deTAGtive logistics, Lojistik Sektöründe Şeffaflık Sağlıyor

12_ZF_Services_openmatics_deTAGtive_logistics

ZF Services yenilikçi connectivity (araçların birbirleriyle haberleşmesi) çözümünü sunuyor.

 

  • Openmatics’indeTAGtive logistics çözümü, taşınan ürünlerin etkili şekilde denetimini sağlı
  • Cloud (bulut) teknolojisinde Microsoft ile işbirliği

 Verimli, modern lojistiğe yönelik giderek artan beklentiler, araçların ve malların dağıtım ağı içinde denetimini kaçınılmaz kılmıştır. ZF Services’in connectivity uzmanı olan Openmatics, “deTAGtive logistics” ile taşımacılığın daha iyi kontrol edilebildiği ve belgelendirilebildiği bir veri platformu sunmaktadır.

 Connectivity, lojistik sektörünü de yönlendirmektedir. Openmatics bugün dahi şeffaf filo yönetimine olanak sunmakta ve böylece boş seferleri önlemekte, ayrıca seyir planlamasında sürüş ve istirahat sürelerini dikkate almakta ve yakıt sarfiyatını denetlemektedir. ZF Services, “deTAGtive logistics” ile bu çok yönlü platformu faydalı fonksiyonlar ekleyerek genişletmiştir.

Hassasiyet isteyen taşımacılığın belgelendirilmesi ve denetimi

Lojistik sorumlusu araçların durumunu her zaman için sorgulayabilmekteydi; ancak aynı durum nakledilen ürünler için geçerli değildi. ZF Services, Openmatics’in “deTAGtive logistics” çözümüyle değerli yükün sürekli kontrolünü sağlamaktadır. Kullanıcı dostu olan yazılım, hassasiyet gerektiren nakliye işlerinde tüm detayları belgelendirir ve örneğin zorunlu sıcaklık aralığına uyulup uyulmadığını veya sarsıntıların nakledilen malı etkileyip etkilemediğini tespit eder.

Uzun ömürlü ve güçlü sensörler

“deTAGtive” sensörleri interaktif teknolojinin kalbi, küçük ve güçlü denetleme uzmanlarıdır. Bluetooth Smart Teknolojisi sayesinde pille çalışan ve yerleşim büyüklükleri kartvizit kadar olan sensörler, karmaşık kablo bağlantısı gerekmeden her konumda sorunsuz olarak kurulabilmektedir. Sensörler nakliye kapları, paletler veya hareketli kasalar üzerinde beş yıl kadar kullanıldıktan sonra Openmatics tarafından geri dönüşüme tabi tutulurlar.

Üç farklı sensör mevcuttur: Temel model olan TAG 1, konum ve tanım bilgilerine erişim sağlar; böylece bir paletin katettiği yolun tamamı harita üzerinde takip edilebilmektedir. TAG 2 hızlanma, darbe, sıcaklık ve ışık hakkında bilgiler sunarken, TAG 3 havadaki nem oranını da ölçer. Sensörler, taşınacak yüke göre özel olarak tanımlanabilir. Örneğin hava basıncı veya manyetik alan ölçümleri yapabilmek için müşteriye özel sensörler de geliştirilebilmektedir.

Bluetooth Smart Teknolojisi ile sensörlerin erişim mesafesi yaklaşık 30 metredir; böylece 25 metre uzunluğundaki yeni “Gigaliner” için dahi yeterlidir. Sensörler ayrıca, mevcut Telematik donanımı veya sabit Openmatics TAG-Finder’in yanı sıra akıllı telefonlar ya da tabletlerle de iletişim kurabilmektedir.

Yenilikçi uygulamanın teknolojik temelini Microsoft’un bulut bilişim platformu olan Microsoft Azure oluşturmaktadır. Bu platform üç bileşenden oluşmaktadır. Microsoft Azure IoT Hub, Bluetooth sensörlerin birbirleriyle haberleşmesini yönetirken, Microsoft Azure SQL Datawarehouse, gelen verilerin kaydını üstlenir. Bilgilerin işlenmesi ve analizi Microsoft Azure Stream Analytics üzerinden gerçekleşir. Sonuçlar web uygulamalarında görselleştirilir.

Konforlu uygulama sayesinde sezgisel kumanda

Fonksiyonlara erişebilmek için kullanıcıların Google Play ve Apple Store ortamında ücretsiz bir uygulamayı indirmeleri gerekir. Bu uygulama, önceden tanımlanmış ölçüm profilleri ve olayları yükleme veya sınır değerlerini ayarlama olanağını sunar. Böylece taşınan ürünün sensör verileri sorgulanabilir veya seyir sırasında sınır değerler aşıldığında alarm mesajları doğrudan iletilebilir. Gerçek zamanlı alarm sayesinde mallarda kayıp ya da hasar oluşmadan müdahale edilebilmektedir.

Lojistik uzmanları ayrıca web uygulamasıyla çalışma yerlerinden sensörleri ve Tag-Finder’i gerçek zamanlı yönetebilmektedir. Yükleme sorumlusu böylece nakliye hakkında daima en güncel bilgilere sahip olur.

Şeffaflık sayesinde zaman ve maliyetten tasarruf

Şeffaf lojistik prosesleri sayesinde daha az yönetim ve iletişim gereksiniminin yanısıra ciddi zaman ve maliyet tasarrufu ile avantajları açıkça ortadadır. Ayrıca şikayetler daha objektif şekilde incelenebilmekte ve program arayüzü üzerinden şirkette yerleşik olan farklı sistemlere bağlantı sağlanabilmektedir.

Geniş uygulama yelpazesine sahip telematik platformu

ZF Services, Openmatics ile ZF Friedrichshafen AG’nin satış sonrası pazardaki sistem uzmanlığını tutarlılıkla sürdürmekte, sektörden, araç ve komponent üreticilerinden bağımsız, açık telematik platformu olarak connectivity çözümleri sunmaktadır. Açık platformun başlıca avantajı kişisel genişletme olanaklarıdır. İlave uygulamalar sayesinde performans yelpazesi istenildiği gibi genişletilebilmektedir. Ayrıca diğer hizmet sunucuları, akıllı telefon uygulamalarında olduğu gibi, kendi uygulamalarını geliştirebilmekte ve platformda kullanıcıların beğenisine sunabilmektedir.

12_ZF_Services_openmatics_deTAGtive_logistics

Attachment

Yorum Yap

*