MEYDAN GROUP YATIRIMLARA DEVAM EDİYOR…

 

_dsc3827MEYDAN GROUP yönetim kurulu başkanı Ömer Faruk Meydan ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Faruk Bey’in sohbetin başında söyledikleri Türk Otomotiv Yan Sanayi’nin geçmişine ışık tutarak sektörün nerelerden nereye geldiğini gösterir nitelikteydi.Ömer Faruk Meydan Bey’e YEDEK PARÇA DERGİSİ olarak bu keyifli sohbet için teşekkür ederiz…

KONYA’DA DEV YATIRIM KAPORTA FABRİKASI KURULDU

Türkiye’nin otomobil imalatında iddialı şehri Konya yatırıma doymuyor. Her geçen gün gelişen ve büyüyen Şehir artık bir tarım şehri değil bir imalat merkezi oldu otomobil konusunda çok başarılı imalatlar yapan ve dünyanın 120 den fazla ülkesine ihracat yapan şehir gelecekte Çin ile rekabet edecek yapıyı kurdu. Dünyanın bir çok ülkesinin en ünlü markalarına oem üretimi yapan yüzlerce binlerce fabrikası ile dünya ya kafa tutuyor her zaman rekabete açık olan Konyalı imalatçılar her zaman son teknoloji ile büyüyor ve kendisini yeniliyor ve Yeni organize sanayiler kuruluyor bacalar tütüyor istihdam sağlıyor beyaz yakalıların sayısı her geçen gün artıyor “Gelecekte biz Konya olarak yerli otomobilimizi biz üreteceğiz” diye çok iddialı konuşuyorlar ve tabi ki haklılar çok çalışıyorlar hiç durmadan gece gündüz çalışıyorlar ve üretiyorlar satıyorlar ülkeye döviz girdisi sağlıyorlar.

İşte bu başarının altında tabi ki azim dürüstlük ve çalışmak yatıyor MEYDAN GROUP yönetim kurulu başkanı Ömer Faruk Meydan ile yaptığımız görüşmede bizlere çok önemli bilgiler verdi “Biz MEYDAN GROUP olarak 47 yıllık geçmişi olan ve 47 yıldır otomotiv yedek parça işi ile uğraşan bir firmayız. Benim babam oto yedek parça hurdacısı idi rahmetli babam ile 1970’li yıllarda birlikte çalıştık ve o dönem bizim ülkemizde bir aracın çamurluğu kaputu yoktu bir aracın kapı kolu bile yoktu bu tip parçaları yalnız hurdacılar satardı insanlar gelir ikinci el alır aracına takardı ve o dönem yedek parçanın yenisi çok pahalıydı insanların alım gücü de yoktu yani daha doğrusu ülkemiz fakirdi ve bu işi yapan insanlar % 200 karla satış yapıyorlardı. Acenteciler hep yabancı uyruklu insanlardı az karları sevmiyorlardı hep çok para kazanmaya alışmışlardı. Rakipleri yoktu isteyen istediği fiyata satış yapıyordu kimse onlara hesap soramazdı çünkü tek onlar vardı.  Ama zaman geldi bu yelpaze değişti Türkler yavaş yavaş bu işe girmeye başladı ve çok başarılı olundu. İstanbul    Taksim bu işin merkezi idi daha sonra Aksaray oluştu ve Türkler bu işi layığı ile yapmaya başladı diğer şehirlerde de oto yedek parça acenteleri açılmaya başladı ve çığ gibi büyüdü gelişti ve bu günlere geldik.”

3Kaporta saç imalatı zor bir imalat bu işe nasıl girdiniz sizi iten nokta neydi ?

Biz MEYDANGROUP olarak uzun yıllardır bu işte derin bir tecrübeye sahip bir firmayız. 1990’lı yıllardan beri uzak doğu ülkelerinden ithalat yapan bir firmayız ben şahsım olarak Taiwana Türkiye’den ilk gidenlerden biriyim ve 90 yıllardan beri  Taiwanlı firmalarla iş yapıyoruz. Uzun yıllardır 28 firmanın Türkiye distirbitörlüğünü yapmaktayız bu firmalar o ülkenin en büyük  firmalarıdır.

KAPORTA  konusun da derin bir tecrübemiz vardır. Türkiye’de KAPORTA parçalarını satan en geniş ürün yelpazesine sahip 47.000 çeşit ürünle Türkiye’de kaza aksamı parçalarda en iyi çeşidi takip eden ve ürün bulunurluğu her zaman var olan bir firmayız. 48 farklı marka 1217 çeşit kasa tipi olan farklı araç markalarına hitabeden bir firmayız.

Meydan GROUP öyle kolayca meydana gelmiş bir firma değildir. Hep alın teri ile kazanılmış iş gücünün Türkiye’deki örneklerinden bir tanesidir. Bu tecrübe bize artık imalata girmemiz gerekliliği getirdi.

Biz uzun yıllardır düşünüyorduk ne imalat etsek diye artık imalatçı olmak istiyorduk ve çok güzel kurumsal yapıda kurulmuş iyi bir satış ekibimiz var. Türkiye’de 3.573 adet bayiimiz bulunmaktadır. Hakkari yüksek ovadan Edirne kapı kuleye kadar her şehirde varız. Sanayisi olan kazalarda da varız.

2Müşterilerimizle çok iyi iş ilişkilerimiz var. Her zaman müşterilerimizin yanındayız ve beraber fikir alış verişi yaparız, onların fikirleri bizi her zaman ileriye taşımıştır. Fikirlerine her zaman saygı ile bakarız. KAPORTA FABRİKASI’NI BURSA’DAN ALDIK KONYA YA TAŞIDIK. Bursa’da faaliyet gösteren bir firmanın kalıplarını ve bazı preslerini aldık, Konya ya taşıdık ve işe koyulduk. Biz bu işi Türkiye’de en iyi nasıl yaparız diye önce kendimize bir yol haritası çizdik. Bu konuda çok iddialıydık, ya Allah dedik yeni presler aldık, Almanya’dan  13 adet robot aldık, komple elektro statik tozboya fırınları kurdurduk. Yeni punta makineleri ve daha bir çok yeni yatırımlar yaparak üretmeye başladık.  İŞTE İŞİN EN KEYİFLİ YERİ BURASI. Bir ürünü üretmek kadar güzel bir iş yoktur, ürettiğiniz zaman aldığınız haz dünyanın en güzel anlarından biridir.

Ben bazen fabrikaya giderim, üretimin başında dururum, bir saçın saç olarak girip motor kaputu olarak veya çamurluk olarak üretildiğini görmek güzel bir duygudur. İşte ben bu işi severek yapıyorum, işini sevmeyen eşini de sevmez bizim Anadolu tabiridir

İşleri büyütmeyi düşünüyor musunuz ?

Evet işlerimizi büyütüp gideceğiz yeni kurulan 5. Organize Sanayi Bölgesinden 100.000 mt kare arsa aldık buraya tam komplike otomasyon son sistem bir fabrika kuracağız. Kendi kalıp hanemizi kuracağız, kalıpları kendimiz üreteceğiz. Şimdi dünyanın bir çok ülkesine kalıp yaptırıyoruz, bu para ülkemizde kalacak daha hızlı kalıp yapıp daha çok satış yapacağız. 

 Faruk bey yurt dışına ihracat yapıyor musunuz?  Yapıyorsanız Kaç ülkeye ?

Yurt dışında 10 dan fazla ülkeye ihracat yapıyoruz. Avrupa ülkelerine bile satış yapıyoruz, hedefimiz en az 50 ülkeye ihracat yapmaktır.

OEM üretiminiz var mıdır?

Şu anda OEM üretimi yapmıyoruz ama gelecekteki hedeflerimizin içerisinde Türkiye’de üretilen araçlara OEM olarak üretmektir. Ayrıca yerli otomobilin parçalarına da şimdiden talibiz.

Aftermarket satışlarınız iyimidir? Türkiye’nin ihtiyacını karşılayabiliyor  musunuz ?

Türkiye’de after market satışlarımız çok iyidir. Ürettiğimizi satıyoruz ülkemizden döviz çıktısının ününü kesiyoruz.

Garanti süreniz nedir ?

Tüm üretimini yaptığımız ürünlerin garanti süresi iki yıldır.

 11MEYDAN GROUP olarak Çin’le rekabet edebiliyor musunuz ?

Evet Çin ile rekabet edebiliyoruz ve Çin’de kendi şirketimiz var Çin’e direk ihracat yapıyoruz Çin’de Türkiye’de üretilen otomobiller var onların kaput, çamurluk ve bazı parçalarını biz satıyoruz 

Son sözleriniz nedir ?

Türkiye’deki tüm dostlara yerli üretilen ürünler almalarını ve imalat yapmalarını öneririm.

Attachment

Yorum Yap

*