ZF TRW, Bir Milyarıncı Colette Tipi Fren Kaliperini Üretti ve Dünya Lideri Tasarımlar Geliştirmeye Devam Ediyor

Disk fren sistemlerinde bir dönüm noktası: Dünya genelindeki araçların yarısından fazlasında ZF TRW’nin geliştirdiği Colette tipi fren kaliperleri kullanılmaktadır.

Fren kaliperlerinde performans ve verimliliği arttırmaya yönelik çalışmaların yanı sıra hafif metallerin kullanımı da artmaktadır.

ZF TRW, ön ve arka alüminyum fren kaliperi ve arka elektrikli park fren kaliperi üretimindeki liderliğini sürdürmektedir.

ZF AG’nin Aktif ve Pasif Emniyet Sistemleri Bölümü olan ZF TRW, sektörde eşine az rastlanan bir dönüm noktasını, Colette tipi fren kaliperlerindeki bir milyarıncı fren kaliperi üretimini kutlamaktadır.

ZF TRW Fren Mühendisliği Başkan Yardımcısı Manfred Meyer konuyla ilgili şunları söyledi: “Bir milyarıncı Colette tipi fren kaliperini üretmiş olmamız, fren sistemlerindeki inanılmaz başarımızı gösteriyor. Diğer disk fren tasarımlarının hiçbiri ZF TRW’nin dünya genelinde sahip olduğu yaygın kullanıma erişememiştir. Günümüzde disk fren sistemleri, hafif araçların frenlemesinde kullanılan en etkin sistem olarak kabul edilmektedir.”

Meyer sözlerine şöyle devam etti: “Ürünlerimizi sürekli yenileyip geliştiriyoruz. Araçların karbon salınımını azaltmak, emniyet ve teknolojik açıdan geliştirilmesine öncülük etmek için ZF TRW, verimlilik ve performans alanlarında yeni çözümler sunmaya devam etmektedir. 1991 yılında ZF TRW, entegre park freni olan sektörün ilk “bilyeli” sistemine sahip arka kaliperlerini pazara sundu. Bu sistem, araç parkını komple disk fren sistemi (ön ve arka kaliper) kullanımına yöneltti ve böylece araçlardaki emniyetin artmasına katkı sağladı. Günümüzde bu teknoloji, dünya genelindeki arka kaliper üretiminin büyük bir çoğunluğunu oluşturmaktadır.

810x410

2001 yılında pazara sunduğu dünyanın ilk kaliper üzerinde motor teknolojisi ile ZF TRW, emniyet sistemlerinin gelişmesinde önemli bir rol oynadı. Bugüne kadar 65 milyonun üzerinde elektrikli park freni üreten ZF TRW, bu teknolojide dünya lideri olmaya devam etmektedir.”

Yakıt verimliliği, disk fren sistemlerinin geliştirilmesindeki diğer önemli etkenlerden biridir. Günümüzde çoğu kaliper alüminyum gibi hafif malzemelerden üretilmekte ve fren yapılmadığı zamanlarda kaliper ve rotor arasında minimum sürtünme yaratan sistemler tercih edilmektedir.

Meyer sözlerini şöyle tamamladı: “Fren sistemlerinde yıllardır lider konumda olan ZF TRW, hafif araçlar için küresel anlamda en iyi çözümleri sunmak amacıyla teknolojinin her alanında yenilikler yapmaya devam etmektedir. Gelişmiş fren sistemleri, otomatik sürüşü mümkün kılacak en önemli teknolojilerden biridir. Geniş ürün gamı ve entegre sistemleri sayesinde ZF TRW, otomatik sürüşe giden bu yolda sektöre liderlik etmeye devam edecektir.

ZF, aktif ve pasif güvenlik teknolojisi alanlarının yanı sıra, güç aktarma organları ve şasi teknolojisinde de küresel lider konumundadır. 15 Mayıs 2015’te TRW Automotive’i bünyesine katan şirket, artık 40’a yakın ülkedeki yaklaşık 230 konumda mevcuttur. 2014’te hala bağımsız olan iki şirket, 134.000 çalışanla 30 milyar Avro’yu aşan bir satış rakamına ulaştılar. İki şirket de önceki yıllarda olduğu gibi cirosunun yaklaşık yüzde 5’ini, yenilikçi ürünlerde başarı kazanmak amacıyla Araştırma ve Geliştirme’ye ayırmışlardır (son olarak 1,6 milyar Avro). ZF, dünyanın başta gelen üç otomotiv tedarikçisinden biridir.

ZF Services ve TRW Aftermarket, ZF sistemlerinin Yenileme Pazarı kapsamındaki yetkinliğini tutarlı bir biçimde devam ettirmektedir. Entegre çözümler ve tam ürün portföyü ile Yenileme Pazarı organizasyonları kullanım ömürleri boyunca araçların ilk günkü performans ve verimliliklerini korumalarını sağlar. Köklü ürün markaları, dijital yenilikler, özelleştirilmiş ürün ve hizmetler ve dünya çapındaki hizmet ağının bir araya getirilmesi ZF’yi rağbet gören bir iş ortağı ve Küresel Yenileme Pazarı’nın iki numarası konumuna getirmiştir.

Basına yönelik daha fazla bilgi ve fotoğraflar için lütfen şu adresi ziyaret edin: www.zf.com/press

TRW Aftermarket Hakkında

TRW Aftermarket, ZF’in Aktif ve Pasif Emniyet Sistemleri bölümünün bir parçasıdır ve Küresel Yenileme Pazarı’nda lider ‘Köşe Modülü’ parçaları (fren, direksiyon ve süspansiyon) tedarikçisidir. İş bu teklifi; Bağımsız Yenileme Pazarı ve resmi OEM ağları için bakım, tanılama, eğitim ve teknik destek ile desteklemektedir. Daha fazla bilgi için, bkz.: www.trwaftermarket.com

Yorum Yap

*