”70’inci yılını kutlayan Schaeffler” Muhteşem bir fikirden doğan küresel bir şirket

1471860421_Foto__raf_7__Ms._Schaeffler_ve_o__lu_

Schaeffler kardeşleri girişimcilik başarısına götüren yol; cesaret, yaratıcılık ve öngörü ile 1946’da Herzogenaurach’ta başladı ve çalışanlarıyla birlikte bugünkü Schaeffler Grubu’nun temellerini attılar.  Çığır açan bir fikir, Schaeffler’i küresel bir şirket haline nasıl getirdi? İşte bu sorunun yanıtı…

 

 

 

 

 

 

 

1945 sonrası Alman sanayisinin en büyük başarı hikayelerinden biri olan Schaeffler Grubu, 70’nci kuruluş yıldönümünü kutluyor.  Dr. Wilhelm Schaeffler ve kardeşi Dr.-Ing. E.h. Georg Schaeffler, 1946 yılında Herzogenaurach’ta Industrie GmbH şirketini kurarak, bugünkü şirketin temellerini attılar. Şirketin hızlı yükselişi, 1949 yılında Dr. Georg Schaeffler’in INA iğneli rulman kafesini icat etmesiyle başladı. Schaeffler, kısa süre içerisinde özellikle Alman otomotiv endüstrisi için büyük miktarlarda kafes kılavuzlu iğneli rulman üretmeye başladı. Bugün Schaeffler Grubu, dünya genelinde yaklaşık 84 bin çalışanıyla otomotiv ve endüstri alanlarında küresel boyutta faaliyet gösteren entegre bir tedarikçi. Maria- Elisabeth Schaeffler Thumann’a göre, “Aile şirketlerinin genelde uzun vadeli düşündüğü söylenir, bu Schaeffler için kesinlikle doğru. Bizim için köklerimiz ve değerlerimiz en az finansal başarımız kadar önemlidir.”

Başlangıç

 Schaeffler Grubu’nun tarihi, Dr. Wilhelm Schaeffler’in daha sonra metal ürünler de imal edecek olan bir tekstil şirketi satın aldığı Silezya’daki Katscher kentinde başladı.  Fichtel dağlarında Schwarzenhammer’de bir dönem geçirdikten sonra, Schaeffler kardeşlerin şirketleri için demir yolu bağlantısı olan bir arazi arayışına girmesi 1946 yılında onları Herzogenaurach’a taşınmaya sevk etti.  Herzogenaurach’da iş gücü yaratılmasına ihtiyaç vardı.  Herzogenaurach yetkilileri, bir yıl içinde 120 kişiye istihdam sağlama sözü karşılığında kardeşlere aradıkları araziyi sattı. Bir yıl dolduğunda, yeni kurulan Industrie GmbH’de artık 193 kişi çalışıyordu. Industrie GmbH, başlangıçta günlük kullanım için merdiven, çocuklar için scooter, kemer tokası ve düğme dâhil ahşap ürünleri üretti. Daha sonra en çok satan ürünlerden biri olan çok amaçlı el arabası üretimi ise Schwarzenhammer’de devam etti. Kısa bir süre sonra ise yedek parça olarak kullanılan diş açma kalıbı, mafsal ıstavroz ve iğneli rulman gibi metal ürünler eklendi. Bu ilk dönem, “Industrie-Nadellager” (“Endüstriyel İğneli Rulman”) kelimelerinin baş harflerini temsil eden INA markasının doğmasına yol açtı. Yıllar sonra çalışanları Dr. Georg Schaeffler’e sorduğunda kendisi bunu “Immer Neue Aufgaben” (“Her Zaman Yeni Görevler”) olarak da açıklamıştır.

Dahiyane bir fikir

 1949 yılında Dr. Georg Schaeffler, döner elemanların eksene paralel hareket ettiği INA iğneli rulman kafesini geliştirdi. Dönemin mevcut iğneli rulmanlarıyla karşılaştırıldığında bu yeni tip rulman çok daha hafif, kompakt ve güvenilir olup yüksek hızlara izin veriyordu.  Bu avantajlar INA iğneli rulmanın sanayide çığır açmasını sağladı ve 1950 yılında rulman prototipi seri üretime hazır hale geldi.  INA iğneli rulman kafesinin patent başvurusu Eylül 1950’de yapıldı. Herzogenaurach’ta üretilen bu iğneli rulmanlar kısa sürede otomotiv imalatının, mekanik mühendisliğinin ve fabrika inşaat sektörünün vazgeçilmez bileşeni haline geldi. 1953 yılına gelindiğinde yollarda görülen her yeni Alman otomobilinde bu rulmanlar yer almaktaydı.

Hızla gelişerek küresel bir oyuncu haline geliş

 INA iğneli rulmanın başarısı ve daha da geliştirilmesi, gerek yurt içinde, gerekse yurt dışında üretim kapasitesinin sürekli arttırılması anlamına geliyordu. Şirketin uluslararası hâle gelmesi 1951 yılında, o dönemde halen Fransa’nın ekonomik bölgesi olan Saarland’daki Homburg kentinde başladı. İlk denizaşırı fabrika 1957 yılında Büyük Britanya’da Llanelli’de faaliyete geçti. İki yıl sonra Schaeffler, müşterisi Volkswagen ile birlikte Brezilya’ya açılarak, orada yeni bir fabrika kurdu.  1960’ların ortalarında bir şirkete kısmen ortak olarak ABD pazarına girdi ve 1969 yılında bu şirketi kendi bünyesine kattı. Demir Perde ülkelerinin 1989 yılında dağılmasından sonra Doğu Avrupa’da ve Asya’da da yeni tesisler açıldı. Bugün Schaeffler, 50’den fazla ülkede yaklaşık 170 noktada faaliyet gösteren 74 üretim tesisini, Ar-Ge merkezlerini ve satış şirketlerini kapsayan dünya çapında bir ağa sahiptir.

Schaeffler Grubu doğuyor

1964 yılında Schaeffler Kardeşler, Lamellen- und Kupplungsbau August Häussermann’ın çoğunluk hissesini satın almaya karar verdi ve 1965 yılında Almanya’nın Baden bölgesinde yer alan Bühl’de LuK Lamellen- und Kupplungsbau GmbH şirketini kurdu. Şirket, VW için imal ettiği ilk inovatif ürünü diyafram yaylı debriyajla pazarın teknoloji lideri oldu. Güç aktarma organları alanında uzman ve dünyanın en büyük debriyaj üreticilerinden biri olan LuK, yıllarca başka bir şirketle ortaklık yaptıktan sonra 1999 yılında Schaeffler Grubu’na katıldı ve bugün Şanzıman Sistemleri bölümünün çekirdeğini oluşturmaktadır. 2001 yılında Schaeffler, Schweinfurt’daki FAG Kugelfischer AG & Co. KG şirketini satın aldı ve rulman ürün gamını büyük ölçüde genişletti.  Bu tarihten sonra Schaeffler Grubu, dünyanın ikinci en büyük rulman üreticisi oldu. Beş yıl sonra, FAG Kugelfischer AG & Co. oHG ve INA- Schaeffler KG birleşerek, Schaeffler KG oluştu. Barden, Hydrel, IDAM ve Schaeffler Engineering dâhil birçok şirket bugün Schaeffler Grubu bünyesinde yer almaktadır.

Bugün ve gelecek

 Dr. Georg Schaeffler’in 1996 yılında vefatından sonra şirketin tek hissedarları olan eşi Maria-Elisabeth Schaeffler-Thumann ve oğlu Georg F.W. Schaeffler, yönetim kadrosuyla birlikte şirketi başarıyla yönetmeye devam etmektedirler. 2009 yılında Schaeffler Grubu, Continental AG’nin çoğunluk hissesini aldı. Schaeffler AG aile holding şirketi bugün Continental AG’nin çoğunluk hissedarıdır. Klaus Rosenfeld, 2013 yılından bu yana Schaeffler AG’de CEO’luk görevini yürütmektedir. Schaeffler bugün, çevre dostu tahrik sistemleri, kentsel mobilite, şehirlerarası mobilite ve enerji zincirinden oluşan dört alana odaklanarak, “Gelecek için mobilite” strateji konseptini kullanmaktadır. Schaeffler, kendi bünyesindeki Ar-Ge faaliyetleri yardımıyla bu odak alanlarını şekillendirmede aktif rol üstlenmektedir. İnovasyon ile teknoloji alanlarında öncü bir uzman kuruluş olarak müşterilerine ve iş ortaklarına, giderek sistemleri de içerecek şekilde genişletilen kapsamlı bir kompenent, modül ve hizmet yelpazesi sunmaktadır. Schaeffler, Ekim 2015’te başarılı bir halka arz işlemi gerçekleştirdi.

 Dijitalizasyon konusunu uzun dönemli büyüme stratejisine entegre eden Schaeffler, bugün dijital gündeminin bir parçası olarak akıllı ürünler, daha verimli süreçler ve yenilikçi hizmetler geliştirmektedir.

1471860357_Foto_1_Industrie_Gmbh

Industrie GmbH’in 1946 yılında Schaeffler’e katılması, Herzogenaurach’un iş gücü pazarı için sevindirici bir atılım oldu.

1471860378_Foto__raf_2__Schaeffler_Karde__ler

Dr. Wilhelm Schaeffler (sol) ve Dr.-Ing. E.h. Georg Schaeffler kardeşler, 1946 yılında bugünkü şirketin temellerini attılar.

1471860383_Foto__raf_3__Schaeffler_ah__ap_d____me_ve_kemer_tokalar__

1946 yılında Schaeffler, ahşaptan kemer tokaları ve düğmeler üretti.

1471860388_Foto__raf_4_1940_larda_Herzogenaurach_

1940’larda Herzogenaurach – burası daha sonra Schaeffler’in ana merkezi olacaktır.

1471860413_Foto__raf_5_Schaeffler_Genel_Merkezi

Bugün Schaeffler’in Herzogenaurach’daki genel merkezi

1471860417_Foto__raf_6_Schaeffler_Halka_Arz_2015

2015 yılında Schaeffler, “Başarımızı paylaşırız” sloganıyla başarılı bir halka arz işlemi gerçekleştirdi.

1471860421_Foto__raf_7__Ms._Schaeffler_ve_o__lu_

Schaeffler Grubu’nun hissedarları Maria-Elisabeth Schaeffler-Thumann ve oğlu Georg F.W. Schaeffler, Schaeffler kardeşlerin bir ömür boyu yürüttüğü çalışmaları devam ettirmektedir.

Schaeffler Grubu, sunmuş olduğu yüksek kalite, üstün teknoloji ve güçlü yenilikçi yaklaşımı ile otomotiv ve endüstri için küresel çapta lider bir tedarikçi konumundadır. Schaeffler Grubu, birçok endüstriyel uygulamada kullanılan rulman ve lineer sistem çözümlerinin yanı sıra motor, şanzıman, şasi uygulamalarındaki yüksek hassasiyetli komponent ve sistemleri ile birlikte “Gelecek için Mobilite” konseptine çözüm odaklı büyük katkılar sağlamaktadır. 2015 yılında yaklaşık 13,2 milyar Euro’luk satış gerçekleştiren Schaeffler, dünya çapında 84.000’den fazla çalışanı ile Avrupa’nın en büyük aile şirketlerinden biridir. 50 ülkede bulunan yaklaşık 170 konumu ile üretim tesisleri, Ar & Ge merkezleri ve satış şirketlerinden oluşan dünya çapında bir ağa sahiptir.

 

Attachment

Yorum Yap

*