Kendi Ürün Grubunda Küresel Bir Lider

Dayco firmasının Orta Doğu, Afrika, Türkiye, Yunanistan Bölge Satış Müdürlüğü görevini yürüten Sn. Tan Atila ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Dayco’nun, önemli motor komponentlerinin, sürüş sistemlerinin ve hizmetlerinin araştırma, tasarım, üretim ve dağıtımında küresel bir lider olduğuna vurgu yapan Sn. Atila, “Orijinal Ekipman alanında edinmiş olduğumuz deneyimi yenileme pazarında da iş ortaklarımıza ve son kullanıcıya sağlamaktan gurur duymaktayız.” dedi. Dayco firması hakkında dergimize detaylı bilgiler veren Sn. Atila’ya bu samimi ve detaylı röportaj için teşekkür ederiz.

Kısaca kendiniz ve firmadaki göreviniz hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

26 Mayıs 1981 tarihinde İstanbul’da doğdum. Ortaokul ve liseyi Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesinde tamamladıktan sonra Marmara Üniversitesinde Ekonomi eğitimi aldım. Profesyonel iş hayatına Doğuş Otomotiv firmasında Satış Uzmanı olarak başladım. Daha sonra, sırasıyla Honda Türkiye A.Ş. firmasında Bölge Satış Sorumlusu ve Hankook Lastikleri A.Ş. firmasında Balkan Ülkeleri Müşteri Yöneticisi olarak görev yaptım. 2014 yılında Türkiye Satış Müdürü olarak çalışmaya başladığım Dayco firmasında 2017 yılından bu yana Orta Doğu, Afrika, Türkiye, Yunanistan Bölge Satış Müdürlüğü görevini yürütmekteyim.

 

DAYCO hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Dayco; otomobiller, hafif ticari araçlar, kamyon ve otobüsler, inşaat ve tarım araçları ve endüstriyel uygulamalar için önemli motor komponentlerinin, sürüş sistemlerinin ve hizmetlerinin araştırma, tasarım, üretim ve dağıtımında küresel bir liderdir. Daha detaylı olarak ifade etmek gerekirse; firmamız, zamanlama kayışı tahrik sistemleri ve yardımcı tahrik sistemleri için kayış, gergi, yön makarası ve bu sistemlerin diğer komponentlerini üretmekte ve son kullanıcıyla buluşturmaktadır.

Türkiye’deki yapılanmanızdan bahseder misiniz?

Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgesinin İtalya’da yer alan bölge direktörlüğüne bağlı faaliyet gösteren İstanbul Şubesi olarak, firmamızın Orta Doğu, Afrika, Türkiye ve Yunanistan pazarlarındaki tüm faaliyetlerini biz yürütmekteyiz.

Firmanızın sektördeki pazar payı ve konumu hakkında bilgi verir misiniz?

Firmamız 1905 yılında A.B.D.’de kurulmuştur. Tahrik sistemleri ürün grubunda tüm dünyada hemen hemen bütün araç üreticilerine OE ürün tedariği sağlayan, ek olarak yenileme pazarında da 150’den fazla ülkede iş ortakları ile birlikte son kullanıcıya ürün tedarik eden, kendi ürün grubunda dünyanın en önde gelen oyuncularından biridir.

DAYCO olarak ne gibi pazarlama faaliyetlerinde bulunuyorsunuz? Sizce yaptığınız bu pazarlama faaliyetlerinin önemi nedir? Gerçekleştirmiş olduğunuz organizasyonlardan ve bu çerçevedeki amaçlarınızdan bahseder misiniz?

 Dayco olarak dağıtıcı iş ortaklarımız ile birlikte düzenli olarak üretim tesislerimizi ziyaret ederek ürünlerimizin üretim süreçlerini anlatmakta, gerek perakende noktalarına, gerek servislere ziyaretlerde bulunarak ürünlerimizin doğru montaj ve kullanımı ile ilgili düzenli olarak bilgilendirmeler yapmaktayız. Sektörümüzdeki perakende satış noktaları ve servislerin düzenli bilgilendirilmesi hususunda sorumluluk taşıdığımızı düşünüyor ve üzerimize düşen görevi yapmaya gayret ediyoruz.

Müşteri ziyaretleriniz ve daha çok hangi konular hakkında konuştuğunuzla ilgili bizleri bilgilendirir misiniz?

Türkiye başta olmak üzere sorumlu olduğumuz tüm ülkelerde, gerek dağıtıcı firmaları, gerek perakende satış noktalarını, gerekse servisleri ziyaret ederek, ürünlerimizin bulunabilirlik düzeyi, rakip firmalara göre avantajları, dezavantajları, fiyat düzeyi gibi konularda bilgi alış verişinde bulunuyor, dağıtım ağının tüm seviyelerinde yetkili insanlarla tanışmaktan, bir araya gelmekten ve bilgi paylaşımında bulunmaktan keyif alıyoruz.

Genel olarak müsterilerinizden aldığınız olumlu/olumsuz geri dönüşler nelerdir? Kalite politikanızdan bahseder misiniz?

Dayco, dünyanın beş farklı noktasında bölgesel ihtiyaçları da göz önüne alarak hizmet vermekte olan Araştırma & Geliştirme ve Mühendislik ofisleri ve modern üretim tesisleri ile, dünyanın her bölgesinde hemen hemen tüm araç üreticilerine en üst kalitede ürün ve hizmet sağlayan küresel bir firmadır. Orijinal Ekipman alanında edinmiş olduğumuz deneyimi yenileme pazarında da iş ortaklarımıza ve son kullanıcıya sağlamaktan gurur duymaktayız. Bu bağlamda sunmakta olduğumuz ürün ve hizmetlerin kalitesinin de tüm kullanıcılar tarafından takdirle karşılandığını söyleyebilirim.

Pazarın rekabetçi koşullarında DAYCO markasını öne çıkaran özellikler nelerdir?

Dayco, hizmet vermekte olduğu motor için oldukça kritik olan tahrik sistemleri ürün grubunda pazara sunduğu ürünlerin tamamına yakınını kendisi tasarlayıp, geliştirip üretmekte; iş ortaklarına yüksek bulunabilirlik ve yakın bir hizmet sunmakta, pazar dinamiklerini doğru gözlemleyerek gerekli yenilikçi adımları atmaktadır.

Sahada gözlemlediğiniz kadarıyla otomotiv yedekparça sektörünü gelecekte bekleyen olumlu/olumsuz gelişmeler sizce nelerdir?

Özellikle olgunlaşmış, büyümesini ve gelişimini büyük ölçüde tamamlamış pazarlarda, büyüme potansiyelinin sınırlı kalması ile birlikte, zorlaşan piyasa koşulları ve artan rekabet, üretim yapan firmalardan, ürünlerin son kullanıcı ile buluştuğu perakende satış noktalarına kadar üretim ve dağıtım ağının her seviyesinde firma karlılıklarını düşürmekte, bu da haksız rekabet yaratan muhtelif olumsuzluklara yol açabilmektedir.

Türkiye gibi halen gelişmekte olan ülkelerde büyüme potansiyeli hala yüksek olmakla birlikte, gerek üretici, gerekse dağıtıcı firmalarımız, teknolojik gelişime, kurumsallaşmaya ve gelişen pazar dinamiklerini zamanında gözlemleyip kendi firmalarında yenilikçi uygulamalar gerçekleştirmeye açık olmak durumundadır. Bunları gerçekleştirmeyen, hızlı bir değişim ve dönüşüm içindeki sektörümüzdeki yeniliklere ayak uydurmayan firmaların, rekabet avantajlarını yitireceği ve zamanla piyasadan uzak kalacağı açıktır.

Bununla birlikte sorumlu olduğum bazı gelişmekte olan ülkelerde, zorlaşan ekonomik koşulların birtakım ithalatı önleyici ya da zorlaştırıcı politikalarla aşılabileceği gibi bir düşüncenin hasıl olduğunu üzülerek görmekteyim. Bu tarz uygulamaların kaçınılmaz sonucu, son kullanıcının daha düşük kalitede ürünü daha yüksek fiyata alması olmakta; zamanla azalan rekabet, sunulan ürün ve hizmetlerin kalitesinin daha da azalmasına yol açmaktadır. Yenilikçi ve rekabetçi ürün ve hizmetleri süreklilik arz edecek bir biçimde üretmeyi ve küresel pazarlara sunmayı başaran ülkelerin, bunu rekabeti önlemek ya da azaltmak yoluyla değil, serbest piyasa dinamiklerinin doğru çalışması için gerekli adımları atmak yoluyla yapabildiklerini vurgulamak isterim.

Ülkemizde uzun yıllardır başarıyla uygulanmakta olan serbest piyasa ekonomisi prensipleri ile artan rekabet, verimliliği de arttırmış, normal üstü kar marjlarını son kullanıcının yararına daha makul seviyelere çekmiştir. Bunun kaçınılmaz sonucu, son kullanıcının birçok farklı alternatif ürüne daha kolay ve daha uygun maliyetlerle ulaşması olmuştur. 

Firmanızın belirlediği kısa ve uzun vadeli hedefler nelerdir?

Sürekli gelişim, yaratıcılık, dürüstlük, öngörülü olmak, işbirlikçi olmak gibi temel değerlerimizin ışığında; sunduğumuz ürünlerin ve verdiğimiz hizmetlerin kalitesini her gün daha da yukarılara taşımak, tüm iş ortaklarımıza ve son kullanıcıya her zaman en üst kalitede hizmet verebilmektir.  

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Bu kadar kaliteli bir yayını sektörümüzün tüm paydaşlarına sunduğunuz için, ve bu sayınızda markamıza ve bana yer verdiğiniz için sizlere teşekkür ederim.

 

Attachment

Yorum Yap

*