Corteco Tüm Türkiye’de

 

Dünyanın lider sızdırmazlık ve vibrasyon ürünleri üreticisi Freudenberg Group’un ülkemizdeki operasyonlarını ve yenileme pazarı faaliyetlerini yürüten Corteco Türkiye ofisini ziyaret ettik. Bu ayki röportajımızı Corteco Ticari Pazarlama Uzmanı Sn. Fatih Yaman ile gerçekleştirdik. Kendisi ile Corteco markasının pazarlama faaliyetleri ile ilgili konuştuk.

Corteco Türkiye ekibi olarak ne gibi pazarlama faaliyetlerinde bulunuyorsunuz? Sizce yaptığınız bu pazarlama faaliyetlerinin önemi nedir?

Bilindiği üzere ülkemizdeki araç sayısı 20 milyonu geçmiş ve doğal olarak bakım onarım ve hasar gereklilikleri çerçevesinde satış sonrası hizmetler ağı ve kendine has bir yenileme pazarı oluşturmuştur. Biz Corteco olarak Freudenberg Group’un ana sanayi üreticileri için ürettiği, sızdırmazlık, vibrasyon, filtre ürün gruplarını yenileme pazarına ulaştırmaktayız. Operasyonel olarak ürünlerimizi perakende satış ve servis noktalarına toptan satış ve dağıtım kanalında hizmet veren partnerlerimiz ile sunmaktayız.

Sektörde farklı fiyat ve kalite seviyelerinde çok sayıda üretici olması, doğal bir rekabet ortamı oluşturmaktadır. Corteco gibi OEM tedarikçisi ve pazarda kabul edilmiş yüksek kalite seviyesine sahip lider bir firma olarak bu rekabetin ötesine geçip müşterilerimize sunduğumuz hizmet çeşitliliğini artmayı hedefliyoruz. Bu vizyon çerçevesinde 2014 yılında Türkiye ofisinin kurulmasını takiben sahaya yönelik pazarlama faaliyetlerimize hız verdik.

Ülkemizin tüm bölgelerinde gerçekleştirdiğimiz çeşitli çalışmalar ile ;

  • Perakende ve servis noktalarına verdiğimiz teknik destek ile yenileme pazarına hizmet ediyor,

  • Ürünlerimizi pazara dağıtan partnerlerimizin saha ekipleri ile koordineli çalışarak distribütörlerimizin satışlarına da katkıda bulunuyoruz.

Organizasyonel olarak sanayi sitelerinde, toptan satış kanalı müşterilerimizin ofislerinde ve şubelerinde gerçekleştirdiğimiz aktivitelere “saha çalışması” adını veriyoruz.

Saha çalışmalarında;

  • Ürünler hakkında teknik detaylardan bahsediyoruz,
  • Mevcut ürün grupları hakkında bilgilendirme yapıyoruz,
  • Yeni ürün teknolojileri ile ilgili gelişmeleri aktarıyoruz,
  • Pazara yeni sunulan ürünleri tanıtıyoruz,
  • Ziyaret noktasındaki usta, tezgahtar, satış personelinin dilek, istek ve temennilerini alıyor ve bunlar üzerinde tartışıyoruz.

Bu çalışmalar içerisinde bizim için en önemli faaliyet en son sırada belirttiğim modern pazarlama dilinde ki adı “Müşterinin Sesi” bölümüdür. Ürünlerimizi her gün kullanan, markamıza değer veren esnafımızın yorumu bizim için en önemli mesajdır, değerlendirmedir.

Sahada çalışmalarınız ile ilgili tespitleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Corteco, ön gördüğümüz ve gözlemlediğimiz üzere pazarda çok iyi derecede bilinen yüksek OEM kalitesi ile öne çıkan bir markadır. Ana sanayi üreticileri ile çalışmamızın bir sonucu olarak en yeni teknoloji ile üretilen  parçalar düzenli olarak her 3 ayda bir ürün gamımıza eklenmektedir.

Ziyaretlerimiz sırasında tabiki Corteco markası ve ürün grupları hakkında bilgiler aktarmaktayız. Gündelik çalışmalarımız sırasında yeni teknolojiye sahip ürünlerimizi tanıtmak bize de keyif veriyor. Bunun yanında Türkiye sanayi sitelerinde hizmet veren ustalarımızın teknik

konulara çok hakim olduğunu gözlemliyoruz. Özellikle yeni teknolojileri yakından takip etmeleri bir OEM tedarikçisi olan biz Corteco çalışanlarının hem işlerini kolaylaştırmakta hem de motivasyonumuzu artırmaktadır.

Frankfurt merkez ofisimizden benimle aynı görevdeki arkadaşlarımla görüştüğümde; ülkemizdeki ustalarımızın; çok hızlı, teknik bilgi olarak yüksek seviyede ve çok daha kaliteli işçilik seviyesinde olduklarını gözlemliyorum.

Corteco markası ile çalışmanın en büyük avantajı, OEM tedarikçisi olması ile birlikte pazarda kabul görmüş, yüksek kalitede sunduğu ürün ve hizmetlerin karşılığında müşterilerimizden aldığımız olumlu geri dönüşler…

Servisteki ustalarımızdan, perakendede ki müşterilerimize kadar bulunduğumuz bütün ziyaretlerde öncelikle Corteco’nun sahada direkt müşterinin taleplerini dinlemesi, onların istek ve görüşlerine değer vermesi, satış sonrasında hizmet ve ürünün arkasındaki duruşunu göstermesi müşterilerimizi oldukça mutlu etmektedir. Onların taleplerine yaptığımız dönüşler, işlerini geliştirmek için verdiğimiz destek, sadece pazarlama faaliyeti olarak değil aynı zaman da teknik bir yapının içerisinde güvenle çalışma imkanını onlara hissettirmektedir.

 

Attachment

Yorum Yap

*