Brisa’dan çevre koruma çalışmaları için 869 bin dolar yatırım

 

1479665036_brisa_genelmuduru_yigitgurcay__2_Brisa, ekonomiye, topluma ve çevreye değer katan çalışmalarını, 2015 yılı sürdürülebilirlik raporuyla yayınladı. Rapor döneminde sürdürülebilirlik çalışmalarına yatırım yapmaya devam eden şirket, sürdürülebilir ve yenilikçi yaklaşımıyla öne çıkıyor.

2015 yılı sürdürülebilirlik raporunu yayınlayan Brisa, ekonomik, toplumsal ve çevresel sürdürülebilirlik alanında imza attığı öncü çalışmalarla Türkiye lastik sektörü liderliğini koruyor. Şirket, 2015 yılında çevre koruma çalışmalarına 869.000 ABD Doları tutarında yatırım yaptı.

 

Brisa’nın kurulduğu yıldan bu yana 1 milyar ABD Doları’nı aşkın yatırım yaptığını ve sürdürülebilirlik çalışmalarının bu yatırımlarda önemli bir yer tuttuğunu dile getiren Brisa Genel Müdürü Yiğit Gürçay; “Sürdürülebilirliği işinin temel yapı taşı olarak gören bir şirket olarak bundan tam otuz sene önce Yeşil Baca Ödülü’ne ve Çevre Ödülü’ne layık görülmüştük. Yıllar içinde gerçekleştirdiğimiz iyileştirmeler ve geliştirmelerle bugün birçok alanda öncülük ediyor ve liderliğimizi sürdürüyoruz. CDP İklim Değişikliği programında en yüksek performans değerlendirmesi ile “Türkiye İklim Saydamlık Liderleri” arasında yer alan en iyi endüstri şirketi olmamız da bunun güzel bir örneği. 2015 yılı da sürdürülebilirlik stratejimizin ve bu alanda yürüttüğümüz çalışmaların meyvelerini aldığımız bir yıl oldu. Elde ettiğimiz tüm sonuçlar hem şirketimizin hem de ülkemizin ekonomik, sosyal ve çevresel gelişimi için emek veren Brisalıların ortak başarısıdır. Bundan sonraki süreçte de enerji ve su verimliliği alanındaki çalışmalarımıza, sosyal sorumluluk ve biyoçeşitlilik projelerimize, kamu kuruluşlarına ve sivil insiyatiflere olan desteklerimize devam ederek ülkemiz ve geleceğimiz için değer yaratmaya devam edeceğiz” dedi.

Yedi yılda 13 kat enerji tasarrufu

Brisa, rapor döneminde enerji yönetimi ve doğal kaynakların etkili kullanımıyla ilgili dikkat çekici sonuçlar elde etti. 2008 yılına kıyasla enerji verimliliğinde 13 kat tasarruf sağlayarak birim üretim başına sera gazı salımını %22 oranında azalttı. Böylece, Enerji Verimli Endüstriyel Tesis kategorisinde birincilik ödülünün sahibi oldu. Evsel su kullanımının azaltılması ve atık suyun geri kazanımına yönelik çalışmaları sonucu ise 2008 yılına kıyasla %46 iyileşme elde ederek 2020 yılı su tüketimini azaltma hedefinin %75’ini gerçekleştirmiş̧ oldu. Böylece, CDP Global Su Raporu’nda B değeri ile Türkiye’deki en yüksek performansa sahip şirket oldu.

Atıkların azaltılması konusunda da önemli çalışmalar gerçekleştiren Brisa, LASDER ile ömrünü tamamlamış lastiklerin geri dönüşümüne destek verdi ve Bandag markası ile 127.000 lastik kaplayarak hammadde tasarrufu sağlanmasına katkıda bulundu. WWF Türkiye Yeşil Ofis programını da başarıyla uygulayan Brisa, 2014 yılına kıyasla organik atık miktarını %17,5 oranında azalttı.

2015 yılı itibariyle Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksi’nde yer almaya başlayan Brisa, tüm paydaşlarını sürdürülebilirlik alanına odaklanmaya teşvik etmek üzere ‘Brisa Sorumlu Satınalma Politikası’nı ve sorumlu iş yapış̧ anlayışının bir sonucu olarak ‘Brisa Rüşvet ve Yolsuzlukla Mücadele Politikası’nı yayınladı.

Şirket, 2013 yılında imzaladığı Birleşmiş̧ Milletler İş’te Eşitlik Bildirgesi kapsamında başlattığı istihdam, farkındalık ve destek çalışmalarını da başarıyla sürdürüyor. Brisa Akademi sektörün gelişimi için 2015 yılında toplam 33.200 saatlik eğitim vererek bilgi ve tecrübelerini paydaşlarına aktardı.

Brisa toplumsal gelişim için çalışıyor

 “Yolculuğunuzun geleceğini tasarlıyoruz” vizyonu doğrultusunda önemli toplumsal projelere imza atan Brisa, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına dikkat çekmek amacıyla hayata geçirilen Solar Impulse projesinin Türkiye resmi partnerliğini üstlendi.Şirket aynı zamanda güvenli ve emniyetli sürüş̧ bilincini arttırmak için Lassa Yola Sağlam Çık projesi kapsamında, 2015 yılında, 32 şehirde 44 noktayı ziyaret ederek 5.501 uzun yol sürücüsünün tansiyon, kan şekeri ve vücut kitle endeksi ölçümlerini yaptı. Bridgestone “#Emniyetimiziçin2dk” projesi kapsamında, 2015 yılında, yaklaşık 30.000 aracın diş derinliğini, hava basıncını ölçümü ve dengelemesini gerçekleştirdi. “Tarım Sağlamsa Gelecek Sağlam Projesi” kapsamında 20 ilde 155 köyü̈ gezerek 9.500 çiftçiye ulaştı.

Brisaspor çatısı altındaki Lassa takımı 2015 yılında katıldığı 13 ulusal ve 33 uluslararası müsabakada 184 madalya ile büyük başarılar elde etti. WWF Türkiye işbirliğiyle Turnalar Hep Uçsun projesini de sürdüren Brisa, biyoçeşitliliğin korunması için çalışmaya devam ediyor.

Brisa’nın 2013 yılında imzaladığı Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’nin 10 maddesini kapsayan 2015 Sürdürülebilirlik Raporu’na http://www.brisa.com.tr/surdurulebilir-yaklasimimiz-1/surdurulebilirlik-raporlarimiz adresinden ulaşılabiliyor.

1479664981_brisa_logoBrisa hakkında:

Dünyanın en büyük lastik üreticisi Bridgestone ile Sabancı Holding’in ortak kuruluşu olan Brisa, Türkiye lastik endüstrisinin lideridir. Brisa’nın kökleri, Sabancı Holding ve ortaklarının girişimiyle 1974 yılında kurulan Lassa ile atılmıştır. Lastik sektöründe dünyada yaşanan gelişmelere paralel olarak; 1988 yılında Sabancı Topluluğu ile Bridgestone Corporation arasında gerçekleşen ortaklık sonucunda, Brisa bugünkü adını almıştır ve 25 yılı geride bırakmıştır.

 1993 yılında ilk Ulusal Kalite Ödülü’nü kazanan Brisa, 1996 yılında da iş mükemmelliği konusunda gösterdiği üstün performans sonucu Avrupa Kalite Büyük Ödülü’nü kazanan ilk Türk şirketi olmuştur. Brisa, bugün Avrupa’nın yedinci büyük lastik üreticisi konumundadır. Brisa Kocaeli Üretim tesisleri, 361.000 metrekareye ulaşan kapalı alanıyla, dünyanın tek çatı altındaki en büyük lastik fabrikalarından biridir. Bu tesis, aynı zamanda, Bridgestone’un dünya üzerindeki en önemli üretim üslerinden biri olma özelliğini de taşımaktadır. Brisa, Aksaray Organize Sanayi Bölgesi’nde kuracağı 4,2 milyon adet lastik üretim kapasitesine sahip yeni üretim tesisini 2018 yılında devreye almayı planlamaktadır.

 Türk ekonomisine olduğu kadar ülkenin toplumsal gelişimine de önem veren Brisa, sürdürülebilirlik faaliyetlerini çevresel, ekonomik ve toplumsal açıdan ele almaktadır. Biyoçeşitliliğe katkıda bulunduğu “Turnalar Hep Uçsun”, eğitime katkısını ortaya koyduğu “Brisa Mensupları Öğrenimi Destekleme Derneği”, trafikte emniyetli sürüşe katkı sağladığı “Lassa Yola Sağlam Çık” ve kültürel bir değer olan “Brisa Müze” bu anlamda ön plana çıkan projeler arasında yer almaktadır.

 “Yolculuğunuzun Geleceğini Tasarlıyoruz” vizyonuyla çalışmalarını sürdüren Brisa, bir sanayi şirketinden inovasyon şirketine dönüşümünü hızla devam ettirmektedir. Brisa, sürdürülebilirlik vizyonundan aldığı ilham ve inovasyon anlayışıyla, fosil yakıt kullanmadan yalnızca güneş enerjisiyle çalışan “Solar Impulse”ın dünya çevresinde yaptığı yolculuğun Türkiye Resmi Partneri olmuştur.

 2016 yılında “Türkiye’nin lastik markası” Lassa’nın 42’inci yılını kutlayan Brisa, Bridgestone, Lassa, Dayton, Kinesis, Firestone lastik markaları, Bandag kaplama markası, Energizer akü markası, OtoPratik, Propratik, Lastiğim, Lastik Vs ve Speedy satış noktaları, Lastik.com.tr adreste lastik değişimi ve bakımı internet sitesi, Mobilfix ticari araç filolarına yerinde bakım sağlayan mobil bakım servisi, Probox ve Bridgestone Box mobil satış ve hizmet noktası ve Lastik Oteli lastik saklama hizmetiyle Türkiye’ye değer kazandırma kararlılığındadır.

www.brisa.com.tr

Attachment

Yorum Yap

*