Parçaları Birleştiren Güç: Özçete Otomotiv

Özçete Otomotiv’den Sn. Ahmet Mutlu ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Global One Türkiye ortaklığının başlamasıyla birlikte Özçete Otomotiv’in  after market pazarındaki yatırımlarının, gücünün  ve geniş ürün yelpazesinin müşterileri tarafından kabul görmeye başlandığına vurgu yapan Sn. Mutlu, Özçete Otomotiv hakkında bizlere detaylı bilgiler verdi.

Kısaca kendiniz ve firmadaki göreviniz  hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?  

Oto yedek parça sektöründe, günümüzün tanımıyla Otomotiv Satış Sonrası Ürün ve Hizmetleri sektöründe 40 yıllık geçmişim oldu. Mesleki hayatıma Sirkeci ve Tahtakale piyasalarında yedek parça satışı, ithalat ve ihracatı öğrenerek başladım. Mesleki hayatımda çalışma azmini, dürüstlüğü, hakkaniyeti, adaletli olmayı, müşterilerimi velinimet olarak görmeyi, bilgiyi paylaşarak insan yetiştirmeyi ve diğer doğru doktirinlerimi babamdan öğrendim. İyi bir babaya sahip olduğum için her zaman kendisine minnet duyacağım. Akabinde kendilerine her zaman şükran duyduğum duayenlerle çalışma imkanlarım oldu. Mesleki hayatıma Sirkeci ve Tahtakale piyasalarında başladığım için çok şanslı olduğumu düşünürüm.

Sektörümüzün her kademesinde deneyimlerim oldu; toptan satış, perakende satış, servis, ithalat ve ihracaat gibi farklı alanlarda işletmeci ve yönetici olarak görevler yaptım. Sektörde 1978 yılından bu güne büyük adımlarla yol alan Özçete Otomotiv ile 2015 yılında yollarımız kesişti. Özçete Otomotiv’in 40 yıllık serüvenine kendi tecrübelerimi, heybemde biriken bilgi ve becerileri ekleyerek değerli yöneticilerim Ali Özçete ve İlhan Özçete beylerle “Geleceğe Birlikte Yön Verelim” sloganıyla ezber bozan işlere imza atmak için tecrübelerimize ilaveten yüreklerimizide ortaya koyarak yeni bir mesleki serüvene başladım. Özçete Otomotiv’deki asli görevim iş geliştirme yöneticiliğidir. Asli görevim haricinde uzun yıllardır idealim olan Özçete Akademi’nin başkanıyım.

Özçete Aftermarket ve Global One yapılanmanız ve bu çerçevedeki amaçlarınız nelerdir?

After market pazarımızı ve GLOBAL ONE  yapılanmamızı birlikte değerlendirmek doğru anlatım olur. Uzun yıllardır öncelikli olarak Peugeot ve Citroen araçlarının yedek parça satış ve dağıtımını uzmanlaşarak yapan şirketimiz ürün ve araç yelpazesini genişleterek Renault, Fiat, Mercedes, BMW, Ford, Vag Grup, Opel, Asya Araçlarda da çeşitliğini artırmış ve müşterilerine sunmuştur. Fakat Peugeot yedek  parça satışı ve dağıtımı şirketimizle öyle bütünleşmişki, müşterilerimiz üzerinde diğer araç gruplarında yaptığımız yatırımları istediğimiz gibi kabullendiremedik. Müşterilerimizdeki Özçete =Peugeot algısını çok kıramadık. 2 sene önce yolumuz yeni kurulmuş uluslararası bir  organizasyon olan Global One ile kesişti. Global One Türkiye ortaklığımızın başlamasıyla birlikte after market pazarındaki yatırımlarımız, gücümüz  ve geniş ürün yelpazemiz müşterilerimiz tarfından kabul görmeye başlandı.

Özçete = Peugeot algısını Global One ortaklığımızla birlikte yeniden dizayn edebildik. Global One ortaklığımızın başlamasıyla birlikte şirketimiz Peugeot OEM ürünlerine ilaveten  piyasalarda kabul görmüş ve talebi olan ulusal ve global  markalarla müşterilerimize daha geniş ürünler sunma imkanını bulduk. Haliyle bu gelişmeler cirosal bazda gelişmelere de sebep oldu.

Özçete araç grup dağılımı hakkında neler söylemek istersiniz?  

Peugeot ve Citroen araç gruplarında OEM ve after market ürünlerde çeşit, hizmet, bilgi, rekabet, Ar-Ge, Ur-Ge gibi konularda üst seviyelerde uzmanlığımız var. Buna rağmen gelişimden ve yatırımdan asla vazgeçmediğimiz araç gruplarıdır.

Yakın zamanda PSA Grup’un Opel araçlarını kendi bünyelerine almalarından dolayı Peugeot araçlarına verdiğimiz önemi  Opel araç gruplarında da vermeye bizi yönlendirdi. Opel araç grupları bizim için Peugeot neyse aynı önem ve değere sahip oldu. Diğer araç gruplarında geçmişten gelen tecrübemize Global One ortaklığımızın getirdiği yeni ürün markalarını da ilave edince piyasalarda, bizden önce yol almış diger meslektaşlarımızla rekabet edebilecek düzeye ulaştık. Bu araç gruplarının yönetimini, Ar-Ge ve Ur-Ge çalışmalarını Özçete Akademi Yönetici Yetiştirme Programı’ndan mezun olan arkadaşlarımız üstlenmişlerdir ve başarıyla sürdürmektedir.

Renault ve Fiat araç gruplarını Muhammet Kök; Mercedes, BMW, Mini Cooper araç gruplarını Abdül Baki Birgül; Volkswagen, Audi, Seat, Skoda  araç gruplarını  Cumali Utku Kını; Asya Araç gruplarını  Ahmet Mutlu; Opel, Chevrolet, araç gruplarını Ali Özçete  ve Osman Kaan Yalçın; Peugeot, Cıtroen, Ford  araç gruplarını Fethi Uğurluay ve Kürşat ışık  yönetmektedirler.

Özçete Akademi’den bahseder misiniz?

Uzun yıllardır bir çok firmalarda yöneticilik yaptım. Bana göre sektörümüzün kanayan yaralarından olan kalifiye eleman yetişmemesi beni her zaman bu konuya duyarlı olmaya ve neler yapabilirim düşünceleriyle bir çok denemeler ve amatörce girişimlerde bulunmama vesile oldu. Özçte Otomotiv’de göreve geldiğimde şirketin kendi bünyesinde kalifiye elemanlar yetiştirdiğini tespit ettim. Şirketimizin bulunduğu coğrafyada toptan dağıtım yapan yedek parça şirketlerinin fazla olmayışı kalifiye eleman azlığını yarattığı için şirketimizde depoda çalışan ve yeteneklerini ortaya çıkaran elemanlara şans vererek çeşitli brimlerde görevlendiriyorlardı. Yıllardır gerçekleştiremediğim ideallerimi Özçete Otomotiv’de gerçekleştirebileceğimi anladım ve “Önemli Olan Önce İnsan” düşüncesine sahip olduklarını tespit ettim.

Özçete Akademi’yi kurmak projesini yönetime sunduğumda beklemediğim kadar kabul ve destek gördüm. Çok şaşırmıştım zira bu gibi projelere maalesef bir çok patron ve üst yöneticilerimden önceki mesleki hayatımda destek alamamıştım. Örneğin; depoda bir eleman iyi sipariş topluyorsa veya iyi paketleme yapıyorsa ve diğerlerinden çok çalışıyorsa aman ha yerinden oynatmayalım mantelitesi daha hakim oluyordu. Çalışkan elemana aslında ödül yerine ceza veriliyordu. Özçete Akademi’nin kuruluş amacı bu şekilde gelişti. Özellikle sayın Taşkın Özçete ve Ali Özçete beyler Özçete Akademi’ye maddi manevi her türlü desteği esirgemediler.

Özçete Akademi öncelikle depolarımızda görev yapan yetenekli gençlere, akademik eğitim programları düzenleyerek şirketlerimizin çeşitli brimlerinde kariyerlerini geliştirebilecekleri yeni görevlere ikame etti. Yaklaşık 2,5 yıllık eğitim programlarımızda 10 kişi stajyer plasiyer olarak satış ekibimize katıldı. Satın alma birimimize, muhasebe birimimize, sigorta tedarik birimimize depolarımızdan eğitimler vererek kazandırdığımız genç kadrolar oluştu. Özçete Akademi yaptığı bir eğitim projesiyle, şirketimizde uzun yıllardır plasiyer olarak hizmet vermiş 6 kişiyi seçerek, teorik ve uygulamalı akademik üst düzeyede eğitimler vererek geleceğin yıldız yöneticilerini yetiştirmiştir. Yeni bir kariyer planlaması yaparak kendilerine sektörde yeni bir misyon ve vizyon kazandırmıştır.

Özçete Akademi yaptığı projelerle müşterilerimiz ile şirket arasında, tedarikçilerimiz ile şirket arasında, plasiyerlerimiz ile şirket arasında bilgi paylaşım köprüleri ve doğru ve verimli iletişim köprüleri kurmuştur ve her zamanda kuracaktır.

Özçete Akademi 2017 yılında önemli tedarikçilerimizden olan Delphi, Kale Radyatör, King Motor Yatakları, Koneks Piston ile; 2018 yılında Bosch, Gates, Ngk, Sachs, TRW, Febi, Blueprint, Valeo, Hella Behr ile; 2019 yılında ise önemli tedarikçilerimizden olan Delphi, Mahle, ve Rapro ile birlikte akademik çalıştaylar düzenleyerek öncelikle satış ekibimize  bilgiler yükleyip müşterilerimizle doğru paylaşımlar yapılmasını sağlamıştır. Özçete Akademi şirketimizin katıldığı fuarlar, konferanslar ve diğer etkinlikliklerde yükümlü olduğu görevleri başarıyla yerine getirmiştir. Özçete Akademi eğitim faliyetlerine ilaveten sosyal faaliyetleri de gündeminde barındırmıştır. Her yıl müşterilerimize çeşitli promosyon çalışmaları yapmakla beraber yurt dışı moral ve kültür turları da düzenlemiştir.

Özçete Akademi şirket içi sportif faaliyetler de yapmaktadır. Tuzla depomuzun halı saha futbol takımı katıldığı turnuvalarda birincilikler ve ikincilikler kazanmıştır. Satış ekibimizden Gürkal Menderes arkadaşımız Otokros Ralli Kros, tırmanma, ralli yarışmalarına mahalli ve ulusal katogorilerde katılmasını sağlamış, şirketimize kupalar kazandırılmıştır.

Dönem itibariyle yeni yatırımlarınız nelerdir?

Yeni yatırımlarımızı geçmişi hatırlayarak  yapmak daha verimli olacaktır. Şirketler grubumuz içinde Özçete Otomotiv  her zaman ana firma olmuştur ve doğurgan bir yapısı vardır. Bu güne kadar gelen süreçte bünyesinden Frow Otomotiv ve Frow markasını çıkarmıştır. Özellikle ihracat konusunda başarılara imza atmış bir  kuruluşumuzdur.

Öztek Otomotiv bünyemizden çıkan başka firmamızdır. Faaliyet alanı araç satış  bayilikleri ve servis hizmetleridir. Bu firmamız Peugeot araç satışı ile çıktığı yolda kısa zamanda  başarılı işler yapmıştır.  Şu anda İstanbul /Sancaktepe’de Peugeot ve Opel araç satış bayiliği, İstanbul Kartal’da Peugeot ve Citroen araç satış bayiliği, Adana/Yüreğir’de Peugeot araç satış bayiliği  yapmaktadır.

Özçete Sigorta, şirketimiz bünyemizden çıkan bir kuruluşumuzdur. Faaliyet alanı kasko, trafik, dask, yangın, tarım, özel risk sigortası gibi birçok alanda global marka olmuş sigorta şirketlerinin acenteliğini ve temsilciliğini yapmaktadır.

Özçete Sigorta Tedarik, şirketimiz bünyemizden çıkan bir kuruluşumuzdur. Faliyet alanı sigorta şirketlerinin hasar  ve kaza yapmış araçlarına tedarik yapmaktır. kendini her geçen gün geliştirmektedir ve konusunda başarılıdır.

Bircar Otomotiv, şirketimiz bünyemizden çıkan bir kuruluşumuzdur. Global One  ve diğer uluslar arası grup şirketleriyle Özçete  Şieketler Grubu arasındaki ticari faliyetleri yönetir.

Bileşik Platform, şirketimiz bünyemizden çıkan yeni bir kuruluşumuzdur. Faaliyet alanı PSA Grup organizasyonu olan Distirigo projesiyle Peugeot, Citroen, Opel araçlarının  OEM ve After Market ürünlerini yetkili araç servislerine, Eurocar servislerine, toptancı statüsü taşıyan şirketlere satış ve dağıtımını yapmaktır. Bu yeni kuruluşlarımız ve yeni yatırımlarımız için İstanbul ve Adana’da yeni lojistik depolarımızı inşa etmeye başladık.

Markalarınızın kısa ve uzun vadeli hedefleri nelerdir?

Markalarımızda kısa vadede yeni devreye alacağımız ilave depolarla birlikte, PSA Grup’ta bulunabilirliği her iki ana depoda en üst seviyeye çıkaracağız.Bünyemize yeni katılan Opel bayiliğini geçmişteki PSA tecrübemizden faydalanarak “Özçete = Opel” algısını müşterilerimiz üzerinde oluşturacağız. Markalarımızda uzun vadede Global One ile eş güdümlü gelişecek olan hali hazırda ön anlaşmalarını yaptığımız yeni ürün markalarıyla müşterilerimize hizmete devam edeceğiz.

Bosch, Valeo, TRW, Goetze, Mahle, King, Koneks, Febi, Optimal, KYB, NGK ve Gates gibi global markalarda depolarımızın büyümesine orantılı olarak stok ve çeşitlerimizi üst seviyelere taşımak istiyoruz. Kendi bünyemizde olan Champion, Cyclo, Frow ve Bitapart markalarında Ar-Ge çalışmalarımızı artıracağız. Rekabetçi fiyat politikalarımızı sürdürüp 2020 itibariyle Türkiye piyasalarının yeni tanıyacağı markalarımızı lanse edeceğiz.

Türkiye Batı – Doğu dağıtım organizasyonu süreci nasıl ileriyor?

2017 ile 2019 yıllarında geliştirdiğimiz yeni projelerimize mevcut deposal  alanlarımız yetersiz kaldı. Tahminen Ağustos 2019’dan itibaren 2 ana depo ile yolumuza devam edeceğiz.

Doğu Dağıtım Organizasyonu projemizle Adana depomuza ilave alanlar kazandırarak, günlük araçla sevkiyat hizmetimize ilave rutlar eklemek istiyoruz

Batı Dağıtım Organizasyonu projemizle İstanbul depomuzu yeni bünyemize kattığımız Sancaktepe lojistik depomuza taşıyacağız. İstanbul depomuz 20.000 metrekare depo alanına ulaşmış olacaktır.Batı dağıtım depomuz faaliyetlerine İstanbul içi araçlarımızla sevkiyatlarına ilaveler yaparak devam edecektir. Bu depomuz ülkemizin batı bölgelerine Antalya’dan Sinop’a kadar, Muğla‘dan EDİRNE’ye kadar 3 saat ile 24 saat arasında sipariş teslimat yapacaktır. Distrigo projesi olan Bileşik Platform ana deposuda bizimle çok yakın olması sebebiyle her iki şirketimizin lojistik hizmetleri birlikte gelişecektir.

“Geleceğe Birlikte Yön Verelim” sloganıyla çıktığımız yolda önceliğimiz  çalışma  arkadaşlarımız oldu. İlk önce insana yatırım yaptık  çalışma arkadaşlarımızın geleceklerine yön vermeye gayret ettik, daha sonra tüm ekibimizle birlikte müşterilerimizin geleceğine yön vermeye gayret ettik. Bir çok müşterimiz bize inanarak iş akış planlarında ciddi değişiklikler yaptılar. Müşterilerimize yol gösterici olmaya, mihmandar olmaya gayret ettik. Bundan sonra da son hızla devam edeceğiz, müşterilerimizin gelişimi bizim gelişimimiz demektir. Müşterilerimizle deneyimlerimizi ve projelerimizi paylaşmaya devam edeceğiz. Kendi adıma söylemek gerekirse, yılların kazandırdığı bilgi ve tecrübeyi bilge yöneticiliğe dönüştürüp şirketime, çalışma arkadaşlarıma, müşterilerimize bilgi ve tecrübemi paylaşmanın mutluluğunu yaşamaya devam edeceğim. Hep birlikte PARÇALARI BİRLEŞTİREN GÜÇ olmanın keyfini yaşayacağım.

Attachment

Yorum Yap

*