“En Yeni Teknolojileri Kullanarak Yüksek Kalite ve Verimlilikte Üretim Yapmaktayız.”

 

Pleksan firmasının Genel Müdürü Sn. Doruhan Çelebi ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Üretim kalitesine ve teknolojik altyapıya verdikleri öneme vurgu yapan Sn. Çelebi’ye, Pleksan hakkında dergimize detaylı bilgiler verdiği için teşekkür ederiz.

Pleksan Plastik hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

1965 yılında “PLEKSAN” adı ile kurulan firmamız enjeksiyon kalıp imalatı başta olmak üzere, oyuncak imalatı, kozmetik ambalajı imalatı, beyaz eşya yedek parçası imalatı gibi birçok alanda hizmet vermiştir.

PLEKSAN geçmişinden gelen tecrübesini, teknolojiyle birleştirerek yeni başarılar için yola çıkmıştır. Günümüzde ağırlıklı olarak oto yedek parçaları üretmektedir. Şu an otomotiv sektörü için baslıca ürünlerimiz; iç ve diş aydınlatma üniteleri (stop, sinyal, geri vites, tavan, plaka lambaları ve reflektörler), iç plastik aksamlar (iç açma kolu, kapı cebi, cam açma kolu, torpido kapağı), dış plastik aksamlar (jant kapağı, ön ızgara, kapı bandı, kapı kolu), su tertibatı elemanları (genleşme kavanozu, su fıskiye deposu) olarak sıralanabilir.

Pleksan kurulduğu günden bugüne kadar tüm faaliyetlerini bağlı olduğu ilkeleri çerçevesinde yürütmüştür ve yürütmeye devam edecektir.

  • Müşteri memnuniyeti
  • Karşılıklı güvene dayalı ilişki
  • Çevreye ve insanlara saygı
  • Toplumsal Sorumluluk
  • Mükemmele ulaşma hedefi

Pleksan ürünlerinin tamamını kendi markası olan PLEKSAN adı altında satmaktadır. Firma otomotiv yan sanayi ürünlerinin % 60’ı yurt içine, % 40’ı yurt dışına pazarlanmaktadır.

Türkiye’deki yapılanmanızdan bahseder misiniz?

Merkezimiz ve fabrikamız İstanbul Hadımköy dedir. Ülke genelinde 50’ye yakın bayi ile ürünlerimizi müşterilerimize ulaştırmaktayız.

%100 Yerli üretiminiz hakkında neler söylemek istersiniz?

Evet ürünlerimizin tamamı yerli üretim olup kendi fabrikamızda üretilmektedir. Üretim konusundaki uzun yıllara dayanan tecrübemizin yanında en yeni teknolojileri kullanarak yüksek kalite ve verimlilikte üretim yapmaktayız.

Otomotiv sektöründe hangi yelpazede ürünleriniz mevcut? Hangi firmalarla iş ortaklıklarınız bulunuyor?

Şu an otomotiv sektörü için baslıca ürünlerimiz; iç ve diş aydınlatma üniteleri (stop, sinyal, geri vites, tavan, plaka lambaları ve reflektörler), iç plastik aksamlar (iç açma kolu, kapı cebi, cam açma kolu, torpido kapağı), dış plastik aksamlar (jant kapağı, ön ızgara, kapı bandı, kapı kolu), su tertibatı elemanları (genleşme kavanozu, su fıskiye deposu) olarak sıralanabilir.

Firmanızın sektördeki pazar payı ve konumu hakkında bilgi verir misiniz?         

Üretim konumuzda Türkiyede ilkleri gerçekleştirmiş bir firmayız amacımız gelecekte de öncü rolümüzü devam ettirmektir.

Kalite politikanızda bahseder misiniz? Kalite ve garanti koşulları nelerdir?

Kalite yönetim sistemimiz gereğince ürünlerimiz yüksek standartlarda test edilir ve kalite kontrolden geçer. Ayrıca firmamızda ISO TS 16949 kalite yönetim sistemi uygulanmaktadır. Ekibimiz müşterimize en iyi ürünü sunabilmek için azami özen gösterir. Ayrıca ürünlerimiz üretim hatalarına karşı garanti altındadır.

Türkiye’de varlığınızı daha da yaygınlaştırmak için ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

Pleksan olarak hali hazırda bayilerimiz kanalıyla Türkiye’nin her noktasına hizmet vermekteyiz.

Pazarın rekabetçi koşullarında Pleksan ürünlerini öne çıkaran özellikler nelerdir?

Yüksek kalite anlayışımıza ve her zaman ürettiği ürünün arkasında duran köklü Pleksan markamıza oldukça güveniyoruz.

Sektörünüzde genel olarak yaşanılan ve üzerinde durulması gereken sorunlar nelerdir?

Sektörümüzün en büyük problemleri sırasıyla, kendi otomobil markalarımızın olmaması, hammadde de yurtdışına olan bağımlılık ve yetişmiş personel eksiğidir.

Firmanızın belirlediği kısa ve uzun vadeli hedefler nelerdir?

Şuanda yakaladığımız başarıyı daha da güçlendirerek gelecek nesillere aktarmak istiyoruz.

Sizce sektörü gelecekte ne gibi değişim ya da gelişmeler bekliyor?

Takdir edersiniz ki en büyük değişimler teknolojide alanında yaşanmaktadır. Önümüzdeki süreçte yapay zekâya sahip araçlar ve akıllı ürünler ön planda olacak.

Son dönemde yaptığınız herhangi bir yatırım var mı? Var ise bunlar nelerdir?

Yatırım planımız dahilinde gerek yeni proje bazlı gerek se kapasite ve verimlilik arttırmak için yatırımlar gerçekleştirdik ve gerçekleştirmeye de devam ediyoruz. Bizim stratejimizde yatırım süreklilik arz ediyor yani bir yatırım tamamlanmadan diğeri için start veriyoruz.

Yurt dışında hangi fuarlara katılımda bulunuyorsunuz? Sizce en verimli olan fuar hangisidir?

Yurt dışında sektörümüzle ilgili hemen her fuara katılıyoruz. Kesin olarak şu fuar en verimli fuar diyemem fakat uzun vadede olsa her fuardan verim alıyoruz.

Türkiye Otomotiv sektörünü Avrupa ile kıyaslamak gerekirse ne gibi farklar var?

Bence direkt bir kıyaslama yapmak doğru olmaz. Fakat Türkiye deki otomotiv sektörünün standartlaşmaya ihtiyacı var. Belirli bir kalite ve müşteri memnuniyeti hedefi yakalanmalı. Bunun yanında Türkiye’deki otomotiv sektörü Avrupaya göre çok daha dinamik ve atılgan. Bu avantajı lehimize çevirmeliyiz.

Ülkemizdeki faaliyet gösteren firmalar, sektör konusunda yeterli bilgiye sahip olduğunu düşünüyor musunuz?

Daha öncede belirttiğim gibi bu bilinçte olmayan çok sayıda üretici mevcut fakat bunun yanında çok iyi durumda olan firmalar da var.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Türkiye otomotiv sektörünün iyi yolda olduğunu düşünüyorum. Fakat yeterli değil daha çok fasonculuktan kurtulup kendi tasarımlarımızı yapmamız ve kendi teknolojilerimizi geliştirmemiz gerekiyor. Bu sayede dünya pazarındaki yerimizi yükseltebilir, gücümüzü arttırabiliriz.

Teşekkür ederim.

Attachment

Yorum Yap

*