“Sektörümüzü, Dünyanın ve Türkiye’nin En Önemli Markaları İle Buluşturuyoruz.”

 

Portföyünde 200’den fazla marka ve 100.00’in üzerinde referans barındıran ADAGROUP’un Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Selami Tülümen ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Corteco markasının, ürün gamı ve kalite olarak kendini ispat etmiş bir marka olduğunu vurgulayan Sn. Tülümen “Bizim Dinamik Otomotiv olarak Corteco firması ile işbirliğimiz her geçen gün daha gelişerek artmaktadır.” dedi.  Sn.Tülümen’e Yedek Parça Dergisi olarak bu samimi röportajı için teşekkür ederiz.  

Dinamik Otomotiv hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

 Dinamik Otomotiv 1986 yılında Adapazarı’nda kurulan Ada Otomotiv’in devamı olarak 2002 yılında Tülümen ailesi tarafından kurulmuştur. Bağımsız yedekparça pazarında faaliyet gösteren firmamız, müşterilerine mekanik, elektrik, elektromekanik, motor yedekleri, akü ve yağ ile ilgili en geniş çeşidi sunar. Portföyünde 200 den fazla marka barındıran firmamız, depolarında hemen sevk edilmeye hazır 100,000 üzerinde referans bulundurmaktadır. Dinamik Otomotiv pazarda bölgesel depolar ve satış ofisleri kurarak müşterilerine verilen hizmet kalite ve hızını üst düzeye taşıyan Türkiye’deki yegane firmadır. Şu anda depolarımızın bulunduğu il belediye sınırları içinde kalan müşterilerimize tutarına bakılmaksızın günde 3 kere sevkiyat yapabilecek seviyedeyiz. 13 depo ve 18 satış ofisimizle Türkiye’nin heryerindeyiz. 2018 yılı içinde Eskişehir, Denizli ve Malatya depolarını da kurarak dağıtım ağımızı bir adım ileriye taşımak arzusundayız. 650 çalışanımızla müşterilerimize en iyi hizmeti verebilmek için kendimizle yarışıyoruz. 

Kalite politikanızda bahseder misiniz? Kalite ve garanti koşulları nelerdir?

 Dağıtımını yaptığımız tüm yerli ve yabancı markaların sonuna kadar arkasındayız. Müşterilerimize her mal grubunda fiyat alternetifi oluşturacak bir çeşidimiz var. İthal ettiğimiz ürünlerde de bu çeşitliliği korumaya özen gösteriyoruz. Bu amaçla ithal ettiğimiz elektrik yedek parçalarının kalite kontrolünü sağlayabilmek için Bursa depomuzda çok kapsamlı bir kalite kontrol laboratuarı kurduk. Bir çok ürünü (konjektör, diyot tablası, selonoid gibi) 100% kontrolden geçiriyoruz. Bunun yanında arızalı şikayeti ile ilgili bildirimde bulunulmuş parçaları Genel Merkez binamızda zemin katta yer alan depoya gönderilmesini sağlayarak, en kısa zamanda üreticisi ile birlikte sonuca bağlayıp, müşterilerimizin mağdur olmamasını temin etmeye çalışıyoruz.

Pazarın rekabetçi koşullarında Dinamik Otomotiv’i öne çıkaran özellikler nelerdir?

 Kesinlikle rekabetten çekinen bir firma değiliz. Ancak rekabetin sadece fiyat odaklı yapıldığı ülkemizde işine ciddi yatırım yapan ve mevzuatlara uygun çalışan firmaların fiyat odaklı rekabette dezavantajlı olduğu bir gerçektir. Yine de depolarımızın hizmet kalitesi ve hızı ve müşterilerimize sunulan çeşitli fiyat seviyelerindeki mal çeşitliliği Dinamik Otomotiv’i müşterilerinin nezdinde ayrı konumlanmasını sağlamaktadır. Hızın belki de en önemli unsur haline geldiği günümüz dünyasında biz organizasyonumuzu güçlendirmeyi ve müşterilerimize sunulan hizmeti azami seviyeye çıkarmaya odaklanmış bir firmayız. 

 

Otomotiv Yedek Parça konusunda hangi yelpazede ürünleriniz mevcut?

Ürün çeşitliliğimiz konusunda iddialıyız. İğneden ipliğe müşterimizin bizden talep ettiği veya edeceği her türlü mal grubunu stoklarımızda bulundurma gayreti içindeyiz. Ancak depolarımızın yerleşimi ve raf düzenimiz dolayısı ile kaporta ve egzos parçalarını satmıyoruz. Bu mal grupları hariç Türkiye’de geçerli tüm araç markalarının her türlü yedek parçası fiyat seviye alternatifi ile stoklarımızda mevcuttur. 

Bildiğimiz kadarı ile Corteco’nun Türkiye distribütörüsünüz. Corteco ürünleri ve işbirliğiniz hakkında neler söylemek istersiniz?

 Corteco markası, ürün gamı ve kalite olarak kendini ispat etmiş bir marka. Nexus Automotive International’in de kontrat planlamasında yer alan Corteco ile 2018 yılı içinde global bir kontrat imzalanacağı inancını taşıyoruz. Bizim Dinamik Otomotiv olarak Corteco firması ile işbirliğimiz her geçen gün daha gelişerek artmaktadır. Bu ailenin bir parçası olmak bize güç ,prestij ve önem kazandırmaktadır. 

Firmanızın belirlediği kısa ve uzun vadeli hedefler nelerdir?

 Dinamik Otomotiv 2014 yılında kurulan ve büyük bir başarı ile 3 yılda dünyanın en güçlu gruplarından biri olan Nexus Automotive International’in 8 kurucu ortağından bir tanesidir. Bu sayede dünyadaki sektörel gelişmeleri yakinen takip etmekte ve enternasyonal markalarla çok sıkı bir işbirliği içersidedir.

Türkiye’de planladığımız gelişme ve organizasyonun tamamlanmasından sonra orta vadeli hedeflerimizin içinde Türkiye’de üretim yapan ancak markalaşma sürecini tamamlamamış olan üreticilerin ürünlerini ihraç ederek, Türk üreticilerinin ürünlerini dünya pazarına sunmak ve markalarını tanınır hale getirmeyi görev addediyoruz. 

 

Sizce sektörü gelecekte ne gibi değişim ya da gelişmeler bekliyor?

Otomobil geçen yüzyılın başında insanların hareket kabiliyetini arttırmış ve ulaşım konusunda yeni bir çığır açmıştır. Geldiğimiz noktada fosil yakıtlarının son evresini yaşıyoruz. Ayrıca fosil yakıtlarla çalışan araçların çevre kirliliği ve doğaya etkileri konusunda büyük tartışmalar yapılmaktadır. Doğal olarak bu baskı alternatif yakıt kullanan araçların ticarileştirilmesine ivme kazandırmaktadır. Artık yakın gelecekte sıvı hidrojen yakan ve elektrikle çalışan araçların sayısı hızla artmaya başlayacaktır. Bu da doğal olarak yedek parça olarak satılan ürünlerde büyük bir değişime yol açacaktır.

Ayrıca üretilen otomobiller her geçen gün biraz daha fazla bilgisayar teknolojisi ile donatılıyor. Kendi kendine park eden araçlardan çok yakında otomatik pilotlu otomobillere geçeceğimiz bugün için artık bir sır değil.

Bu gelişmeler sonucunda sattığımız veya satmaya alıştığımız bir çok ürün değerini yitirecek ve bambaşka bir satılan ürün gamı oluşacaktır. Biz bu gelişmeleri yakından takip ediyoruz ve dünya ticaretinden kopmadan, sektördeki tüm ayrıntıları titizlikle inceliyoruz. 

Son dönemde yaptığınız herhangi bir yatırım var mı? Var ise bunlar nelerdir?

 İşe başladığımız ilk günden bu yana bilgisayar teknolojilerine ve yazılıma çok yatırım yaptık. En son olarak dünyada her sektörden bir çok büyük firmanın da kullandığı bir yazılıma ciddi bir bütçe ayırdık. Bu yazılım sayesinde lojistik, depolama ve sevkiyat işlerimizi daha düzenli ve hatasız bir şekilde yapacağız. Ayrıca envanter optimizasyonu da maliyetlerimizde ciddi verimlilik yaratacak. Ayrıca B2B yazılımımızda da ciddi bir çalışmamız var. Çok yakında müşterilerimize aradıklarını en kısa zamanda ve doğru olarak bulacakları, çok verimli çalışan bir yazılım sunacağız.

Ayrıca biraz öncesinde belirttiğim gibi yeni kuracağımız depolarla ilgili çalışmalarımız devam etmektedir ve en kısa zamanda faaliyetlerine başlayacaklarını umuyorum. 

Son olarak neler söylemek istersiniz?

 Dinamik Otomotiv’in başarısının sırrı dürüst ve çalışkan olmasıdır. Ülkemizdeki yedek parça perakendecilerine ve servislerine en iyi ve hızlı servisi vererek, onları dünyanın ve Türkiye’nin en önemli markaları ile buluşturuyoruz. Her geçen gün daha iyi olmak için tüm ekibimizle büyük bir çaba sarfediyoruz.

2018 yılının ülkemize ve tüm insanlığa hayırlar getirmesini temenni eder, tüm YEDEK PARÇA DERGİSİ okuyucularını muhabbetle selamlarız.

Attachment

Yorum Yap

*