Türkiye’nin Öncü Yedek Parça Dağıtım Aği: TATCOM

 

Binek, hafif ticari ve ağır vasıta gruplarında 61 ülkede yedek parça hizmeti veren dünyanın en büyük satın alma topluluklarından Temot International’ın hissedarı olan TATCOM, Türkiye’nin aftermarket OEM öncüsü 11 şirketi çatısı altında buluşturuyor. TATCOM Yönetim Kurulu Başkanı Taner KAVKACI “TATCOM, 320 milyon Euro ciro ile açık ara önde” diyor.

TATCOM, aralarında 60 yılı aşkın tecrübesi ile otomotiv yedek parça satış ve dağıtım ağı konusunda gerek marka gerekse araç bazında uzmanlaşmış şirketlerin güçbirliği yapması ile 2012 yılında faaliyetlerine başladı. Kuruluşundan bir yıl gibi çok kısa bir süre sonra dünyanın en büyük satın alma gruplarından biri olan TEMOT ile ortaklık anlaşması imzalayan TATCOM, çatısı altındaki 11 firmanın konusunda uzmanlaşmış kadroları ile binek araçlar, ağır ve hafif ticari vasıtalar ile iş makineleri yedek parçalarının ithalat, satış ve pazarlamasını yapıyor.

“TEMOT’un dünyanın 80 ülkesinde hizmet veren güçlü OEM tedarik ağı ile TATCOM daima Türkiye’nin zirvesinde” diyen TATCOM Yönetim Kurulu Başkanı Taner KAVKACI sorularımızı yanıtladı.

Öncelikle Türkiye’nin aftermarket OEM öncülerini bünyesinde bulunduran TATCOM’u daha yakından tanıyabilir miyiz?

TATCOM, 53 farklı ülkede binek, hafif ticari ve ağır vasıta gruplarında yedek parça hizmeti veren dünyanın en büyük satın alma topluluklarından Temot International’ın hissedarıdır.

Başbuğ, Dönmez, Genel Oto, Hıdırusta Otomotiv, Merkez Otomotiv, Motor Aşin, Obis, Otobilya, Oto Rulman, Simkan ve Üçel’den oluşan 11 iş ortağı ile yoluna devam eden TATCOM merkezi satın alma topluluğunu yönetiyor. Yönetim Kurulumuzda da benimle birlikte Mehmet Büyükkürkçü (Merkez Otomotiv) ve Rıza Şahin (Hıdırusta Otomotiv) görev alıyor.

Hissedarı olduğumuz TEMOT’un satın alma, dağıtım ve personel gücü, üyelerinin gücünden geliyor. TATCOM’un her bir iş ortağı branşında sektörde lider konumda ve çok büyük bir dağıtım zincirine sahip. Bu güç sayesinde de hizmet ağımızı her geçen gün arttırmaktayız.

 

TEDARİK ZİNCİRİNDEN GÜÇ ALIYOR

OEM markalar ile olan işbirlikleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Kaliteli ve fiyat konusunda rekabetçi bir üretici ağı oluşturarak, yedek parça sektöründe alternatif seçme hakkı oluşturma imkanı sağlıyoruz. 11 iş ortağımızın verdiği güçle de dev OEM markaları ile köprüler kuruyoruz. Tüm işbirliklerimizi Kaliteli Yedek Parça, Memnuniyet, Kalıcı Hizmet Ağı ve Avantajlı Fiyat olmak üzere 4 temel başlık üzerine inşaa ediyoruz. Sağlam temelli köprüler de el birliği ile oluşturulan güçlü tedarik zinciri ile olıuyor.

Dünya pazarında önde gelen markaların gücünü elimizde bulundurmaktayız. Bu markalar kalitesini, sağlamlığını kanıtlamış, sertifikalarla belgelemiş uluslararası markalardır. Bugün portföyümüzde bulunan markaları şöyle sıralayabiliriz: Sachs, Boge, Lemförder, ZF, LuK, INA, FAG, Ruville, Bosch, Contitech, Diesel Technic, Elring, Febi Bilstein, Federal Mogul, Nüral, Goetze, Glyco, FTE, Gates, GKN, Hella, Hengst, Hepu, Laso, Mahle, SKF, Textar, TRW, Valeo, Aisin, SWF, VDO, Behr, Parker.

Satınalma gücümüzü arttırarak rekabetçi fiyat avantajları oluşturup, iş ortaklarımızın pazarda etkili satış yapmalarına olanak sağlamayı, aynı zamanda pazardaki lider konumumuzu korumayı hedefliyoruz.

320 MİLYON EURO CİROYU TEMSİL EDİYOR

Türkiye otomotiv aftermarket pazarında TATCOM bugün hangi noktada?
Liderliği uzun süre korumanın, lider bir topluluk olmak kadar önemli olduğuna inanıyoruz. TATCOM 320 milyon Euro ciro ile açık ara Türkiye’nin lideri konumunda. Ortalama 180.000 metrekare depo alanı, 1.200’den fazla çalışanı, Türkiye genelinde 6.000’i aşkın müşterisi ile sektördeki firmaların ana tedarikçisi olarak faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.

Orta ve uzun vadeli hedefleriniz neler?

TATCOM olarak misyonumuz otomotiv yedek parça pazarında, dağıtım zincirinde katma değer sağlamak, pazar lideri konumumuzu korumak ve iş ortaklarımızın sektördeki lider konumlarını sürdürmelerine katkı sunmak, satış ve pazarlama faaliyetlerine destek olmak, bununla beraber faydalarını korumak… Pazarda rekabet edilebilir bir fiyat avatajı ile birlikte hizmet noktalarına kaliteli alternatif parça seçenekleri sunmak da önceliklerimiz arasında yer alıyor.
Bu misyonumuz çerçevesinde, otomotiv yenileme pazarında geleceğe yönelik adımlar atmaya ve pazarın gelişimine katkı sağlamaya devam edeceğiz.

KUTU

TEMOT INTERNATIONAL HAKKINDA

TEMOT International, otomotiv yedek parça sektörünün önde gelen stratejik organizasyonu ve geleceğe yönelik ortağıdır. 1994 yılında Almanya’da beş hissedar tarafından kurulmuştur, kurulduğundan bu yana büyümeye devam etmektedir.
TEMOT International 63 hissedarı ile birlikte depo distribütörleri olarak, neredeyse tüm büyük Avrupa ülkelerinde bağımsız satış sonrası yedek parça sektöründe faaliyet gösterir. Avrupa’nın yanı sıra İsrail, Kuzey, Orta ve Latin Amerika, Güney Afrika, Namibya, Angola, Botsvana, Kafkaslar, Orta Asya Güney Kore ve Japonya da faaliyet alanı içerisindedir.
TEMOT hissedarları coğrafi alanda en iyi ve en parlak otomotiv aftermarket kuruluşları arasında yer almaktadır. Temel iş kapsamı; yedek parça, aksesuarlar, garaj ekipmanları, araçlar, motor parçaları, otomobil boyaları, kimyasallar ve otomobil parçaları ile yapılan ticareti içerir. Tüm TEMOT International hissedarlarının ortak hedefi her koşulda en yüksek verimlilik ve optimize etkinlik yoluyla sürdürülebilir kârlı büyümedir.

Attachment

Yorum Yap

*