ZF, ticari araçlarda güvenlik çalışmalarını yoğunlaştırıyor

Image converted using ifftoany

Teknolojilerin, ürünlerin veya fonksiyonların ağ içinde birleştirilmesi ve transferi ile ZF, ticari araçların görmesini, düşünmesini ve harekete geçmesini sağlıyor

  • Yeni geliştirilen ZF Innovation Truck, tehlikeli durumları manevrayla aşıyor, şeridi aktif şekilde takip ediyor ve işletmedeki

yükleme rampasına kendiliğinden yanaşıyor.

 Ticari araç sektörü geleceğe giden yolda hangi ilkeleri esas almalı, bunu yaparken lider bir teknoloji şirketinden hangi ürün ve uzmanlıklar sorgulanmalıdır? Peki yenilikler, emniyet ve verimliliği arttırabilecek şekilde gerçekleştirilebilir mi? ZF Friedrichshafen AG, bu yılki IAA fuarı öncesinde bu sorulara cevaplarını sunuyor. Özellikle ZF Innovation Truck 2016, bu sorulara ve günlük trafiği sıfır kazayla gerçekleştirme vizyonuna (“Vision Zero”) çözümlerle yaklaşıyor. ZF Innovation Truck tehlikeli durumlarda kısmen otomatik manevra yapıyor, uzun yol trafiğinde şeridi ve önde giden araç ile mesafeyi takip ediyor ve işletmedeki en son manevrayı kendiliğinden gerçekleştiriyor.

 Otomasyon, ağlandırma, güvenlik ve elektriklendirme gibi mega trendler, neredeyse her endüstri sektörünü kapsayacak şekilde mobiliteyi hızlı, tutarlı ve küresel olarak değiştirmektedir. TRW’yi bünyesine katan ZF, bu değişimde teknoloji şirketi olarak önemli bir rol üstlenmek için her alanda daha da güçlü bir konuma gelmiştir: Görme, düşünme ve harekete geçme üçlüsü bu bağlamda şirketler grubu için ana ilke ve aynı zamanda teknik yenilikleri için de ayırt edici özellik olmuştur. Kapsamlı uzmanlık bilgisinden faydalanan ZF, mega trendler karşısında sadece konuya sınırlı çözümler üretmekle kalmayıp, pratikte daima katma değer sağlayacak akıllı sistemler geliştirme çabasındadır.

Bunun dışında ZF, ister mekanik/mekatronik, isterse donanım ve yazılım alanlarında olsun, konseptleri ekonomik şekilde gerçekleştirmek ve uygulamaya adapte etmek için gerekli merkezi ürün ve teknolojilere sahiptir.

Ticari araçlar için asistan sistemler

Görme, düşünme ve harekete geçme üçlüsü ZF teknolojilerine de yansımaktadır. ZF Innovation Truck bunu çok etkileyici şekilde göstermektedir: Araç, sensörlerin birlikte çalışmasıyla çevresini üç boyutlu ve güvenilir şekilde algılamakta, bu verileri elektronik yüksek performanslı kumanda merkezinde işlemekte ve komutları, aralarında elektrifikasyonlu güç aktarma sistemleri ve direksiyonun da bulunduğu ileri mekatronik sistemler sayesinde doğrudan uygulamaktadır.

ZF Innovation Truck ile güncel sürücü destek sistemleri pratiğe uygun olarak, ZF tarafından daha da geliştirilmiş ve kazasız günlük trafik vizyonu (“Vision Zero”) gözler önüne serilmiştir. ZF tarafından WABCO ile birlikte gerçekleştirilen yardımcı fonksiyonlardan biri olan EMA, TIR’ları güvenli şekilde tehlike noktalarından geçirir ve arkadan çarpmaların önlenmesine katkı sağlar. Bir diğer sürücü destek sistemi olan Highway Driving Assist (HDA), aracın şeritte kalmasını aktif olarak sağlıyor ve önde giden araca uygun emniyet mesafesini koruyor. ZF Innovation Truck, istenilen, yükleme rampasına kendiliğinden yanaşarak işletme sahasında da emniyet açısından önemli avantajlar sağlıyor. Böylece manevradan kaynaklanan kazalar ve kullanım dışı kalma süreleri önlenmektedir.

Binek araç uygulamalarında başarıyla hayata geçirilen ZF sürücü destek sistemleri artık bir ticari araçta da yerini almıştır. ZF, daha fazla güvenlik için sürücü destek sistemlerini zirai uygulamalara da adapte etmiştir. Sürücü destek sistemlerini başka uygulamalara da aktaran ZF, neredeyse her araç sınıfının mega trendlerden faydalanmasını sağlamaktadır. Bu da ZF’nin gerek sistemlerin çeşitli taşıma araçları dahilinde ağ içinde birleştirilmesine, gerek çevreyle etkileşimine ne derece vakıf olduğunu ve konuyu nasıl ileriye taşıdığını göstermektedir.

Ekonomik seyir

Görme, düşünme ve harekete geçme özelliğine sahip araçlar, sadece akıllı değil, aynı zamanda verimli de olmalıdırlar. Bu nedenle ZF, mega trendlerden biri olan verimlilik için yeni ve belirgin ölçüde geliştirilmiş teknolojiler sunmaktadır. Elektrikli merkezi tahrik sisteminin lansmanı belediye otobüsleri için de yapılmıştır. Elektrikli aks tahrik modülünün en yeni geliştirme aşaması hafif ticari araçları daha da verimli yapmaktadır. Teknoloji şirketi, içten yanmalı motorların kullanıldığı güç aktarma gruplarının da daha verimli olması için çalışmalarını sürdürmektedir. 8 vitesli otomatik şanzımanın tüm avantajlarını ticari araç sınıfına aktaran yeni ZF-PowerLine şanzıman serisinin lansımanı buna bir örnektir. Bir diğer örnek de, binek araçlardan bilinen start-stop fonsiyonunun ZF-EcoLife şanzımanıyla bundan böyle belediye otobüslerinde de kullanılabilir olmasıdır.

Resim altyazıları:

1.) Trafik sıkışıklığı artık daha güvenli: ZF tarafından WABCO ile birlikte gerçekleştirilen yardımcı fonksiyonlardan biri olan Evasive Maneuver Assist (EMA) ile donatılan ZF Innovation Truck 2016, aniden beliren engelleri aşmak için otomatik olarak ve sürüş güvenliğini etkilemeden boş olan şeride geçer ve aynı zamanda durana kadar kendiliğinden frenleme gerçekleştirir.

2.) Şeridi ve mesafeyi takip eder: ZF Innovation Truck 2016’da yer

alan Highway Driving Assist (HDA), istenmeden şerit dışına çıkılma tehlikesi belirdiğinde otomatik olarak direksiyona müdahale eder ve etkinleştirildiğinde önde gideni kendiliğinden ve daima güvenli mesafeden takip eder.

3.) Belediye otobüslerinde ve dağıtım kamyonlarında sadece elektrikli tahrikler için bütünleyici çözüm: ZF merkezi tahrik ünitesi.

4.) Üst sınıf binek araç seviyesinde vites değiştirme konforuyla birlikte ticari araçlarda büyük yakıt tasarrufu: Sekiz vitesli ZF- Powerline orta büyüklükte kamyon, kamyonet, otobüs ve diğer ticari araç sınıflarında otomatik şanzıman standardını yeniden tanımlıyor.

ZF, Innovations-Truck, EMA, Evasive Maneuver Assist

Image converted using ifftoany

Attachment

Yorum Yap

*