ZF, En Son Teknoloji Yarı Otonom Sürüş Sistemlerini Tanıtıyor

trw-haber-web

  • Yarı otonom sürüş sistemi, otoyol yolculuğunun getirdiği stres ve yükü azaltarak yolcuların daha konforlu seyahat etmesini sağlarken yakıt tasarrufuna da katkıda bulunuyor.
  • Sistem, öndeki aracı sollama işlevinin yanı sıra çok şeritli yolda şerit değiştirme becerisine de sahip.

Tüm bunlara ilave olarak sistem, otomatik şerit değiştirme özelliği de dahil olmak üzere 0 ile 130 km/s hız aralığında yol alırken el ve ayaklar serbest otoyol sürüşünü de destekliyor.

ZF, Fransa’nın Brest şehrinde yer alan Sürücü Destek Sistemleri tesisinde müşterilerine ileri seviye yarı otonom sürüş sistemlerini tanıtıyor. Bu sayede sürücüler, araç kontrolüne yardımcı olan çevreyi algılama, otomatik direksiyon, frenleme ve hızlanmayı bir araya getiren “Otoyolda Çok Şeritli Sürüş Desteği” özelliğini deneyimleme fırsatını yakalıyor. Sistem, şerit tipini ve yan şeritte araç olup olmadığını otomatik olarak algılayarak sürücü tarafından başlatılan şerit değiştirme işlevini destekliyor.

ZF Otonom Sürüş Sistemleri Baş Mühendisi Karl-Heinz Glander konuyla ilgili şunları söyledi: “Entegre ve akılcı yöntemlerle geliştirilen Görme, Düşünme ve Harekete Geçme becerilerine sahip araçlar, geleceğin otomotiv dünyasını şekillendiriyor. Otonom Sürüş Sistemleri, gelecekte ulaşım sektöründe çok geniş bir yelpazeye hitap edecek. Mevcut sistemlere, otoyol sürüşünde kullanılan sollama asistanı gibi sistemlerin eklenmesi sonucu sürücü emniyet ve konforu her geçen gün daha da artıyor.”

Algılama, karar verme, planlama ve aracı kontrol etmeye yarayan sistemlerin bir arada kullanılması sayesinde şerit değiştirmeler de dahil olmak üzere 0 ile 130 km/s arasındaki hızlarda el ve ayakların serbest bırakılabildiği otoyol sürüşü mümkün oluyor.

ZF’nin test aracında, ZF TRW’nin yeni nesil AC1000 radar ve kamera sistemleri ile Elektrikli Direksiyon Kayış Tahrikli Sistemi (EPS BD) ve Elektronik Stabilite Kontrolü birbirleriyle entegre bir şekilde çalışıyor. Araç, yatay ve dikey kontrol işlevlerini bir araya getirirken otomatik sollama işlevini de yapabilmesi için AC1000 kısa menzilli radar sistemleri ile donatılıyor.

Dikey kontrol sistemleri, aracı belirlenen hızda tutup öndeki araç ile arasındaki mesafeyi korumaya yardımcı olurken yatay kontrol sistemleri de aracın sürüş esnasında şerit içerisinde kalmasını sağlıyor. Daha yavaş hareket eden bir aracın arkasında yol alırken aracın yan tarafında bulunan radar sistemleri yan şeritte bir araç olup olmadığını tespit ederek sollama için yeterli mesafe var mı diye kontrol ediyor. Bu durumda otomatik sürüş sistemi, HMI arayüzü aracılığıyla sürücünün daha yavaş giden aracı sollaması için sinyal veriyor. Sürücü, sinyal kolunu etkinleştirerek bu öneriyi kabul edebiliyor. Bu işlemin ardından yatay kontrol sistemi ve araç direksiyon sistemi, şerit değiştirme manevrasını otomatik olarak gerçekleştiriyor. Sürücü istediği zaman tüm sistemi kapatarak manuel olarak devam edebiliyor.

Glander sözlerine şöyle devam etti: “Yeni şerit değiştirme özelliği otonom sürüşe giden yol haritamızda önemli bir dönüm noktasıdır. 360 derece sensör sistemleri; kör nokta algılama, çarpışma engelleme ve otomatik park etme gibi emniyet ve konfor alanındaki birçok gelişmeyi destekliyor. Bu sensör sistemleri, arka teker manevra özelliğini destekleyen aktif kinematik kontrol sistemleri ve konfor ve emniyeti artıran sönümleme sistemleriyle birlikte kullanılabiliyor.”

ZF, güç aktarma organları ve şasi teknolojilerinin yanı sıra aktif ve pasif güvenlik teknolojisinde de küresel liderdir. 15 Mayıs 2015 tarihinde TRW Automotive’i satın alan ve aktif ve pasif güvenlik teknolojisi bölümü olarak bünyesine entegre eden şirket, yaklaşık 135.000 çalışanıyla 40 ülkede yaklaşık 230 noktada temsil edilmektedir. ZF, 2015 yılında 29,2 milyar Avro ciro elde etti. ZF, gelecekte de yenilikçi ürünlerle başarılı olmak için her yıl cirosunun yaklaşık yüzde beşini (2015: 1,4 milyar Avro) araştırma ve geliştirmeye ayırıyor. ZF dünya genelinde en büyük otomotiv tedarikçilerden biridir.

ZF Services ve TRW Aftermarket, ZF sistemlerinin Yenileme Pazarı kapsamındaki yetkinliğini tutarlı bir biçimde devam ettirmektedir. Entegre çözümler ve tam ürün portföyü ile Yenileme Pazarı organizasyonları kullanım ömürleri boyunca araçların ilk günkü performans ve verimliliklerini korumalarını sağlar. Köklü ürün markaları, dijital yenilikler, özelleştirilmiş ürün ve hizmetler ve dünya çapındaki hizmet ağının bir araya getirilmesi ZF’yi rağbet gören bir iş ortağı ve Küresel Yenileme Pazarı’nın iki numarası konumuna getirmiştir.

trw-automotive-espana

 

TRW Aftermarket Hakkında

TRW Aftermarket, ZF’in Aktif ve Pasif Emniyet Sistemleri bölümünün bir parçasıdır ve Küresel Yenileme Pazarı’nda lider ‘Köşe Modülü’ parçaları (fren, direksiyon ve süspansiyon) tedarikçisidir. İş bu teklifi; Bağımsız Yenileme Pazarı ve resmi OEM ağları için bakım, tanılama, eğitim ve teknik destek ile desteklemektedir.

Daha fazla bilgi için, bkz.: www.trwaftermarket.com

Attachment

Yorum Yap

*