parçayı ayrı ayrı arayıp sipariş etmek yerine artık tüm yedek parçaları tek elden temin edebilecek.

Doğru yağ seçimi vites geçişlerinin kalitesini ve mekanik komponentlerin kullanım ömürlerini güvence altına almada önemli rol oynar. Bundan dolayı tüm ZF şanzımanlarında yarı sentetik ya da tam sentetik birinci sınıf yağ ZF LifeguardFluid kullanılır. Normal şartlar altında aracın kullanım ömrü boyunca dayanır; ancak römork takılması ya da hızlı ve sportif kullanımdan dolayı oluşan fazla yükler nedeniyle işlevini erken yitirebilir. Atölyeler, bundan dolayı yağ değişimini bu müşteri grubuna 80.000’den sonra 120.000 kilometreye kadar veya sekiz yıl sonra yapılmasını tavsiye etmelidir.

Şanzıman yağı değişiminde uzmanlık

ZF Services sunduğu yenilikçi ürünler ve uygulamalardaki uzmanlığı ile atölyeler için faydalı bir partnerdir. ZF Services, tamir setlerinin profesyonel kullanımı için faydalı önerileriyle servisleri destekler. En önemlisi, şanzımanın zarar görmesinin önüne geçmek için her zaman araç üreticisinin talimatlarına uymaktır.

Örneğin, şanzımanda artık yağ kalmamışsa motor çalıştırılmamalıdır ve araç asla çekilmemelidir. Yağ karterinin değiştirilmesi özel bir uzmanlık gerektirir. Eski karter çıkartılırken bozulma olmaması için tüm vidalar sırasıyla çıkartılmalıdır. Aynı durum tam ters olarak yeni karteri takmak için doğru sıkıştırma torku uygulanırken de geçerlidir. Yağ doldururken sadece ilgili şanzımana uygun ZF-LifeguardFluid kullanınız ve yağın kimyasal yapısının değişmemesi için katkı maddesi kullanmamaya dikkat ediniz. Son olarak, şanzıman yağı seviyesi tarif edildiği gibi olmalıdır. Eğer çok az olursa şanzıman zarar görür, çok yüksek olursa da fazla yağ ısınarak şanzımandan sızabilir ve egzoz sistemindeki gibi sıcak parçalara temas etmesi halinde yanabilir.

Teknik servis, profesyonel yağ değişimleri sayesinde kendisini müşterilerine profesyonel ve ileri görüşlü bir hizmet sağlayıcı olarak tanıtabilir. Otomatik şanzımandaki aşınma minimuma indirgendiği için şanzımanın ömrü uzayacaktır. Mekanik problemler ve genel arızalar büyük ölçüde azalacaktır. Benzer şekilde vites değiştirme konforu aracın ilk alındığı günkü seviyeye gelecektir. Ayrıca, yeni şanzıman yağı daha düşük yakıt tüketimi ve buna bağlı olarak daha düşük CO2 emisyonu sağlar.

ZF Services müşterileri zaman ve maliyet yönünden tasarruf ediyor

ZF şanzımanları için özel değişim kitleri, servislerin daha hızlı, verimli ve kolay hizmet vermelerini sağlıyor. Ek olarak, ZF servisleri yağ tepsisi, fitre ve yağın değiştirildiği ve mekatronik yapıların kontrol edildiği üst düzey bir yağ hizmeti sunuyor.

Şanzımanların montaj ve sökülme işlemlerinin yanı sıra parça değişimleri de atölyede yapılıyor. Servis noktası şanzımanın tamirini gerçekleştiriyor ve gerektiğinde değişim üniteleri sağlıyor. Ek olarak, servis noktasındaki uzmanlar diagnoz için yardımcı oluyor, ulaşım hizmeti sağlıyor ve gerektiğinde aracın bulunduğu yerde servis hizmeti veriyor. Böylece anlaşmalı servisler, hizmet portföylerini önemli ölçüde arttırıyor.

3

ZF Services Şanzıman Yağı Değişimi:

ZF Services erken aşınmaya engel olmak için 80.000 ila 120.000 arasında ya da sekiz yıldan sonra şanzıman yağının değişmesini öneriyor.

 

Yorum Yap

*