ZF, Innovations-Truck, EMA, Evasive Maneuver Assist

ZF, Innovations-Truck, EMA, Evasive Maneuver Assist

Yoğun trafik artık tehlike teşkil etmiyor: ZF, kamyonlar için geliştirdiği yeni elektronik emniyet asistanını tanıtıyor.

 Sistem arkadan çarpmaları önlüyor: Proje ortağı WABCO ile birlikte geliştirilen Evasive Maneuver Assist (EMA), TIR’ları otomatik olarak ve sürüş güvenliğini etkilemeden tehlike noktalarından geçirir

  • Şerit takip güvenliğini arttırır ve mesafeyi korur: ZF tarafından geliştirilen Highway Driving Assist (HDA) ticari araçların şeritte kalmasını aktif olarak sağlar ve öndeki araca uygun emniyet mesafesini korur
  • Elektronik güvenlik ağı daha da güçleniyor: Gelişmiş yardımcı fonksiyonlar; sensör sistemi, yazılım ve akıllı mekaniğin bir araya gelmesiyle sağlanıyor

 Örneğin bir TIR sürücüsü duran trafiği fark etmediğinde acil fren asistanı AEBS (Advanced Emergency Braking System) olmasına rağmen durma mesafesi yeterli olmadığında, ani direksiyon manevralarının daha kötü sonuçlara yol açma tehlikesini TIR kendi başına nasıl önleyebilir? Peki bir kamyon, sürücüsünü neden sadece şeritten çıktığında uyarıyor da, şerit takibinde onu etkin şekilde desteklemiyor? ZF, bu soruları ve kazasız sürüş vizyonunu (“Vision Zero”) göz önünde bulundurarak, güncel yardımcı sistemlerini pratiğe yönelik daha da geliştirdi. Highway Driving Assist (HDA) ve WABCO ile birlikte geliştirilen Evasive Maneuver Assist (EMA) sistemlerinin sonuçları ilk kez ZF Innovation Truck 2016 prototipinde tanıtılmıştı.

 Modern kamyonların güvenlik seviyesi, çok sayıda yardımcı sistemler sayesinde günümüzde de yüksektir: AB genelinde örneğin trafiğe yeni çıkan kamyonlar için elektronik denge kontrolü (Electronic Stability Control – ESC), otomatik acil fren sistemleri (Advanced Emergency Braking Systems – AEBS) ve şerit takip asistanı (Lane Departure Warning Systems – LDW) zorunludur. Sistem ve fonksiyonların bir ağ içinde daha yoğun şekilde birleştirilmesi ve otomatikleştirilmesinin yanı sıra, binek araç teknolojilerinin ticari araçlara da uygulanmasının çok daha büyük emniyet potansiyeli sağlayacağı ve trafiğe çıkanların daha iyi korunması için en kısa zamanda ve etkin şekilde hayata geçirilmesinin önemi ZF için açık ve nettir. Teknoloji şirketi bu nedenle, ZF Innovation Truck 2016’da aktif yardımcı sistemlerin bir sonraki aşaması için start vermiştir: Gerek Evasive Maneuver Assist (EMA), gerekse Highway Driving Assist (HDA) gelişmiş sensör sistemlerini “göz”, yüksek performanslı kontrol ünitelerini beyin olarak kullanmakta ve elektriklendirilmiş mekaniğin hareket özelliğinden faydalanmaktadır. Bu asistanlar böylece arkadan fazla yanaşma gibi mesafe hatalarını ve yoldan çıkmaları önlemektedir.

Çarpma yerine kurtarma

Kamyon sürücüleri genel anlamda trafik engellerini ve trafik sıkışıklığını hiç ya da geç fark ettiklerinde, benzersiz EMA sistemi ZF tarafından geliştirilen elektrohidrolik ReAX servo direksiyon da dahil olmak üzere kontrolü ele alır. Bu yardımcı fonksiyon, AEBS veya sürücü tarafından yapılan ani frenlemenin engel önünde durmak için yetersiz olduğu durumları algılar. Yollar kaygan olduğundan veya viraj ya da tepelerin arkasında aniden beliren engeller nedeniyle frenlemenin arkana çarpmayı engelleyemediği durumlarda, sürücünün direksiyonu sağa veya sola çevirmesiyle etkinleşen EMA sistemi, kamyonu treylerle birlikte ve hatta azami hızdayken dahi, boş olan şeride veya emniyet şeridine kendiliğinden ve güvenli şekilde yönlendirir. “Yenilikçi fonksiyonumuz otomatik kurtarma, frenleme ve dengeleme işlemlerini eşzamanlı olarak her hızda, TIR’ın her yük halinde ve her türlü treylerle gerçekleştirmektedir. Bu fonksiyon arkadan çarpmalı kazaların önlenmesine katkı sağlamaktadır” diyor Mitja Schulz, ZF TRW Senior Vice President & Ticari Araçlar Direksiyon Sistemleri Başkanı. “Üst hedefimiz olan Vision Zero’ya böylece büyük bir adım daha yaklaşmış bulunmaktayız.” Ani manuel kurtarma manevralarında sürücünün manevra sırasında direksiyonu yetersiz derecede kırması ve böylece kritik bir çarpışmaya sebebiyet vermesi veya direksiyonu çok ani ve şiddetle kırması durumunda kamyonun savrulmasına, devrilmesine veya yan şeride geçerek başkalarını tehlikeye düşürmesine sebebiyet verme riski bulunmaktadır. EMA tüm bu senaryoları güvenilir şekilde önleyebilmektedir.

EMA sistemi, ZF’nin ReAX elektrohidrolik servo direksiyonu ve WABCO’nun elektronik fren asistanı (EBS), acil fren asistanı, elektronik denge kontrolü (ESC) ve sürüş dinamizmini etkileyen ayar sistemleri gibi ZF ve WABCO’nun ileri teknolojilerinin bir kombinasyonudur. Kendi ADAS kumanda cihazında realize edilen EMA sisteminin ne zaman etkinleştirileceği, WABCO tarafından sunulan otomatik OnGuardACTIVE acil freninin ayar mantığına bağlıdır. Bu sistem ilk kademede sürücüyü akustik ve ekran üzerinden görsel olarak uyarır; ikinci kademede titreşim sinyalleri eşliğinde 3,5 m/s²’ye kadar yavaşlama sağlanır. Üçüncü kademe ise, denge sınırları içerisinde araç durana kadar acil fren anlamına gelir.

Direksiyonun aniden “kırılması” direksiyon sistemi tarafından birinci kademeden itibaren, yani sürücü uyarıldıktan sonra, EMA sistemini çalıştırmak için komut olarak algılanır (tetikleme). Otomatik yönlendirme sırasında fonksiyon yazılımı, optimal kurtarma yörüngesini sürekli yeniden hesaplar ve direksiyon açısını buna uygun ayarlar.

EMA sisteminin devrilmeye karşı entegre koruyucu fonksiyonu böylesi ekstrem sürüş durumları için uyarlanmıştır. Bu özellik, ZF Innovation Truck 2016’da ESC sisteminin ve yanal ivme sensör sisteminin bağdaştırılmasıyla uygulanmıştır. EMA sistemini devre dışı bırakmak her zaman için mümkündür: Bunun için sürücünün otonom kurtarma manevrası sırasında kısaca direksiyonu oynatması, fren yapması veya gaz pedalına basması yeterlidir.

“Evasive Maneuver Assist, WABCO ve ZF’nin ticari araçlar için yenilikçi güvenlik teknolojisi geliştirmede lider olduklarını çok net bir şekilde sergilemektedir” diyor, WABCO Teknik Konular Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Christian Wiehen. “EMA sistemi, aracın enlemesine ve boylamasına kontrolünü birbirine bağlayan bir güvenlik fonksiyonu olduğundan, otomatikleştirilmiş sürüş yolunda yarı otomatik bir sistem olarak değerlendirilebilir.”

Ray üzerinde gider gibi

Şerit takibi söz konusu olduğunda, ZF Innovation Truck’ın Highway Driving Assist Sistemi dikkatsizlik, yoldan çıkma veya saniyelik uyku gibi ciddi risklere karşı etkin şekilde korur: Sistem sürücüyü şeritten çıktığında sadece uyarmakla kalmaz, aynı zamanda TIR’ı otomatik ve aktif şekilde şeritte tutar. Sistem ayrıca, her hız temposunda önde giden araç arasındaki mesafeyi otomatik olarak korur ve gerektiğinde durma ve tekrar kalkma işlemlerini de gerçekleştirir. “Bu fonksiyon aslında, IAA 2015 fuarında duyurduğumuz gibi, binek araçlar için elektronik asistan olarak öngörülmüştü. Daha fazla güvenlik ve sürücünün işini hafifletmek adına sistemi şimdi ağır kamyonlara uyguladık” dedi Schulz.

Bu sistemde ZF sensörlerinin akıllı şekilde birleştirilerek, yol işaretlerini hassas olarak algılayan ön cam kamerası S-CAM ile mesafe algılamada kullanılan AC1000 radar sensörü kullanılmıştır. Sonuçta düşük hızlarda geniş bir görüş alanı sağlayan, yüksek hızlarda ise uzun menzili algılayabilen bir sistem oluşturulmuştur. Ağ içinde birleştirilen diğer özellikler de sistemi bütünlemektedir: Bunlar, frenlerin yanı sıra TraXon Hybrid otomatik şanzıman sistemini ve ileriyi gören vites değiştirme stratejisi PreVision GPS ile ZF’nin ReAX direksiyonunu kapsamaktadır. HDA ayrıca, ZF tarafından özel olarak geliştirilen ve çok özel bir detaya sahip olan kontrol elektroniğine sahiptir: “Yolun bir tarafında yol işaretleri olmadığında sistem onları virtüel ortamda güvenilir şekilde hesaplar” diye ekliyor Schulz. “Yaklaşık iki yıl içinde HDA fonksiyonunun seri üretimine başlayabileceğiz. Dolayısıyla, bu ek güvenlikten trafiğe çıkan herkes en kısa zamanda faydalanabilecektir. O zamana kadar kamyonların konvoy halinde iletişimli seyir gerçekleştirebilmesi için tüm şartların yerine getirilmesi esastır.”

ZF, Innovations-Truck, EMA, Evasive Maneuver Assist

ZF, Innovations-Truck, EMA, Evasive Maneuver Assist

Attachment

Yorum Yap

*