Döner Mil Keçeleri Alanında Türkiye’nin Lider Markası

 

Yağ Keçesi alanında Türkiye’nin lider firması olan SKT’nin Pazarlama ve Satış Müdürü Sn. Emrah İşbilir ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. SKT hakkında detaylı bilgiler veren Sn. İşbilir, “SKT, yüksek yıllık üretim kapasitesi, binek, hafif ticari, ağır ticari, traktör ve endüstriyel keçe gruplarında geniş ürün çeşitliliği ile Türkiye’de lider konumundadır” dedi.

Firmanızı, kuruluşundan bu güne kadar geçen süreci dönemler itibariyle değerlendirir misiniz?

Döner mil keçeleri alanında Türkiye’nin lider markası olan SKT, 1955 yılında Bursa Sanayisi’nin önemli isimlerinden Süleyman Beltan, Kemal Coşkunöz ve Talat Diniz tarafından kurulmuş olup, halen Diniz Holding bünyesinde sızdırmazlık elemanları üretimi yapmaktadır.

Bugün yüksek yıllık üretim kapasitesi, binek, hafif ticari, ağır ticari, traktör ve endüstriyel keçe gruplarında geniş ürün çeşitliliği ile Türkiye’nin lider konumunda olan firmamız, devam eden yatırım projeleri ile sektörünün atılımcı, güçlü, dinamik ve fark yaratan firması olmayı sürdürmektedir. Ayrıca, Türkiye’de ilk yağ keçesi ve elektrik motoru üretimi, ilk sentetik kauçuk kullanımı gibi Türk Sanayi’sine önemli yenilikler kazandırmış olan SKT, bu yenilikçi bilinçle 2015 yılında SKT Ar-Ge Merkezi’ni kurmuştur. SKT Ar-Ge, günümüzün artan teknik beklentilerini karşılayan malzeme, ürün ve prosesler geliştirmekte ve teknolojideki gelişimleri yakından izlemektedir.

Sizi diğer firmalardan ayıran özellikler nelerdir?

SKT, Yalın üretim yapısı ile ilk hammadde girişinden Satış Sonrası Hizmetler aşamasına kadar tüm birimlerinde müşteri memnuniyetini esas alarak faaliyetlerine devam etmektedir.Yenilenen organizasyonu ve sürekli gelişmeye sağduyulu bir yaklaşım felsefesini benimsemiş alanlarında tecrübeli uzman ekibimiz ve 65 yıllık deneyimimiz büyümemizin en önemli faktörleridir.

SKT üretimlerini ISO 9001 ve ISO:TS 16949 Kalite Sistemleri kapsamında Bursa lokasyonunda entegre üretim tesisinde gerçekleştirmektedir. Entegre tesis olmanın en önemli avantajı olan OEM Standartlarında hızlı üretim ve sevkiyat performansımız, tercih edilme sebebimizdir. Ülkemizde, birçok OEM ve OES grubunun ana tedarikçisi olan SKT, yurtdışında da OEM ve OES müşteri grubu ile çalışmaktadır.  

 İhracat faaliyetleriniz hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Üretiminin %50 sinden fazlasını ihraç eden firmamız, Türkiye ekonomisine bu anlamda katkıda bulunmaktadır. Almanya, İngiltere, Fransa ve Rusya gibi otomotiv sektörünün lokomotifi olan ülkelere ihracat yapan firmamız, günümüzde 40‘dan fazla ülkeye SKT kalitesini  ihraç etmektedir.

Ürünleriniz ve kullanıldıkları sektörler nelerdir? Firmanızın faaliyet alanı, üretim tesisleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

SKT, Bursa Organize Sanayi Bölgesi’nde 14.000 m2 kapalı, toplam 20.000 m2 alan üzerinde, 350’yi aşkın personeliyle başta otomotiv ve tarım sektörü olmak üzere birçok sanayi koluna hizmet etmektedir. Başlıca ürünlerimiz kauçuk ve PTFE dudaklı döner mil keçeleri, piston keçeleri, u-cup ve titreşim sönümleyicilerdir.

SKT, bünyesinde metal şekillendirme, metal yüzey işlem, kauçuk karışım hazırlama, yay üretimi, plastik enjeksiyon, PTFE takoz üretimi, kompresyon/transfer/enjeksiyon kalıplama, yüksek teknoloji test laboratuvarı gibi birçok prosesi barındırmaktadır. Üretimde dikey entegrasyon, modern teknoloji, sürdürülebilir yüksek kalite ve sürekli iyileştirmeyi ilke edinmiştir.

SKT ‘nin başarısının en önemli etkeni, yapılan yatırımların ve inovasyon sürecinin devamlılığıdır. Bu kapsamda sektörde ilkleri daima bünyesinde gerçekleştirmiş olmanın gururunu yaşamaktadır.

 Ülkemizde Otomotiv sanayi sektöründe firmanız nasıl bir konumda yer alıyor?

Uzun yılların vermiş olduğu üretim tecrübesi ile bir dünya markası olan SKT, Türkiye’de birçok OEM ve OES müşteri grubunun ana tedarikçisi durumundadır. Ayrıca ülkemiz aftermarket alanında geniş ürün çeşitliliği ve kuvvetli dağıtım organizasyonu ile pazar lideri konumda bulunmaktadır.

Yurtiçi Satış ve Pazarlama organizasyonunuzdan bahseder misiniz?

Yurtiçi Satış ve Pazarlama Müdürlüğümüz; Pazarlama, Satış ve Satış Sonrası Hizmetler bölümlerinden oluşmaktadır. Yurtiçi müşterilerimiz, otomotiv yedek parça pazarında SKT markasının dağıtımını yapan bayi kanalı, OEM ve OES müşteri grubu ve endüstriyel alanda ürünlerimizin satışını yapan özel müşterilerimizden oluşmaktadır. Ayrıca ihaleler yoluyla Resmi kurumlara satışlarımız mevcuttur.

SKT, Türkiye pazarında hizmet vermeye başladığı ilk günden bu yana satış sonrası hizmetlere son derece önem vermektedir. İthalatın çok yoğun olduğu yedek parça pazarında hem ticari müşterilerin hem de son kullanıcı olarak tabir ettiğimiz perakende ve servis noktalarının ürünler ile teknik bilgiler alabileceği, ürünün arkasında duran firmalar ile çalışmak istedikleri görülmektedir.

Ticari olarak çalışma yaptığımız müşterilerimiz ile birlikte tüm Türkiye’deki perakende ve servis noktaları satış sonrası hizmetler ekibimiz tarafından düzenli olarak ziyaret edilmektedir. Yapılan ziyaretlerde SKT ürünleri ve  kalite prensipleri  hakkında detaylı bilgiler son kullanıcılara aktarılmaktadır. Yapılan ziyaretlerde alınan her türlü bilgi, talep, öneri ve şikayet anlık olarak fabrikamızda ilgili birimlere iletilmektedir

Yapılan ziyaretlerde sektör ve markamız ile ilgili edinilen bilgiler, düzenli rapor haline getirilerek ürünlerimizin durumu takip edilmekte ve gerekli aksiyonlar alınmaktadır. Ayrıca çok yakında hizmete girecek olan mobil uygulamalarımız ile son kullanıcıların ürün hakkındaki tüm verilere ulaşması sağlanacaktır.

 SKT’nin yerli otomobile bakış açısı nelerdir. Böyle bir projenin içinde olunması dahilinde atılacak adımlar neler olacaktır?

Türkiye gerek OEM gerekse yan sanayi olarak yerli otomobil üretecek tüm argümanlara sahiptir. Oluşturulacak ortak bir platformda dünyadaki rakipleriyle rekabet edebilecek kalite ve teknolojik altyapıda yerli otomobil üretmek mümkün görünmektedir.

Yılların vermiş olduğu tecrübe ile SKT olarak, Ar-Ge faaliyetleri, tecrübeli personel yapısı, üretim yeterlilikleri ve en önemlisi tasarım kabiliyeti sayesinde yerli otomobil projesi kapsamında üstüne düşen her türlü sorumluluğu yerine getirebilecek düzeydedir.

Uzun yıllardır ülke ekonomisine önemli katkılarda bulunan firmamız, Türkiye’nin en  önemli projelerinden biri olan Yerli Otomobil projesi içinde olmaktan gurur duyacaktır.

Attachment

Yorum Yap

*