Corteco’nun Yaklaşık 5000 Çeşit Referansı Ile Çalışmaktayız

Yaptığı teknolojik yatırımlar ile sektöründe lider bir firma olmayı benimseyen ve yaklaşık 60 yıldır babadan oğula yağ keçesi satmakta olan Erengrup’tan Sn. Şükrü Harun ŞENKAL ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Erengrup hakkında detaylı bilgiler veren Sn. ŞENKAL, Corteco ile uzun yıllardan beri süren iş ortaklığı hakkında da önemli bilgiler verdi.

Firmanızı, kuruluşundan bu güne kadar geçen süreci dönemler itibariyle değerlendirir misiniz?
1958 yılında Necati Şenkal tarafından kurulduğu yıllarda Otomobil, traktör, kamyon ve sanayi yağ keçeleri satışını gerçekleştirmiştir. 1965 yılında ticaretine EREN KEÇE adı ile devam etmiştir. Benim Üniversite eğitimimi tamamlayıp aktif olarak ticarete atıldığım 1985 yılında şirketleşme gerçekleştirilmiş olup EREN KEÇE SIZDIRMAZLIK ELEMANLARI SANAYİ VE TİCARET LTD. ŞTİ. olarak yoluna devam etmiştir. Hala aynı şekilde devam etmektedir. 2007 yılında kurulan Erengrup Otomotiv Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti., güvenilirlik, uzmanlık ve sorumluluğun çok önemli olduğu otomotiv sanayi yedek parça konusunda 1965 yılında kurulan Eren Keçe Sızdırmazlık Elemanları San. Tic. Ltd. Şti.’nin edinmiş olduğu bilgi birikiminin yeni gelişen teknolojik koşullara daha esnek, hareketli, dinamik bir yapıya sahip olabilmesi için kurulmuştur. 2010 yılında İSTANBUL mağazamız iş ortaklarımıza hızlı servis vermek amacıyla faaliyetine başlamıştır. Firmamızın kuruluş amacı Bölgemizde ve Türkiye otomotiv ve sanayi yedek parça piyasasında gelişen en son teknolojiye sahip ürünlerin ana bayiliğini yapmak.

Otomotiv Yedek Parça konusunda hangi ürünleriniz mevcut?
Erengrup olarak sadece otomotiv yedek parça konusunda faaliyet gösteren bir firma değiliz. Ürün gamımızda endüstriyel ürünlerde bulunmaktadır. Şöyle özetlemekte fayda var. Bizim ürün gamımızda sızdırmazlık elemanları, kayış, rulman, gergi rulmanları, ağır ticari vasıtalarda havalı fren ve debriyaj aksamları başlıca olmak üzere müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılamaktayız. Yaptığı teknolojik yatırımlar ile sektöründe lider bir firma olmayı benimseyen firmamız, Bayiliğini yapmakta olduğu firmalar ve müşterilerine yenilikçi, dürüst, kaliteli hizmet vermeyi ilke edinmiştir. Firmamızın başarılı olmasında en büyük pay siz değerli müşterilerimize aittir.

Bildiğimiz kadarı ile Corteco’nun Türkiye distribütörüsünüz. Corteco ürünleri ve işbirliğiniz hakkında neler söylemek istersiniz?
Biz yaklaşık 60 yıldır babadan oğula yağ keçesi satmaktayız. Corteco, Türkiye pazarındaki ürün çeşitliliğine sahip olması, müşterilerimize sorunsuz ürün vermemize olanak sağlaması ve yüksek kalitesi nedeniyle çok önemli bir markadır. Yaklaşık 10 yıldır distribütörlüğünü yapmaktayız. Bazen rakamlar ifade etmek de kolaylık sağlıyor.Şöyle ki; Corteco’nun yaklaşık 5000 çeşit referansı ile çalışmaktayız. Stoklarımızda yaklaşık 3500 çeşit ürün rafımızda stokludur. Biz markaya ve müşterilerimize değer verdiğimizden dolayı sadece sattığımız değil; ihtiyaç olabilecek ürünleri de (Tabii ki satış rakamlarımızla alakalı) mümkün olduğu kadar çeşidimizde bulundurmaktayız.

Sizi diğer firmalardan ayıran özellikler nelerdir? Otomotiv sektöründe firmanız nasıl bir konumda yer alıyor?
Piyasada yüksek kalite ve rekabet avantajına sahip bunun sonucunda müşterilerine değer yaratan, karlılık sunan, sürekli kendini
ve müşterilerini geliştiren ve istihdam sağlayarak bölge ve ülke ekonomisine katkıda bulunan bir firma olmaktır.
– Adil, dürüst ve açık olmak.
– İnsana değer vermek.
– Her türlü yeniliğe açık olmak.
– Müşteri odaklı olmak.
– Kaliteden ödün vermemek.
Tedarikçilerimize, ortak bayilik yaptığımız firmalara, müşterilerimize verdiğimiz sözleri tutmak bizi farklı kılmaktadır. Kaliteli ürünleri, müşterilerimize doğru fiyatlara satabilmek için çok çok fazla vakit harcıyoruz. ancak müşterilerimizin sattığımız ürünlere inanması bizim en büyük gücümüzdür.

Satış pazarlama organizasyonunuzdan bahseder misiniz?
Türkiye genelinde gerek satış temsilcileri, gerekse yerleşik olarak konumlandırdığımız arkadaşlarımız bulunmakta. İş ortaklarımızın
hizmetine B2B kurularak hızlı hizmet verme olanakları sunulmuştur. 2010 yılında İstanbul’da açtığımız şubemiz ile tedarik süresini de kısaltmış bulunmaktayız. Günümüzde artık hız her şeydir ve rafınızda olan malzemeyi satabiliyorsunuz. Kimsenin beklemeye sabrı yok. Bizde bunu bir ders olarak aldık ve müşterilerimize daha çok destek verebilmek için stoklarımızı dolu tutuyoruz.

Ülkemizdeki faaliyet gösteren firmalar, sektör konusunda yeterli bilgiye sahip olduğunu düşünüyor musunuz?
Ülkemizde faaliyet gösteren firmalar içerisinde çok başarılı firmalar bulunmaktadır. Zaten bu başarılı firmalar incelendiğinde hepsindeki ortak özelliklerin başında; dürüst, adil, insana değer veren, her türlü yeniliğe açık olan, müşteri odaklı olan, kaliteden ödün vermeyen firmalar olduğu görülmektedir.

Sektörümüzde size göre en büyük problem nedir?
Herkesin her işi yapmaya çalışması bence en büyük problemdir. Çünkü; yetersiz müşteri, uygun olmayan tedarikçi ve yetersiz ürün bilgisi olan bazı arkadaşlarımızın zaman içinde çok fazla kayıplara uğradığını görmekteyiz. Önemli olan kısa zamanda bu yanlıştan ders almaktır. Biz dinamik bir firmayız ve yeri geldiğinde agresif bir firmayız. Ancak %100 bilmediğimiz bir konuda inatçı olmadık. Bu bizi yavaş yavaş ve sürekli büyüyen bir şirket haline dönüştürmüştür.

Söz konusu sorunlara yönelik sizce ne gibi çözümler gerekiyor?
Konusunda uzman olan kişiler çalıştırmalıyız. Uzman olan tedarikçiler ile çalışmalıyız. Uzman olan müşteriler ile çalışmalıyız. Uzman olduğumuzu sanmamalıyız. Her gün kendimizi geliştirmek için daha çok çalışmalıyız. Dijital dünya bizi tembelleştiriyor. Maalesef ki tembellik bulaşıcı. Öğrenmeye çok daha fazla vakit ayırmalıyız. Öğrenmek, kişisel gelişim, ürün, müşteriyi tanımak vs. o kadar çok konu var ki…
Pazar payınızı artırmak için ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?
Bölgemiz ile Türkiye pazarında kalite ve rekabet avantajını koruyarak pazar payını arttıran bir firma olmak. Türkiye pazarında otomotiv ve sanayi yedek parça piyasasının ilk tercihi olmak. Türkiye’de sektöründe her açıdan örnek gösterilen bir firma olmak. Pazar payını arttırmanın %100 bir reçetesi yok. Her şeyi incelemeli her konuya vakıf olmalı ve çözüm üretmeliyiz. Bazı konularda büyümek gerekir; bazı konularda küçülmek gerekir. Biz şirketimizde her markayı her bölgeyi her ürünü ayrı ayrı değerlendirip aksiyon alıyoruz.

Sektöre mesajınız ve eklemek istedikleriniz var mı?
Tüm meslektaşlarıma başarılı, sağlıklı, bol kazançlı, kötülüklerden uzak, şirketlerini yeni nesillere aktaracak güç temenni ediyorum.

ŞÜKRÜ HARUN ŞENKAL / ERENGRUP

Attachment

Yorum Yap

*