Dünya devi MAN, ileri teknolojisi ve yeni nesil araçları ile Comvex İstanbul’da fark yarattı…

Dünyanın üretim ve mühendislik devi MAN, ileri teknolojisi, üstün nitelikli kamyon ve otobüsleri ile, Türkiye otomotiv sektörünün ağır ticari araçlardaki en önemli buluşma platformlarından Comvex İstanbul’da yerini aldı.1463831465_MAN_Comvex__1_ 

250 yıllık üretim ve mühendislik, 13 yıllık 2+1 deneyimi ile rafine edildi:

Yeni nesil MAN Lion’s Coach 2+1 VIP

Köklü geçmişi, ileri teknolojisi, üretim kalitesi ve yenilikçi yaklaşımlarıyla, ağır ticari araçlar sektörünün en rekabetçi markası konumundaki MAN, müşterilerinin ihtiyaçlarına yönelik en doğru ürünleri sunma geleneğini devam ettiriyor.1463831519_K_Tuncay_Bekiroglu__2_ 

Tükiye’nin İlk 2+1 VIP’inden, ‘8. Nesil’e

MAN, Türkiye’nin ilk 2+1 VIP yerleşimli otobüsünü, MAN S2000 modelinde geliştirerek 2003 yılında turizm sektörün hizmetine sundu. 2004 yılında Türkiye’de 2+1 VIP yerleşimli fabrika çıkışlı ilk seyahat otobüsü olan MAN Fortuna Mega’yı üreten MAN, yıllar içinde MAN Fortuna, Neoplan Tourliner L, MAN Fortuna Mega 2, Neoplan Tourliner, Neoplan Starliner, MAN Lions Coach gibi farklı model otobüslerde değişik 2+1 VIP alternatifleri ile yoğun rekabetin bulunduğu seyahat sektöründe fark yaratmak isteyen firmalara önemli avantajlar sağladı. Türkiye’nin ilk 2+1 VIP otobüsünü 2003 yılında pazara sunan MAN, aradan geçen 13 yılda elde ettiği deneyim ve firmalardan gelen talepler doğrultusunda 8. nesil 2+1 VIP otobüsü geliştirdi.

En Verimli 2+1 VIP Otobüs Yine MAN’dan

3 akslı ve çift katlı otobüslerin, yoğun tercih edildikleri 5-6 yıllık dönemin sonunda kaybettiği yüksek değer, MAN ve müşterilerini de 2+1 VIP yerleşimde, 2 aks 13 metrelik modeller yerine, 2 akslı 12 metre uzunluğundaki standart otobüslere yöneltti. Bu yaklaşımla, yeni nesil 2+1 VIP tasarımda, sunduğu benzersiz avantajlarla geleceğin otobüsü olarak, 2 aks 12 metre uzunluğundaki MAN Lion’s Coach öne çıktı. 12 metrelik uzunluğu en verimli ve konforlu olacak şekilde kullanımına yönelik geliştirme çalışmalarında, müşteri talepleri ve yolcu anketleri de belirleyici oldu. 2 yıldan uzun süren mühendislik ve test çalışmaları sonucunda, şu anda “piyasadaki en doğru 2+1 VIP otobüs” iddiasını taşıyan MAN Lion’s Coach 2+1 otobüsler Türkiye yollarında hizmet vermeye başladı.

Yeni nesil 2+1 VIP MAN Lion’s Coach’un gelişiminde
piyasa koşulları ve sektör ihtiyaçları da dikkate alındı

Seyahat sektöründeki zorlu ve yoğun rekabetin getirdiği ihtiyaçlar doğrultusunda, artan müşteri beklentilerine paralel olarak yeni nesil 2+1 VIP koltuklu MAN Lion’s Coach, 38 yolcu koltuklu olarak yeniden dizayn edildi. Eskiye göre yolcu kapasitesi artarken, esnek çalışma alanı sağlayan yeni nesil 2+1 VIP, düz zemini sayesinde konfordan da taviz vermedi. Üstelik ileri teknoloji ile üretilen yeni nesil ultra ince koltuklarla, yolcu konforunu daha da ileri seviyeye taşındı. Buzdolabının 2. kapı önüne gömülü olarak yerleştirilmesi, orta kapı konumunun koltuk yerleşimi ile sürücü yatma bölümünü daha da ferahlatan şekilde yeniden ayarlanması, koltuk sayısının konfordan taviz verilmeden arttırılabilmesine olanak sağladı. Bu artışa karşın koltuk arası mesafeler, başka 2+1 VIP alternatiflerine göre konforlu ve rahat seviyesini korudu. Yeni nesil VIP koltukların ultra ince yapısı, konfor standardından taviz verilmediği gibi, aracı hafifletmesiyle yakıt tüketiminin düşürülmesine de katkı sağladı.

Gerçek VIP yolcu koltukları ile donatılmış 2016 model MAN 2+1 VIP Lion’s Coach otobüslerin öne çıkan bazı özellikleri:

 • Euro 6 egzoz emisyon normuna uygun ekonomik motorlar
 • Manuel ve otomatikleştirilmiş şanzıman seçenekleri
 • Yol şerit takip sistemi
 • Acil durum fren sistemi
 • Acil durum sinyal ışıkları
 • Gündüz farları
 • Koyu renk yan camlar
 • Isıtılabilir (rezistanslı) ön cam
 • Sıcak-Soğuk ayarlı, bağımsız sürücü yatak kliması
 • DVD oynatıcı ve 19” LCD monitör
 • Paslanmaya ve çürümeye karşı Kataforez (KTL) boya kaplı iskelet
 • VIP yolcu koltukları
 • Piyasadaki en geniş arkalık ve oturma yeri
 • İnceltilmiş ve ergonomik sırt dayama bölümü
 • Yeni PED uygulaması ile artırılmış konfor
 • Yeni arkalık ve etek tasarımı ile artan diz mesafesi
 • Hareketli ve yanları katlanabilir kafalıklar
 • Yeni kumaş gazetelikler
 • 10” gömülü ekran montajına uygun arkalık tasarımı

 

Teknolojide de öncü

MAN firması çalışanı Rudolf Diesel’in 1897 yılında Dizel motoru icat etmesiyle başlayan teknoloji yolculuğunda liderliği elden bırakmayan MAN, bu teknolojileri güvenilir, konforlu, ekonomik ve dayanıklı ürünlerle Türk halkının hizmetine sunmaktadır.

Düşük işletme giderleri, yakıt ekonomisi, yüksek performansı ve taşıma kapasiteleri, dayanıklılığı, konfor ve yüksek standartları, MAN otobüslerinin hem yeni hem de 2. el pazarında öncelikli olarak tercih edilmesini sağlayan başlıca nedenlerdir.

Euro 6 ile MAN teknolojisi daha da öne çıkacak

 

Comvex İstanbul’a, sadece araçları ile değil, ileri ve yenilikçi MAN teknolojisi ile katıldıklarını belirten MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Kazım Tuncay Bekiroğlu, “İlk Dizel motorun icadına ev sahipliği yapan ve patentine sahip olan MAN, üretim ve mühendislik alanında çeyrek bin yılı aşmış tecrübesi ve bilgi birikimi ile ürettiği yüksek nitelikli araçların yanı sıra geliştirdiği ileri ve yenilikçi teknoloji ile de öncülük yapmaya devam ediyor. Bu nedenle Türkiye ticari araçlar sektörünün bu önemli buluşmasında, öncelikle kamyon ve çekicilerimiz olmak üzere araçlarımızla birlikte, teknolojimizle de yer aldık. Burada, müşterilerimizin hizmetine sunduğumuz, sektöre katkı sağladığımız HydroDrive Pritarder gibi yenilikçi ve efektif teknolojilerimizi de tanıtıyoruz. Bununla birlikte MAN’ın Euro 6 sistemi, gerçekten de ileri ve akılcı bir teknoloji içeriyor. Sürdürülebilirlik standartlarını, yakıt tasarrufu sağlayarak sağlayabilen bir sistem. Dolayısıyla Euro 6 ile MAN teknolojisi, artık çok daha net bir şekilde kıyaslanabilecek ve daha da öne çıkacaktır“ açıklamasında bulundu.

 

 

 

 

Euro 6 ile birlikte EfficientLine 2 dönemi başladı

 

Her koşulda yüksek performans sunan üstün nitelikleri ile kabul görmüş TGX ve TGS serisi yeni nesil kamyon ve çekicileri Comvex’te sergilediklerini belirten MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Kamyon Satış Direktörü Serkan Sara da, “Euro 5 ile EfficientLine serisini Türkiye ile tanıştırdık. EfficientLine sadece Türkiye’de değil, Avrupa’da da çok tutuldu, sektörüne öncülük yaptı. Bu araçlarımız, zaten pazarın en az yakan araçlarıydı. Şimdi ise Euro 6 ile ise EfficientLine 2’yi, rakipsiz avantajlarıyla birlikte Türkiye’ye sunuyoruz. EfficientLine 2, zaten pazarda en az yakan önceki nesile göre %6,5 daha fazla yakıt tasarrufu sunuyor. Böylece MAN’ın Euro 6 teknolojisi ve EfficientLine 2, sunduğu avantajları çok daha uç noktalara taşıyor“ dedi.

 

Yeni nesil MAN Lion‘s Coach 2+1 VIP, standartları belirleyecek1463831568_Eren_G__nd__z__1_ 

 

Comvex’te yeni nesil MAN Lion‘s Coach 2+1 VIP ve Neoplan Tourliner otobüsler ile yeraldıklarını belirten MAN Kamyon ve Otobüs Tiicaret A.Ş. Satış ve Pazarlama Direktörü Eren Gündüz ise “12 metrelik standart otobüste VIP yerleşimde çok önemli avantajlar sunan MAN Lion‘s Coach 2+1 VIP, şimdi yeni jenarasyonu ile standartları çok daha iddialı bir noktaya taşıyor. Piyasanın en efektif 2+1 VIP otobüsü konumundaki bu modelimizin yeni nesilinde, koltuk sayısından konfora kadar şimdi herşey daha da geliştirildi. Üstelik Euro 6 ve EfficientLine 2 ile sunduğu rakipsiz yakıt ekonomisini daha da güçlendiriyor. Yeni nesil MAN Lion’s Coach 2+1 VIP, sektörde yöne bir dönem başlatacak“ şeklinde konuştu.

 

Gelişmiş yeni nesil araçlar ve ileri teknoloji, MAN standında

 

Türkiye’de ticari araçlar sektörünün en önemli buluşma platformu Comvex İstanbul’da MAN, başta 100. Yıl Aracı TGX 18.560 4X2 BLS – XXL olmak üzere, TGS 18.440 4X2 BLS – LX, TGS 41.400 8X4 BB – Damper, TGL 12.180 4X2 BL – L, TGS 26.360 6X2-2 BL – LX ve TGX 33.560 6X4 BBS – XXL serisi kamyon ve çekicilerini sergiledi. MAN Lion‘s Coach 2+1 VIP ve NEOPLAN Tourliner serisi otobüslerin de yer aldığı standda, ayrıca “2016 Diesel of The Year“ ödüllü D38 motoru ile HydroDrive, Pritarder gibi ileri teknolojiler de tanıtıldı.

Comvex’te Öne Çıkan MAN Teknolojileri

 

MAN HydroDrive

Daha fazla çekiş, daha fazla güç!

 

MAN HydroDrive, son 10 yılda taş ocaklarından orman yollarına kadar kamyon şoförlerine daha fazla çekiş ve güç sunan güvenli ve konforlu bir sistemdir. 2005’de piyasaya sunulduğundan beri 11.000’den fazla müşteri MAN HydroDrive satın aldı.

 

MAN HydroDrive sistemi rakiplere kıyasla neredeyse hiç ilave yakıt tüketimi olmadan ve sadece yaklaşık 275 kg ilave ağırlık ile tüm tekerlerden gelişmiş çekiş imkanı sağlar (Ağırlık avantajı, mekanik tüm çeker çekişli araçlara göre 500-750 kg arasındadır.)

 

Pritarder

 

MAN Pritarder sürekli fren sistemi, Yüksek tonajlı ve düşük ortalama hız ile çalışılan alanlarda diğer sistemlere göre maksimum verimlilik sunan yavaşlatıcı fren sistemidir.Screen Shot 2016-05-23 at 10.51.30 AM

Maximum Enjeksiyon Basıncı 2500 bar

Hacim : 15,2 L

Güç Sınıfı : 520 / 560 / 640 HP

Maksimum Tork: 2700 -3000 Nm

Emisyon : Euro VI

Motor Freni gücü maksimum : EVB / 340kW

Motor Freni gücü maksimum : Turbo Brake 600kW

 

 

 • nesil Common Rail sistem: 2,500 bar a kadar yüksek basınç
 • Düşük emiş havası sıcaklığı için intercooler ile birlikte iki kademeli turbo şarj.
 • İki kademede soğutulan egzoz gazı resürkülasyon sistemi (EGR)
 • Her bir silindir için 8 adet silindir kapak cıvatası, ateş kalkanı halkası, çelik, kubbe geometrili supaplar

 

 

Euro 6 Teknik Yenilikler

 

MAN en üst düzey çevre koruma önlemlerini herhangi bir yakıt artışına meydan vermeden sağlıyor. Katı sınır değerleri sağlamak, yakıtı düşürmek ve CO2 çıkışını azaltmak için teknolojiler üretiyor.

 

Aşırı düşük Euro 6 emisyon değerlerine ulaşmak için üst düzey teknolojik bilgi birikimine ihtiyaç vardır. MAN uzun yıllardır Common-Rail Enjeksiyon, egzoz gazı geri dönüşümü (EGR), SCR ve DPF/CRT dizel partikül filtresi gibi anahtar teknolojileri başarı ile kullanmaktadır. Euro 6 için bu olgunlaşan teknolojiler bir araya getirilip en iyi seviyeye çıkartılmıştır.

 

Sonuç olarak MAN motorları yakıt tasarrufu konusunda ölçüyü belirliyor ve ayrıca AdBlue® ihtiyacını düşürüyor.

 

MAN ekoloji ve ekonomiyi harika bir şekilde bir araya getirmektedir. Bunun en güzel örneği; çok kapsamlı yakıt ekonomisi paketi sayesinde tüketimi Euro 6 sınıfında da düşüren, CO2 emisyonunu azaltan ve bunlarla çevre için önemli bir avantaj sağlayan yeni TGX ve TGS EfficientLine 2’dir.

 

 

Bir bakışta verimlilik:

Denenmiş anahtar teknolojileri ile verimli egzoz sistemleri

Yakıtta artış olmaması

Düşürülmüş AdBlue®-tüketimi

En üst düzey kullanım güvenliği

TGX ve TGS EfficientLine 2 – Sınıfının yakıt tasarruf şampiyonu.

 

 • Elektronik kontrollü şarj havası kısma klapesi
 • Elektrik ile çalışan AGR
 • 2 Kademeli turbo şarj
 • Su ile soğutulan şarj havası
 • Yeni karter havalandırması
 • Soğutma sisteminde silikon filtre
 • Yeni soğutma fanı
 • Elektronik röleli kızdırma sistemi
 • Motor çıkışında NOx sensörü (ilk ölçüm için)
 • Kavramalı hava kompresörü
 • Partikül filtresi + SCR

Comvex’te Sergilenen MAN Kamyon ve ÇekicileriScreen Shot 2016-05-23 at 10.53.17 AM 

Yurt içi ve yurt dışı uzun yol nakliyesi için tasarlanmıştır.

LX tip çift yataklı kabin

440 BG Euro6 normunda motor

Otomatik şanzıman

Klima

Şerit takip sistemi

Acil durum fren destek sistemi

ABS, ASR, ESP

Screen Shot 2016-05-23 at 10.53.22 AM

Uluslararası taşımacılık için tasarlanmıştır.

100 yıl serisi özel aksesuar paketi mevcuttur

XXL çift yataklı kabin büyük kabin

560 BG Euro6 normunda motor

Otomatik şanzıman

Klima

Buzdolabı

Deri iç döşeme ve koltuklar

TeleMatics® Navigasyon ile

Şerit takip sistemi

Acil durum fren destek sistemi

ABS, ASR, ESP

 
Screen Shot 2016-05-23 at 10.53.26 AM

Ağır şantiye şartları için tasarlanmıştır

M tipi yataksız kabin

400 BG Euro6 normunda motor

Otomatik şanzıman

Klima

ABS, ASR, ESP

9 tonluk ön aks

2×13 tonluk arka aks

42 ton teknik taşıma kapasitesi

Screen Shot 2016-05-23 at 10.53.34 AM

Yurt içi hafif nakliyesi için tasarlanmıştır.

L tip tek yataklı kabin

180 BG Euro6 normunda motor

6 ileri 1 geri manuel şanzıman

İlave kalorifer

Şerit takip sistemi

Acil durum fren destek sistemi

ABS, ASR, ESP

Fabrika harici monte edilmiş ilave aks

İlave aks montajlı hali ile 20 ton toplam yüklü ağırlık

Screen Shot 2016-05-23 at 10.53.40 AM

Yurt içi kargo nakliyesi için tasarlanmıştır.

LX tip çift yataklı kabin

360 BG Euro6 normunda motor

Otomatik şanzıman

Klima

İlave kalorifer

Şerit takip sistemi

Acil durum fren destek sistemi

ABS, ASR, ESP

Römork çekme tertibatı

26 ton toplam yüklü ağırlık

Römorklu 40 ton toplam yüklü ağırlık

Screen Shot 2016-05-23 at 10.53.44 AM

Ağır nakliye için tasarlanmıştır.

XXL çift yataklı kabin büyük kabin

560 BG Euro6 normunda motor

Otomatik şanzıman

Klima

Buzdolabı

Navigasyon

Şerit takip sistemi

Acil durum fren destek sistemi

ABS, ASR, ESP

120 ton katar ağırlığı çekebilir.1463831552_MAN_Comvex__3_ 1463831555_MAN_Comvex__2_ 1463831566_Serkan_Sara__1_1463831996_TGX_D381463831996_MAN_D38_Motor1463831935_MAN_Truck___Bus1463831550_MAN_Comvex__4_ 1463831936_MAN_Logo

Attachment

Yorum Yap

*