Sürücüler için yeni servis: Bosch, otomobillerin park yerlerini kendi kendilerine bulmasını sağlıyor!

Topluluk tabanlı park etme, sürücülerin doğrudan uygun bir park yerine yönlendirilmesine yardımcı oluyor.

Otomobiller, yanından geçerken algıladıkları boş kaldırım yanı park yerlerini bildiriyor.

Dr. Dirk Hoheisel: “Park yeri aramak zahmetli, stresli ve zaman alıcı bir iş”

Bosch servisinin, 2018 yılında veya öncesinde sürücülere sunulması bekleniyor1462793772_Bosch_OtonomPark__1_

1462793772_Bosch_OtonomPark__2_ Tipik olarak bir otomobil yolculuğu bir park yerinde son bulur. Tabi sürücü bir park yeri bulabilirse. Şehir içi alanlarda park yeri arama, trafiğin yaklaşık üçte birini oluşturuyor veyol kenarlarında park yeri bulmak neredeyse imkansız. Online portal Statista’ya göre, sürücülerin yüzde 87’si park yeri bulmayı kolaylaştıran çözümler istiyor. Bosch Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Dirk Hoheisel, “Boş park yeri aramak zahmetli ve genellikle de zaman alıcı ve stresli bir iş.” dedi. Bosch, açık servis platformu olan topluluk tabanlı park etme ile bu sürecin stresini azaltıyor. Bu çözümü özel yapan şey, otomobilin kendi bulduğu boş kaldırım kenarı park yerlerini tespit etmesi ve bildirmesi. Bu bilgiler, bir dijital park yeri haritasına giriliyor ve örneğin navigasyon sistemi aracılığıyla servisin içerisinde yer alan tüm araçlara sunuluyor. Böylece sürücüler, boş park yerine doğrudan yönlendirilebiliyor. Servis, park yeri arama süresini önemli ölçüde azaltıyor ve bu arayışın şehirlerdeki çevre etkisini de azaltıyor. Bu servisin sürücülere en geç 2018 yılında sunulması planlanıyor.

Boş park yerlerinin sürüş sırasında tespit edilmesi1462793776_Bosch_OtonomPark__8_

Hoheisel açıklamasında, “Topluluk tabanlı park etme ile otomobilleri, nesnelerin internetinde sensöre dönüştürüyoruz ve şehirleri akıllı hale getiriyoruz. Yeni araçların neredeyse üçte biri park destek fonksiyonu ile donatılıyor. Bosch, bu destek sistemlerindeki ultrasonik sensörleri, kaldırım kenarındaki boş park yerlerini tespit edecek şekilde programlıyor. Otomobiller, saatte 50 kilometre ve üzerindeki hızlarda bile yanlarından geçerken park etmiş otomobiller arasındaki boş kaldırım kenarı park yerlerini tespit edebiliyor. Bilgiler, Bosch’un bağlanabilirlik kontrol ünitesi (CCU) gibi bir iletişim arayüzü aracılığıyla ilgili aracın üreticisine gönderiliyor ve ardından da isimsiz bir şekilde Bosch IoT Cloud’a (BIC) iletiliyor. Akıllı bir süreç kullanan Bosch, standart bir cadde haritasına dayanan ve araç üreticilerine sunulan dijital bir park yeri haritası üretmek üzere tüm araçlardan gelen verileri bir havuzda topluyor. Üreticiler de bu haritayı, sunucuya bağlı olan tüm otomobilleri ile paylaşabiliyor. Bosch, 2020 yılı itibarıyla Avrupa veya Kuzey Amerika gibi pazarlarda yeni tescil edilmiş tüm araçların bu şekilde birbirine bağlı olacağını bekliyor. 

Motorlu karavan veya kompakt sınıf otomobil – boyut önemlidir

1462793772_Bosch_OtonomPark__3_Topluluk tabanlı park etmenin arkasında yatan sır, verinin ne şekilde kullanıldığıdır. Otomobilin kaldırım kenarında boş bir yer tespit edip bildirmesi, o noktayı otomatik olarak geçerli bir park yeri olarak nitelendirmesi anlamına gelmez. Bir otopark yolu, bir otobüs durağı veya park edilmesi yasak bir alan da olabilir. Bosch, kaldırım kenarındaki boşlukların tartışmasız bir şekilde park yeri olarak belirlenebilmesi için veri madenciliğinden faydalanıyor. Hoheisel, “Veri madenciliği, çok sayıdaki veri içerisinden ihtiyacımız olan bilgileri hızlı ve doğru bir şekilde filtrelememizi sağlıyor.” dedi. Örneğin, birden fazla aracın kaldırım kenarındaki bir alanı boş olarak üst üste bildirmesi halinde, o alan büyük ihtimalle kullanılabilir bir park yeri değildir. Dolayısıyla bu boş alanlar, dijital park yeri haritası üzerinde park yeri olarak etiketlenmez. Topluluk tabanlı park yerine ne kadar fazla araç katılırsa, Bosch servisi daha doğru ve kapsamlı bir hal alacaktır. Belirli sayıda kullanıcı katıldığında Bosch, alanın uzunluğu ve genişliği hakkında da bilgi sağlayabiliyor olacak. Bu, motorlu karavan veya kompakt sınıf otomobiller gibi spesifik bir araca uygun alanların aranmasını mümkün kılacak.1462793773_Bosch_OtonomPark__4_

Servis platformu, ilgilenen tüm araç üreticilerine açık

Bosch topluluk tabanlı park etme, kaldırım kenarı alanlarıyla ilgili belirli bir veri sayısına ihtiyaç duyuyor. Bu amaçla Bosch, Münih Teknik Üniversitesi ile işbirliği içerisinde bir çalışma gerçekleştirdi. Araştırmanın ana konusu, dijital park yeri haritasının oluşturulabilmesi için kaç aracın bir caddeden geçerek kaldırım kenarındaki alanlar hakkında bilgi göndermesi gerektiği oldu. Bulgular, ana trafik güzergahı, yan yol veya benzeri gibi cadde türüne bağlı olarak, tüm otomobillerin yüzde birinden biraz daha fazlasının yeterli olacağı yönündeydi. Servisin Almanya’nın farklı şehirlerinde sunulabilmesi için Bosch, ideal olarak birden fazla otomobil üreticisi ile birlikte çalışmak istiyor. Hoheisel, “Topluluk tabanlı park etmeyi bilerek açık servis platformu olarak kurduk”. dedi. Sonuç olarak, birden fazla otomobil üreticisi servise aynı anda katılabiliyor. 

1462793773_Bosch_OtonomPark__6_

Detaylı Bilgi İçin:

Nuray Sağlam, Bosch Türkiye Kurumsal İletişim

0(216) 432 01 32 nuray.saglam@tr.bosch.com

Bilgi için: Irmak Çiftçi/Ünite İletişim (212) 272 93 13

1462793774_Bosch_OtonomPark__7_1462793774_Bosch_OtonomPark__5_Mobilite Çözümleri, Bosch Grubu’nun en büyük iş sektörüdür. İlk rakamlara göre, 2015 yılında 41,7 milyar Euro’luk bir satış gerçekleştirilmiştir ve bu rakam, grubun toplam satışlarının yüzde 60’ına denk gelmektedir. Bu rakam, Bosch Grubu’nu önde gelen otomotiv tedarikçilerinden birisi yapmaktadır. Mobilite Çözümleri iş sektörü, uzmanlığını otonom, elektrifikasyon ve bağlanabilirlik olmak üzere üç mobilite alanında bir araya getiriyor ve müşterilerine entegre mobile çözümleri sunuyor. Ana faaliyet alanları arasında içten yanmalı motorlar için enjeksiyon teknolojisi ve güç aktarım mekanizması çevre birimleri, güç aktarım mekanizması elektrifikasyonu için çeşitli çözümler, araç güvenlik sistemleri, sürücü destek ve otomatik fonkstiyonlar, kullanıcı dostu eğlence-bilgi sistemi ve ayrıca araçtan araca ve araçtan altyapıya iletişim teknolojisi, tamir atölyesi konseptleri ve otomotiv satış sonrası pazarına yönelik teknoloji ve servishizmetleri bulunmaktadır. Bosch, aralarında elektronik motor yönetimi, ESP kaymayı önleyici sistem ve “common rail” dizel teknolojisinin de bulunduğu önemli otomotiv inovasyonları sunmaktadır.

Bosch Grubu, dünyanın önde gelen teknoloji ve hizmet tedarikçilerinden bir tanesidir. Dünya genelinde yaklaşık 375.000 çalışana sahiptir (31 Aralık 2015 itibarıyla). İlk rakamlara göre şirket, 2015 yılında 70 milyar Euro’nun üzerinde bir satış gerçekleştirmiştir. Faaliyetleri dört sektöre ayrılmaktadır: Mobilite Çözümleri, Sanayi Teknolojileri, Dayanıklı Tüketim Malları, ve Enerji ve Bina Teknolojilerii. Bosch Grubu, Robert Bosch GmbH ve 60’a yakın ülkedeki 440 bağlı kuruluşu ve bölge şirketinden oluşmaktadır. Satış ve hizmet ortaklarının da dahil edilmesi halinde Bosch, yaklaşık olarak 150 ülkede temsil edilmektedir. Bu dünya çapındaki gelişme; üretim ve satış ağı daha fazla büyüme için temel oluşturmaktadır. Bosch Grubu’nun stratejik hedefi, ağa bağlı yaşam için inovasyonlar sağlamaktır. Bosch, yenilikçi olan ve büyük bir ilgi gören ürünler ve hizmetlerle dünya genelinde yaşam kalitesini iyileştirmektedir. Kısacası Bosch, “Yaşam için teknoloji” için çalışır.

Daha fazla bilgi online olarak www.bosch.com, www.bosch-press.com ve http://twitter.com/BoschPresse adreslerinde mevcuttur.1462793774_Bosch_OtonomPark__9_

Attachment

Yorum Yap

*