Dışarıdan kumandalı: ZF, kamyonlar için SafeRange bağımsız manevra fonksiyonunu tanıtıyor

 


04-2_ZF_Innovation_Truck_2016_Safe_Range

Innovation Truck 2016, işletmede daha fazla verimlilik ve güvenlik için otomatik manevra fonksiyonunu gerçekleştirdi.

  • Rampada bulunan sabit kamera bağımsız manevra fonksiyonunun gözüdür
  • Manevradan kaynaklanan kazalar ve kullanım dışı kalma süreleri önlenir. 

Daha fazla sipariş, daha fazla kargo ve evlere daha fazla ücretsiz teslimat: Büyüyen kargo pazarı, nakliye sektöründeki değişiklikleri beraberinde getiriyor. Yoğun yerleşim alanlarında artan trafik sorununun önüne geçmek, sürücüyü ve trafiği rahatlatmak ve nakliye maliyetini düşürmek için gelecekte lojistik zincirinde verimliliği arttıran konseptler öne çıkacaktır. ZF Innovation Truck 2016, bağımsız SafeRange manevra fonksiyonuyla sensör sistemi, akıllı elektronik ve mekatronik sistemlerle, aracın ve işletmenin ağ içinde birbirine bağlı olması halinde yük aktarma merkezlerinde proseslerin nasıl optimize edilebileceğini sergilemektedir. Konsept araç, dikkatli, verimli şekilde, sabit kamera verilerine dayanarak ve gerekirse bölgesinde emisyon oluşturmadan kendiliğinden yükleme rampasına yanaşır.

 Verimlilik, güvenlik, otomasyon ve ağlandırma, her endüstri sektörünü kapsayacak şekilde mobiliteyi değiştirmektedir. Artan ihtiyacı veya artan maliyeti karşılamak için gelişen kargo pazarının teslim zinciri boyunca yeni çözümler gerektirdiği lojistik sektöründe de durum aynıdır: Dijitalleşme, Cloud (bulut) teknolojisi ve akıllı güzergah planlaması yeni, esnek ve tamamen kişisel teslim/ulaştırma konseptlerine olanak sağlarken, sistemlerin ve fonksiyonların yoğun şekilde bir ağ içinde birleştirilmesi ve otomasyonu işletmelerde ve yük aktarma noktalarında iş akışlarının verim ve güvenliğini ciddi ölçüde arttırabilmektedir. Manevra sırasında yaşanan kazalar araçta daima maliyeti yüksek hasara ve aracın kullanım dışı kalmasına yol açmakta ve ayrıca yükleme ve boşaltma işlemini uzatmaktadır. Kamyonu kazasız şekilde rampaya yanaştırmak için treylerde bulunan sensör sistemi üzerinden çevrenin kapsamlı şekilde algılanması gerekmektedir. Bunun ön koşulu ise, nakliye şirketine ait her treylerin böyle bir altyapıya sahip olmasıdır. Maliyet konusunda dengelerin hassas olduğu lojistik sektöründe bu çözüm pek uygulanabilir değildir. “Bu nedenle ZF Innovation Truck 2016’da bağımsız manevra fonksiyonunu tutarlı şekilde geliştirmeye devam ettik” diyor, ZF Ticari Araç Teknolojisi Bölümü’nde Kamyon ve Kamyonet Güç Aktarma Teknolojisi Birim Başkanı Winfried Gründler. Çıkış noktamız 2014 yılında sergilenen ve uzun kamyonların tablet bilgisayar üzerinden konforlu şekilde manuel manevrasını sağlayan ZF konsepti olmuştur. Gründler “Innovation Truck 2016 ile lojistik sektöründe iş akışlarını optimize eden ve nakliye şirketlerinin maliyetlerini dikkate alan, pratikte son derece kullanışlı bir konsept üzerinde yoğunlaşıyoruz” diyerek sözlerini sürdürüyor.

Ağ içinde birbirine bağlı rampa ve kamyon

Innovation Truck 2016 çözümü: Kamyonlarda elektrifikasyonlu mekanik sistemlerin otomatik olarak çalışmasını sağlamak için sistemin beyin ve gözlerinin“ mutlaka aracın içinde bulunması gerekmemektedir. ZF, bağımsız SafeRange manevra fonksiyonu için kamyon ve işletmede sistemleri bir ağ içinde birleştirmiştir: Rampada bulunan sabit kameralar manevra edilecek kamyonu algılarken, kamyonun sadece treylerin arkasında bir hedef tahtasıyla donatılmış olması yeterlidir.

Yine işletmede kurulu olan bir bilgisayar yönü hesaplar ve verileri WLAN üzerinden taşıttaki ZF Openmatics telematik sisteminin yerleşik ünitesine aktarır. Bu aşamada aracın kontrol ünitesi devreye girer ve ZF TRW’nin ReAX aktif elektrikli direksiyonu ve TraXon Hybrid otomatik şanzıman sisteminden destek alarak kamyonu kısmen sadece elektrik gücüyle ve böylece bulunduğu bölgede emisyon olmaksızın rampaya yanaştırır. Tablet bilgisayar, işlemin sürücü kabini dışından yürütülmesini sağlayan HMI kumanda sistemi görevini üstlenir. Bir önceki ZF konsepti 2014’ten farklı olarak, sistemi kumanda eden kişinin manevra işini yapmasına gerek kalmamaktadır. Otomatik manevra işlemini tablet bilgisayar üzerinden sadece başlatması ve ayakta tutması yeterlidir.

ZF, ağlandırma yaklaşımıyla hem ZF donanımını hem de piyasada mevcut diğer sistemleri kullanmaktadır. Böylece ZF yazılımı, sabit kameranın resimlerini güvenilir şekilde değerlendirebilmektedir.

Manevra işlemi başlarken kamyonun rampaya açısı 90 derece olduğundan kamera hedef tahtasını henüz algılamadığı için, kamera resimleri ulaşana kadar kamyon GPS verileriyle algılanır ve kontrol edilir. Openmatics sistemine sahip olmayan araçlar için bilgisayar sinyali başka WLAN çözümleriyle de kamyona aktarılabilmektedir.

Manevra sırasında hesaplanan veriler sürekli olarak araca aktarılır ve hedef hız ve hedef direksiyon açısı manevra regülatörü tarafından güç aktarma ve direksiyon grubunda bulunan ZF sistemlerine aktarılır; bunlar da devir ve direksiyon açısını uygun şekilde ayarlar. Bu şekilde gerçekleşen araç hareketi de kamera veya GPS ile kontrol edilir ve kamyonun rotası gerekirse düzeltilir.

Güvenlik ve verimlilik

Sistemin bir bütün olarak güvenlik seviyesi yüksektir. Yaya algılama sistemi, treyler ile rampa arasına bir yaya girdiğinde, tablet bilgisayardan gelen komutlardan bağımsız olarak manevra işlemini kendiliğinden durdurur. Manevra işlemi tablet bilgisayarda sürekli bir komutla sağlanmalıdır (“emniyet şalteri”). Kullanıcı elini tablet bilgisayardan çektiğinde de işlem durur.

Sıklıkla gerçekleşen manevraların günümüzde kamyonların yakıt tüketiminde payı küçümsenemez. Innovation Truck’da kullanılan ZF sistemleri manevra sırasında en yüksek verimliliği ve böylece yakıt tasarrufunu amaçlamaktadır. TraXon Hybrid ile işletmedeki kısa mesafeler genelde sadece elektrik gücüyle katedilebilmektedir.

Elektrikli motor ayrıca optimum düzeyde ivme sağlamaktadır. Direksiyon sistemi ise, motor kapalıyken elektrik gücüyle çalışma sırasında da tam servo destek sağlanacak şekilde tasarlanmıştır.

Resim altyazıları:

1.) ZF, Innovation Truck 2016’da kullanılan manevra asistanıyla araç ile altyapıyı ağ içinde birleştirmektedir: Kamyondaki akıllı mekatronik sistemler, rampadaki kamera ve bilgisayar ünitesi tarafından kumanda edilir.

2.) Geriye ve sağa doğru yapılan manevralar tecrübeli kamyon sürücüleri için bile zordur. Bağımsız manevra asistanı ustalıkla bu işin üstesinden gelmektedir.

3.) TraXon Hybrid kısa mesafeleri sadece elektrik gücüyle katetmeye olanak sağlar. Elektrikli motorla güç daha hassas ayarlanabildiğinden, bu olanak manevra asistanı için idealdir.

4.) ZF Innovation Truck 2016’da bulunan bağımsız manevra fonksiyonu için ideal direksiyon desteği: ZF TRW’nin ticari araçlar için geliştirdiği ReAX aktif elektrikli direksiyon.

04-1_ZF_Innovation_Truck_2016_SafeRange_System

Image converted using ifftoany

04-4_ZF_TRW_ReAX

Attachment

Yorum Yap

*