Modüler yapıyla küresel oyuncu: ZF TraXon şanzıman sistemi yeni müşteri, pazar ve segmentleri kazanıyor

Image converted using ifftoany

Dünyanın her yerinde TraXon: Çin ve Türkiye’de iki kamyon üreticisi daha seri üretimlerinde verimliliği arttıran ZF otomatik ticari araç şanzımanını tercih etti.

  • Çok yönlü: TraXon Torque avantajlarını ilk kez mobil vinç uygulamalarında sergiliyor
  • Geleceğe yönelik: TraXon hibrid uygulaması ZF Innovation Truck’da ve ana versiyonu da ZF test otobüsünde görevlerini şimdiden yerine getirmektedir. 

Sınıfındaki en yüksek verimlilik, fonksiyon ve inovasyon zenginliği ile birleştiğinde, modüler yapısı sayesinde neredeyse her ağır ticari araca mükemmel şekilde uyarlanabilmektedir. Bu özellik küresel alanda beğeni toplamaktadır. ZF’nin benzersiz modüler yapılı otomatik şanzıman sistemi olan TraXon, MAN ve Iveco’nun yanı sıra artık Ford Trucks ve Çin’de Foton’da kamyonlarda kullanılacak. Öne çıkan bu ürünün aynı zamanda Liebherr mobil vinçte de lansmanı yapılmıştır.

Bu arada TraXon şanzımanın hibrid versiyonu pratikte avantajlarını ZF Innovation Truck’ta sergilerken, ana şanzıman ise ZF test otobüsünde sınanmaktadır. 

“Yeni TraXon siparişleri ve ilk uygulamalar bizi gururlandırıyor” diye belirten, ZF Ticari Araç Teknolojisi Bölüm Başkanı Fredrik Staedtler. “Sonuçta bunlar, modüler sistemimizin geliştirildiği amaca her noktada uygun olduğunu göstermektedir. Uluslararası düzeyde ve çok sayıda araç modelini kapsayacak şekilde, üreticilerin günümüzde ve gelecekteki ağır ticari araçlar için otomatik şanzıman ihtiyacını karşılayacaktır” diyerek sözlerini sürdürdü. Temel şanzımanın beş farklı kalkış veya vites değiştirme modülleriyle kombine edilebilmesinin bunda önemli bir payı vardır.

Artan talep

TraXon Çin pazarında bu yıl içerisinde Foton’da ilk kez kullanılacak. ZF şanzımanı opsiyonel, entegre şanzıman freni İntarder ile birlikte teslim edecek.

12 veya 16 vitesli olarak piyasaya sunulan, 3.400 Nm motor torkuna kadar kullanım (Overdrive versiyonu) özelliğine sahip, geniş vites tahvil aralığı, %99,7 mertebelerinde verimlilik ve sınıfının en iyi performans/ağırlık oranıyla, son derece verimli bir şanzımandır. Buna ilave olarak yenilikçi ZF elektronik sistemleri, tek tip yazılım platformunda geliştirilmiştir ve ileriyi gören PreVision GPS sürüş stratejisi ile süzülme fonksiyonu ve kurtarma fonksiyonunu da kapsamaktadır.

De Ford Trucks için de TraXon ilk tercihtir. Şanzıman, kısa süre önce lansmanı yapılan Euro-6 güç aktarma grubuna sahip kamyon modellerinde seri olarak kullanılacaktır. Çin ve Türkiye’den gelen yeni siparişler aynı zamanda TraXon’un AB dışında seri üretiminin başlangıcını da işaret etmektedir. Avrupa’da da müşteriler TraXon’u tercih ediyor. Şanzıman MAN’da seri üretime başarıyla entegre edilmiştir. Iveco’da da seri üretime dahil edilecektir. “Böylece son on yıllarda Iveco ile gerçekleştirmiş olduğumuz iş birliğini başarıyla devam ettireceğiz. Yenilikçi, modüler şanzıman sistemi şimdiye kadar kullanılan ZF AS Tronic şanzımanların yerini alacak” dedi Staedtler.

ZF’nin yeni ürünü ayrıca kamyon segmentinin dışında da kullanılıyor.

Daha da yukarılara

Üst seviyede vites değiştirme ve kalkış konforu gibi özelliklerden, toplam ağırlığı 200 ton üzerindeki ağır yük uygulamalarında da faydalanılıyor. Liebherr LTM 1300-6.2 mobil vinçte ilk kez kullanılan TraXon Torque modülü bunun en güzel örneğidir. Toplam 72 ton ağırlığında olan bu vinç 455 kW gücünde bir motora sahiptir ve maksimum taşıma kapasitesi 300 tondur.

TraXon temel şanzıman, prensip olarak bir veya iki diskli kuru debriyaj yerine konvertörlü kavrama modülü ile kombine edilmiştir. Bu modül son derece yüksek giriş torklarında ve küçük viteslerde dahi aşınmasız kalkış, yumuşak ve konforlu manevra özelliği sağlar. Aynı zamanda ürün ömür maliyeti de düşüktür. Motora bağlı çalışan PTO, mobil vinçler, seyir hızından bağımsız yüksek tork ileten ek bir opsiyondur.

ZF’nin TraXon için toplam dört geri vites imkanı sunması, örneğin otoyol şantiye kamyonları gibi özel araçlar için son derece avantajlıdır ve hızlı geri sürüş imkânı sağlar.

Bir önceki TC Tronic HD modelinde olduğu gibi TraXon Torque da ağır tonajlı araçlarda kullanılacaktır. Örneğin yüksüz ağırlığı 108 ton ve istiap haddi 750 ton olan Liebherr LTM 1750-9.1 aracında olduğu gibi, Liebherr mobil vinçlerinin neredeyse tamamı yeni şanzımanla donatılacaktır.

Modüler zenginlik

ZF, uzun mesafe kamyonlarında elektrikli tahrikin neler sunabileceğini TraXon Hybrid konfigürasyonuyla Innovation Truck’da sergiliyor. 120 kW ve 1.000 Nm gücünde bir elektrikli motor ve debriyaj ayırma mekanizması, şanzımanın debriyaj muhafazasına yerleştirilmiştir. Bu sistemde reküperasyondan elektrik gücüyle manevraya, start-stop fonksiyonundan Boost olarak adlandırılan içten yanmalı motorun desteklenmesine kadar tüm hibrid fonksiyonlarına olanak sağlamaktadır. Hibrid modülünde jeneratör çalıştırıldığında diğer ünitelerin, örneğin frigorifik taşımacılıkta olduğu gibi elektrik beslemesini üstlenebilmektedir. TraXon Hybrid, her koşulda kamyonların yakıt tüketimini ve emisyonunu azaltma yönünde katkı sağlamaktadır. Staedtler, “Ağır kamyonlarda yaklaşık %5 olan tasarruf potansiyeli, elektrikli ticari veya binek araçlardaki potansiyelin altındadır.Ancak, uzun mesafe ve yüksek yakıt tüketimi dikkate alındığında, hibrid teknolojisi burada da ekonomik, kaynakları koruyan ve öngörülebilir zamanda kendini amorti eden bir çözüm olarak görülmelidir” diye belirtiyor.

Modern yolcu taşımacılığında otomatik şanzıman sistemlerinin ekonomik, güvenilir, güçlü ve konforlu çalışmaları gerekmektedir. TraXon, optimize edilmiş vites değiştirme, kalkış konforu ve akustik özellikleri sayesinde bu beklentileri karşılamaktadır. Yeni şanzıman, önceki AS Tronic modeline göre 6 desibel veya %35 daha sessiz çalışmaktadır. Temel TraXon şanzıman, otobüs uygulamalarına uygunluğunu kanıtlamak amacıyla şu an ZF test otobüsünde denenmektedir.

Resim altyazıları:

1.) ZF’nin otomatik şanzıman sistemi TraXon, modüler yapısıyla, ticari araç pazarındaki geniş uygulama yelpazesine, esnek ve çok yönlü bir çözüm sunuyor. Temel şanzıman beş modülle birleştirilebilmektedir (soldan sağa): tek veya çift diskli debriyaj, çift kavramalı debriyaj modülü, hibrid modülü, motora bağlı PTO ve tork konvertörlü kavrama.

2.) Türkiye’de TraXon: ZF şanzıman sistemi Ford Trucks’ın Euro-6

güç aktarma grubuna sahip kamyon modellerinde seri olarak kullanılacaktır.

3.) Liebherr LTM 1300-6.2 mobil vinç örneğinde görüldüğü gibi, ZF

TraXon Torque otomatik şanzımanı, aşınmasız kalkış, yumuşak ve konforlu manevrayı 72 ton araç ağırlığına, 300 ton taşıma kapasitesine ve 455 kW güce sahip ağır yük araçlarında dahi mümkün kılmaktadır.

4.) TraXon Torque modelinde temel şanzıman tork konvertörlü kavrama modülü ile kombine edilmiştir. Bu modül son derece yüksek giriş torklarında ve küçük viteslerde dahi aşınmasız kalkış, yumuşak ve konforlu manevra özelliği sağlar.

5.) ZF Innovation Truck gibi ağır kamyonlara uygulanan TraXon Hybrid, elektrikli güç aktarma organının tüm fonksiyonlarına olanak sağlar: daha düşük yakıt tüketiminin yanı sıra reküperasyon, elektrik gücüyle manevra özelliği, start-stop ve Boost fonksiyonları da bu özellikler arasındadır.

09-2_Ford_Trucks 09-3_Liebherr_LTM_1300-6_2 09-4_ZF_TraXon_Torque

Image converted using ifftoany

 

Attachment

Yorum Yap

*