Küresel ve Otomatik: Orta Sınıf Kamyonlar için ZF-EcoTronic mid Otomatik Şanzıman

10_ZF_EcoTronic

Orta sınıf kamyonlar için otomatikleştirilmiş şanzıman sistemi ZF- EcoTronic mid: ZF, yükselen pazarlar için Ecomid’i baz alarak ekonomik ve cazip bir çözüm geliştirdi.

9 vitesli ZF-Ecomid manuel şanzıman temel alınarak geliştirilen modüler otomatik şanzıman konsepti

 

  • ZF, gelişen pazarları hedef alarak yerelleştirme stratejisi geliştirdi
  • Yazılım platformu işlevsel geliştirmelere olanak sağlıyor
  • Bakım adımları ve servis maliyeti düşük seviyelerde

 

  •  ZF, dünya genelinde artan otomatikleştirilmiş şanzıman teknolojisi talebini yeni EcoTronic mid ürünüyle karşılamak istiyor Yeni şanzıman, teknik anlamda orta sınıf kamyonlar için 9 vitesli ZF-Ecomid manuel şanzıman temel alınarak geliştirilmiştir. ZF, bu şanzımanın EcoTronic mid otomatikleştirilmiş şanzıman sistemine “dönüşümü” için, hedef pazarlardaki mevcut yaygın modülleri kullanıyor. Pazara uygun tasarımın başarıyla uygulanması sonucunda EcoTronic mid, orta sınıf kamyonlarda otomatik vites değişimi için sadece konforlu değil, aynı zamanda ekonomik ve cazip bir çözüm sunmaktadır. ZF-EcoTronic mid şanzımanı IAA 2016 fuarında tanıtılacak ve seri üretimi 2017 yılı başında başlayacaktır.

 Avrupa’da ağır, orta ve hafif ölçekli kamyonlarda otomatik şanzıman trendi oldukça yaygındır. Ancak, pazar araştırmalarına göre BRIC ülkelerinde otomatikleştirilmiş şanzımanlar yakın gelecekte ciddi pazar payına sahip olacaktır. Varsayımlara göre bu rakamın 2025 yılında Brezilya’da %70, Çin’de ise %50 civarında olması beklenirken, Rusya ve Hindistan’da kamyonlarda otomatik şanzımanların pazar payının %25 civarında olacağı tahmin edilmektedir. Ancak burada maliyet bakımından hassas ve yoğun rekabetin yaşandığı bir pazar segmenti söz konusudur. Otomatikleştirilmiş şanzımanları en ekonomik koşullarda yerlileştiren üreticiler ve tedarikçiler burada avantaj sağlayacaklardır.

ZF, bu yönde artan talebi, önceden sezerek, yeni bir ürünle karşılamaktadır: EcoTronic mid teknik anlamda 9 vitesli ZF-Ecomid manuel şanzıman baz alınarak geliştirilmiştir. ZF, giriş torku 900 ile 1500 Nm arası orta sınıf kamyonlar için bu ürünün manuel şanzıman serisini 10 yıldır sunmaktadır. Bu şanzımanda yapılan küçük yapısal değişiklikler ve Add On otomasyon ilaveleri ile orta sınıf kamyonlar için ekonomik bir otomatikleştirilmiş şanzıman çözümünü portföyüne katmıştır. Yapılan değişiklikler, senkromeç uyarlamalarından, debriyaj ve vites değiştirme aktüatörlerine ve elektronik kontrol yazılımına kadar uzanmaktadır.

Şanzımanın geliştirilmesinde bir özellik de ZF mühendislerinin EcoTronic mid ile pazara uygun tasarım yaklaşımını tutarlı şekilde uygulamaları olmuştur. Ancak sadece ürün geliştirme politikası değil, üretim de maliyet konusunda dengelerin hassas olduğu hedef pazarların beklentilerine göre uyarlanmıştır. Teknik bazı oluşturan ZF- Ecomid, üç kıtada dört üretim lokasyonunda üretilmektedir ve dünya genelinde müşteriler tarafından kullanılmaktadır. ZF, yüksek yerel üretim oranını EcoTronic mid’e de uyarlamıştır ve bu şanzımanı da bu dört üretim lokasyonunda üretmektedir. Otomasyon bileşenleri ağırlıklı olarak Hindistan’dan tedarik edilmektedir.

ZF yönetim kurulunda pazar ve satış sorumlusu olan Peter Lake, “ZF- EcoTronic mid şanzımanı yükselen piyasaları hedef alarak geliştirdik”. “Yeni otomatikleştirilmiş ticari araç şanzımanının BRIC ülkelerinde seri üretimine 2017 yılı bahar aylarında başlayacağız” dedi.

Farkı yazılım yaratmaktadır

Elektronik kumanda ünitesi, EcoTronic mid şanzıman sisteminin konforunda önemli bir paya sahiptir. Ağır ticari araçlar için modern otomatik şanzıman sistemi olan ZF-TraXon’un kumanda ünitesi ile aynı yazılım platformunu kullanmaktadır. Yazılımın yapısı sadece farklı sürüş modları (Eco – Power) sağlamakla kalmamaktadır. Yazılım aynı zamanda, uygulamaya göre son derece konforlu manevra özelliğinden, kurtarma fonksiyonuna ve start/stop işlevselliğine kadar, müşteriye katma değer sağlayan farklı ek fonksiyonlar da sunmaktadır.
ZF, EcoTronic mid şanzımanın ürün ömrü maliyeti bakımından da ekonomik olmasını sağlamak için ürün geliştirme sırasında bakımın kolay yapılabilir olmasına önem vermiştir. Altı onarım kiti, şanzımanın modüler yapısına uymaktadır. Mümkün olan onarım ve bakım çalışmalarının birçoğu, araçtaki montaj pozisyonuna bağlı olarak, şanzıman araç üzerindeyken de yapılabilmektedir. Böylece, EcoTronic mid şanzımana sahip araçların onarım ve serviste kalma süreleri kısalmaktadır.

 

Attachment

Yorum Yap

*