BÜSAN 25.000 ÇALIŞANIYLA KONYA’NIN EN BÜYÜK FABRİKASI

 

_dsc3313Büsan Özel Organize Sanayi, 1995 yılında üyelerinin öz kaynakları ile finanse edilmiş, devlet kredisi kullanmadan kurulmuştur.

Bugün 1.811.300 m2 adada, 850 firma, 25.000 çalışanı bulunmaktadır.

 Temmuz 2013 yılında Büsan Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı seçilen Özteknik Rulman A.Ş. firma sahibi İbrahim AZMAN ve yönetim kurulunun göreve başlaması ile sanayimizin kurumsallaşması hızla yol almıştır. BÜSAN Özel Organize Sanayisi, yönetim yapısı, coğrafi konumu ve lojistik üstünlüğü, çevreye saygılı projelendirme anlayışı, destekleyici hizmetleriyle ve yapmış olduğu kaliteli üretimle yerli ve yabancı sermayeli tüm firmalar için önemli bir ilgi odağı konumuna gelmiştir.

Ağırlıklı olarak, otomotiv yedek parça sektöründe faaliyet gösteren Büsan firmaları, yeni yüzyılda otomotiv sektörünün hızla gelişmesi, ekonomiye katkısı ve diğer sektörlere öncelik etmesi açısından en önemli sektörlerden biri olduğu bilinciyle hızla ilerlemeye başlamıştır.

_dsc4452-2Dünyadaki uygulamalar dikkate alındığında coğrafi yönden ana sanayi kuruluşlarının birbirlerine çok yakın olmaları nedeniyle Büsan Özel Organize Sanayi Bölgesi yeri olarak Karatay İlçesi, Fevzi Çakmak Mahallesi seçilmiştir. Bölgenin çorak ve tarımsal potansiyeli olmayan arazilerden meydana gelmesi bu seçimde önemli etkenlerden biri olmuştur.

BÜSAN Sanayi bugün 850 işyeri, 25.000 çalışanı ve yaklaşık 5.000 araç ile günde 35 binden fazla araç giriş çıkışı ile Konya’da ticari hareketliliği, tüm finans kurumları, bankalar, restoranlar ve marketleri ile sosyal aktivitelerin bulunduğu bir cazibe merkezi haline gelmiştir. Türkiye’de özel sanayi siteleri arasında 3.sırada yerini almaktadır. Sanayimizde üretimi yapılan çeşitli malzemeler (otomotiv yedek parça, plastik ambalaj vb.) 7kıtada 100’ün üzerinde ülkeye ihracat yapılmakta olup, %60’ı ise ihraç edilmektedir.

Sanayicilerimizin %40 ‘ı otomotiv ve makine yedek parça üretimi, %30’u plastik, ambalaj, gıda üretimi, malzeme satış ve ticareti yapmakta olup, %30’u ise sanayi sektöründe diğer çeşitli imalat işleriyle uğraşmaktadır.

_dsc7062OTOMOTİV SANAYİ, ÜLKENİN CAN DAMARI

Otomotiv sanayii, tüm sanayileşmiş ülkelerde ekonominin can damarı olarak kabul edilmektedir. Bunun sebebi, diğer sanayi dalları ve ekonominin diğer sektörleri ile çok yakından ilişkili olmasıdır. Otomotiv sanayi; demir-çelik, petro-kimya ve lastik gibi temel sanayi dallarında başlıca alıcı konumundadır. Ayrıca, turizm, altyapı, inşaat, tarım ve ulaştırma gibi çeşitli sektörlerin ihtiyaç duydukları birçok motorlu araç otomotiv sektörü tarafından sağlanmaktadır. Bu sektörde meydana gelen değişmeler ekonomiyi önemli derecede etkilemektedir.

Otomotiv sektörünün sanayide yüksek katma değer yaratması, ileri teknoloji kullanımı, istihdam olanakları sağlaması ve çevreye duyarlı yapısı ile küreselleşen dünyamızda hızlı bir gelişim sürecine girmiştir. Bu hızlı gelişim sürecinde yer almak, üretim, teknolojik gelişme ve ihracat yönünden yapılaşma zorunluluğu gibi konularda çözümler üretebilmek için BÜSAN Özel Organize Sanayimizde otomotiv sektörüne parça üreten bir merkez haline gelmiştir.

Otomotiv sektöründe Büsan Sanayi Sitesi Yönetimimize kayıtlı olan firmalar dünya standartlarında tüm otomobil markalarının yedek parçasını üretmektedir. Gerekli alt yapı ve destek sağlanması durumunda yerli otomobil üretebilecek kapasiteye sahiptir.

BÜSAN Özel Organize Sanayi gelişmesine büyük bir hızla devam etmekte, önemi gittikçe artmakta ve bir markalar şehri olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir.

_dsc4465-2BÜSAN YÖNETİMİ

Yöneticisinden çalışanına kaliteli ve güncel altyapı imkanları sunarak; katılımcıları için sinerji yaratan, edindiği bilgi ve becerileri küresel pazarda satabilecek, evrensel çevre kurallarına ve insana duyarlı, örnek ve önder bir Özel Organize Sanayi Bölgesi olmak için çalışmalarını devam ettiren Büsan Özel Organize Sanayisi, AHİLİK ANLAYIŞINI benimsemiş sanayicilerin faaliyet gösterdiği EN İYİ ÖZEL ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ olma ayrıcalığına sahiptir.

 

 

_dsc4477BÜSAN’DA GÜVENLİK

Büsan Sanayi Sitesi Yöneticiliği sanayi güvenliğini sağlamak için 2002 yılında Konya ilinde ilk özel güvenlik okulunu kurarak özel güvenlikçiler yetiştirip kendi imkânlarıyla sanayinin güvenliğini sağlamaktadır.

Sanayinin güvenliğini sağlamak için 1 güvenlik müdürü, 3 vardiya amiri olmak üzere 30 kişilik güvenlik görevlisi ekibiyle çalışmaktadır. Fiziki tedbir olarak 3 ana girişe güvenlik noktası ve sanayinin 8 önemli noktasına güvenlik kulübeleri konulmuştur. 24 saat gece görüşlü ve 6 plaka tanıma sistemli PTS, 62 kamera ve 11 Mobese bulunmaktadır.

SAĞLIKLI BİREY, SAĞLIKLI TOPLUM

Bireyin sağlığı, ülkenin sağlığı olarak görüyoruz. İnsan sağlığı ve güvenliğini her şeyden önde tutar Büsan Sanayi, T.C. Sağlık Bakanlığı Beyşehirliler Yapıcı Karatay 7 No’lu BÜSAN Aile Sağlık Hizmetleri İstasyonu ve 79 No’lu Büsan Aile Halk Sağlığı Merkezi kurulmuştur. A sınıfı Aile Sağlığı merkezimiz Kasım 2016’da 2 Aile hekimi 1 hemşire göreve başlamıştır. Ocak 2017’de açılışın yapılması ile de 24 saat hizmet verecek 1 doktor 3 sağlık görevlisi ve ambulans hizmete başlayacaktır.

TÜM İHTİYACIMIZ BİRLİK OLMAK

Dünya’da şu an en büyük ihtiyaç BARIŞ… Ülkemizin içinde bulunduğu sıkıntılı günlerde birlik ve beraberlik anlayışımızı diri tutmaktayız. Birbirine kenetlenerek büyüyeceğiz. Bir zincirin halkaları gibi kenetlenmiş firmalara sahibiz. Bu anlamda Konya’nın En Büyük Fabrikası olarak içimizde finans kurumlarımız, tüm bankaların temsilcilikleri, 2 adet camii sınırlarımızda bulunmaktadır. Bunun yanı sıra KOSGEB Bölge Müdürlüğü ile sanayinin her an yanında devlet desteğini bulmaktadır. Yine sınırları içerisine adımızla anılan BÜSAN Mesleki Eğitim Merkezi bulunmaktadır.

okulumuzÇOCUKLARIMIZ, GELECEĞİMİZ

BÜSAN Mesleki Eğitim Merkezi’nde 50 öğretmeni, 24 derslik 1500 öğrencimiz bulunuyor. Eğitimle gelişip büyüyeceğimizin farkındayız. Gelecek nesillere tecrübelerimizi aktarmak için elimizden geleni yapmayı düstur edindik. Büsan Mesleki Eğitim Merkezi’nde öğrenim gören çocuklarımız aynı zamanda firmalarımızda uygulamalı eğitim görmekteler. Yerli ve kaliteli üretim, girişimci gençlik, işinin ustası çalışanlarımız için, geleceğimiz için BİRLİK ve BERABERLİK BİLİNCİYLE okulumuzla istişareler yapmaktayız. Uyum ve birlik içerisinde çocuklarımızın vatanına faydalı bireyler olarak yetişmesi için çalışıyoruz.

_dsc6830SOSYAL BÜSAN

BÜSAN Sanayi web sitesini www.busanorganizesanayi.com adresinde anlık güncellemeleri ve her gün yayınlanan e-bülteni ile organize sanayiler içerisinde en aktif konuma ulaşmıştır. Ekonomi haberleri, sektör gelişmeleri, eğitim ve etkinlik duyuruları, iş arayanların firmalara duyurulması, yeni açılan işyerleri, sanayi içerisindeki vefat haberlerine kadar en dikkat çeken ve takip edilen sanayi halini almıştır. Mail, sms, sosyal medyayı aktif olarak kullanan en sosyal sanayi sitesidir.

Firmaların ve çalışanların eğitimi için birçok organizasyon gerçekleştirilmektedir.  Dil eğitimi, dış ticaret, kredi ve teşvik destekleri, mali mevzuatlar, kanunlar, kalite yönetim sistemleri, çevre yönetimi, iş güvenliği ve sağlığı, eleman desteği ile sanayiciye yönelik eğitim ve organizasyonları ile sosyal bir merkez olma öncülüğünü kanıtlamıştır. Sosyal sorumluluk projeleri ile yurt içi ve yurtdışında zorda olana elini uzatması konusunda firmaları duyarlılığı ile örnek ve öncü olmuştur.

logoslogan

Attachment

Yorum Yap

*